Pse vezoret zmadhohen dhe pse është e rrezikshme

Zgjerimi i vezoreve ndodh si rezultat i proceseve inflamatore në legen. Baza e terapisë mjekësore në këtë rast është një qasje e integruar. Tregohet përdorimi i antibiotikëve, hormoneve sintetike dhe fizioterapisë. Vezoret e djathta ose te majta mund te rriten me tumore malinje. Në këtë rast, përshkruhet operacioni – heqja e organit të prekur. Taktikat terapeutike përcaktohen vetëm pasi të vlerësohen niveli i ndryshimeve në urinë dhe gjak, njollat ​​e pacientit të sëmurë. Në ultratingullin kontrollues të organeve të legenit, sqarohet diagnoza përfundimtare, e cila ju lejon të përcaktoni madhësinë dhe infeksionin e shtojcave.

Zgjerimi i vezores nuk është gjithmonë një simptomë e një sëmundjeje të rrezikshme. Një situatë e ngjashme mund të tregojë keqfunksionime të vogla në trupin e një gruaje. Simptomat kryesore që tregojnë një rritje në shtojcën e djathtë ose të majtë janë:

 • përkeqësimi i shëndetit dhe lodhjes;
 • gjakderdhje e papritur midis cikleve menstruale;
 • vizatim ose dhemb dhimbje në pjesën e poshtme të barkut;
 • siklet në shpinë;
 • dhimbje gjatë kontaktit seksual;
 • shkarkim domethënës që nuk shoqërohet me ovulim;
 • çrregullimi i urinimit;
 • bark i fosilizuar.

Në gratë me një kurs akut të sëmundjes, temperatura e trupit rritet në +39 gradë Celsius dhe më lart. Fillojnë dhimbje koke, marramendje, pagjumësi. Vezoret e zmadhuara janë një nga shenjat e një procesi inflamator ne legen. E drejta shpesh rritet për shkak të apendiksit.

Nëse nuk i kushtoni rëndësi të kequshqyerjes, dhimbjes në pjesën e poshtme të barkut, menstruacioneve të parregullta, ekziston rreziku i ngjitjes dhe cisteve vezore. Një vezore e zmadhuar duhet të fillohet të trajtohet tashmë në simptomat e para. Pasojat e një kursi të lënë pas dore mund të jenë infertiliteti dhe heqja kirurgjikale e disa organeve të sistemit riprodhues.

Organet e zmadhuara në legen shoqërohen pothuajse gjithmonë me dhimbje me intensitet të ndryshëm. Pacientët me simptoma të tilla jo gjithmonë këshillohen me mjekun, ndërsa komplikimet e patologjisë kërkojnë trajtim afatgjatë. Almostshtë pothuajse e pamundur të rivendosni shëndetin plotësisht pas rrjedhës kronike të kësaj sëmundje.

Erofertil  Karakteristikat dhe përfitimet e kremit për zgjerimin e penisit

Arsyet përse zgjerohet vezori i djathtë ose i majtë janë si më poshtë:

 1. 1. Inflamacion. Sipas statistikave, ky faktor provokon një rritje të shtojcës së djathtë ose të majtë në 80% të rasteve. Proceset inflamatore në legen kontribuojnë në rrjedhën kronike të problemeve me vezoret. Shumë aderime zhvillohen, kjo është arsyeja pse madhësia e shtojcave rritet. Me një kurs kompleks të inflamacionit nga palpimi i zakonshëm, nuk është e mundur të përcaktoni individualisht mitrën dhe vezoren – një organ i madh është palpuar.
 2. 2. Erozioni i qafës së mitrës. Kur formohet patologjia, një vend i organeve lëndohet, si rezultat i të cilit zhvillohet flora patogjene dhe fillon deformimi. Lezioni mund të ndikojë si në vezoren e djathtë ashtu edhe atë të majtë.
 3. 3. Kist. Kur ndodh një neoplazmë më e madhe se 3 cm, ndodh një rritje e konsiderueshme e vezores, të cilën gjinekologu mund ta përcaktojë në një ekzaminim rutinë. Nëse kisti është i vogël, do të jetë e mundur të identifikohet problemi vetëm me ndihmën e ultrazërit.
 4. 4. Sëmundjet onkologjike. Tumoret malinje në shumicën e rasteve shkaktojnë një rritje të ngadaltë të shtojcave. Diagnoza e patologjisë është pothuajse gjithmonë vetëm në fazat e fundit. Dimensionet mund të ndodhin edhe me metastazat e organeve të tjera.
 5. 5. Periudha e ovulacionit. Në këtë kohë, shtojcat gjithashtu rriten në madhësi, por para menstruacioneve gjithçka kthehet në normale.

Kanceri i vezores në shumicën e rasteve, mjekët diagnostikojnë në fazat e fundit.

Vezore e majtë me një ndryshim në madhësi në fazën fillestare mund të manifestohet me simptoma të ndryshme. Një situatë e ngjashme nganjëherë zhvillohet kur merrni antibiotikë ose gjatë gjidhënies. Humbja e mprehtë në peshë, mbipesha e një shkalle të vështirë, adoleshenca, fillimi i menopauzës janë parakushtet për procesin patologjik në organet e legenit.

Trajtimi i sëmundjes bazohet në një qasje të integruar. Ju mund të shmangni pasojat serioze të shtojcave të zgjeruara nëse përqendroheni në përmirësimin e shëndetit të pacientit në fushat e mëposhtme:

 • rivendosja e niveleve të hormoneve;
 • stabilizimi i ciklit menstrual;
 • rivendosja e pjellorisë;
 • normalizojnë metabolizmin.

Pavarësisht nga shkalla e rritjes së vezores së djathtë ose të majtë, terapia mjekësore kryhet në faza:

 • ekzaminim nga një gjinekolog;
 • testet laboratorike të gjakut dhe urinës;
 • shtupë nga vagina;
 • studime bakteriologjike;
 • Ultratinguj i organeve të legenit;
 • hysterosalpingoscopy;
 • Laparoscopy.

Ultratingulli i organeve të legenit ju lejon të identifikoni të gjitha nuancat e patologjisë.

Kërkohet një dietë me kalori të ulët. Sipas studimeve klinike, disa kilogramë të humbur ndihmojnë në normalizimin e sfondit hormonal. Dieta zvogëlon sasinë e ushqimeve të dëmshme. Theksi kryesor është te terapia me vitamina.

Terapia hormonale ju lejon të vendosni ekuilibrin e duhur në trupin e një gruaje, duke përshpejtuar shërimin. Futja e substancave sintetike tregohet në përputhje me moshën dhe karakteristikat individuale të pacientit. Antibiotikët kërkohen për lezione inflamatore dhe zhvillimin e infeksioneve patogjene. Pas 60 vjetësh, patologji të tilla në legen janë shumë të rrezikshme për shëndetin. Me fillimin e menopauzës, madhësia e vezoreve zvogëlohet. Zhvillimi i kundërt i ngjarjeve shpesh tregon një proces malinje në legen.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Shahinclub Shqipëri