Si të rritet epshi tek gratë do të thotë dhe këshilla


Libido është emri shkencor për shtytjen e seksit dhe dëshirën seksuale. Sipas statistikave, rreth 85% e grave të paktën një herë në jetën e tyre kanë hasur në problemin e uljes së dëshirës seksuale. 40% e grave kanë probleme të rregullta në seks që shoqërohen me ulje të makinës seksuale.

Në mënyrë që të kuptoni se si mund ta rritni epshin në shtëpi, duhet të kuptoni arsyet që ndikojnë në nivelin e tij. Pse gratë përjetojnë epsh të ulur? Ju mund të kërkohet të rritni epshin tuaj nëse faktorët e mëposhtëm ju shqetësojnë. Shkaqet e uljes së dëshirës seksuale mund të ndahen në dy kategori të gjera:

fiziologjik: sëmundje të sferës gjenitourinare, patologji të zhvillimit të organeve të brendshme, menopauzë, infeksione latente, ulje e ndjeshmërisë së organeve gjenitale, periudha pas lindjes, laktacioni, çrregullime hormonale, sëmundje neurologjike, anemi, dystonia vegjetative-vaskulare, diabeti mellitus, përdorimi i disa llojeve të barnave (kontraceptivë, antidepresivë, etj.) ilaçe antiallergjike dhe hormonale.).

psikologjike: mbipesha dhe stresi, tensioni i zgjatur nervor, depresioni, personaliteti individual i një gruaje (për shembull, vetë-dyshimi ose vetëvlerësimi i ulët), mospërputhja në temperamentin e partnerëve seksual, problemet në marrëdhëniet në çift, traumat psikologjike (për shembull, pas dhunimit).

Ndikimi i stilit të jetës në nivelin e dëshirës seksuale Kënaqësia seksuale e një gruaje varet nga rutina e përditshme dhe mënyra e jetesës në përgjithësi, nga niveli i rehatisë psikologjike. Nëse harmonizoni gjendjen tuaj të mendjes, niveli i dëshirës seksuale menjëherë do të rikuperohet, kështu që lehtë mund ta rritni epshin tuaj.

Nëse jeni duke përjetuar një problem me epsh të ulët, provoni rekomandimet e mëposhtme:

1. Rregulloni rutinën tuaj të përditshme. Ju duhet të bini në gjumë dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë. Shtë shumë e rëndësishme të flini të paktën 8 orë në ditë për të rikthyer forcën dhe për të dhënë sistemin nervor pushim.

2. verydo ditë ju duhet të bëni shëtitje në mbrëmje. Më e mira nga të gjitha – në shoqërinë e një të dashur. Një shëtitje do t'ju ndihmojë të merrni përvoja të reja dhe të akordoni shpejt në një humor romantik. Sa më shumë kohë të kaloni me të dashurin tuaj, aq më e fortë bëhet lidhja juaj.

Erofertil  Ndikimi i moshës së një njeriu në një ereksion

3. Nëse ekziston një mundësi për të ndryshuar situatën dhe për të shkuar me pushime, në fshat, në vilë – sigurohuni që ta bëni. Kështu, ju mund të relaksoheni plotësisht, të merrni përvoja të reja dhe të rivendosni sistemin nervor.

5. Filloni të ushtroni, vallëzoni ose notoni. Aktiviteti fizik përmirëson funksionimin e të gjitha sistemeve të trupit, përmirëson gjendjen shpirtërore dhe, si rezultat, do të ndihmojë në rritjen e dëshirës seksuale. Klasat e yogës do t'ju ndihmojnë jo vetëm të rivendosni formën tuaj fizike, por edhe të mbani paqen e mendjes. Ekzistojnë një numër ushtrimesh fizike që largojnë kapëset e muskujve dhe forcojnë ndjeshmërinë gjenitale. Preferohet të bëni shtrirje, vallëzim oriental dhe të bëni asana speciale të yogas në shtëpi.

6. Nëse keni një mëri ndaj një partneri, përpiquni të flisni sinqerisht me të. Emocionet e shtypura negative nuk kontribuojnë në rritjen e dëshirës seksuale.

7. Gjeni diçka sipas dëshirës tuaj. Një hobi ju lejon të kaloni kohën e lirë me përfitim dhe interes, përmirëson disponimin dhe qetësimin.

8. Mësoni të shijoni gjëra të këndshme, për shembull: soditje e një muzg të bukur, një shkurre jargavan që lulëzon në oborr, aroma e parfumit tuaj të preferuar. Do ditë e jetës tuaj është e mbushur me gëzime të vogla, gjëja kryesore është të jeni në gjendje t'i vini re ato.

Rritja e dëshirës seksuale me ushqim Nuk është sekret që disa ushqime konsiderohen afrodiziakë natyralë. Ato përmbajnë substanca që jo vetëm që përmirësojnë shëndetin, por, duke gjykuar nga rishikimet e shumta, forcojnë shpejt dëshirën seksuale.

Mjetet juridike popullore që do të ndihmojnë në rritjen e dëshirës seksuale:

Mjaltë, çokollatë e errët, selino, xhensen, xhenxhefil, hudhër, aloe, kopër, kardamom, kanellë.

Për të rritur epshin e një gruaje, sigurohuni që të përfshini në dietën tuaj ushqime të pasura me vitamina A, B, C dhe E:

Erofertil  11 ilaçet më të mira për prostatitin - mendimi i mjekut

Vaji i Ujit dhe Ullirit, Peshku Yndyror, Vezët e Pulës dhe Pëllumbave, Zemra e Mishit të Viçit dhe Mëlçisë, Arra (Arra, Bajame, Lëvorje, Lëpushkë, Kajsi), zarzavate të freskëta, Ushqim deti, Bukë Borodino, Fruta dhe Perime.

Vitamina e Grupit A ndihmon në mirëmbajtjen e prodhimit të vajosjes natyrale në vaginë. Vitaminat e grupit C forcojnë muret e enëve të gjakut. Për seks me cilësi të lartë, është e nevojshme të sigurohet qarkullimi i gjakut në organet gjenitale. Ngrënia e ushqimeve të pasura me vitamina të grupit E kontribuon në prodhimin e hormoneve seksuale femërore – estrogjen.

Gjithashtu, për të rritur epshin e një gruaje në shtëpi, duhet të kujdeseni për dietën: hani të paktën 5 herë në ditë në pjesë të vogla. Mundohuni të mos hani ushqime shumë të yndyrshme dhe ushqim të shpejtë. Për të rivendosur epsh, hiqni dorë nga zakonet e këqija. Nëse pini duhan, enët e gjakut bëhen më të holla me kalimin e kohës, kështu që jo mjaftueshëm gjak futet në organet gjenitale gjatë zgjimit seksual. Përfshirja e këtij zakoni të shëmtuar do t'ju ndihmojë të shijoni intimitetin. Një sasi e vogël e alkoolit përpara intimitetit mund të ndihmojë në çlirimin – kjo dëshmohet nga rishikime të shumta. Në këtë rast, duhet të kufizoheni në një çift gotë verë të mirë gjatë darkës, por jo më!

Këshilla të dobishme për rritjen e dëshirës seksuale

  • Nëse ulja e dëshirës seksuale nuk shoqërohet me arsye fiziologjike, provoni rekomandimet e mëposhtme për të rritur sensualitetin:
  • Duajeni veten për atë që jeni. Pakënaqësia me pamjen dhe trupin e një personi parandalon që të kënaqet plotësisht intimiteti. Nëse partneri juaj ju do, pra, nuk ka rëndësi se çfarë madhësie janë gjinjtë tuaj dhe nëse keni celulit. Nëse pamja juaj në mënyrë kategorike nuk ju përshtatet, përpiquni ta përmirësoni. Qëllimi juaj është të fitoni vetëbesim. Si rezultat, këto përpjekje do të ndihmojnë në rritjen e dëshirës seksuale.
  • Diversifikoni jetën tuaj intime. Eksperimentoni, në mënyrë që të rritni epshin.
  • Një nga shkaqet e uljes së dëshirës seksuale është seksi i parregullt dhe mospërputhja e ritmeve biologjike të partnerëve. Në këtë rast, rritja e kohës së parathënies seksuale mund t'ju ndihmojë.
  • Bisedoni më shpesh me partnerin tuaj për seksin, për dëshirat dhe preferencat tuaja.
  • Studioni trupin tuaj.
Erofertil  Tinktura më e mirë për të rritur fuqinë në shtëpi

(për më shumë detaje, shihni rekomandimet këtu)

Nëse nuk keni qenë në gjendje ta rritni epshin tuaj në shtëpi, ilaçet vijnë në shpëtim. Ato duhet të përshkruhen nga një mjek, në varësi të karakteristikave të trupit tuaj. Shtë shumë e rëndësishme që të mos i përshkruani vetes asnjë ilaç vetë, në mënyrë që të mos dëmtojë shëndetin tuaj. Ky artikull ka botuar një përzgjedhje të mënyrave më efektive për të shpejtuar rritjen e dëshirës seksuale tek gratë.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

  • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
  • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
  • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Shahinclub Shqipëri