Pse një mbledhje u zhduk dhe çfarë të bëje

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Ngritja zhduket gjatë marrëdhënies: shkaqet. Mjetet për të rritur fuqinë tek meshkujt

Në botën moderne, për shkak të shpejtësisë së ritmit, burrat gjithnjë e më shumë filluan të ankohen për impotencën seksuale. Një humbje e vetme e eksitimit është gjetur në çdo djalë dhe konsiderohet normë. Gjëja kryesore është që të mos ngrini menjëherë një panik dhe ta merrni atë si një aksident. Një tjetër mundësi, nëse për shkak të rastit të parë ekziston një çrregullim mendor, dhe tani ereksioni zhduket vazhdimisht gjatë marrëdhënies seksuale. Cili është emri i kësaj gjendje? Therregullimi quhet "frikë nga pritja e shqetësuar e dështimit seksual" – STOSN.

Një situatë e ngjashme gjatë marrëdhënies seksuale ndikon shumë në gjendjen mendore të burrave, si rezultat i së cilës një mbledhje mund të zhduket. Për të mos lejuar që kjo të ndodhë, është e nevojshme të përcaktohet saktësisht arsyeja pse ndodhi kjo. Ai gjithashtu duhet të përjashtohet derisa pafuqia seksuale të bëhet e përhershme.

Ndërtimi është zhdukur. Shkaqet e çrregullimit

Pse zhduket një mbledhje? Tani merrni parasysh arsyet kryesore:

1. Arsyet psikologjike. Zakonisht ata janë individualë dhe mund të ndahen në:

 • përvojë e keqe seksuale; kjo arsye lë gjithmonë një gjurmë të madhe në jetën e ardhshme seksuale të një burri;
 • vetë-dyshim, frikë se mos i jepni kënaqësi partnerit; për shkak të ndjenjave të forta, një mbledhje shpesh zhduket para aktit;
 • eksitim intensiv, zakonisht i shoqëruar me frikën e dështimit;
 • pakënaqësia e partnerit; nëse një grua qesh me një burrë ose shpreh hapur pakënaqësi për aftësitë e tij seksuale – kjo shpesh ndikon në mbledhje jo në mënyrën më të mirë;
 • depresioni, faktori stresi, problemet në jetë.

2. Arsyet fiziologjike. Zhdukja e një mbledhje mund të shoqërohet me sëmundje të zonës gjenitale. Kjo kryesisht gjendet tek burrat mbi 40 vjeç.

3. Shtëpiake. Këto shkaqe nuk kanë të bëjnë me sëmundje ose probleme në gjendjen mendore të një personi. Ato mund të shkaktohen nga lodhja e madhe, stresi, apatia ose mungesa e dëshirës për një grua të veçantë.

Si mund të dallohen problemet psikologjike nga ato fiziologjike?

Nëse ngritja juaj u zhduk papritur kur ishit afër partnerit tuaj, por vumë re se nuk ka probleme vetëm me një mbledhje, atëherë arsyeja është problemet psikologjike.

Shkalla dhe kohëzgjatja e zgjimit ndikohet nga duhani dhe alkooli. Duhanpirësit kronikë shpesh përjetojnë vështirësi me tensionin e penisit. Njerëzit që pëlqejnë të pinë shpesh torturohen nga impotenca seksuale.

Si të përballeni me problemet psikologjike me një ereksion?

Nëse një mbledhje është zhdukur, çfarë të bëni në këtë situatë? Kjo pyetje mundon shumë burra. Le të përpiqemi t'i përgjigjemi.

Psikologët ofrojnë disa zgjidhje:

1. Eleminimi i STOS. Një seksolog do të ndihmojë me këtë.

2. Identifikoni rrënjën e problemit. Ju duhet të analizoni me kujdes informacionin që keni, domethënë, t'i bëni vetes pyetje të caktuara (për shembull, nëse frika është e justifikuar, pse zhduket një mbledhje gjatë marrëdhënies seksuale dhe nëse mund ta trajtoni vetë problemin). Të menduarit si kjo do të ndihmojë në mposhtjen e frikës.

3. Kërkoni mbështetjen e një partneri. Ajo do të ndihmojë për të përballuar dështimin. Ju duhet t'i besoni asaj, të jeni të sigurt se në rast të dështimit ajo do t'ju falë dhe ju mbështesë.

4. Alkooli në një vëllim të vogël. Pijet alkoolike ndihmojnë për të çlodhur dhe pa ngarkuar personin. Por ende duhet të përpiqemi të bëjmë pa to. Në fund të fundit, një veprim i plotë është zakonisht i mjaftueshëm për marrëdhënie të mëtejshme harmonike.

5. Besoni në veten tuaj. Farëdo që të paraqiteni, kjo duhet të forcojë vetëbesimin.

6. Arsyeni në mënyrë të ndjeshme, e cila mund t'ju bëjë të ndjeheni të vetëbesuar dhe ta sillni në jetë. Për shembull, ushtrime speciale që synojnë rritjen e një ngritjeje ndihmojnë disa.

7. Ju mund të hani të ashtuquajturat afrodiziakë për të rritur stresin.

8. Ndiqni rekomandimet e shëndetit të shëndetshëm.

9. Pasiguria juaj ka frikë të caktuara, kështu që përpiquni të jeni gjithmonë të sigurt në veten tuaj.

Nëse të gjitha sa më sipër nuk ju ndihmojnë, këshillohuni me një mjek, me siguri që ai do t'ju ndihmojë.

Tani ka ilaçe të ndryshme për të rritur fuqinë tek burrat. Ekzistojnë shumë produkte të tilla në shitje, por ju vetëm duhet të zgjidhni testet e kaluara laboratorike dhe të provuara të jenë efektive.

Ekzistojnë 3 grupe të barnave që përmirësojnë ereksionin:

 1. Frenuesit fosfodiesterazë-5.
 2. Ilaçet hormonale të bazuara në testosterone.
 3. Ilaçet alternative.

Tofarë duhet të bëni nëse një mbledhje zhduket gjatë marrëdhënies seksuale? Shumë burra zgjedhin drogë. Tani shqyrtoni në detaje disa prej tyre.

Frenuesit e fosfodiesterazës-5

Këto ilaçe sigurojnë një nxitim të gjakut në penis për shkak të frenimit të prodhimit të substancave të caktuara – fosfodiesterazë tip 5. Këto ilaçe, përveç efekteve pozitive, kanë edhe efekte anësore. Më të famshmit në mesin e tyre janë: Viagra, Cialis, Levitra dhe Ziden.

Ndoshta ky është ilaçi më i njohur për të rritur fuqinë. Hasshtë përdorur për rreth 13 vjet.

Erofertil  Si të rritet fuqia

Isshtë bërë në bazë të një përgatitjeje sintetike. Komponenti kryesor është sildenafil. Ilaçi përdoret gjysmë ore ose një orë para intimitetit. Aktiviteti vërehet pas 30 minutash nga koha e administrimit, efektiviteti – brenda 5 orësh.

Për shkak të efekteve anësore, një numër i konsiderueshëm burrash refuzojnë ilaçin. Le t'i shohim ato:

 1. Dhimbje koke.
 2. Urth.
 3. Skuqje në fytyrë.

Përdorni produktin 1 herë në ditë, nuk rekomandohet më.

Ky ilaç shitet në një dozë prej 25, 50, 100 mg. Në dyqanet në internet ka një dozë prej 150 mg, por kjo është e panevojshme. Meqenëse më shumë se 100 mg në ditë nuk rekomandohet. Mjeku përshkruan ilaçin bazuar në karakteristikat e trupit.

Produkti origjinal kushton 600-800 rubla, analogu i "Generic" – 80-200.

Një ilaç më i ri për të rritur ereksionin, në treg që nga viti 2003. Sidoqoftë, ai arriti të provojë veten mirë.

Shumë njerëz mendojnë se Cialis është më i mirë se Viagra sepse është efektiv për 36 orë.

Ka efekte anësore:

Ka një dozë prej 2.5, 5, 10 dhe 20 mg. Nuk duhet të përdoren më shumë se 20 mg në ditë.

Një ilaç natyral kushton rreth 800 rubla, një analog – 80-160.

Droga më e re nga tre PDE-5 e fundit. Avantazhi është mungesa e efekteve anësore. Efektive për 5 orë. Ilaçi më i fuqishëm, shkakton një mbledhje të vazhdueshme.

Ilaçi ka disa doza: 5, 10, 20 mg. Kjo e fundit konsiderohet maksimumi i lejueshëm.

Një përgatitje natyrore kushton 450-600 rubla, një analog – 80-160.

Një ilaç modern, jo ende i përdorur gjerësisht. Efektive për 24 orë. Marrja e alkoolit dhe ushqimeve të yndyrshme nuk ndikon në efektin e ilaçit.

Në dispozicion në një dozë prej 100 mg, që është maksimumi i mundshëm.

Mimi i një përgatitje natyrale është 630-750 rubla, nuk ka asnjë analog.

Çfarë duhet të zgjidhni?

Ilaçet zgjidhen gjithnjë bazuar në qëllimin. Nëse keni nevojë për një efekt afatshkurtër, atëherë mund të blini Viagra të lirë. Kur keni nevojë për një ilaç që ju ndihmon të bëni seks për një kohë të gjatë, zgjidhni Cialis.

Nëse planifikoni të merrni ilaçin për një kohë të gjatë, atëherë do të interesoheni për ata që shkaktojnë më pak efekte anësore, përkatësisht: Levitra ose Ziden.

Para se të përdorni ilaçe sintetike, është e nevojshme të provoni metoda natyrale. nevojshme:

 • Zhduk arsyet pse një mbledhje zhduket gjatë marrëdhënies seksuale.
 • Bëni ushtrime që rrisin ngritjen.
 • Lajmet PSE

Kur është e pamundur të bëhet pa pilula, përpiquni të kombinoni marrjen e tyre me metodat tradicionale. Efektiviteti i një trajtimi të tillë me kalimin e kohës do të çojë në faktin se nevoja për ilaçe do të zhduket.

Përgatitjet e testosteronit

Ilaçet përshkruhen nga një specialist nëse hormonet e tij nuk janë të mjaftueshme për një njeri për të siguruar një mbledhje të qëndrueshme. Përgatitjet mund të jenë në formën e: xhel, ointments, suva, dragees dhe injeksione.

Droga të njohura me testosterone:

Droga alternative

Në mjekësinë tradicionale, ato zakonisht nuk përdoren. Por mjetet alternative për të rritur fuqinë tek burrat përdoren gjerësisht jokonvencionale. Efektiviteti i barnave të tilla ende nuk është provuar. Sidoqoftë, efektiviteti i tyre mund të jetë vetëm një efekt placebo. Ne nuk do t'i konsiderojmë ato.

Si të përmirësoni një mbledhje?

Pse një mbledhje zhduket gjatë seksit, ne kemi shqyrtuar më lart, tani le të shohim se çfarë mund të bëhet për të përballuar këtë problem.

 • Konsultohuni me një mjek.
 • Tregoni partnerin tuaj për problemet tuaja.
 • Kuptoni veten dhe merreni me komplekse.
 • Bëhuni të sigurt.

Mbështetja e partnerit në probleme kaq serioze është e rëndësishme, veçanërisht nëse lidhet me psikologji. Kushdo që do do të jetë në gjendje të ndihmojë në trajtimin e çështjeve të tilla serioze.

Nëse faktori provokues shoqërohet me një problem shëndetësor, atëherë duhet të shihni një mjek dhe ta zgjidhni atë me të, duke zgjedhur trajtimin e duhur. Atëherë gjithçka do të funksionojë.

Faktorët e brendshëm janë më të vështirat për t’u eleminuar. Nëse në fillim ka probleme me ndërprerje me një ereksion, atëherë me kalimin e kohës ato mund të bëhen kronike. Në raste të tilla të lënë pas dore, vetëm një psikolog i familjes do të ndihmojë.

Nëse jeta seksuale nuk shtohet për shkak të zakoneve të këqija, atëherë ato thjesht duhet të përjashtohen – dhe gjithçka do të kthehet në normale.

Mënyrat për të rivendosur një mbledhje

Pse një mbledhje zhduket gjatë seksit është konsideruar më parë, megjithatë, ekzistojnë mundësi për shërimin e saj.

Le t'i shqyrtojmë ato më në detaje:

1. Ju duhet të pushoni një sasi të mjaftueshme kohe në ditë. Kjo do të thotë që përveç gjumit të natës, ju duhet pasdite.

2. Ushtrimi duhet të jetë i moderuar.

3. Shmangni stresin dhe mbivendosjen.

4. Tregoni partnerin tuaj për mendimet tuaja mbi këtë temë.

5. Shkoni për sport.

7. Kaloni provimin.

8. Bëhuni më të sigurt.

Nëse ndiqni këto rekomandime, atëherë jeta juaj intime do të jetë e bukur.

Ndihmoni veten

Nëse një mbledhje zhduket gjatë marrëdhënieve seksuale, atëherë në këtë rast ka rëndësi se si vajza reagon ndaj asaj që po ndodh. Partneri duhet të ketë një sens takti në mënyrë që të përgjigjet me qetësi për dështimin e djalit. Një grua që e do burrin e saj, në asnjë rast nuk do të qeshë me të. Përkundrazi, ajo duhet të jetë në gjendje ta mbështesë. Humori nuk është asistent në këtë situatë. Prandaj, është më mirë të jesh në gjendje të zgjedhësh fjalët e duhura të tenderit. Ju duhet të përpiqeni të siguroni njeriun tuaj.

Nëse një mbledhje zhduket para aktit, atëherë është e nevojshme që fizikisht të relaksoheni partnerin, të masni butësisht testikulet dhe penisin e tij. Ndër të tjera, mos e injoroni fushën e anusit. Kjo nuk është vetëm e dobishme për mbledhjen, por edhe e mirë për shëndetin.

Për të normalizuar një mbledhje, mund të përpiqeni të luani lojëra me role, sigurohuni që ta diskutoni këtë me partnerin tuaj.

Ju mund të përpiqeni të sjellni kënaqësi për gruan tuaj pa përdorur një penis. Që nga momenti kur të kuptoni që një ngritje e suksesshme nuk është garanci e suksesit, do të filloni të zgjidhni problemin tuaj. Përveç kësaj, një shkelje e përkohshme e sistemit riprodhues nuk konsiderohet një patologji, që do të thotë që ju mund të përballeni me situatën.

Në çdo rast, është më mirë të kërkoni mendimin e një specialisti. Mos kini frikë t'i tregoni mjekut për vështirësitë tuaja në këtë çështje. Në fund të fundit, vetëm ai do të identifikojë shkaqet e vërteta dhe do të përshkruajë trajtimin e saktë.

Pse një mbledhje zhduket shpejt: çfarë duhet të bëjë një njeri?

Ngritja është zhdukur plotësisht, çfarë duhet të bëj? Burrat shpesh i drejtohen mjekëve me një pyetje të tillë. Ne duam t'ju sigurojmë menjëherë se çdo lloj pafuqie mund të trajtohet, kështu që mungesa e një ngritës nuk është një fjali.

Në mënyrë që trajtimi të ketë sukses, është e nevojshme, para së gjithash, të identifikohet shkaku rrënjësor i pafuqisë seksuale. Për ta bërë këtë, pacienti duhet t'i nënshtrohet një diagnoze të përshtatshme diferenciale.

Erofertil  Si të rritet fuqia para marrëdhënies seksuale

Ju mund të ktheni një mbledhje me ndihmën e barnave, mjekësisë tradicionale, procedurave fizioterapeutike, pajisjeve. Rekomandohet gjithashtu të hani drejt, të luani sporte, të hiqni dorë nga zakonet e këqija, të normalizoni regjimin e punës dhe të pushoni.

Në raste të jashtëzakonshme, përshkruhen ndërhyrje kirurgjikale. Në mënyrë tipike, pacientët përshkruhen kirurgji vaskulare. Metoda më radikale është falloprostetika.

Efekti i stilit të jetës në potencial

Burrat mund të humbasin një boner të fortë në një moshë të re. Arsyeja për këtë është një mënyrë jetese jo e shëndetshme. Mjekët thonë se zakonet e këqija dhe mungesa e stërvitjes janë të mbushura jo vetëm me mosfunksionim ngrerë, por edhe me një numër problemesh të tjera.

Për shembull, nëse nuk vërehet mënyra e jetesës së shëndetshme, rritet gjasat e zhvillimit të prostatitit, hiperplazisë beninje të prostatës, çrregullimeve kardiovaskulare dhe neurologjike.

Pra, fuqia ndikohet negativisht nga:

 1. Pirja e duhanit. Rrëshirat, nikotina dhe përbërësit e tjerë të cigareve kanë një efekt shkatërrues në enët e gjakut, duke rritur kështu mundësinë e zhvillimit të impotencës organike.
 2. Alkooli. Etanoli ka një efekt të dëmshëm në sistemin endokrin dhe kardiovaskular. Pijet e ulëta të alkoolit që përmbajnë hops dhe malt janë veçanërisht të rrezikshme, pasi këto bimë pengojnë sintezën e testosteronit.
 3. Varësisë. Absolutisht çdo substancë narkotike shkakton impotencë. Pohimi se marihuana dhe disa opiume shkaktojnë një ereksion të vazhdueshëm është një mit. Konsumimi i rregullt i marijuanës është i mbushur me impotencë, dhe infertilitet, dhe prostatit, dhe një numër patologjish vaskulare.
 4. Dietë e pabalancuar. Burrat që hanë rregullisht ushqim të hedhurinave rrezikojnë të prishjes dhe impotencës endokrine, kështu që ushqimi duhet të monitorohet.
 5. Jeta e ulur. Hipodinamia çon në kongjestion në legen. Po ashtu, të qenit në një pozicion statik çon në mbipesha, mungesë të testosteronit dhe prostatitës konvezive.

Problemet e përkohshme me fuqinë shpesh shfaqen te burrat që punojnë shumë dhe rrallë pushojnë.

Shkaqet e mosfunksionimit ngrerë

Pafuqia jatrogjenike

Pse mund të ndodhë impotenca? Shumë shpesh, problemet shfaqen papritmas për shkak të marrjes së ilaçeve të caktuara. Ky fenomen quhet impotencë iatrogjenike.

Në burrat e rinj, pafuqia seksuale shpesh ndodh për shkak të përdorimit të steroidëve anabolikë. Kjo është e kuptueshme. Kur testosteroni është marrë nga jashtë, prodhimi i testosteronit ekzogjen është zvogëluar, duke rezultuar në probleme me ngritësin.

Përveç anabolikave, impotenca iatrogjenike mund të provokojë:

 • Beta-bllokuesit 1.
 • Alfa-1-bllokues.
 • Droga anti-inflamatore nonsteroidal.
 • Frenuesit 5-alfa reduktaza.
 • Imunosupresantët.
 • Opiateve.
 • Estrogjene.
 • Ilaqet kundër depresionit.
 • Qetësuesit.
 • Tableta antihipertensive.
 • Agjentët hipoglikemikë.
 • Insulin.
 • Progestins.

Pafuqia jatrogjenike trajtohet duke zëvendësuar ose ndërprerë ilaçin që provokoi ED.

Arsyet organike

Pse zhduket një mbledhje ndërsa vëzhgoni një mënyrë jetese të shëndetshme? Shkaku i zhdukjes së ngritësit mund të jetë patologjitë organike. Shumica e burrave midis moshës 40-50 vjeç kanë probleme për shkak të mungesës së testosteronit.

Me një nivel të ulët të hormoneve seksuale, fuqia përkeqësohet, ulet dëshira, njeriu bëhet agresiv dhe irritues. Ju mund të kontrolloni nivelin e testosteronit në shtëpi. Nëse një njeri ka një bel prej më pak se 90 centimetra, atëherë niveli i androgjenit është brenda kufijve normal.

Shkaqe të tjera organike të ED:

 1. Hipertensioni, arterioskleroza, dështimi i zemrës, sulmi në zemër.
 2. Goditje, çrregullime cerebrovaskulare.
 3. Disordersrregullime neurogjenike.
 4. Hipo- ose hipfunksionimi i gjëndrës tiroide.
 5. Sindromi i Itenko-Kushingut.
 6. Proceset inflamatore në palcën kurrizore ose trur.
 7. Patologjitë e gjëndrave mbiveshkore, testikujve, gjëndrës së hipofizës.
 8. Prostatiti, adenoma dhe kanceri i prostatës.
 9. Sëmundjet seksualisht të transmetueshme.
 10. Hernia inguinale.
 11. Fibroza kavernoze.

Gjithashtu, një mbledhje mund të humbet për shkak të dëmtimeve të organeve gjenitale, testikujve, perineumit ose shpinës së poshtme.

Pafuqia psikogjene

Seksopatologët pranojnë se në 80% të rasteve, një mbledhje zhduket për shkak të çrregullimeve psikologjike. Shumë burra në mënyrë të pavetëdijshme i sugjerojnë vetvetes se tani e tutje janë të pafuqishëm, dhe fuqia e vetë-hipnozës është mjaft e madhe.

Zakonisht vetë-hipnoza fillon pas një dështimi seksual. Djaloshi e percepton dështimin me dhimbje, mbyllet në vetvete, shmang marrëdhëniet seksuale në çdo mënyrë. Si rezultat, zhvillohet një sindromë e pritjes ankthi të dështimit seksual.

Provokojnë mosfunksionim ngrerë psikogjenik mund të:

 • Stresi.
 • Dështimet në punë dhe në jetën personale.
 • Komplekset.
 • Taunts e një të zgjedhur.

Me formën psikogjenike të ED, ka ereksione spontane dhe të mëngjesit, por në momentin më "vendimtar", njeriu nuk arrin të arrijë të ngrihet.

Diagnoza e impotencës seksuale

Për të identifikuar shkakun thelbësor të pafuqisë seksuale do të ndihmojë në diagnostikimin kompetent të mosfunksionimit ngrerë. Me cilin mjek duhet të kontaktoj nëse një mbledhje zhduket? Në fillim rekomandohet të konsultoheni me një androlog urolog.

Fillimisht, mjeku sqaron ankesat, shqyrton historinë mjekësore të pacientit, tërheq vëmendjen për praninë e sëmundjeve kronike, nëse ka. Nëse është e nevojshme, urologu mund të dërgojë për konsultë specialistë të tjerë të një profili të ngushtë – një neurolog, kardiolog, terapist seksi, etj.

Diagnoza e mosfunksionimit ngrerë përfshin studimet e mëposhtme:

 1. Test i gjakut për sheqerin. Shtë e nevojshme të përjashtohet diabeti.
 2. Test i gjakut për PSA. Ndihmon në identifikimin e kancerit të prostatës.
 3. Një test gjaku për HDL, LDL, kolesterolin total, trigliceridet. Shtë e nevojshme për aterosklerozë të dyshuar ose çrregullime të metabolizmit të lipideve.
 4. Studimi i sekretimit të prostatës. Isshtë përshkruar për prostatit të dyshuar.
 5. Ultratinguj të prostatës.
 6. Ultratinguj dyfish i penisit.
 7. Ultratinguj i gjëndrës mbiveshkore / veshkave.
 8. Test i gjakut për proteina reaktive C.
 9. Analiza klinike e urinës.
 10. Test i gjakut për insulinë, testosterone, prolaktinë, ATCG, T4, T3.

Bazuar në rezultatet e diagnostikimit, bëhet diagnoza përfundimtare. Vetëm mbi bazën e saj është zgjedhur një taktikë trajtimi.

Si të rivendosni fuqinë

Ilaçet për ngritësin

Potenca mund të zhduket për shumë arsye. Ndodh që një mbledhje përkeqësohet gradualisht, por kjo ndodh në mënyrë dramatike. Në çdo rast, mënyra më e lehtë për të rikthyer një ngritës të fortë është përdorimi i ilaçeve.

Deri më tani, ka shumë tableta për ngritësin dhe mjetet e tjera. Ka ilaçe mbi baza natyrale dhe sintetike. Ilaçi specifik zgjidhet nga mjeku.

Cilat ilaçe do të ndihmojnë në rivendosjen e ngritësit, merrni parasysh tabelën.

Tofarë duhet të bëni nëse fuqia papritmas u zhduk?

Përkeqësimi i potencialit në çdo moshë është një problem serioz me të cilin përballen pothuajse çdo njeri në jetën e tij. Mos mendoni se një ulje në forcën e mashkullit ndodh vetëm pas moshës 55-60 vjeç, dhe ju mund të përballeni me një problem të tillë delikat vetë me ndihmën e tabletave të reklamuara ose recetave alternative. Le të kuptojmë se në çfarë moshe zhduket fuqia tek burrat dhe çfarë të bëjmë për të zgjatur gëzimin e seksit dhe mundësinë e konceptimit të një fëmije sa më gjatë.

Shkaqet e dëmtimit të potencialit

Potenciali zhduket gjatë marrëdhënies seksuale, ereksioni është i ngadaltë, i paplotë ose plotësisht mungon – këto janë probleme që lindin për një sërë arsyesh. Specialistët ndajnë të gjithë faktorët që ndikojnë negativisht në aftësitë e burrave në shtrat në dy grupe të mëdha:

Për arsyet psikologjike që potenciali u zhduk papritmas, mjekët përfshijnë si më poshtë:

 • depresioni dhe apati;
 • kushte të pafavorshme gjatë intimitetit ose veprimeve dhe cilësive të pahijshme të një partneri;
 • konfliktet në familje dhe në punë;
 • vetë-dyshim, eksitim dhe pavendosmëri;
 • stresi dhe ankthi;
 • mungesa e diversitetit në jetën intime;
 • masturbim, duke zëvendësuar një burrë me marrëdhënie seksuale normale.
Erofertil  Suksesi i mirë i burrave në seks

Arsyet fizike pse zhduk fuqia te burrat janë edhe më shumë faktorë:

 • organi gjenital ka anomali strukturore kongjenitale ose të fituara;
 • sëmundje të ndryshme të natyrës akute dhe kronike;
 • marrja e ilaçeve të caktuara;
 • një person lëviz pak dhe e kalon shumicën e kohës në një pozitë të pakëndshme, për shembull, në një kompjuter;
 • shumë stërvitje që shkakton punë të tepërt;
 • obeziteti;
 • pirja e duhanit, alkooli dhe zakone të tjera të këqija;
 • ushqimi i pabalancuar;
 • ndryshimet në lidhje me moshën në trup;
 • mungesa e gjumit dhe pushimi;
 • seksi i parregullt dhe ndryshimi i shpeshtë i partnerëve.

Në fakt, ka shumë arsye pse fuqia është zhdukur dhe çfarë të bëni në këtë rast. Mjeku do t'ju ndihmojë të merreni me këtë. Me shumë mundësi, do t'ju duhet të bëni një ekzaminim dhe të kaloni testet e nevojshme, pas së cilës do të bëhet një diagnozë e saktë. Bazuar në të dhënat e marra, mjeku do të zgjedhë një terapi gjithëpërfshirëse.

Si manifestohet ulja e potencës

Më shpesh, burra të moshave të ndryshme ankohen se:

 • fuqia e mëngjesit është zhdukur ose një ngritje në mëngjes ndodh shumë më rrallë se më parë;
 • dëshira për intimitet lind më rrallë se zakonisht, ose është zhdukur plotësisht;
 • pa ereksion, madje edhe me një prelud të mirë për intimitet;
 • marrëdhënia seksuale është shumë e shkurtër;
 • një mbledhje është e ngadaltë ose e paplotë, mund të bjerë në momentin më jopropun;
 • pa orgazëm ose ndjenjë të paqartë;
 • një mbledhje mungon plotësisht.

Prania e ndonjë prej këtyre simptomave nuk do të thotë që keni pafuqi. Ndonjëherë mosfunksionimi ngrerë dhe ulja e dëshirës seksuale provokohen nga lodhja banale dhe stresi. Por në disa raste, sëmundjet serioze që kërkojnë trajtim urgjent fshihen pas mosfunksionimit erektil.

Tofarë duhet të bëni nëse fuqia është zhdukur

Gjëja e parë që ekspertët rekomandojnë të bëjnë, nëse fuqia papritmas u zhduk, nuk është për të frikësuar. Përqendrimi i tepërt në problem, frika nga dështimi, eksitimi dhe shqetësimet vetëm sa do ta përkeqësojnë situatën. Shtë e rëndësishme të pushoni. Le të jetë disa ditë relaksimi i plotë: gjumë i mirë, ushqyerje, mungesë stresi dhe punë të tepërt, udhëtime ose ndonjë ngjarje tjetër e këndshme. Nëse nuk ka shkelje serioze të fuqisë, rivendosja e shëndetit të një burri nuk do të zgjasë shumë.

Kur fuqia është zhdukur pasi të keni lënë pirjen ose pirjen e duhanit, duhet ta lini trupin tuaj të përballet me varësinë psikologjike dhe fizike. Shikoni mjekun tuaj për t'ju ndihmuar të braktisni zakonin tuaj të keq përgjithmonë. Ndonjëherë burra të tillë kërkojnë ndihmën e një psikologu për të rivendosur jo vetëm fuqinë, por edhe besimin tek vetja dhe aftësitë e tyre. Kjo zakonisht zgjat 1-6 muaj, por ndonjëherë procesi mund të zvarritet për një kohë më të gjatë.

Nëse fuqia humbet pas ndarjes me një grua të dashur, atëherë mos u përpiqni menjëherë të bëni partnerë të rinj. Kthejeni vëmendjen tuaj në punë, biznesin tuaj të preferuar, sportet, jepni vetes kohë për t'u qetësuar dhe qetësuar pas një marrëdhënie të kaluar, drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme. Nëse ereksioni nuk është rikuperuar disa javë pas ndarjes, këshillohuni me një specialist. Ndonjëherë një problem mund të zgjidhet vetëm pas disa seancave me një psikolog.

Nëse fuqia është zhdukur pas trajtimit të prostatitit ose ndonjë sëmundje tjetër, si dhe gjatë marrjes së ilaçeve të përshkruara nga mjeku juaj, atëherë mos hezitoni. Bëni një takim me një specialist dhe ai do t'ju rekomandojë atë që bëhet më së miri për rivendosjen e shpejtë të forcës mashkullore. Nëse ulja e fuqisë shoqërohet me dhimbje, probleme me urinimin dhe derdhjen, praninë e qelbës, gjakut dhe papastërtive të tjera në urinë ose derdhje, gjithashtu shkoni menjëherë te mjeku.

Nëse fuqia e mëngjesit është zhdukur, nuk do t'ju duhet të zbuloni arsyet dhe të zgjidhni një trajtim. Më shpesh, kjo simptomë është shkaktuar nga lodhja, stresi, ndryshime të lidhura me moshën në inde. Në këtë rast, është mirë që të kujdeseni për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe të merrni masa për të parandaluar zhvillimin e çrregullimeve të fuqisë.

Parandalimi i Potencialit

Ekspertët rekomandojnë ndryshimin e stilit të jetës tuaj në një më aktiv dhe të shëndetshëm për rivendosjen e shpejtë të shëndetit të burrave dhe parandalimin e zvogëlimit të fuqisë. Për ta bërë këtë, mjafton t'i përmbahen rregullave të mëposhtme të thjeshta:

 1. Shikoni peshën tuaj dhe mos lejoni që ajo të rritet ose të bjerë shumë. Nëse luhatjet në peshë ndodhin pavarësisht nga dieta dhe aktiviteti fizik, këshillohuni menjëherë me një mjek, pasi kjo mund të tregojë një sëmundje serioze.
 2. Nëse gjatë seksit, fuqia zhduket dhe nuk ka simptoma të tjera shqetësuese, mos u shqetësoni. Bisedoni me partnerin tuaj dhe merrni mbështetjen e saj. Bëni pushime në punë dhe pushoni mirë. Nëse buxheti lejon, caktoni një udhëtim romantik. Kur një ulje në fuqinë provokohet nga lodhja, stresi, mungesa e përshtypjeve të gjalla, një rikuperim i shpejtë në një vend të ri është i garantuar për ju.
 3. Ndaloni pirjen e duhanit dhe cigareve. Dhe merrni alkool vetëm në sasi të vogla herë pas here. Një gotë verë do të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për një darkë romantike, por jo e përshtatshme për konsum të përditshëm. Dhe është më mirë të harrojmë birrën krejt, pasi kjo pije zhytëse shkumë përmban fitoestrogjen, ekuivalentin bimor të hormonit femëror, i cili ndikon negativisht në fuqinë.
 4. Shkoni për sport. Zgjidhni çdo lloj aktiviteti që ju pëlqen më shumë. Organizoni 2-3 stërvitje në javë, por përpiquni të mos mbingarkoni me punë, pasi kjo do të japë efektin e kundërt. Mos harroni të bëni ushtrime në mëngjes dhe të bëni një shëtitje në ajër të pastër çdo mbrëmje.
 5. Kushtojini vëmendje ngurtësimit. Kjo procedurë, kur kryhet si duhet dhe rregullisht, do të forcojë enët e gjakut dhe zemrën tuaj, do të përmirësojë imunitetin tuaj, do t'ju ngarkojë me energji dhe pozitive.
 6. Hani të ekuilibruar. Hani ushqime të vogla 5-6 herë në ditë në të njëjtën kohë. Konsumoni sa më shumë afrodiziakë. Eleminoni ushqime jo të shëndetshme nga dieta, përfshirë ëmbëlsirat, pasta dhe sode.
 7. Heqni qafe stresin, shqetësohuni më pak. Flini të paktën 7-8 orë në ditë.

Një mënyrë tjetër për të parandaluar ndonjë problem me potencialin është seksi i rregullt me ​​një partner. Mundohuni të siguroni që çdo intimitet me një grua që dashuroni është një ngjarje e gëzueshme dhe e paharrueshme, dhe jo përmbushja e një detyre rutinore bashkëshortore. Bëni një ndryshim në jetën seksuale.

Përfundim

Mos harroni, cilado qoftë arsyeja e uljes së fuqisë – psikologjike apo fizike, ajo duhet të gjendet dhe eliminohet sa më shpejt që është e mundur, nëse është e mundur. Mos u trembni dhe mos kini frikë të shihni një mjek.

Sa më shpejt ta bëni këtë, aq më e lartë është shansi për një restaurim të plotë të fuqisë pa pasoja. Por vonesa e zgjatur e trajtimit dhe përdorimi i barnave të papërshtatshme ose joefektive mund të përkeqësojnë shëndetin tuaj dhe të çojnë në ndryshime të pakthyeshme në indet, gjë që është e rrezikshme nga pafuqia dhe infertiliteti.

Shahinclub Shqipëri