Dieta për të rritur fuqinë tek burrat

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Pse mishi duhet të përfshihet në dietën e burrave

Për të përmirësuar fuqinë dhe shëndetin e përgjithshëm, dieta mashkullore duhet domosdoshmërisht të përfshijë produktet e mishit në dietën tuaj, sepse mishi i kafshëve përmban shumë lëndë ushqyese që mbështesin shëndetin seksual.

Omega 3: gjendet në viçi. Acidet yndyrore omega-3 janë një parandalim efektiv i sëmundjes kardiovaskulare dhe anti-inflamator.

CLA (acidi linoleik i konjuguar): lufton kancerin dhe aterosklerozën, zvogëlon yndyrën e trupit dhe parandalon zhvillimin e diabetit. Mishi i kafshëve të rritur në kushte natyrore (në kullota) përmban 30-40% më shumë CLA sesa mishi i kafshëve të rritur për qëllime tregtare.

Vitamina D3: bagëtitë që ushqehen me kullotë marrin një dozë ditore të dritës së diellit, kështu që vitamina D3 grumbullohet në mishin e tyre.

Vitamina E: luan një rol të rëndësishëm në shëndetin seksual, një nga "vitaminat e para të seksit". Akumulohet në bar, i cili ushqen kafshët dhe transmetohet kur hani mish. Vitamina E është një nga elementët e shumicës së ilaçeve për forcën e mashkullit.

Një dietë e ekuilibruar, stërvitje dhe një mënyrë jetese e shëndetshme në përgjithësi – kjo është baza e fortë mbi të cilën mbështetet shëndeti i gjëndrës së prostatës.

Thelbi i dietës për rritjen e dëshirës seksuale mashkullore

Përshkrimi i vonuar më 18.07.2018/XNUMX/XNUMX

 • Datat: vazhdimisht
 • Kostoja e produkteve: 1800-2000 rubla. në javë

kripë (deri në 4-5 g / ditë), sheqer të rafinuar (deri në 30 g / ditë);

pastiçeri krem, maja, pudre dhe pasta;

ushqim i shpejtë, ushqime komoditeti, enët e çastit;

qumësht me yndyrë dhe mish, salcice, mish të tymosur, marinada;

lëngje industriale, alkoolike, "ëmbëlsuese" të ëmbla dhe pije të gazuara;

ushqime të skuqura, soje dhe ushqime të kafeinës.

Dieta për fuqinë bazohet në përfshirjen në dietën e produkteve që përtërijnë trupin, stimulojnë funksionin seksual dhe kanë një efekt specifik, aktivizues në prodhimin e dëshirës seksuale dhe hormonit. Kjo përfshin ushqime të pasura me proteina, vitamina B, A dhe E, përbërës mineralë (zink, selen, kalium, fosfor, kalcium) dhe antioksidantë natyrorë.

yndyrnat bimore:

 • vajra të shtypura nga të ftohtët (vaj ulliri dhe liri,);
 • farat e papërpunuara (kunguj, susami, karrota, hithra);
 • arra (arrëmyshk, kedër, fistikë, lajthi, lajthi);

frutat (agrumet, shegët, bananet, shalqiri);

fruta të thata (data, rrush të thatë, prunes, fiq);

manaferrat (manaferra, luleshtrydhe, rrush, mjedër);

produkte buke, drithëra nga drithëra të tëra të parafinuara (tërshëra, thekër);

produkte të qumështit (djathra, gjizë, kos, kefir);

vezë pule (këlysh), lojë, mish të ligët;

peshk (salmon, lulëzim, ton, skumbri, skumbri);

ushqime deti (leshterikë, goca deti, butak, midhje, karkaleca);

perime, barishte (asparagus, marule, rrepka, speca, panxhar, hudhër, të gjitha llojet e qepëve);

kërpudha, një shumëllojshmëri e sezoneve të nxehta;

erëza të perimeve (të këndshme, anise, karavaje, gjelbërim, wort të Shën Gjonit, tarragon, xhensen);

një sasi e vogël çokollate e errët, mjaltë dhe verë e kuqe.

Mishi natyral dhe me cilësi të lartë përmban substanca të domosdoshme për fuqinë:

 • Omega 3 është shumë në viçi. Kjo substancë është një nga agjentët më të mirë profilaktikë për sëmundjet kardiovaskulare, dhe është gjithashtu një agjent i shkëlqyer anti-inflamator.
 • Acidi linoleik i konjuguar bën të mundur luftimin e kancerit, aterosklerozës. Me të, ju mund të zvogëloni depozitimin e yndyrës, të parandaloni zhvillimin e arteriosklerozës.
 • Vitamina D3. Kafsha në kullotë merr dozën e nevojshme të dritës, kështu që produkti ka shumë nga kjo substancë.
 • Vitamina E është e rëndësishme për shëndetin seksual të burrave. Ka shumë nga kjo vitaminë në bar që përdoret nga kafshët.

Shtë e rëndësishme të keni një ide jo vetëm për produktet e dobishme për fuqinë, por edhe për ato që e përkeqësojnë atë. Kjo është:

 • Pjekje, produkte buke. Këto produkte përmbajnë maja, sheqer dhe acide, të cilat ndikojnë negativisht në sintezën e testosteronit;
 • Ushqime të larta të kolesterolit. Ato kontribuojnë në bllokimin e enëve të gjakut dhe të dëmtuar qarkullimin e gjakut në organet e legenit. Produkte të tilla përfshijnë derri dhe viçi yndyror, salcice, margarina, gjalpi, të verdhat e vezëve, djathrat yndyrorë, petët e mëlçisë;
 • Ushqim i shpejtë (skuqura franceze, hamburger, pica). Ai përmban yndyrna të dëmshme që shkaktojnë dështim hormonal;
 • Mish të tymosur që përmbajnë kimikate që pengojnë sintezën e testosteronit. Për më tepër, në këto produkte ka lëng tymi, dëmi i të cilit është dëmtimi i testikujve me toksina të fuqishme;
 • Vaji i lirit, soja dhe vaji i misrit. Ato jo vetëm që ndikojnë negativisht në fuqinë, por edhe përkeqësojnë spermatogjenezën;
 • Beer. Dëmi i kësaj pije është se ngre ekuilibrin hormonal. Birra ndihmon për të shtypur sintezën e testosteronit, sepse përmban fitoestrogene – hormonet e seksit femëror. Kjo shihet më qartë në formimin e yndyrës në bark;
 • Vezët e pulave në sasi të pakufizuar. Në mënyrë optimale, nëse një burrë konsumon jo më shumë se një vezë në 48 orë, pasi ky produkt ndikon negativisht në fuqinë dhe dëmton pjellorinë;
 • Pije të ëmbla të gazuara. Ato përmbajnë, përveç një sasie të madhe sheqeri, ngjyra të ndryshme dhe aditivë kimikë që nuk lejojnë të arrihet një mbledhje me cilësi të lartë. Ato gjithashtu ulin prodhimin e testosteronit dhe ndikojnë negativisht në prodhimin e spermës aktive;
 • Kafe dhe pije që përmbajnë kafeinë. Ato zvogëlojnë në mënyrë dramatike nivelet e testosteronit dhe rrisin përmbajtjen e hormoneve seksuale femërore, edhe pse kafeina eliminohet mjaft shpejt.

Përveç produkteve që përdoren për të rritur fuqinë tek burrat, ka pije të ndryshme me veti të ngjashme. Më poshtë janë majat e mjeteve të tilla:

 1. Lëngu i kungullit i freskët i shtrydhur. Perimet përmbajnë një sasi të madhe të zinkut, kështu që pija ngre fuqinë dhe forcon penisin. Lëngu mund të bëhet në shtëpi duke përdorur produkte natyrale;
 2. Aaji xhenxhefil Një pije e tillë përmirëson fuqinë, stimulon qarkullimin e gjakut, duke parandaluar ngecjen. Për të përgatitur çaj, merrni 2 cm rrënjë xhenxhefili, zhvishem dhe bluajeni, më pas hidhni masën me një gotë ujë të valë dhe insistoni për 10 minuta. Ju mund të shtoni mjaltë dhe limon në pije;

Igor Anatolievich Izmakin, një androlog urolog, do të flasë për ushqimin e duhur dhe produktet e shëndetshme për shëndetin e burrave:

 1. Lëng shalqiri. Nuk ka nevojë të gatuhet, thjesht hani disa pjesë të kësaj kokrra të kuqe. Në një shalqi ka një aminoacid që përmirëson qarkullimin e gjakut dhe në këtë mënyrë stimulon një mbledhje;
 2. Tinkturë me bazë hudhër. Në një kavanoz me tre litra vendosni hudhër të copëtuar në një sasi prej 1 kg dhe derdhni ujë të zier në majë. Këmbëngulni ilaçin për një muaj, duke tundur përmbajtjen e kavanozit çdo ditë. Merrni një lugë çaji tretësirë ​​çdo ditë derisa të mbarojë;
 3. Qumështi i qumështit. Shtë i dobishëm për fuqinë mashkullore, pasi ndikon pozitivisht në hormonet dhe rrit aftësitë riprodhuese;
 1. Infuzion i bimëve. Shtë e nevojshme të merrni cilantro dhe majdanoz, pres, derdhni ujë të nxehtë, insistoni për gjysmë ore;
 2. Lëngu i shtrydhur nga rrënja e selino. Kjo pije rrit nivelin e testosteronit në gjak dhe lufton mosfunksionimin erektil.
Erofertil  Mosfunksionimi ngrerë shkaqet kryesore, simptomat dhe trajtimi

Duhet të kihet parasysh se alkooli, birra, kafeja zvogëlojnë fuqinë, kështu që është më mirë të refuzoni pije të tilla.

Ka receta të thjeshta që ndihmojnë në forcimin e një ereksioni dhe në përgjithësi përmirësojnë cilësinë e jetës intime të një njeriu. Mund të provoni këto mjete:

 • Susam dhe mjaltë. Ju duhet të merrni një pjesë të vogël të farave të susamit dhe t’i skuqni në tigan pa përdorur vaj. Pastaj i përzieni me mjaltë natyral dhe konsumoni tre lugë tri herë në ditë;
 • Karotat, daikon dhe mollët. Grini perimet dhe frutat rrënjë në një rende të mesme dhe shtoni lëngun e gjysmë limoni në përzierje. Përdorni një lugë gjelle të përzierjes që rezulton tri herë në ditë;
 • Ushqyes i bazuar në mjaltë, verë të kuqe dhe lëng aloe. Komponenti i parë merret në sasinë e një gote, shtoni një lugë gjelle lëng aloe dhe 0,5 litra verë. Përzierja duhet të injektohet për 14 ditë. Përdorni lëngun e përgatitur para ngrënies, një lugë gjelle tri herë në ditë. Kursi i trajtimit është të paktën një muaj;
 • Qepë me gjizë. Do t'ju duhet 2 llamba të Jaltës, 120 g gjizë, gjysmë gotë kos, gjethe gjelbërimi. Prisni imët qepën, përzieni me gjizën, derdhni masën në kos. Spërkatni zarzavate në majë të pjatës;
 • Supë me karkaleca. Pritini imët dhe skuqni 2 karota, rrënjë majdanozi, qepë, vendoseni masën në ujë të valë dhe gatuajeni për 10-15 minuta. Pastaj shtoni 500 g lulelakër, të renditura në lulëzim, në supë, gatuajeni deri sa të tenderohen. 10 minuta para përfundimit të gatimit, vendosni në tigan 200 g mish karkaleci, të ziera më parë. Shtoni majdanoz të copëtuar dhe kopër në pjatën e përfunduar;
 • Një përzierje e rrikë dhe mjaltë. Kuaj është një afrodiziak i fortë, i cili gjithashtu lufton kundër sëmundjeve inflamatore të sistemit gjenitourinar. Për të përgatitur një pije bazuar në të, duhet të merrni 300 g lëndë të parë, 2 gota ujë të valë, 3 lugë mjaltë natyral. Grind rrikë, derdh ujë të valë, le të ftohet. Pas kësaj, kullojeni ujin dhe shtoni mjaltë në rrikë. Kjo përzierje pikante mund të përdoret si salcë për enët e peshkut dhe mishit;

Të nderuar lexues, ne kemi përgatitur një video për ju me receta për të rritur fuqinë:

 • Vezët e qengjit. Këto janë produkte potenciali që janë shumë të lehtë për t’u përgatitur. Ata duhet të skuqen në tigan së bashku me unaza qepë të copëtuara;
 • Skumbri me avull. Peshq i zier, duke mos prerë në copa, gatuajeni në një mënyrë avulli. Kur shërbeni, derdhni atë me lëng limoni të shtrydhur fllad, përdorni rrepat e ziera dhe karotat si një pjatë anësore, të cilat gjithashtu ndikojnë pozitivisht në funksionet seksuale të burrave.

Fuqia e një njeriu dhe aftësia për t'u ngjizur varet kryesisht nga cilësia e të ushqyerit. Në mënyrë që të qëndrojmë gjithmonë në gjendje të mirë, është e nevojshme të përjashtohen nga dieta të gjitha ushqimet e dëmshme dhe absolutisht të padobishme, duke u dhënë përparësi atyre natyrale dhe të shijshme që nuk përmbajnë aditivë kimikë dhe kolesterol, si dhe të përmirësojnë cilësinë e jetës seksuale.

Farë është e mirë për impotencën seksuale? Rregulli i parë – ushqimi duhet të jetë i larmishëm dhe të furnizojë dozën e kërkuar të elementeve të dobishëm, vitaminave dhe një ngarkesë të energjisë së nevojshme për një mënyrë jetese aktive. Sidoqoftë, duhet të zgjidhni ushqime me një përmbajtje minimale të kalorive dhe yndyrave shtazore.

Ushqimi për fuqi dhe shëndetin e përgjithshëm duhet të jetë i pasur me proteina dhe karbohidrate të shëndetshme, por të dobëta në yndyrna. Vitaminat A, E, C, si dhe vitaminat B, kanë një efekt të veçantë në forcimin e forcës së mashkullit.

 • Omega 3 është shumë në viçi. Kjo substancë është një nga agjentët më të mirë profilaktikë për sëmundjet kardiovaskulare, dhe është gjithashtu një agjent i shkëlqyer anti-inflamator.
 • Acidi linoleik i konjuguar bën të mundur luftimin e kancerit, aterosklerozës. Me të, ju mund të zvogëloni depozitimin e yndyrës, të parandaloni zhvillimin e arteriosklerozës.
 • Vitamina D3. Kafsha në kullotë merr dozën e nevojshme të dritës, kështu që produkti ka shumë nga kjo substancë.
 • Vitamina E është e rëndësishme për shëndetin seksual të burrave. Ka shumë nga kjo vitaminë në bar që përdoret nga kafshët.

Receta potenciale

Warning! Smbëlsirat eksitojnë tërheqje seksuale. Bëni vetes një pije të tillë shëruese: merrni qumësht – 300 gram, shtoni sa më shumë mjaltë, vezë të papërpunuara dhe majanë e birrës – një lugë gjelle.

Ju mund ta përdorni këtë recetë për një ilaç dashurie. Për ta gatuar atë, ju duhet të merrni rrush të thatë – 200 gram, të njëjtën sasi fiq të thatë, prunes. Në fund shtoni arre – 12 copë. Përzierja ruhet në një vend të ftohtë. Mundohuni të merrni të paktën dy lugë çdo ditë. Bëni më mirë pas darkës. Në formën e një pije, preferohet të pini kefir, kos.

Në Siberi, një recetë është përdorur prej kohësh: karafil të copëtuar me hudhër të prerë (kilogram), derdhni atë në një shishe, pastaj derdhni plotësisht ujë të valë. Me një kapak të mbyllur fort, produkti ruhet për rreth 30 ditë në errësirë. Mos harroni të shkundni infuzionin. Gjëja kryesore është që të merrni infuzionin në mënyrë korrekte: një lugë gjelle qumësht një lugë çaji të produktit. Patjetër që duhet të pini të gjithë ilaçin menjëherë. Gjatë pritjes, përveç rritjes së fuqisë, enët e gjakut pastrohen, dëgjimi dhe shikimi përmirësohen. Kështu që trupi është restauruar dhe rinovuar plotësisht.

Për këto qëllime, masazhet janë të shkëlqyeshëm, dhe kurse të pavarura mund të gjenden në Web. Procedurat e tilla janë të nevojshme për të ruajtur shëndetin e burrave, për të rritur nivelin e testosteronit dhe forcimin e sistemit imunitar.

Nutricionistët rekomandojnë gjithashtu zëvendësimin e ushqimit të hedhurinave me ushqimin e duhur, të kombinuar me ushtrime të rregullta. Me ndihmën e mjeteve juridike popullore, një njeri mund të forcojë gjithashtu forcën e mashkullit, procedura të ndryshme jo-tradicionale do ta ndihmojnë atë në këtë.

Për shembull, marrja e banjës me barëra medicinale, trajtimi me një larmi zierje (kalamus i zakonshëm, balsam limoni, nenexhik dhe barishte Dubrovnik), tinktura për alkool. E gjithë kjo ndikon pozitivisht në fuqinë dhe ndihmon në forcimin e trupit në tërësi.

Ushqyerja për të rritur fuqinë e burrave duhet të përbëhet nga një sasi e madhe e proteinave, dhe gjithashtu të përmbajë zink, vitamina B dhe substanca që përmirësojnë qarkullimin e gjakut.

Këtu janë disa receta të njohura dhe efektive:

 1. Recetë kineze. Ju duhet të merrni 100 gr. mish derri të ligët, sa më shumë domate dhe kallamar, si dhe 50 gr. hudhër. Mix përbërësit dhe vlim në gjysmë litër ujë për një orë. Merrni një herë në dy javë.
 2. Do pjekje me koriandër konsiderohet një mjet i shkëlqyeshëm për të rritur fuqinë dhe për të rritur epshin.
 3. Në të gjitha sallatat, duhet të shtoni djathin, i cili përmban vitamina të grupit B.
 4. Si ëmbëlsirë, arrat me mjaltë janë perfekte.
 5. Ju mund të ushqeni goca deti – kjo është një depo e ushqyesve; Shkojnë mirë me perime në shumë sallata.
 6. Lëkundës i gërshetuar. Mund të ziejë; Ai përmban të gjitha substancat e dobishme që janë përgjegjës për fuqinë mashkullore. Gjëja kryesore është të mos e skuqni atë, pasi vaji i skuqur përmban një sasi të madhe kancerogjene, dhe kjo është një rrugë e drejtpërdrejtë për kancer, përfshirë prostatën.
Erofertil  Përmirësimi i potencialit potencial në pleqëri

Kundërindikimet, të mirat dhe të këqijat

E vetmja minus është që ju duhet të përshtateni me një ushqim tjetër, të refuzoni disa ushqime të njohura.

Firstshtë e nevojshme që në fillim të mësohen me ushqime të shëndetshme dhe produkte që përmirësojnë fuqinë tek burrat.

Një ushqim i tillë nuk ka kundërindikacione. Ajo sjell vetëm përfitim. Në prani të sëmundjeve të tretjes, rekomandohet të konsultoheni me një specialist – rregullimi shtesë i dietës është i mundur.

Zakonet e këqija të ngrënies

 1. Për të zvogëluar rrezikun e impotencës dhe sëmundjeve të tjera gjenitourinare, është e nevojshme të përjashtohen ushqimet e konservuara, salcice të tymosura, pije të gazuara, gjizë të dyqaneve të ëmbla dhe kos, majonezë të përgatitur dhe ketchup, domethënë çdo produkt me jetëgjatësi të gjatë dhe një përmbajtje të lartë të aditivëve të dëmshëm nga dieta. Ushqimet e pasura me konservues praktikisht nuk përmbajnë substanca të dobishme, dhe dëm i konsiderueshëm mund të bëhet për shëndetin e burrave.
 2. Një dietë për të rritur fuqinë ndalon kategorikisht çdo ushqim të shpejtë. Ato nuk përmbajnë sasinë e kërkuar të elementëve gjurmë dhe vitamina, por kontribuojnë vetëm në shtimin e shpejtë të peshës, gjë që ndikon negativisht në funksionin erektil të burrave.
 3. Për të ruajtur ose rritur dëshirën seksuale, burrat duhet të përjashtojnë sheqerin industrial nga menyja e përditshme. Shtë më mirë ta zëvendësoni me sheqerna natyralë, siç janë frutat e thata, mjalti dhe frutat e ëmbla. Konsumi i sasive të mëdha të sheqerit kontribuon jo vetëm në zhvillimin e impotencës, por edhe në sëmundjet kardiovaskulare, diabetin, etj.
 4. Një rregull tjetër i dietës për shëndetin e burrave ka të bëjë me përdorimin e kripës. Një sasi e madhe e natriumit që përmbahet në të nuk është aspak e dobishme si për fuqinë ashtu edhe për trupin në tërësi. Moreshtë më e dobishme të zëvendësoni kripën me erëza natyrale (qepë, hudhër, barishte) ose një sasi të vogël salcë soje.
 5. Në mënyrë që të ruajnë fuqinë për aq kohë sa të jetë e mundur, burrat këshillohen që të braktisin plotësisht ose ulin konsumin e alkoolit në minimum. Të gjitha pijet alkoolike pastrojnë elementët e dobishëm të gjurmës nga trupi, kështu që dieta për impotencë dhe alkool për burrat është e papajtueshme.

Ushqimet e mëposhtme kanë një efekt negativ në fuqinë:

 • sheqer. Akesmbëlsira, lëng nga dyqani, çokollata, etj. çojnë në një ulje të funksionit seksual. Kështu që sheqeri të mos ketë një efekt negativ, duhet të konsumoni jo më shumë se 6 lugë çaji në ditë;
 • kripa. Një tepricë e tij në trupin e një njeriu mund të zvogëlojë ndjeshëm prodhimin e testosteronit, i cili do të rezultojë në një rënie të fuqisë;
 • ushqim i shpejtë Ushqimi i shpejtë ndikon negativisht jo vetëm në aktivitetin seksual të një burri, por gjithashtu dëmton gjithë shëndetin e tij. Produkte të tilla përfshijnë: qen të nxehtë, patate të skuqura, doshirak, mivina dhe të tjerë;
 • pije të ëmbla të gazuara;
 • pasta. Ushqime të tilla përmbajnë maja, sheqer, acide dhe substanca të tjera që mund të ulin nivelin e hormoneve seksuale tek burrat;
 • soje dhe produkte me përmbajtjen e saj. Përbërja e qumështit, djathrave, sallamrave, salciceve, ëmbëlsirave dhe gjëra të tjera përmban analoge bimore të hormoneve seksuale femërore;
 • caffeine. Përdorimi i tij duhet të minimizohet, pasi për shkak të tij ndodh që procesi i shkatërrimit të molekulave të testosteronit falas, të cilat janë shumë më të rëndësishme për burrat sesa ato në një formë të lidhur;
 • pije alkoolike. Shkencëtarët kanë identifikuar efektet negative të alkoolit në testikujt mashkullorë, gjë që shtyp funksionin e prodhimit të hormoneve seksuale dhe spermës. Nëse abuzoni me këto pije vazhdimisht, një burrë ka çdo shans të bëhet impotent.

Nëse vendosni të rrisni fuqinë tuaj me ndihmën e dietës, atëherë së pari duhet të kuptoni se çfarë shkakton më shumë dëm për fuqinë mashkullore. Para së gjithash, për të përmirësuar fuqinë, ia vlen të heqësh dorë nga mishi dhe salcice të tymosura. Meqenëse pothuajse të gjitha produktet bëhen me përdorimin e substancave artificiale që janë shumë toksike, dhe ndikojnë negativisht në punën e testikujve meshkuj.

Tjetra është alkooli. Bedo pije alkoolike ndikon negativisht në prodhimin e hormonit mashkullor – testosteronin. Do ëmbëlsirë dhe pije të ëmbla. Sheqeri kontribuon në prodhimin e dobët të spermës, si dhe në një humbje të përgjithshme të lëngjeve në trup. Përdorimi i shpeshtë i qumështit yndyror prish funksionin hormonal. Prodhohet një sasi e madhe e hormonit femëror.

Ju gjithashtu do të duhet të braktisni ushqimin e shpejtë, i cili zvogëlon prodhimin e testosteronit. Të gjitha ushqimet yndyrore që përfshijnë kolesterolin do të duhet të eliminohen. Kolesteroli i lartë mund të çojë në bllokimin e enëve të gjakut, dhe kjo është një rrugë e drejtpërdrejtë drejt pafuqisë.

Ushqimi i dëmshëm për potencën gjendet në dietat ditore të shumicës së burrave. Edhe abuzimi i kafesë së thjeshtë mund të çojë në probleme të ereksionit. Kjo ndodh për shkak të spërkatjes së tepërt të adrenalinës në gjak pas pirjes së kafesë dhe shumë inxhinierëve të energjisë. Shtë kjo substancë që jep forcë, por më pas ul nivelin e testosteronit, të cilat çojnë në probleme në shëndetin e burrave.

Cila duhet të jetë ushqimi për të rritur fuqinë?

Kur formoni një dietë, duhet t'i kushtoni vëmendje vitaminave. Dieta duhet të përfshijë ushqime me vitamina të grupeve A, B dhe E. Ushqyesit ngopin sistemin riprodhues dhe përmirësojnë sistemin nervor, gjë që përfundimisht çon në një rritje të forcës së mashkullit.

Së pari, i drejtohemi përbërësve të lehtë të dietës mashkullore, domethënë pijeve.

 • Lëng kungulli – një bollëk i zinkut për shëndetin e sistemit riprodhues të mashkullit;
 • Lëngu i selino – androtestosteroni forcon epshin mashkullor;
 • Lëngu i shalqirit – arginina përshpejton gjakun në të gjithë trupin.

Hormoni kryesor që promovon aktivitetin seksual është testosteroni. Një sasi e mjaftueshme e hormonit mashkullor në trup nuk krijon probleme në jetën seksuale, megjithatë, një humbje e mprehtë ose mungesë e testosteronit çon në mosfunksionim ngrerë.

E rëndësishme! Niveli i testosteronit është një tregues i aktivitetit jetësor të një njeriu. Një dietë e ekuilibruar duhet të plotësohet nga aktiviteti fizik. Shkuarja në palestër rrit lëshimin e testosteronit, duke ndikuar kështu në epshin mashkullor.

Ushqimi i shëndetshëm rrit fuqinë, por mirëmbajtja e tij e mëtejshme në nivelin e duhur arrihet përmes aktivitetit të rregullt seksual. Pushimet e gjata në seks mund të çojnë jo vetëm në probleme fiziologjike, por edhe në probleme psikologjike.

Kur konsideroni një dietë, duhet të merret parasysh një faktor shumë i rëndësishëm. Së bashku me ushqimet e shëndetshme, këshillohet të minimizoni ose eliminoni ushqimin e hedhurinave në dietën mashkullore:

 • kafe dhe energji – japin vetëm një efekt të përkohshëm dhe nuk sjell përfitime në planin afatgjatë;
 • alkooli dhe nikotina – çojnë në pafuqi dhe zvogëlojnë aktivitetin seksual të burrave;
 • produkte buke – ushqimi nga mielli nuk jep efekt për fuqinë, por vetëm përkeqëson figurën;
 • produkte gjysëm të gatshme – salcice dhe salcice ndikojnë në gjendjen e përgjithshme të trupit.

Këshillat tona do t'ju ndihmojnë të rritni fuqinë dhe të kënaqeni me gruan tuaj të dashur me energji seksuale të pashtershme.

Që nga kohërat e lashta, njerëzit kanë ditur që disa ushqime rrisin ndjeshëm forcën e mashkullit dhe dëshirën seksuale. Grekët e lashtë i quanin ata afrodiziakë. Duhet të kuptohet se kequshqyerja, përkundrazi, zvogëlon fuqinë dhe dëmton cilësinë e spermës. Whatfarë duhet të përfshini në menunë tuaj, dhe cilat enët për të refuzuar në mënyrë të rregullt, është larg nga një pyetje boshe për një njeri që kujdeset për gjendjen e tij fizike. Një dietë për fuqinë ju lejon të kurseni energji në shtrat për një kohë të gjatë dhe kundërvepron në mënyrë efektive efektet negative të kushteve të jashtme mjedisore.

Erofertil  Rishikimi i pilulave efektive për trajtimin e impotencës

Ritmi me shpejtësi të lartë të jetës moderne dhe stresi i vazhdueshëm ndikojnë negativisht në shëndetin dhe fuqinë e një burri. Një dietë e veçantë do të ndihmojë për të kuptuar disa nga hollësitë e ushqimit seksual, të forconi dëshirën seksuale dhe të arrini lartësi të reja të dëshiruara.

Shkencëtarët kanë vërtetuar prej kohësh që niveli i qëndrueshmërisë seksuale të një mashkulli është ulur ndjeshëm për shkak të kequshqyerjes. Faktorët shtesë që përkeqësojnë shëndetin e burrave përfshijnë: overeating, një mënyrë jetese të ulur, prania e zakoneve të këqija, mungesa e gjumit dhe pushimi i duhur, dhe situata ekologjike. Për të parandaluar problemet me fuqinë në kohën e duhur, për të shmangur zhvillimin e sëmundjeve të sistemit gjenitourinar dhe shtimin në peshë, është e nevojshme t'i përmbaheni një programi të veçantë, të hartuar siç duhet.

Menyja e mostrës për 1 ditë:

 • qull qumështi tërshërë (300 g) / vezë të skuqura me qepë, bukë thekre me djathë, çaj jeshil / lëng shege për 1 mëngjes;
 • kefir me gojëmjaltë frutash / gjizash / lëng karrote (150 ml) për 2 mëngjes;
 • borsch / panxhar / viçi i pjekur me limon (350 g), sallatë me perime jeshile me vaj ulliri, agrume të freskëta (250 ml) për drekë;
 • arra të copëtuara me mjaltë / fruta të thata (50 g) për rostiçeri pasdite;
 • skumbri i zier (300 g), perime / kërpudha të ziera (200 g), supë barishte (250 ml) për darkë.

Sipas ekspertëve, një dietë e tillë, së bashku me një rritje të aktivitetit motorik dhe ndërprerjen e duhanit, bën të mundur normalizimin në mënyrë efektive të peshës, rritjen e tonit fizik, rritjen e fuqisë, zgjatjen e rinisë dhe gradualisht përmirësimin e trupit mashkullor.

Kam ngrënë gjithmonë ashtu si duhet, nuk piva alkool, nuk hava ushqim të shpejtë. Nuk ka parakushte për impotencë. Nuk e di si ndodhi – nuk jam akoma 50 vjeç, por tashmë jam problem. Dhe më e rëndësishmja, memec para grave. Seksi është gjuetia, por sa i përket asaj, keqësohet. Tani trajtimi po shkon drejt mjaltit. Qendra e Shëndetit për Burra Vasilyeva. Unë pi eroprostan, shpresoj se ndihmon.

Pothuajse çdo njeri është i shqetësuar për pyetjet në lidhje me fuqinë, unë dua të qëndroj i ri dhe i fortë sa më gjatë. Në Greqi, ilaçet për të forcuar fuqinë dhe funksionin seksual quheshin "afrodiziakë". Besohej se ata aktivizojnë dëshirën seksuale, përtërijnë trupin, ruajnë funksionin seksual në nivelin e kërkuar. Sot, nutricionistët e dinë se çfarë ushqimesh duhet të konsumoni për potencë.

Ju duhet të kuptoni se ushqimi, me të vërtetë, ka një rol të rëndësishëm. Shtë e nevojshme jo vetëm të ruhet dëshira seksuale, por edhe të rritet niveli i testosteronit.

Prandaj, është shumë e rëndësishme të stërviteni çdo ditë, duke kaluar një orë nga koha juaj në stërvitje. Aktiviteti fizik duhet të jetë i rregullt, përndryshe trupi do të rrisë sasinë e hormonit kortizol, dhe kjo ndikon negativisht në prodhimin e testosteronit.

Studimet vërtetojnë: mbipesha është një nga shkaqet kryesore të mosfunksionimit erektil dhe ul ndjeshëm nivelin e testosteronit. Vetëm me humbje peshe përmirësohet performanca seksuale.

Për prodhimin e plotë të hormoneve, një mashkull ka nevojë urgjente për yndyrna, por ato duhet të jenë të pasiguruara ose të pangopura.

Kujdes! Shtë e pamundur të abuzoni yndyrnat, ato çojnë në bllokimin e arterieve, kështu që gjaku nuk hyn mirë në organet gjenitale. Preferohet të hani yndyrna shtazore, ato përmbajnë vitamina, aminoacide, minerale.

Vëmendje e madhe i kushtohet mishit, produkteve të peshkut. Ata duhet të jenë të pranishëm në menu. Kutelet dhe qullat e prera janë përgatitur nga viçi, mishi i pulës dhe viçi.

Ushqimi i detit është i pranueshëm në një dietë terapeutike: ato gjithashtu kontribuojnë në përmirësimin e ereksionit dhe rritjen e funksionit seksual.

Ju duhet të përdorni në mënyrë aktive vajra: luledielli, liri, ulliri. Shtohen në sallata. Këto produkte përmbajnë substanca që ndihmojnë në rritjen e fuqisë.

Farë ju nevojitet për të përmirësuar funksionin erektil, cilat rregulla duhet të ndiqen? Këto pyetje bëhen nga shumë burra, veçanërisht ata mbi moshën 30 vjeç.

Ne kemi nevojë për produkte për të mbështetur jetesën tonë. Një person duhet të hajë rregullisht produkte cilësore në mënyrë që të rimbush rezervat e forcës dhe energjisë.

Midis shumëllojshmërisë së ushqimit, produktet ushqimore dallojnë për të rritur fuqinë, e cila zakonisht quhet afrodiziakë. Ndikimi i të ushqyerit për të rritur fuqinë në forcën seksuale dhe aktivitetin shoqërohet me parandalimin dhe lehtësimin e sëmundjeve që pengojnë aftësitë seksuale të një njeriu.

Ushqimi ynë prek si trupin në tërësi ashtu edhe pjesën intime të tij. Duke përdorur produkte të ndryshme, të dy mund të përmirësoni cilësinë e jetës intime dhe ta përkeqësoni atë. Ka ushqime që rrisin fuqinë, dhe disa, përkundrazi, veprojnë për të zvogëluar aftësinë seksuale të burrave.

Në mënyrë që një jetë intime të vazhdojë pa pakënaqësi me veten dhe incidente të bezdisshme, këshillohet që të kufizoni konsumin e pijeve dhe ushqimeve që kanë një efekt të fortë stimulues në trup ose të ndikojnë negativisht në rrjedhën e gjakut në zonën e legenit, gjë që çon në një ulje të fuqisë.

Shmangni përdorimin e zgjatur dhe të shpeshtë të Coca-Cola, pije energjetike dhe kafe në sasi të mëdha. Potenca është gjithashtu produkte të dëmshme që çojnë në akumulimin e yndyrës në trup në trup – mallra të pjekura të freskëta, patate të skuqura, makarona.

Kur mbipesha, ekuilibri hormonal shqetësohet, niveli i prodhimit të hormonit mashkullor testosteroni zvogëlohet dhe një tepricë e hormoneve seksuale femërore – estrogjen, grumbullohet, gjë që zvogëlon fuqinë.

Ushqimi i organizuar si duhet për të rritur fuqinë e mashkullit mund të reduktojë disa herë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe të përmirësojë ndjeshëm qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Kjo do ta ndihmojë burrin të përballet me shumë vështirësi dhe të parandalojë shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme.

Një rritje e fuqisë lehtësohet nga një luftë efektive kundër peshës së tepërt. Nuk është sekret se plotësia e tepërt shpesh çon në përkeqësimin e sëmundjeve kronike dhe shfaqjen e të reja.

Ushqyerja duhet të ketë për qëllim normalizimin e peshës, forcimin e enëve të gjakut dhe stabilizimin e punës së zemrës. Në dietën e burrave duhet të jenë të pranishëm ushqime proteinike në sasi të mëdha, sepse janë komponentët e proteinave që janë të përfshirë drejtpërdrejt në forcimin e të gjitha organeve dhe sistemeve të trupit.

Kur përgatisni një dietë për një njeri që dëshiron të rrisë fuqinë, duhet të kihet parasysh se proteina është burimi kryesor i energjisë jetësore për seksin më të fortë. Kjo është arsyeja pse në dietën e seksit më të fortë duhet të jenë të pranishëm mishi, peshku dhe veza e bardhë.

Ndër produktet e qumështit, burrat duhet të preferojnë produktet e qumështit të fermentuar. Ato kanë një efekt të dobishëm në veprimtarinë e traktit gastrointestinal, kontribuojnë në një rritje të efikasitetit.

Shahinclub Shqipëri