Në çfarë moshe tek burrat zvogëlohet fuqia e faktorëve të moshës

Burrat herët a vonë përballen me problemin e zvogëlimit të funksionit ngrerë. Shumë meshkuj janë të shqetësuar për pyetjen: në cilën moshë burrat kanë ulur fuqinë? Natyrisht, funksioni erektil humbet forcën e tij të mëparshme me moshën, por a është e mundur të përcaktohet kur kjo do të ndodhë?

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Kur fuqia zvogëlohet

Shtë e pamundur të përgjigjemi pa mëdyshje në pyetjen – deri në cilën moshë një njeri mund të ruajë fuqinë. Testosteroni i hormonit është përgjegjës për funksionin erektil tek burrat. Mesatarisht, niveli i tij fillon të bjerë në 45-50 vjet. Gjatë këtyre viteve, epsh fillon të ulet, si rezultat i një problemi me fuqinë. Por ka faktorë mjedisorë që ndikojnë në përkeqësimin e forcës së një njeriu.

Erofertil  Humbje peshe

Nga natyra, fuqia tek burrat është krijuar deri në 75-80 vjet. Funksioni i plotë erektil mund të mbahet me konsulta periodike, ekzaminim me një androlog. Shtë e nevojshme të monitorohet niveli i testosteronit, të merren masa parandaluese për të shmangur uljen e hormonit në mënyrë që të ruhet forca e mashkullit.

Shenjat e fuqisë së zvogëluar

Shenjat e para të largëta mund të ndjehen tashmë në 35-40 vjet. Sidoqoftë, nuk duhet ta bësh alarmin shumë shpejt. Në disa raste, vetëm ndryshimet e vogla në stilin e jetës do të ndihmojnë në fazat fillestare të rënies. Manifestimet parësore:

 • bëhet më e vështirë të shkaktosh një ngritje;
 • shuarje e ndjesive gjatë marrëdhënies seksuale, në kohën e derdhjes;
 • rritje e kohës së marrëdhënieve seksuale dhe derdhje të pakapshme;
 • ënjtje e pjesshme e penisit, një dobësim gradual i ereksionit gjatë marrëdhënies seksuale.

Nëse ekziston të paktën një nga këto shenja, duhet të kontaktoni tashmë një androlog për të marrë teste testosteroni, të konsultoheni, të merrni informacione për masat e nevojshme parandaluese, trajtimin, nëse është e nevojshme.

Që çon në një ulje të fuqisë

 1. Kolesterol i lartë i gjakut. Kolesterolit kontribuojnë në zhvillimin e aterosklerozës. Si rezultat, anijet e vogla bëhen të bllokuara dhe metabolizmi në të gjitha indet e trupit, përfshirë penisin, është i dëmtuar. Ky proces zgjat shumë vite, dhe nuk zhvillohet papritmas.
 2. Shkelja e furnizimit të gjakut në indet periferike. Në këtë rast, furnizimi me gjak në penis vuan.
 3. Neuropatia simptomatike. Si rezultat, ndjeshmëria e penisit mund të ulet, duke rezultuar në probleme me zgjimin.
 4. Të gjitha zakonet e këqija, një mënyrë jetese e ulur çon në mosfunksionim ngrerë.

Shpesh, gjysma e mashkullit, duke filluar në moshën pesëdhjetë, ka të paktën një nga këto kushte. Si rezultat, fuqia e një njeriu zvogëlohet. Në këtë rast, zgjidhja e problemit është trajtimi i një sëmundje që shkakton një rënie të fuqisë. Shtë gjithashtu e nevojshme të braktisni plotësisht zakonet e këqija.

Sëmundjet kundër forcës mashkullore

Pasi një burrë mbush pesëdhjetë vjeç, fuqia dhe mosha bëhen proporcionale në mënyrë të kundërt: sa më e vjetër të jetë mosha, aq më keq funksioni ngrerë. Kjo është për shkak të sëmundjeve kryesore të moshës:

 • ateroskleroza;
 • hipertension;
 • adenoma e prostatës;
 • urolithiasis.
Erofertil  Si të rritet epshi në ilaçet për gratë, mjetet juridike popullore dhe produktet e shëndetshme

Mekanizmi i mosfunksionimit ngrerë në këto sëmundje është i ngjashëm. Me aterosklerozë, pllaka aterosklerotike formohen brenda enëve, të cilat prishin shpërndarjen e enëve të gjakut në të gjitha organet, përfshirë penisin. Nëse nuk ka ushqim të mjaftueshëm, penisi nuk është në gjendje të jetë në gjendje të ngritur.

Me hipertension, enët dëmtohen dhe ngushtohen, pastrimi i tyre në sasi të pamjaftueshme u jep gjak të gjitha organeve. Përveç këtyre mekanizmave, ilaçet e marra me hipertension janë një lidhje e rëndësishme në mosfunksionimin erektil. β-bllokuesit kontribuojnë në zhvillimin e mosfunksionimit ngrerë, megjithatë, pa to, është e vështirë të korrigjoni presionin.

Atheroskleroza dhe hipertensioni së bashku mund të ndikojnë në enët e gjakut të trurit, kjo çon në ngacmim të dëmtuar në nivelin e sistemit nervor qendror. Si rezultat, tek burrat e moshuar që vuajnë nga GB dhe ateroskleroza, fuqia zvogëlohet. Trajtimi i këtyre dy sëmundjeve në kombinim me kontrollin e kolesterolit do t'ju ndihmojë të shmangni mosfunksionimin erektil.

Burrat me moshë janë të prirur të hiperplazisë beninje të prostatës dhe prostatitit. Këto sëmundje janë një nga sëmundjet kryesore të burrave pas 45 vjetësh. Me këto sëmundje, urinimi është i dëmtuar dhe një mbledhje zhduket. Për të trajtuar këto sëmundje dhe për të korrigjuar fuqinë, duhet të kontaktoni një urolog sa më shpejt të jetë e mundur. Këto sëmundje trajtohen me sukses dhe fuqia është rikthyer.

Sëmundjet veneriane (gonorrea, klamidia, sifilizi, etj.) Të bartura në moshë të re janë të rrezikshme për funksionin erektil. Edhe pas shumë vitesh, ato do të çojnë në një ulje të fuqisë.

Sëmundjet malinje të gjëndrës së prostatës shpesh ndodhin pas 45 vjetësh. Kanceri çon në mosfunksionim ngrerë. Me tumoret malinje, qëndrueshmëria e përgjithshme e trupit zvogëlohet, dhe shfaqet edhe varfërimi, si rezultat, ndodh një ulje e fuqisë. Sidoqoftë, me trajtimin në kohë dhe heqjen e tumorit, të gjitha funksionet rikthehen.

Disa sëmundje proctologjike që shfaqen me moshën te njerëzit me një mënyrë jetese të ulur. Formacionet në rajonin perineal kompresojnë mekanikisht gjëndrën e prostatës, e cila çon në funksion të ereksionit të dëmtuar. Për ta bërë këtë, ju duhet t'i nënshtroheni mjekimit nga një mjek. Pas rikuperimit të plotë, funksioni erektil do të rikthehet.

Erofertil  Vitaminat për burrat për të përmirësuar fuqinë

Ruajtja e një ereksioni për shumë vite

Burrat që kanë një jetë seksuale aktive dhe të qëndrueshme, veshje që ndodh të paktën disa herë në javë, janë të siguruar nga humbja e hershme e fuqisë së plotë.

Të luash sport ka një efekt të rëndësishëm në fuqinë mashkullore. Nuk është tepër vonë për të filluar aktivitetin fizik në çdo moshë. Nuk ka rëndësi se çfarë lloj sporti ia vlen të praktikohet, nëse është një palestër apo atletikë, të gjitha llojet e aktivitetit fizik, kur janë në moderim, kontribuojnë në ruajtjen afatgjatë të funksionit të plotë ngrerë.

Refuzimi i zakoneve të këqija ekzistuese. Personat që pinë alkool dhe pinë duhan janë të prirur për mosfunksionim ngrerë në fillim.

Për burrat pas moshës 40 vjeç, kontrolli periodik mjekësor dhe konsultimi me një androlog ose urolog në lidhje me sëmundjet e organeve gjenitourinare është i nevojshëm, pasi me disa prej tyre funksioni erektil mund të ulet.

Këshillohet masazhi periodik i prostatës. Me moshën, funksioni i prostatës zvogëlohet. Me ndihmën e masazhit, nxitimi i gjakut në organet gjenitale të brendshme përmirësohet dhe stimulohet puna e gjëndrës së prostatës.

Periodikisht, monitorimi dhe korrigjimi i testosteronit duhet të bëhet në rast të ndryshimeve në nivelet hormonale që nuk kanë lidhje me moshën.

Përdorimi i ilaçeve që parandalojnë një ulje të fuqisë nuk tregohet, pasi ato kanë shumë efekte anësore dhe kundërindikacione.

Burrat që ndjekin këto këshilla nuk do të pyesin se sa kohë kanë burrat. Nëse një djalë ndjek këshillat për ruajtjen e fuqisë, ai do të ketë fuqinë mashkullore në masën e plotë deri në pleqëri.

Përfundim

Nëse një burrë mendon se po humbet forcën e tij të mëparshme, ose një mbledhje është zhdukur, duhet të kontaktoni një specialist. Në mënyrë që forca e mashkullit të mbijetojë deri në pleqëri, ju duhet të udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të respektoheni periodikisht nga një specialist për të parandaluar sëmundjet e mundshme ose trajtimin në kohë në rast sëmundjesh.

Shahinclub Shqipëri