Metodat e trajtimit të mosfunksionimit erektil në prostatiti kronik

Në sfondin e prostatitit kronik, fuqia tek burrat shpesh zvogëlohet. Në funksion të kësaj, lind një pyetje e arsyeshme, si ta trajtojmë mosfunksionimin erektil në prostatitin kronik?

Mjekët thonë se terapia konservative do të ndihmojë në këtë rast. Për të ndaluar proceset inflamatore në gjëndrën e prostatës, duhet të përdoren peptide bioreguluese dhe përgatitje bimore, dhe nëse është e nevojshme, antibiotikë dhe bllokues të alfa-1.

Për të rritur fuqinë, është e nevojshme të merrni pjesë në seanca masazhesh të prostatës, të hani të ekuilibruar, të udhëheqni një mënyrë jetese aktive, të braktisni zakonet e këqija. Nëse është e nevojshme, trajtimi plotësohet me stimulues seksual.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Marrëdhënia midis prostatitit dhe impotencës

Gjëndra e prostatës është organi seksual i burrave. Ndodhet drejtpërdrejt nën fshikëz. Një pjesë e uretrës kalon nëpër gjëndrën e prostatës. Cilësia e spermës dhe fuqia varen drejtpërdrejt nga shëndeti i prostatës.

Trupi përbëhet nga dy lobe, midis të cilave është stroma. Prostatiti është një sëmundje e shoqëruar me procese inflamatore dhe ënjtje të organit të gjëndrave.

Erofertil  Sode buke për të rritur fuqinë e tipareve të ndikimit (me receta dhe komente)

Ekzistojnë 7 lloje të prostatitit:

 1. Alergjik.
 2. Assimptomny.
 3. Fungale.
 4. Infeksioni.
 5. Bakterial.
 6. Hormone-dystrofycheskyy.
 7. Vegetovaskulyarny.
 8. Ndenjur.

Format më të zakonshme të prostatitit janë bakteriale dhe kongjestive. Nga emri është e qartë se forma bakteriale e sëmundjes zhvillohet për shkak të depërtimit të agjentëve infektivë në indin e prostatës.

Prostatiti kongjestiv është një lloj sëmundje jo infektive që zhvillohet për shkak të ngecjes së gjakut në legen. Një shkelje e rrjedhjes së sekretimit të pankreasit dhe hipotermisë gjithashtu mund të provokojë sëmundjen.

Pra, si ndikon prostatiti kronik në fuqinë? Sipas mjekëve, sëmundja çon në:

 • Gjendje psiko-emocionale e depresionuar.
 • Ulur nivelet ekzogjene të testosteronit.
 • Shtypja e gjëndrave seksuale.
 • Përkeqësimi i procesit të furnizimit me gjak të gjëndrave gjenitale. Kjo është për shkak të faktit se prostata e përflakur dhe e zmadhuar shtyp në enët e gjakut.
 • Ndryshimi në rregullimin neurohumoral për keq.

Për të arritur stabilizimin e fuqisë, së pari duhet të arrini një kompensim të qëndrueshëm të prostatitit.

Diagnostifikimi paraprak

Para se të vazhdojë me trajtimin e një forme kronike të prostatitit, pacienti duhet t'i nënshtrohet një diagnoze diferenciale. Për t’i nënshtruar ekzaminimeve, duhet të konsultoheni me një urolog.

Fillimisht, mjeku shqyrton me kujdes ankesat e pacientëve, bën një ekzaminim fizik, njihet me historinë mjekësore. Një ekzaminim dixhital i rektumit të prostatës mund të kryhet edhe tek pacienti. Pas ekzaminimit, mjeku do të vërejë patjetër nëse organi është zmadhuar dhe ka një strukturë heterogjene.

Dhe cilat teste duhet të bëni me prostatinë dhe mosfunksionim ngrerë? Mjekët rekomandojnë të merrni:

 1. Inokulimi LHC i sekretimit të prostatës. Analiza do të ndihmojë për të identifikuar se cili agjent infektiv provokoi procesin inflamator në organin gjëndër.
 2. Test i gjakut për PSA. Ky test është i nevojshëm për të përjashtuar mundësinë e zhvillimit të adenomës ose kancerit të prostatës.
 3. Test i përgjithshëm i gjakut.
 4. Urinalysis.
 5. Analiza e spermës.

Për më tepër, përshkruhen ekzaminime instrumentale – TRAJTIMET e prostatës, MRI e prostatës, dopplerografia e enëve të penisit.

Përgatitjet për trajtimin e prostatitit

Disa ilaçe zgjidhen nga mjeku që merr pjesë në bazë të etiologjisë së prostatitit. Nëse shkaku ishte agjentët infektues, atëherë pacienti duhet të përshkruhet antibiotikë.

Kohëzgjatja e terapisë me antibiotikë është të paktën 7 ditë. Për lehtësimin e proceseve inflamatore, zakonisht përdoren tetraciklinat, aminoglikozidet, fluoroquinolones, cefalosporinat, makrolidet.

 • Droga anti-inflamatore jostoidale (Meloxicam, Nise, Ibuprofen, Diclofenac). Mjetet janë të nevojshme për të lehtësuar dhimbjen dhe simptomat e tjera të pakëndshme të prostatitit.
 • Bllokuesit alfa-1-adrenergjikë (Tamsulosin, Omnic, Dalphaz, Terazosin, Setegis, Proflosin, Urorek). Këto ilaçe për prostatinë janë të nevojshme për të ndaluar sindromën e rrjedhës intermitente, urinimin e shpeshtë, dhimbjen gjatë urinimit.
 • Peptidet bioreguluese. Këto ilaçe përmirësojnë trofizmin e indit pankreatik, lehtësojnë inflamacionin, përmirësojnë fuqinë, stimulojnë proceset metabolike dhe rigjeneruese në organin gjëndër.

Për më tepër, ilaçet fitoterapeutike mund të përshkruhen – Prostanorm, Prostamol Uno, Prostacor, Prostamed, ASD-2, etj.

Ilaçet për trajtimin e impotencës

Stimuluesit seksual mund të përdoren për të trajtuar impotencën e gjenezës psikogjenike, organike ose të përzier. Shtrohet pyetja, a janë të gjitha ilaçet për të rritur fuqinë e sigurt për CP?

Erofertil  Si mundet që njeriu të zgjasë një ngritje në një moment të rëndësishëm

Sigurisht, jo të gjitha. Mjekët rekomandojnë zgjedhjen e frenuesve PDE-5, shtesat dietike, ilaçet homeopatike ose tretësirat.

Konsideroni secilin grup ilaçesh veçmas:

 1. Frenuesit PDE-5. Pilulat rikthejnë shpejt funksionin e ereksionit, veprojnë për 2-24 orë, janë efektive për çdo gjenezë të impotencës. Ndër të metat janë kostoja e lartë, shumë kundërindikacione dhe efekte anësore, efekt i shkurtër. Emrat tregtarë të frenuesit PDE-5 janë Viagra, Sildenafil, Levitra, Dynamo, Fast and Furious, Ziden, Taxiere, Tornetis, Avanafil.
 2. Homeopati. Mjetet janë efektive, pothuajse plotësisht të sigurta, jo Addictive. Nga minuset – efektiviteti i dyshimtë. Në praktikë, vetëm një ilaç homeopatik e ka provuar veten mirë – Impaz.
 3. Tinkturat medicinale. Ato janë më pak efektive sesa frenuesit PDE-5, homeopatia dhe shtojcat dietike. Fuqia e rritur promovohet nga infuzione alkoolike të bazuara në Leuzea, Eleutherococcus dhe Xhensen.
 4. Shtesa dietike. Ato ndihmojnë në stabilizimin e një mbledhje, rritjen e dëshirës seksuale, zgjatjen e marrëdhënieve seksuale dhe madje rrisin nivelin e testosteronit në gjak. Për më tepër, shtesat dietike kanë një efekt të zgjatur, në kontrast me të njëjtët frenues të PDE-5. Shtojcat më të mira dietike njohën Yohimbe Forte, Saimaa, Viardo Forte, AK-45, Maca peruan, Yarsagumba, Lovelace Forte, Parity.

Para marrjes së ilaçeve, konsultimi me mjekun tuaj është i detyrueshëm.

Masazh dhe fizioterapi

Kur merren parasysh metodat e trajtimit të mosfunksionimit erektil në prostatiti kronik, nuk mund të injorohet masazhi i prostatës. Kjo procedurë është jashtëzakonisht e dobishme për CP.

Gjatë masazhit, rrjedhja e sekretimit nga organi gjëndër përmirësohet, rrjedhja e gjakut në legen është e stabilizuar, proceset metabolike në prostatë normalizohen. Vetëm një urolog i kualifikuar mund të kryejë masazh të gishtërinjve. Një javë është e mjaftueshme për të nënshtruar 2-3 seanca masazhesh.

Erofertil  Shkaqet e impotencës në një moshë të re

Nëse dëshironi të bëni vetë procedurën, mund të blini një stimulues të prostatës me një vibrator të integruar. Vetë-masazhi është shumë më i shpejtë dhe më i këndshëm. Disa burra madje përjetojnë një orgazëm kur përdorin një stimulues.

Përveç masazhit, rivendosja e funksionit erektil ndihmon:

 • Terapia kiropraktike.
 • Terapia me baltë.
 • Terapia e valës së goditjes. UVT për mosfunksionim ngrerë është shumë efektiv sidomos në rastet kur impotenca shoqërohet me një formë kronike të prostatitit ose diabetit.
 • Electrophoresis.
 • Terapia me ultratinguj.

Ndonjëherë pas procedurave fizioterapeutike nuk ka nevojë të përdorni stimulues seksual.

Rekomandime shtesë

Shtë e mundur për të kuruar mosfunksionimin seksual me një qasje të integruar. Në mënyrë që trajtimi mjekësor dhe fizioterapeutik të jetë i suksesshëm, pacienti duhet të rregullojë stilin e jetës së tij.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të hiqni dorë nga alkooli dhe pirja e duhanit. Pijet alkoolike dhe cigaret përmbajnë substanca që kanë një efekt të dëmshëm në sistemin gjenitourinar, përfshirë prostatën.

Përveç braktisjes së varësive, duhet të:

 1. Drejtoni një mënyrë jetese aktive. Në trajtimin e impotencës ndaj sfondit të prostatitit, ju mund të angazhoheni në not, yoga, qigong, crossfit, bodybuilding, sportet e lojës. Annediklizëm i ndaluar dhe hipur në kalë.
 2. Rregulloni dietën tuaj ditore. Në menu, përfshini më shumë ushqime bimore (drithëra, fruta, barishte, perime). Sigurohuni që të konsumoni proteina ditore dhe yndyrna të pangopura, të cilat gjenden në varietetet yndyrore të peshkut, mishin e ligët, ushqimet e detit, arrat.
 3. Flini 6-8 orë në ditë.
 4. Shmangni situatat stresuese. Shtë e rëndësishme të regjistrohet mbështetja e gruas / vajzës / dashnorit. Nëse vërehet kjo gjendje, atëherë do të jetë shumë më e lehtë për tu rikuperuar.

Më vete, unë do të doja të flas për metodat alternative të trajtimit të çrregullimeve seksuale dhe prostatitit. Do metodë e mjekësisë alternative nuk ndihmon për të kuruar mrekullisht sëmundjet e sistemit gjenitourinar. Nuk është një rast i vetëm i konfirmuar kur zierje dhe infuzione ndihmuan plotësisht të heqin qafe prostatinë dhe impotencën.

Mjetet juridike popullore mund të konsiderohen vetëm si një metodë ndihmëse e trajtimit. Në rast të CP dhe mosfunksionimit seksual, farat e papërpunuara të kungullit, përzierja me arra-mjaltë, zierje të kamomilit / calendula / galanga janë të dobishme.

Shahinclub Shqipëri