Karakteristikat e trumzës së dobishme dhe kundërindikacionet për gratë dhe burrat

Për shumë vite duke luftuar pa sukses me PROSTATE dhe POTENCIAL?

Shefi i Institutit: “Do të mahniteni se sa e lehtë është kurimi i prostatitit duke e marrë atë çdo ditë.

Në vendin tonë, ka më shumë se 30 lloje të trumzë, por në SHBA, Kanada dhe Evropë, ajo është rritur posaçërisht. Trumza është gjithashtu një bimë e mrekullueshme e mjaltit, kështu që bletarët e duan aq shumë. Përveç kësaj, bari aromatik shpesh përdoret në gatim. Bimët e thata i shtohen salcave, supave, mishit të grirë, peshkut të skuqur. Trumza jo vetëm që përmirëson shijen e enëve, por edhe tretjen. Në Greqi, Spanjë dhe Turqi, trumzë përdoret domosdoshmërisht si erëza për turshi ullinj. Teaji nga kjo bimë me barishte të tjera dhe mjalti konsiderohet një ilaç i shkëlqyer popullor për trajtimin e ftohjes.

Karakteristikat e dobishme të trumzë janë në përbërjen e saj unike. Ai përfshin: thymol, hidhërim të dobishëm, acide organike, vitamina B dhe C, tanin, karoten, flavonoide, rrëshirë dhe çamçakëz. Si dhe shumë elementë të vlefshëm mikro dhe makro, ndër të cilët janë: kalciumi, kaliumi, magnezi, natriumi, fosfori, zinku, bakri, mangani dhe hekuri. Karakteristikat e dobishme të trumzë manifestohen më së miri gjatë lulëzimit të tij, prandaj këshillohet që të mblidheni për tharje të mëtejshme gjatë kësaj periudhe.

Për të përmirësuar fuqinë, lexuesit tanë përdorin me sukses M-16. Duke parë popullaritetin e këtij produkti, vendosëm ta ofrojmë atë në vëmendjen tuaj.
Lexoni më shumë këtu …

Që nga kohërat e lashta, mjekët kanë përdorur këtë bimë medicinale në trajtimin e sëmundjeve somatike dhe mendore. Vaji esencial, i cili është pjesë e trumzë, do t'ju ndihmojë të rivendosni forcën tuaj dhe të relaksoheni. Përveç kësaj, trumza gjithashtu ka efekte antiseptike, anti-inflamatore, analgjezike, ekspektentues dhe veti anthelmintike. Teajrat bazuar në këtë bimë këshillohen të pinë në sëmundje akute të frymëmarrjes, gastrit, pneumoni, pezmatim të mëlçisë dhe veshkave, fryrje, ulçera dhe astmë bronkiale.

Të gjitha pronat e dobishme të trumzë duket se janë zgjedhur posaçërisht për të ruajtur shëndetin e burrave në gjendje të mirë. Zierje dhe tinkturat bazuar në këtë bimë medicinale përdoren për të luftuar stresin nervor, normalizimin e presionit të gjakut, ndihmojnë në lehtësimin e ngërçeve të muskujve dhe stimulimin e rritjes së flokëve. Por mbase gjëja më e rëndësishme është që ato përdoren në trajtimin dhe parandalimin e impotencës dhe prostatitit.

Sigurisht, çdo njeri po përjeton me dhimbje një problem të ereksionit të quajtur mosfunksionim ngrerë. Trumza përmban elementë gjurmë si seleni, i cili ndihmon në prodhimin e testosteronit dhe përmirëson cilësinë e spermës, dhe molibden, e cila stimulon funksionet seksuale të meshkujve. Shëruesit ofrojnë burra që kanë probleme me derdhjen e hershme një mënyrë shumë të thjeshtë për të përmirësuar shëndetin e tyre. Shtë e nevojshme të derdhni ujë të valë në një termos gjysmë litër, pastaj derdhni 2 lugë trumzë, insistoni në produkt për 2 orë dhe filtroni. Një infuzion i tillë duhet të merret 2 herë në ditë për 2 javë. Pas një pushimi të shkurtër, trajtimi duhet të përsëritet. Për të rritur energjinë seksuale të burrave me dobësi seksuale, ekspertët rekomandojnë të fërkoni vajin e trumzës në perineum. Mund ta blini në farmaci, ose mund ta gatuani vetë. Ju duhet vetëm 15 g bar të grimcuar derdhni vaj ulliri dhe lëreni të piqet për një muaj. Fërkimi duhet të kryhet sipas nevojës.

Veryshtë shumë e dobishme të pini për burrat që kanë disa probleme me potencialin ose prostatinë, çajin e trumzës. Rekomandohet që të pini të paktën një gotë pije të tillë në ditë. Fakti është se trumza përmban zink, i cili ka një efekt të dobishëm në funksionin riprodhues të njeriut. Ka raste kur një njeri shpëtoi nga kjo sëmundje e pakëndshme thjesht nga çaji i zakonshëm me trumzë. Por që kjo pije të ketë një efekt të dobishëm, duhet të mësoni se si ta përgatisni siç duhet. Për shembull, mund ta bëni si çaj të zakonshëm ose si një tretësirë. Por mbani mend që duhet të zbatoni të gjitha rekomandimet në lidhje me proporcionet në mënyrë që të mos dëmtoni shëndetin tuaj. Për të përgatitur një pije të tillë, duhet të merrni çaj të zi të zakonshëm në një sasi pak më të vogël dhe 3-5 inflorescences të trumzës së thatë. Për efekt më të madh, mund të shtoni balsam limoni ose nenexhik. Tjetra, përzieni të gjithë përbërësit dhe krijojini si çaji të zakonshëm. Pas kësaj, lëreni përzierjen të krijojë për 5-7 minuta, dhe mund të siguroni një pije të sigurt. Me siguri do ta shijoni këtë çaj, pasi era e këndshme do ju shoqërojë dhe ju joshë vazhdimisht gjatë gatimit.

Ndonjëherë një njeri mund të mundohet nga dhimbja që shoqërohet me inflamacion të muskujve individualë – mioziti. Kjo sëmundje prek edhe fibrat nervore, si rezultat i së cilës atrofia e muskujve dhe lëvizjet bëhen të kufizuara. Së bashku me këtë, funksioni seksual gjithashtu përkeqësohet. Në këtë rast, për t'i rezistuar procesit patologjik, rekomandohet të bëni fasha nga trumzë. Bari duhet të jetë avulluar në ujë të valë për gjysmë ore, pastaj të shtrydh, të vendosur në garzë dhe të vendoset në zonën e prekur. Kompresa duhet të fiksohet në majë me polietileni.

Trumza përmban acid ursolik, i cili ka një efekt të dobishëm në gjendjen e gjëndrave të flokëve, duke stimuluar rritjen e flokëve dhe rivendosur elasticitetin e tyre. Për burrat me shenja të tullacisë së hershme, është mirë të fërkoni një pjesë të vajit esencial të trumzës (3 pika) me vodka (1 lugë çaji) në kokën e kokës. Mundohuni të mos e shpëlani një mjet të tillë për aq kohë sa të jetë e mundur.

Trumzë gjithashtu përmbajnë vaj esencial të timolit, i cili mund të shkaktojë një refleks të gogës, kështu që një tretësirë ​​bimore e përqendruar përdoret me sukses në trajtimin e alkoolizmit. Siç mund ta shihni, përfitimet e trumzë për burrat janë të dukshme. Edhe një përdorim i thjeshtë i kësaj bime medicinale si erëza mund të mbrojë një njeri nga depresioni dhe mungesa e vitaminës sezonale.

Erofertil  Trajtimet më efektive për impotencën

Bearberry për cystitis është një ilaç popullor i përdorur që nga kohërat e lashta. Karakteristikat e para shëruese të kësaj bime u vunë re nga mjekët e lashtë grekë që e përshkruanin atë tek pacientët në formën e çajit diuretik, i cili eliminon simptomat e pakëndshme brenda disa javësh.

Trajtimi i cistitit të arrës kryhet duke përdorur shoots dhe gjethe, në bazë të të cilave përgatiten infuzione dhe zierje. Për të rritur efektin, ajo është e kombinuar me bimë të tjera. Kjo kulturë është shumë e efektshme, dhe për këtë arsye ajo përdoret pas konsultimit me një mjek në një dozë të caktuar rreptësisht.

Karakteristikat e dobishme të boronicës

Bima ka veti të larta antiseptik, baktericid dhe diuretik, për shkak të së cilave shpesh përdoret për përgatitjen e mjeteve shtëpiake për patologjitë e sistemit ekskretor. Karakteristikat shëruese të arrës janë për shkak të pranisë së një numri elementësh të dobishëm.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të taninave, trupi shpejt përballet me procesin inflamator. Ata bllokojnë radikalet e lira, duke çuar në shkatërrimin e qelizave të gjalla. Tannins kanë një efekt antiseptik astringent, për shkak të të cilit rritet densiteti dhe papërshkueshmëria e zonave të prekura të mukozës së fshikëzës.

Flavonoidet që përmbahen në arushë kanë një efekt baktericid në mukozën e organit duke shkatërruar membranën e përbërësve të dëmshëm. Nën ndikimin e këtyre substancave, llojet më të qëndrueshme të baktereve që shkaktojnë sëmundjen vdesin. Flavonoidet lehtësojnë ngërçet dhe dhimbjen, relaksojnë muret e fshikëzës.

Acidi Ursolik është një përbërës popullor anti-inflamator dhe astringent që ka një efekt diuretik dhe zvogëlon gjasat e kongjestionit. Veprimi i saj ka për qëllim ngadalësimin e aktivitetit të enzimave që janë katalizatorë për procesin e prishjes së fshikëzës.

Kundërindikimet dhe efektet anësore të mundshme

Bearberry është një komponent i fuqishëm, dhe për këtë arsye duhet së pari të konsultoheni me mjekun tuaj për sigurinë dhe fizibilitetin e përdorimit të tij. Përdorimi i bimës mund të jetë i ndërlikuar nga këto kundërindikacione:

 • alergji ndaj njërit prej përbërësve të "këmbës së ariut";
 • glomerulonefriti, dështimi i veshkave dhe patologji të tjera të rënda të organit të urinimit;
 • format akute të sëmundjeve të traktit gastrointestinal;
 • pacientët nën 12 vjeç.

Ju nuk duhet të merrni fonde nga cistiti me një "këmbë ariu" gjatë shtatëzënësisë dhe gjatë gjidhënies. Përkundër vetive të tilla shtesë të dobishme të bimës si qetësimi, heqja e puffiness, përdorimi i zierjeve dhe infuzioneve të tij mund të çojë në pasoja negative. Ka një efekt irritues në rreshtimin e mitrës, e cila mund të shkaktojë abort ose lindje të parakohshme.

Përdorimi i arrës mund të shoqërohet me një numër efektesh anësore. Reagimi normal i trupit ndaj këtij komponenti është vëzhgimi i urinës me gjelbërim tek pacienti.

Pritja e një "këmbë të ariut" shoqërohet me acarim të mukozës së organeve të brendshme. Nga ana e sistemit sekretues, kjo mund të shprehet në formën e përkeqësimit të inflamacionit, nga ana e traktit gastrointestinal – në formën e të vjellave dhe jashtëqitjeve të lirshme.

Infuzione me "veshë ariu"

Shqyrtimet e pacientëve tregojnë efektivitetin më të madh të produkteve me bazë alkoolin. Për të përgatitur një tretësirë ​​të thjeshtë, përzieni 2 lugë gjelle. arushë e thatë dhe 100 ml alkool etilik. Enë me produkt është e mbyllur me një tapë dhe lihet të injektohet në një vend të ngrohtë për 2 javë. Lëngu i përfunduar filtrohet, pas së cilës merret disa herë në ditë pas një vakt 20 pikësh.

Sipas një recete tjetër, përbërësi kryesor është i përzier në përmasa të barabarta me hypericum të thatë, hithër, gjethe delli dhe trëndafil të egër. Pas kësaj, 3 lugë gjelle. substrati që rezulton derdhet 1 litër ujë dhe vihet në zjarr të ngadaltë në një çiban. Pasi të insistoni për 25-30 minuta, pija e filtruar merret në 0,5 gota disa herë në ditë para ngrënies. Në prani të një sëmundjeje kronike, rekomandohet një kurs trajtimi me ilaçin çdo 6 muaj.

Zhduk shpejt simptomat e infuzionit të cistitit të arrave, gjetheve të thuprës, grurit, stigmave të misrit dhe rrënjës së jamballit. Duhet të derdhni 1 lugë gjelle. prej këtyre përbërësve me 1 gotë ujë dhe lihet 6 orë. Pas kësaj, produkti vihet në zjarr të ngadaltë dhe zihet për 15 minuta. Një pije e filtruar merret në 2 lugë gjelle. disa herë në ditë pas ngrënies.

Sipas recetës së mëposhtme, 1 tbsp. një përzierje e "veshëve të ariut", sythave të thuprës, manave të dëllinjës dhe rrënjës së kofshës së shafranit derdhet me 1 gotë ujë dhe insiston për disa orë. Pastaj ena është vënë në zjarr dhe zihet për 15-20 minuta. Pija e ftohur dhe e qëruar merret 4 herë në ditë për 3 lugë gjelle.

Pacientët me një koleksion të pasur të bimëve mund të përgatisin ilaçin e mëposhtëm cystitis:

 • 1 lugë currants, manaferrat dëllinjë, hops, livando, trëndafila;
 • 2 lugë. arushë, lingonberry, gjethe delli;
 • 1 tbsp hips u rrit, hipotekë;
 • 3 lugë gjelle hithër.

Shtë e nevojshme të mbushni përzierjen me ujë të valë në një raport prej 1 tbsp. pluhur / 2 gota të lëngshme. Mjeti insistohet për 30 minuta, pas së cilës filtrohet dhe konsumohet në 0,5 filxhan 3 herë në ditë.

Sipas një recete më të thjeshtë për infuzion të cistitit, duhet të përzieni 4 lugë gjelle. Arushë, 1 lugë gjelle. majdanoz, celandinë dhe 1 gotë ujë. Përbërja mbi nxehtësi të ulët është sjellë në një çiban, pas së cilës ftohet dhe filtrohet. Merrni 1 lugë gjelle. 4 herë në ditë.

Erofertil  Shtimi i gjirit

Supat e lulediellit

Për trajtimin dhe parandalimin e cistitit, tregohet përdorimi i një supë të thjeshtë të arrës. Duhet të derdhni 4 lugë gjelle. bimë të thatë me 2 gota ujë, pas së cilës vendoseni përzierjen në zjarr të ngadaltë. Pas zierjes, produkti është i mbështjellë në inde dhe insiston për 15-20 minuta. Merrni 1 lugë gjelle. çdo orë. Sipas një recete tjetër, 1 tbsp. derdhni përbërësin kryesor me 1 gotë ujë të vluar dhe lërini për një orë. Pija e ftohur dhe e filtruar merret në një mënyrë të ngjashme.

Një trajtim popullor për cystitis është kombinimi i arrave dhe mustakëve. Ju duhet të përzieni 1 lugë gjelle. përbërësit e tokës së thatë dhe 1 litër ujë. Përbërja vendoset në nxehtësi të ulët derisa të vlojë, pas së cilës lëngohet shtesë për 15 minuta. Supë e ftohur dhe e filtruar mbahet në një vend të freskët jo më shumë se 7 ditë. Ilaçi merret disa herë në ditë për 1 lugë.

Eleminon në mënyrë efektive simptomat e cistitit, një përzierje e "veshëve të ariut" dhe stigmave të misrit. Komponenti i fundit karakterizohet nga aftësi të larta antiseptike dhe kontribuon në eliminimin e shpejtë të baktereve patogjene në sipërfaqen e fshikëzës. Për të përgatitur supën, duhet të lidhni 1 lugë gjelle. bimë të përzier në përmasa të barabarta dhe 1 gotë ujë.

Agjenti simulohet për 15-20 minuta mbi nxehtësi të ulët, pas së cilës ftohet, filtrohet dhe ndahet në 3-4 pjesë për administrim gjatë ditës. Të nesërmen, duhet të përgatisni një supë të re. Për të përgatitur një ilaç aromatik për cystitis, ju duhet të 1 lugë gjelle. shtoni 1 lugë gjelle përbërësin kryesor farat e majdanozit, petët e rrënjës, 2 lugë gjelle. gjethet e thuprës dhe manaferrat e thata të grimcuara.

Komponenti që rezulton derdhet 1 litër ujë të valë dhe lihet të injektohet për 6 orë.

Pas kësaj, përbërja simulohet mbi nxehtësi të ulët për 10-15 minuta, ftohet, filtrohet dhe merret për 1 tbsp. lugë 3-4 herë në ditë.

Sipas recetës së mëposhtme, përbërësi kryesor në përmasa të barabarta është i përzier me lule misri dhe rrënjë jamball. Substrati që rezulton derdhet me 1 gotë ujë të vluar dhe lihet 20 minuta të injektohet. Merrni disa herë në ditë për 1 lugë gjelle.

Produktet me bazë manaferrat nuk janë të dëmshme për trupin dhe mund të përdoren si një profilaksë për cistitin kronik. Në trajtimin e formave të rënda të patologjisë, ky komponent luan rolin e një ilaçi shtesë mbështetës, i cili vetëm rrit efektin e ilaçeve.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Trajtimi alternative i prostatitit me rrënjë xhenxhefili

Xhenxhefili është një ilaç vërtet i mrekullueshëm me një shije të butë dhe mjaft të këndshme. Produkti përdoret gjerësisht nga mjekësia tradicionale për trajtimin e patologjive të ndryshme.

Xhenxhefili me prostatit është një mënyrë për të eleminuar reaksionin inflamator në prostatë, i cili arrihet për shkak të vetive baktervrasëse që mposhtin inflamacionin që ka produkti. Më shpesh, patologjia ka një natyrë infektive të origjinës, por me trajtimin e gabuar mund të marrë një formë kronike.

Për trajtimin e suksesshëm të kësaj sëmundjeje, duhet të konsultoheni me një urolog. Gjatë ekzaminimit, mjeku do të zgjedhë regjimin optimal të trajtimit me përfshirjen e ilaçeve dhe mjeteve shtesë për të ndikuar në organin e prekur, një prej të cilave është rrënja e xhenxhefilit për prostatitin.

Indikacionet për përdorim

Një sëmundje e ngjashme helmon trupin me toksina që shfaqen në sfondin e një reaksioni inflamator në prostatë. Shtë e nevojshme menjëherë, në shenjat e para të sëmundjes, të filloni trajtimin me prostatit xhenxhefil. Simptomat kryesore të sëmundjes janë:

 • Një rritje në temperaturën;
 • djersitje;
 • ethe;
 • lodhje;
 • Dhimbje në nyje dhe muskuj;
 • Dhimbje në zonën e kokës;
 • Siklet në zonën e legenit dhe perineum;
 • Urinim i shtuar (sidomos gjatë natës);
 • Dobësimi i ereksionit, dëshirës seksuale, derdhjes.

Përfitim dhe dëm

Xhenxhefili ka edhe veti të dobishme dhe disa kundërindikacione për sëmundjen. Përfitimet e xhenxhefilit për burrat me prostatit janë pronat e mëposhtme:

 1. Produkti është i pasur me vitamina C dhe B1, duke stimuluar qarkullimin aktiv të gjakut në organet e legenit;
 2. Ai përmban natrium, hekur, zink, fosfor.

Rrënja e xhenxhefilit karakterizohet nga një pronë anti-inflamatore, ajo ndalon procesin inflamator në prostatë. Produkti normalizon procesin e rrjedhjes së urinës dhe zvogëlon shpeshtësinë e urinimit.

Kjo është një nga shenjat e një rënie në procesin inflamator.

Ulja e reaksionit patologjik sigurohet nga prodhimi i rritur i sekretimit të prostatës. Për shkak të kësaj, aktiviteti seksual i një burri përmirësohet. Gjithashtu, rrënja e xhenxhefilit nga prostatiti kontribuon në prodhimin e testosteronit.

Për të përmirësuar fuqinë, lexuesit tanë përdorin me sukses M-16. Duke parë popullaritetin e këtij produkti, vendosëm ta ofrojmë atë në vëmendjen tuaj.
Lexoni më shumë këtu …

Erofertil  Ngritja e përhershme nuk kalon

Nëse sëmundja provokohet nga bakteret, xhenxhefili me prostatiti, rishikimet e të cilave zakonisht janë entuziastë, ndihmojnë trupin të shkatërrojë qelizat e mikroorganizmave, ndihmon në eliminimin e substancave të dëmshme.

Nuk rekomandohet përdorimi i rrënjës në rast të:

 • Patologjia gastrointestinale në fazën e acarimit – gastrit dhe ulcerat;
 • Urolitik ose hipertension kronik;
 • Përdorimi i antikoagulantëve;
 • Diagnostifikimi i ishemisë, hemorroideve, sulmeve të mëparshme në zemër ose goditje;
 • Reagim negativ individual.

Metodat e aplikimit

Xhenxhefili i prostatës mund të përdoret në variacione të ndryshme:

 • çaj;
 • tretësirë;
 • supë;
 • microclyster;
 • erëza;
 • Produkt i freskët
 • Grumbullimi i drogës.

Pasi të keni vendosur të trajtoni prostatisin me xhenxhefil, duhet të grini një copë rrënjë, të shtoni ujë të valë, më pas insistoni për 30 minuta, shtoni mjaltë dhe një fetë limoni. Kjo pije energjetike preferohet të konsumohet në mëngjes.

Sidoqoftë, pija gjithashtu mund të pihet gjatë gjithë ditës në 4 grupe. Teaji stimulon qarkullimin e gjakut, duke kontribuar në rritjen e performancës. Për recetë, merren 1 lugë. produkti kryesor dhe 0,5 litra ujë të valë.

Receta për çaj xhenxhefili me aditivë të ndryshëm është kjo. Për 0,5 litër ujë, ju duhet të merrni përbërësit e mëposhtëm:

 • Perime me rrënjë të freskët (nuk rekomandohet të përdorni rrënjë të tharë, pasi pija nuk është shumë e shijshme nga ajo);
 • Pika e kanellës;
 • Kardamom – 2 pod;
 • 1 lugë çaj jeshil pa asnjë papastërti;
 • 3 lugë Maj mjaltë;
 • karafil;
 • Gjysmë limoni.

Brew çaj, insistoni atë dhe tendosje. Pastaj derdhni në një enë nga çeliku i pandryshkshëm, derdhni kardamom, karafil, kanellë dhe rrënjë xhenxhefili të copëtuar imët. Sillni gjithçka në një çiban dhe gatuajeni për një të tretën e një ore mbi nxehtësinë e ulët. Pastaj shtoni limon pasi të shtrydhni lëng dhe mjaltë prej tij. Vlim edhe pesë minuta të tjera, pastaj hiqeni nga nxehtësia dhe insistoni për një çerek ore.

Derdhni pijen përmes një tendosës në një enë qeramike. Gjatë kryerjes së terapisë, duhet të kuptohet se xhenxhefili dhe prostatiti janë koncepte të papajtueshme, kështu që patologjia largohet.

Rekomandohet të përdorni çaj të tillë jo vetëm të nxehtë, por edhe të ftohtë. Ju mund të shtoni nenexhik të freskët në të. Pija duhet të ketë një nuancë të verdhë qelibar.

Tinkturë xhenxhefili

Si të bëni një kompresë të xhenxhefilit nga prostatiti? Shtë më mirë që kjo të përgatisë tretësirë ​​xhenxhefili. Shtë e nevojshme të merrni 300 ml pije që përmbajnë alkool dhe 100 g rrënjë të bimës së grimcuar. Përmbajtja insiston në një vend të errët për 14 ditë. Shtë e nevojshme të merrni ilaçin 10 pika gjatë natës ose ta thithni atë me inde për një kompresë.

Rrënjë turshi

Xhenxhefili i freskët duhet të pritet hollësisht në formën e pllakave, të spërkatet me kripë, dhe më pas derdhni ujë të valë mbi të. Pas disa orësh kullojeni lëngun. Në të korrat rrënjësore, të ngopura me kripë, duhet të derdhni verë të kuqe. Pasi shtoni sheqerin e grirë dhe uthullën e orizit. Përdorni produktin e përfunduar për gatimin e enëve të ndryshme.

microclysters

Prostata është e vendosur në mënyrë anatomike afër rektumit, kështu që enemas japin efektin maksimal të terapisë. Për procedurën e trajtimit, është e nevojshme të përdorni një ekstrakt vaji nga rrënja e xhenxhefilit.

Ky mjet mund të blihet në një farmaci ose të përgatitet në mënyrë të pavarur. Për recetë do t'ju duhet 30 g xhenxhefil të qëruar. Grind produktin në një rende të vogël ose duke përdorur një blender. Përbërja që rezulton përzihet me 100 g pjeshkë dhe vaj ulliri. Lëreni përzierjen për 4 orë për të insistuar.

Para mikroklystëve, 5 pika të ilaçit që rezulton duhet të përzihet me një vëllim të vogël me ujë të ngrohtë. Manipuloni në këtë mënyrë: lyejeni majën e klizmës me një shtresë vazelie ose krem ​​për fëmijë. Vendosni pajisjen me ilaçin në anus dhe bëni një injeksion.

Produkt i freskët

Nga prostatiti në shtëpi, shpesh përdoret një zierje ujore e bimës. Disa burra preferojnë ta përdorin produktin në formën e tij të pastër për trajtimin e patologjisë. Duhet të merret parasysh me këtë metodë të trajtimit që xhenxhefili ka një shije specifike të djegies.

Rekomandohet të përdorni një kulture të vogël rrënjë. Duhet të lahet, zhvishet, prerë në feta dhe përtypet ose shpërndahet. Shtë më mirë të përdorni një ilaç të tillë në mëngjes për të stimuluar proceset në prostatë.

Grumbullimi i drogës

Për trajtimin e prostatitit, mund të përdorni rrënjë xhenxhefili si pjesë e një koleksioni të ilaçeve. Për ta përgatitur atë, do t'ju duhet përbërësit dhe veprimet e mëposhtme:

 • Gjethet e thuprës, të thata me kujdes;
 • Majdanoz, balsam limoni, fruta dëllinjë, gjithashtu pas tharjes;
 • Zierje e xhenxhefilit – 600 ml;
 • Bimët duhet të merren 1 lugë gjelle. l. secila;
 • Përzieni gjithçka;
 • Hidh 4 lugë gjelle në enët. l. mbledhjes;
 • Derdhni bimët me një zierje të të korrave të rrënjës;
 • Lini ilaçin të injektojë për 3 orë;
 • Përdorni pijen 3 herë në ditë në një gotë.

Ruajtja e xhenxhefilit

Nuk kanë rëndësi të vogël në trajtimin e prostatitit përmes rrënjës së xhenxhefilit janë rregullat për ruajtjen e vetë produktit. Xhenxhefili i freskët mund të ruhet në frigorifer për një javë. Për një produkt të tharë, afati i ruajtjes është 4 muaj.

Parandalimi i prostatitit

Xhenxhefili është një profilaktik i shkëlqyeshëm kundër prostatitit. Të gjithë burrat që kanë kaluar piketë dyzet vjeçare kërkohet të monitorojnë shëndetin e tyre të mashkullit, duke vizituar periodikisht një urolog. Rekomandohet të merrni masa parandaluese duke përdorur xhenxhefil në mënyrë që të rivendosni prostatën. Duke pasur kujdes me funksionin e tij seksual, një burrë do të jetë në gjendje të parandalojë zhvillimin e patologjisë, duke ruajtur funksionin seksual për një kohë të gjatë.

Shahinclub Shqipëri