Urinimi i shpeshtë te burrat pa dhimbje.Shkaqet, simptomat dhe trajtimi.

Një simptomë e tillë si urinimi i shpeshtë te burrat pa dhimbje manifestohet mjaft shpesh në seksin më të fortë. Ajo i sjell çdo njeriu shumë telashe, pavarësisht faktit se manifestohet plotësisht pa dhimbje.

Në rast se një njeri pi shumë për disa orë, atëherë kjo mund të konsiderohet mjaft normale dhe e justifikuar, sepse lëngu i pijshëm gjatë ditës largohet nga trupi.

Në të njëjtën mënyrë, procesi urinar mund të manifestohet gjatë natës, veçanërisht nëse shumë lëng konsumohej gjatë natës, sepse kjo është mënyra e vetme për të dalë nga lëngu. Duhet të theksohet se në çdo rast, ky fenomen sjell shumë shqetësime, pasi një njeri duhet të vrapojë vazhdimisht në tualet.

Sidoqoftë, ndonjëherë ka raste kur burrat shpesh vrapojnë në tualet, gjatë një udhëtimi marrin pak lëng, vetëm disa pika, e kështu me radhë për një ditë të tërë. E gjithë kjo ka shpjegimin e vet.

Qafa e fshikëzës është një zonë e mbivendosur që mund t’i përgjigjet shtrirjes së indeve të organit. Në çdo proces inflamator, receptorë të caktuar janë irrituar, si rezultat i të cilave transmetohen sinjale që tregojnë se fshikëza është e mbushur. Shtë për shkak të kësaj që burri dëshiron të shkojë më mirë në tualet dhe të zbrazet. Por kur vjen në tualet, ai urinon me disa pika, dhe kjo aspak nuk e ndihmon atë të kapërcejë problemin dhe të humbasë dëshirën e tij të vazhdueshme. Pas ca kohësh, ai përsëri dëshiron të shkojë në tualet.

Arsyet e urinimit të shpeshtë te burrat mund të jenë karakteristika të ndryshme, dhe ato jo gjithmonë flasin për zhvillimin e ndonjë sëmundje serioze, megjithatë, inflamacioni ose një proces infektiv gjithashtu mund të ndodhë në trup.

Për çdo njeri, një diagnozë e tmerrshme është prostatiti, i cili jo vetëm që mund të shkel funksionet seksuale, por gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje dhe parehati kur urinoni. Nëse kjo sëmundje nuk mjekohet me kohë, atëherë ajo mund të zhvillohet në impotencë të plotë, dhe atëherë nuk mund të bëhet pyetja e ndonjë gruaje afër.

Me këtë sëmundje, simptomat mund të jenë krejt të ndryshme, ato nuk janë të kufizuara vetëm në shkuarjen e shpeshtë në tualet, kështu që nuk duhet të panikoni menjëherë dhe tingëlloni alarmin, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek i cili do të përcaktojë me saktësi shkaqet e problemit, do të bëjë një diagnozë dhe do të përshkruani trajtimin e duhur.

Përveç sëmundjes së mësipërme, Sëmundjet dhe problemet e mëposhtme mund të shkaktojnë urinim të shpeshtë te burrat pa dhimbje.

 • Prostata është një nga shkaqet e zakonshme të çrregullimeve të sistemit gjenitourinar.
 • Prostatiti është një proces inflamator. Në këtë sëmundje, procesi i urinimit mund të shoqërohet me një ndjesi djegieje, dhe sasia e urinës që ekskretohet mund të barazohet me disa pika.
 • Urolithiasis. Një sëmundje e tillë manifestohet tek burrat shumë më shpesh sesa tek gratë. Për shkak të gurëve në veshka ose të dy organeve, ju mund të dëshironi të shkoni vazhdimisht në tualet.
 • Infeksionet seksuale, përkatësisht sëmundjet e penisit, shpesh janë shkaku i urinimit të rritur.
 • Shkelja e përbërjes së acidit në urinë çon në acarim të mureve të enëve të gjakut dhe kontribuon në urinim të shpeshtë.
 • Abuzimi i pijeve të dëmshme. Si masë parandaluese, mund të përpiqeni të ndaloni pirjen e çajrave, kafesë dhe pijeve alkoolike. Dhe nëse simptoma e shpeshtë ndalet, atëherë ia vlen t'i hedhësh anash të gjitha përvojat. Por nëse trupi nuk reagoi në asnjë mënyrë për një ulje të regjimit të pirjes dhe refuzimit të zakoneve të këqija, atëherë ia vlen të konsultoheni me një mjek për këtë problem.
 • Cistiti – kjo sëmundje është një pararojë më pak e zakonshme e urinimit të shpeshtë te burrat sesa tek gratë, megjithatë, raste të ngjashme ndodhin gjithashtu.
 • Kushtet neurotike kur problemi i patologjisë nuk qëndron në organet e sistemit gjenitourinar, por në kokë.
Erofertil  A ka një ereksion nëse nuk ka testikuj

Vetëm një mjek mund të diagnostikojë një sëmundje të shoqëruar me urinim të shpeshtë te burrat pa dhimbje, të cilët duhet të respektohen derisa gjendja të përmirësohet dhe të ndjekë të gjitha udhëzimet në lidhje me trajtimin. Si rregull, në këtë rast, terapia ka për qëllim eliminimin e shkaqeve të patologjisë dhe mund të jetë e natyrës së mëposhtme:

 • Ilaçet (me ndihmën e ilaçeve), nëse problemi është shkaktuar nga një prej sëmundjeve të lartpërmendura.
 • Fizioterapeutik, dhe përfaqësojnë procedura që ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në organet e legenit dhe eliminojnë foci inflamatore.
 • Fizike, e cila ka për qëllim forcimin e muskujve të lëmuar të fshikëzës dhe perineumit.
 • Operative, dhe të synohet në eliminimin e patologjisë me një nga metodat kirurgjikale.

Nëse urinimi i shpeshtë te burrat pa dhimbje manifestohet gjithnjë e më shumë, atëherë është koha për të marrë masat e nevojshme. Mjekët nuk i rekomandojnë pacientët të vetë-mjekojnë dhe t'i besojnë mjekësisë tradicionale. Për të diagnostikuar sëmundjen dhe për të përshkruar trajtimin e duhur, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Siç u përmend më lart, nuk është e vlefshme që të përfshiheni në trajtimin e sëmundjeve të tilla me metoda alternative, por përdorimi i tyre si terapi shtesë për trajtimin kryesor është mjaft e pranueshme. Sidoqoftë, në këtë rast, së pari duhet të këshilloheni me mjekun tuaj në mënyrë që të mos dëmtoni veten dhe të mos përkeqësoni më tej situatën.

Ka shumë receta për mjekësinë tradicionale që ndihmojnë për të përballuar këtë problem. Më shpesh ato janë zierje të bimëve, dhe në disa raste rekomandohet të fluturoni këmbët ose t'i ngrohni gjymtyrët me nxehtësi të thatë.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Urinimi i vazhdueshëm te burrat me dhimbje: shenja dhe simptoma

Nxitja e vazhdueshme për të urinuar tek burrat mund të jetë plotësisht pa dhimbje dhe të shkaktojë siklet jashtëzakonisht psikologjike dhe estetike, megjithëse janë mbrojtës të sëmundjeve serioze. Urinimi i shpeshtë i dhimbshëm kërkon seksin më të fortë më shpesh dhe detyron të konsultoheni me mjekun në kohën e duhur.

Lista e sëmundjeve për shkak të të cilave një njeri shpesh mund të urinojë, ndërsa ndjen dhimbje, përsërit pjesërisht listën e shkaqeve të urinimit të shpeshtë pa dhimbje. Në këtë rast, gjithçka varet nga karakteristikat e secilit organizëm dhe shkalla e kompleksitetit të sëmundjes.

Ndër problemet më të zakonshme janë cistiti, gurët në veshka, pyelonefriti, uretriti, prostatiti, adenoma e prostatës, gonorrea, trikomoniasis.

Urinimi i shpeshtë konsiderohet sekretim i urinës nga 5 deri në 20 herë në ditë. Ekzistojnë disa lloje të këtij fenomeni. Midis tyre vlen të përmendet:

 • Rritja e urinës gjatë ditës gjatë aktivitetit të fuqishëm. Kjo specie ndodh tek njerëzit me urolithiasis.
 • Boshllëku gjatë gjumit të një nate kur ndodh një infeksion ose procesi inflamator i gjëndrës së prostatës ose një rritje e vëllimit të saj. Kjo mund të jetë për shkak të faktit se një person ka konsumuar shumë ilaçe kafeine ose diuretike.
 • Dëshira për të shkuar në tualet gjatë ditës rritet, dhe natën një person fle normalisht. Kjo mund të jetë për shkak të një avari. Tek burrat, kjo specie është më pak e zakonshme sesa tek gratë.

Urinim i vazhdueshëm tek gratë

Urinimi i vazhdueshëm tek burrat nuk bën përjashtim, dhe ato ndodhin edhe tek gratë. Ato mund të jenë shkaktarët e llojeve të ndryshme të sëmundjeve, në raste të tilla numri i urinimeve tejkalon normën, si rezultat i së cilës lëshohet një vëllim i madh i urinës. Sidoqoftë, shkaku i rritjeve të tilla mund të jenë probleme krejtësisht të ndryshme nga gjysma e fortë e njerëzimit, dhe një prej tyre është shtatzënia.

Si rregull, shenjat e një rritje të shpeshtësisë së urinimit vërehen në tremujorin e parë për shkak të ndryshimeve të caktuara fiziologjike në trupin e femrës. Kur periudha është tashmë e mirë dhe prek tremujorin e tretë, një grua gjithashtu duhet të përballet me një simptomë të tillë si prodhimi i tepërt i urinës. Urinimi rritet për shkak të faktit që fetusi shtyp në fshikëz, si rezultat i së cilës gruaja duhet të zgjohet disa herë në natë për të shkuar në tualet. Gjithashtu, lëvizja e foshnjës në mitër mund të çojë në nxitje. Nuk ka nevojë për të trajtuar këto fenomene, gjithçka do të shkojë vetë, sa më shpejt që fëmija të lindë.

Urinim i vazhdueshëm te fëmijët

Procesi i urinimit të shpeshtë ndodh jo vetëm tek të rriturit, por edhe tek fëmijët. Fëmija fillon të prodhojë më shumë urinë kur piu shumë ujë, është i stresuar dhe i shqetësuar. Foshnjat gjithashtu shpesh urinojnë, kjo është për shkak të karakteristikave fiziologjike të zhvillimit të trupit të fëmijës. Nuk ka asgjë të keqe me këtë. Ju nuk duhet të krahasoni fëmijë të ndryshëm, sepse njëri mund të varet dhjetë herë në ditë, dhe tjetri do të duhet të ndryshojë të paktën 15 pelena.

Erofertil  Cilat vitamina janë të nevojshme për të rritur fuqinë tek burrat

Foshnjat e porsalindura mund të urinojnë deri në njëzet herë në ditë. Dhe shumë fëmijë urinojnë menjëherë pasi pinë qumësht të lëngshëm ose qumështin e nënës. Por nëse fëmija është tashmë më shumë se nëntë vjeç, atëherë ky problem duhet të paralajmërojë prindërit e tij. Në fund të fundit, ai duhet të urinojë gjatë ditës jo më shumë se pesë herë. Ky është një rast për ta çuar fëmijën te një mjek i cili do të vlerësojë gjendjen dhe zhvillimin e tij.

Shkaqet e urinimit të shpeshtë gjatë natës

Ka raste kur urinimi i shpeshtë ndodh gjatë natës. Ky fenomen ka emrin – nucturia. Procesi i urinimit të tepërt në këtë rast ndodh pikërisht gjatë natës, ndërsa gjatë ditës nuk vërehen patologji. Ky proces mund të bëhet më i shpeshtë për arsye të ndryshme, të cilat janë përshkruar më lart.

Kur një problem i tillë bëhet i rëndësishëm, është e domosdoshme që të shkoni në zyrën e mjekut për të identifikuar me saktësi origjinën e patologjisë, e cila mund të bëhet një tendosje nervore e zakonshme ose zhvillim serioz i tumorit.

Urinimi i shpeshtë te burrat gjatë ditës

Urinimi i shpeshtë te burrat gjatë ditës është nevoja për të zbrazur fshikëzën shumë herë në ditë.

Në çdo rast, ky problem kërkon një monitorim të ngushtë dhe prandaj nuk rekomandohet të mos i kushtoni vëmendje, veçanërisht nëse vihen re ndonjë simptomë tjetër shoqërues.

Së pari, duhet të identifikoni shkaqet e nevojës për urinim të shpeshtë, ato mund të jenë si më poshtë:

 • Patologjike – kur proceset inflamatore fillojnë të ndodhin në trup, të tilla si prostatiti, cistiti.
 • Fiziologjike, e cila mund të mposhtet nga një sasi e madhe e lëngut të dehur ose përdorimi i ilaçeve.
 • Psiko-emocionale, të cilat manifestohen për shkak të stresit dhe sëmundjeve të ndryshme.

Elësi për të eleminuar probleme të tilla është sigurisht trajtimi në kohë dhe i duhur. Urinimi i shpejtë mund të vërehet si tek fëmijët ashtu edhe tek gratë dhe burrat, dhe nëse e identifikoni shkakun me kohë dhe merrni kursin e duhur të terapisë, mund të eliminoni zhvillimin e sëmundjeve serioze.

Për të përshkruar trajtimin, mjeku duhet të ekzaminojë disa organe të pacientit, të mbledhë të gjitha testet, të kryejë ekzaminime dhe vetëm atëherë të bëjë një diagnozë përfundimtare. Më shpesh, me simptoma të tilla, përshkruhen antibiotikë, ilaçe anti-inflamatore dhe antivirale, si dhe në disa raste antidepresantë. Vitaminat për burrat nuk do të jenë të tepërt.

Urinimi i shpeshtë tek burrat, ditë ose natë, është një problem mjaft serioz. Në mënyrë që ajo të mos prekë ju, duhet t'i kushtoni vëmendje të duhur parandalimit dhe të ndiqni këto rekomandime:

 • Pini një sasi të moderuar të lëngshme.
 • Shkoni në sport.
 • Të nënshtrohen provimeve dhe provave çdo vit.
 • Kushtojini vëmendje të gjitha sëmundjeve të trupit tuaj, veçanërisht organeve të sistemit gjenitourinar.
Shahinclub Shqipëri