Problemet e potencialit në 25 vjet kauzë

Mosfunksionimi ngrerë (problemet me fuqinë) është një nga testet më serioze të jetës për burrat. Nëse një burrë mendon se nuk është në gjendje t'i përgjigjet plotësisht bukurisë femërore dhe të kënaqë një grua seksualisht, atëherë ai rrezikon të fitojë veten e tij jo vetëm komplekse, por edhe të takohet me depresion shumë vjeçar. Dhe kjo është përkundër faktit se 95% e të gjitha rasteve janë të shërueshme.

Si një grua mund ta ndihmojë burrin e saj të mos depresionohet dhe të mposhtë një sëmundje tinëzare – Passion.ru do të tregojë për këtë sot.

Shkaqet e mosfunksionimit ngrerë

Ka shumë shkaqe të mosfunksionimit ngrerë, por të gjitha mund të ndahen në dy grupe të mëdha: fiziologjike dhe psikologjike.

Ato fiziologjike përfshijnë:

1. diabet mellitus

Nervat dhe enët e gjakut në trup janë të dëmtuara, përfshirë dhe në penis, i cili ndërhyn në funksionimin normal të tij.

2. distrregullimi i qarkullimit të gjakut

Ato shfaqen për shkak të ngjeshjes së aortës, hipertensionit, sëmundjeve të zemrës, marrjes së një grupi ilaçesh (qetësues, antispazmatikë, diuretikë, ilaçe kundër gripit dhe ftohjes), marrjes së alkoolit, cigareve, drogës.

3. Sëmundjet e sistemit nervor

Transmetimi i sinjalit nga truri dhe nervat vertebral është i vështirë, prandaj, mekanizmat e ereksionit dhe derdhjes janë ndërprerë thelbësisht. Për shembull, një mbledhje mund të jetë e shpejtë, por e dobët, dhe derdhja është e parakohshme (para fillimit të marrëdhënies seksuale ose si rezultat i një prezantimi erotik).

4. disordersrregullime hormonale

Me një nivel të ulët testosteroni, dëshira seksuale bllokohet. Një rënie në nivelin e testosteronit mund të jetë për shkak të sëmundjes së mëlçisë, sëmundjeve të veshkave, si dhe prodhimin e tepërt të hormoneve femra – prolaktina dhe estrogjenit. Hormonet femërore prodhohen më shpesh tek burrat mbipesha.

5. Aktiviteti i tepërt fizik

Problemet e potencialit: si ta ndihmoni burrin tuaj?

Aktiviteti fizik i moderuar – gërmimi i kopshtit, mbajtja e çantave të ushqimit, vrapimi, noti, yoga – rrit fuqinë; Bodybuilding dhe ngarkesa të tjera rraskapitëse – kufizojnë aftësitë seksuale të burrave.

6. Ushqimi jo i duhur

Kafeja dhe pijet me kafeinë e teprojnë jashtëzakonisht shumë sistemin nervor, e mbingarkojnë atë, dhe nëse sistemi nervor nuk është i shëndetshëm, fuqia vuan. Potencialet gjithashtu dëmtojnë bukën e bardhë, makaronat, drithërat dhe patatet. Ato japin peshë të tepërt dhe zvogëlojnë fuqinë. Gjithashtu, fuqia e salcice dhe salcice nuk do të ndihmojë.

Arsyet psikologjike përfshijnë:

1. Dobësimi i intimitetit psikologjik midis bashkëshortëve:

Zbehja e ndjenjave shpesh ndodh në një nivel nënndërgjegjeshëm, dhe për këtë arsye një bashkëshort i pasaktë është i prirur të gjejë faj me vogëlushet, dhe gjithashtu fajëson gruan e tij për problemet e potencialit: "Ju keni marrë mirë – kujdesuni urgjentisht për veten!", "Ju keni celulit, nuk më emocionon", "Ju ti ke veshur syze gjatë gjithë kohës, vesh lente, përndryshe nuk po emocionohem, "" Jam mërzitur me ty, kërcej një striptizë. "Vallëzoni dobët, jeni i hollë / yndyrë."

– fokusimi në vetvete

Shpesh bashkëshortët pushojnë së vepruari si një ekip dhe përqendrohen vetëm në veten e tyre. Për shembull, gruaja është aq e fiksuar me veten, saqë ajo ndalon të vërejë problemet e burrit të saj në punë, me të afërmit, etj. Kjo krijon një mur të keqkuptimit midis bashkëshortëve, burri mund ta konsiderojë sjelljen e tillë si humbje interesi për veten dhe jetën e tij.

2. Mungesa e risive në seks

Problemet e potencialit: si ta ndihmoni burrin tuaj?

Seksi në një pozë, në një shtrat, uniformiteti i roleve seksuale dhe i dashurisë – çfarë mund të jetë më e mërzitshme? Nëse bashkëshorti nuk merr përshtypje dhe emocione të reja nga intimiteti fizik, bëhet gjithnjë e më e vështirë për të që të mbajë një dëshirë seksuale në lidhje me gruan e tij. Shpesh kjo arsye lidhet gjithashtu drejtpërdrejt me sëmundjen somatike, siç janë çrregullimet e qarkullimit të gjakut.

3. Stresi i pa reaguar

Gara "për mamuthët" për të ushqyer familjen, mbingarkesa në punë, stresi i ndërtimit të një karriere dhe biznesi, si dhe koha e papunë në bllokime të trafikut dhe faktorë të tjerë minojnë sistemin nervor të burrave. Ata flenë pak, hanë në mënyrë të parregullt, janë të mangët në vitamina dhe minerale, rrallë janë në ajër të pastër. Stresi ndërtohet gradualisht nëse nuk gjen rrugëdalje.

Cila është arsyeja kryesore për rastin tuaj?

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Si të kuptoni shkakun e mosfunksionimit

Ju mund të zbuloni natyrën e impotencës duke përdorur një test të cilësisë së mirë. Ai është absolutisht i padëmshëm. Në mjekësi, besohet se nëse problemet me potencialin janë vetëm psikologjike, njeriu mban të ashtuquajturat ereksione spontane të natës.

Merrni një shirit të pullave për aq kohë sa të mund të mbështillet rreth penisit në pushim. Kërkoni nga burri që të mbështjellë rripin fort para se të shkoni në shtrat. Shtë e nevojshme ta forconi atë në mënyrë që të mos rrëshqasë. Në mëngjes, vlerësoni rezultatin. Me mosfunksionim ngrerë organik, mbledhje spontane nuk do të ndodhë.

Nëse shkelja ka një bazë psikologjike, në një shkallë ose në një tjetër, penisi i fryrë do të tërheqë një shirit dhe do të shqyejë. Testi nuk ofron një garanci 100%, por mund të jetë hapi i parë për t’u kuruar. Në çdo rast, duhet të konsultoheni me një mjek.

Si mund ta ndihmojë gruaja burrin e saj?

Nëse rezulton se shkaku themelor i mosfunksionimit ereksion është një sëmundje fizike, sigurohuni që burri juaj të ndjek rekomandimet e mjekut.
Nëse arsyeja qëndron në siklet psikologjike, përdorni rekomandimet tona:

Arsyeja e kequshqyerjes: ndjenjat e venitura

Problemet e potencialit: si ta ndihmoni burrin tuaj?

Zgjidhja: mos u dorëzoni në provokimin e burrave. Rrudhat, syzet, celuliti nuk kanë asnjë lidhje me të. Nëse vetëm sepse, më parë, ai nuk i kushtoi vëmendje këtyre mangësive, por tani ata papritmas e parandaluan atë. Duke folur fjalë fyese, burri dëshiron të zhvendosë përgjegjësinë tek ju. Mos e fyeni në kthim. Ndoshta ai është në një panik nga sëmundja e tij, dhe mbase ndjenjat tuaja për të filluan të veniten. Farë duhet të bëni

Një burrë tani nuk ka nevojë për seks, por një ndjenjë uniteti, afërsi psikologjike, emocione. Nuk ka asgjë më të shtrenjtë se komunikimi. Komunikoni me burrin tuaj, bisedoni për problemet e tij, punët në punë, shëndetin e prindërve të tij, ëndrrat, planet, fëmijërinë, kolegjin dhe të ardhmen. Jemi të sigurt që do të zbuloni shumë gjëra të reja. Ndani histori qesharake. Sillni miqësinë në bashkimin tuaj!

Erofertil  Tofarë duhet të bëni nëse burri është i pafuqishëm, dhe si t'i jepni kënaqësi

Shkaku i sëmundjes: vetë-përqëndrimi

Zgjidhja: kjo gjithashtu ndodh për shkak të humbjes së shpirtit të ekipit. Përdorni këshillat e përshkruara më lart.

Arsyeja e keqpërdorimit: mungesë risish në seks

Zgjidhja: të gjitha metodat janë të mira në seks, nëse ato japin kënaqësi. Nëse njeriu juaj është fizikisht i shëndetshëm ose ka devijime të vogla, atij do t’i pëlqejë nisma juaj. Ndryshoni rolin e një pjesëmarrësi pasiv te një dashnor pasionant, blini vetes një veshje që do të dëshironte bashkëshorti juaj. Kjo nuk mund të jetë domosdoshmërisht e brendshme seksi. Dikush mund të pëlqejë një fustan të gjatë elegant, i cili thekson pasionin që fshihet në ju. Shkoni me pushime – dihet që vendet e reja japin emocione të reja dhe rrisin sensualitetin. Këshilla të tjera mund të gjenden këtu.

Shkaku i unwell: Stresi i pa reaguar

Zgjidhja: të gjithë njerëzit janë luftëtarë të vetëdijshëm dhe nënndërgjegjeshëm. Prandaj, shtëpia për ta është një strehë ku mund të fshihesh dhe të "lyesh plagët". Ndihmojeni atë me këtë. Përgatitni një banjë për burrin tuaj me kripë deti, bëni një masazh të lehtë ose takojeni atë në një mënyrë të re.

Problemet e potencialit: si ta ndihmoni burrin tuaj?

Me një fjalë, tërhiqeni atë nga problemet dhe mendimet negative.

Nëse një burrë dëshiron të ndajë, vazhdoni bisedën, por mos u sugjeroni në këshilla. Tregoni që jeni afër, gjithmonë mbështesni, simpatizoni dhe besoni se ai me siguri do të përballojë gjithçka.

Shouldfarë nuk duhet të bëjnë gratë?

Trajtoni burrin e saj me mjete juridike popullore, medikamente pa pëlqimin e mjekut. Gjithashtu, nuk duhet të merrni ilaçe qetësuese, antispazmatike, diuretike, anti-grip ose ftohje pa u konsultuar me mjekun. Ato ndikojnë në qarkullimin e gjakut dhe mund ta përkeqësojnë situatën. Gjithashtu, ilaçet dhe pajisjet për përmirësimin e ereksioneve të blera në dyqanet e seksit janë gjithashtu të rrezikshme. Para se të vendosni të blini, këshillohuni me mjekun tuaj.

 • Lëreni burrin e saj të marrë drogë! Këshillohet gjithashtu që të ulni sasinë e konsumit ose të braktisni plotësisht alkoolin dhe cigaren.
 • Injoroni problemin e burrit. Shmangni frazat si: "Atëherë çfarë? Më pëlqen që të pëlqen ”
 • Të panik, të tregojë këmbëngulje të tepruar, të frikësojë burrin.
 • Tregoni burrit tuaj që ai nuk ju kënaq, akuzoni atë për pafuqi seksuale, etj.
 • Kërkoni kryerjen e detyrave martesore në orar.
 • Angazhohuni në vetë-flagelacion, merrni problemet e burrit me shpenzimet e tij. Dhe gjithashtu për të akuzuar burrin e saj që ai "humbi interesin për ty", "mori një mësuese", "ndryshoi orientimin".
 • Diskutoni për problemin me njerëzit e tjerë.

7 këshilla për gratë, burrat e të cilëve vuajnë nga mosfunksionimi ngrerë

Problemet e potencialit: si ta ndihmoni burrin tuaj?

1. Jini të vëmendshëm. Për burrat, problemet seksuale janë një fatkeqësi, kështu që çdo shaka, bezdi mund të përkeqësojnë situatën.
2. Tregoni burrit tuaj që ju jeni gjithmonë në anën e tij dhe jeni gati për të ndihmuar dhe mbështetur në periudha të vështira.
3. Raportoni që në 70% të rasteve, problemet që lidhen me fuqinë janë fiziologjike dhe mund të jenë pasoja të sëmundjeve më të zakonshme. Për më tepër, 95% e rasteve trajtohen.
4. Diskutoni për problemet seksuale jashtë dhomës së gjumit. Dhe jo menjëherë pas një kontakti të pasuksesshëm, por pas disa ditësh ose javësh. Gjatë kësaj kohe, gjithçka mund të rregullohet.
5. Trajtoni problemin e impotencës së burrit si një detyrë normale që duhet të zgjidhet së bashku.
6. Nëse një mbledhje nuk është ende e mundur, mos humbni kohë – eksperimentoni, gjeni mjete të tjera për të ruajtur intimitetin.
7. Mos ndaloni komunikimin emocional me bashkëshortin tuaj, ai nuk duhet të ndjehet i braktisur.

Shëndeti dhe dashuria!

Olga VOSTOCHNAYA,
психолог

Problemet me ngritjen janë të njohura për shumë burra, veçanërisht për ata që kanë kapërcyer markën 40-vjeçare. Cilat janë shkaqet e një mbledhje të dobët dhe çfarë mund të bëhet për këtë?

Ndërtimi i dobët: normë apo patologji?

Funksioni i ereksionit të zvogëluar mund të shfaqet në mënyra të ndryshme. Ky përkufizim gjithashtu përfshin një mbledhje që nuk është e mjaftueshme për marrëdhënie seksuale, dhe pamundësi për të mbajtur një ngritje të qëndrueshme për ta përfunduar atë, dhe mungesë të plotë të një mbledhje, si dhe një rënie të dëshirës seksuale.

Herë pas here, pothuajse të gjithë përballen me një problem të dobët të ereksionit. Lodhja, ankthi, sëmundja, grindjet me një partner nuk kontribuojnë në "gjendjen shpirtërore". Nuk ka asgjë të çuditshme në faktin që një dozë e rëndë e alkoolit ndërhyn në proces. Por dobësimi i një ereksioni si problem sistemik mund të thuhet nëse, nga katër përpjekjet për të hyrë në një marrëdhënie, një dështon.

Shtë e pamundur të injorosh një mbledhje të dobët, dhe çështja nuk është vetëm në anën psikologjike të çështjes. Ndonjëherë një dobësim i një mbledhje është shenja e parë e sëmundjeve serioze që janë më mirë të identifikohen dhe të fillojnë të trajtohen në një fazë të hershme.

Pse burrat kanë probleme me ereksionin

Të gjitha arsyet për të cilat dobësohet një ereksion mund të ndahen shumë kushtimisht në dy grupe – psikologjike dhe fiziologjike. Nëse e krahasojmë një person me një kompjuter, i pari tregon një mosfunksionim në softuer, dhe ky i fundit në harduer.

Arsyet psikologjike përfshijnë:

 • Stresi (me çfarëdo origjine: për shkak të punës, konfliktit, pasigurisë ose frikës nga e ardhmja).
 • Lodhja kronike e shkaktuar nga puna e palodhur.
 • Sindromi i ashtuquajtur i pritjes së dështimit, kur, përballë një ereksioni të dobët një herë, një njeri fillon të frikësojë frikën nga përsëritja e dështimit dhe në këtë mënyrë përkeqëson problemin.
 • Neurozë, depresion, gjendje subdepresive. Këto arsye kufizohen nga ato fiziologjike, pasi depresioni jo gjithmonë shkaktohet nga faktorët psikologjikë, dhe çrregullime të ndryshme në sistemin nervor qendror ose sistemin endokrin mund të çojnë në të.

Shkaqet fiziologjike të ereksioneve të dobëta përfshijnë:

 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular.
 • Disrregullime në punën e palcës kurrizore dhe trurit.
 • Diabetes mellitus.
 • Pabarazia hormonale (kryesisht sëmundja tiroide).
 • Efektet anësore të ilaçeve të caktuara, kryesisht ilaçeve për uljen e presionit të gjakut, antipsikotikëve, antikonvulsantët, antidepresivët dhe hormonet, si dhe steroidet.
 • Mbajtja e një stili jetese jo të shëndetshëm – varësia ndaj alkoolit, pirja e duhanit dhe madje edhe më shumë ilaçe, pesha e tepërt për shkak të kequshqyerjes, një mënyrë jetese e ulur që çon në çrregullime të qarkullimit të gjakut.
 • Sëmundjet e gjëndrës së prostatës.

Tofarë duhet të bëni nëse ereksioni dobësohet

Sipas statistikave mjekësore, problemet me ereksionin “bëhen më të rinj” nga viti në vit. Sot, afro 10% e të rinjve herë pas here përjetojnë një ngritje të dobët, dhe pas 40 vjetësh, çdo sekondë ankohet për këtë telashe. Në të njëjtën kohë, vetëm 20% shkojnë te mjekët dhe fillojnë trajtimin. Shumica preferon të "përballen" me problemin vetë – të nervozohen dhe shqyejnë irritimin ndaj partnerit, "të mbushin" mendime të pakëndshme dhe dyshime me alkool, të kërkojnë ilaçe "popullore" (të cilat në pjesën më të madhe janë ose joefektive ose të rrezikshme) ose të pretendojnë se nuk ka asnjë problem nr.

Nëse keni probleme me një mbledhje, hapi i parë për zgjidhjen e tyre nuk është të kërkoni këshilla në internet, por të bëni një takim me një urolog ose androlog. Siç është përmendur tashmë, një mbledhje e dobët është një simptomë e shumë sëmundjeve të rrezikshme, nga diabeti tek kanceri. Mjeku do të kryejë ekzaminimin e nevojshëm – zgjedhja e metodës diagnostike varet nga gjendja e përgjithshme e pacientit, ankesat, anamneza – dhe do të identifikojë shkakun e një mbledhje të dobët. Ndoshta, përveç terapisë vetë, specialisti do t'ju këshillojë të rishqyrtoni stilin e jetës tuaj – filloni të lëvizni më shumë, të ndryshoni dietën tuaj dhe të hiqni dorë nga zakonet e këqija. Përkundër gjithë banalitetit të tij, këto janë këshilla shumë praktike, dhe thjesht ndjekja e tyre mund të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e pacientit.

Ekzistojnë metoda specifike për të përmirësuar një mbledhje, të cilat mund të përdoren vetëm pasi të këshilloheni me një mjek.

Masat e urgjencës

Këto përfshijnë të gjitha pilulat për "fuqinë mashkullore" bazuar në sildenafil ose tadalafil. Si rregull, ilaçe të tilla përmirësojnë furnizimin me gjak të organeve të legenit, rrisin presionin dhe bëjnë të mundur një mbledhje. Duhet të dini që këto ilaçe nuk trajtojnë një ereksion, por maskojnë vetëm problemin për disa orë – sapo të mbarojë veprimi i pilulës, problemet do të kthehen. Shumë pacientë vërejnë se rezistenca ndaj këtyre tabletave zhvillohet me kalimin e kohës – domethënë me kalimin e kohës, doza duhet të rritet në mënyrë që të marrë efektin. Barnat për të rritur fuqinë kanë një listë mbresëlënëse të kundërindikacioneve, ato mund të jenë veçanërisht të rrezikshme për pacientët me hipertension, dhe ato gjithashtu kanë efekte anësore. Ju nuk mund t'i merrni ato pa u konsultuar me një mjek.

Erofertil  Nga ajo që ndodh ngritje e pavullnetshme

Këshilla për mjekësinë tradicionale

Në vendin tonë, besimi tek mjetet juridike popullore është tradicionalisht shumë i lartë. Disa receta nuk janë me të vërtetë të pakuptimta – bimët që përdoren në mjekësinë tradicionale përmbajnë substanca të dobishme. Por është e vështirë për një laik të dallojë një recetë efektive nga një koleksion bimore absolutisht joefektiv. Përveç kësaj, disa metoda mund të jenë të rrezikshme.

Mjetet juridike popullore për forcën e mashkullit përfshijnë zierje dhe infuzione të xhenxhefilit, limonit, trumzës, luleve të murrizit, ekstrakte nga xhinkgo biloba dhe yohimbe, si dhe disa përgatitje të tjera bimore. Disa bimë përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe forcojnë sistemin kardiovaskular, të tjerë përmbajnë doza të larta zinku, të domosdoshme për shëndetin e burrave. Ato nuk duhet të konsiderohen si bazë e trajtimit – megjithatë, zierjet bimore janë inferiore në efektivitetin e ilaçeve moderne, ato nuk janë pa efekte anësore (megjithëse konsiderohet se çdo mjet juridik natyral është absolutisht i padëmshëm), mund të shkaktojë alergji dhe të japë një reagim të padëshirueshëm në kombinim me ilaçet. Këshillohuni me një mjek dhe nëse nuk gjen ndonjë kundërindikacion, merrni ato si terapi shtesë.

Kur drejtoheni në mjete juridike popullore, mos u bëni me aktivitete amatore – blini ato në një farmaci, ku të gjitha produktet janë të çertifikuara. "Pilulat e mrekullive" aziatike, të cilat sjellin disa "sipërmarrës" nga Kina dhe Tajlanda, janë taka të pastra. Askush nuk e di se nga cilat janë bërë, dhe deri më tani, ka pasur shumë raste të helmimeve të rënda me pilula të tilla.

Afrohet mjekësia zyrtare

Ky është grupi më i besueshëm i metodave, i cili përfshin disa mjete. Para së gjithash, këto janë ilaçe – ilaçe që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe normalizojnë presionin e gjakut, ilaçe anti-inflamatore, dhe në rast mosfunksionimi shkaktohet nga arsye psikologjike – qetësues. Zgjedhja e ilaçeve varet nga shkaku i problemit, dhe mjeku do të trajtojë sëmundjen themelore.

Edukimi fizik është gjithashtu një metodë efektive për të përmirësuar ereksionin. Aktiviteti fizik normalizon funksionimin e zemrës dhe enëve të gjakut, rrit nivelin e endorfinave – substanca përgjegjëse për ndjenjën e gëzimit, ndihmon në uljen e peshës.

Masazhi i prostatës është gjithashtu një metodë efektive për të trajtuar një mbledhje të dobët, nëse problemi qëndron në këtë organ. Proceset inflamatore në gjëndrën e prostatës janë një problem shumë i zakonshëm, dhe masazhi i prostatës ndihmon në eliminimin e tyre.

Për të zgjidhur përkohësisht problemin, mund të përdorni terapinë me konstruksion me vakum, domethënë një metodë për të mbajtur një mbledhje duke përdorur një cilindër vakumi. Cilindri është vendosur në penis, pas së cilës pompohet ajri nga pajisja. Vakuumi përmirëson në mënyrë dramatike furnizimin me gjak të cavernosa korporatës. Pas arritjes së një mbledhje, një unazë elastike është vendosur në bazën e penisit, e cila parandalon rrjedhjen e gjakut. Shtë e rëndësishme të mbani mend se unaza nuk duhet të vishet për më shumë se gjysmë ore në mënyrë që gjaku të mos ngecë.

Vitet e fundit, terapia e valës së shokut është përdorur për të trajtuar fuqinë e ulët. Mos kini frikë nga emri – kjo është një metodë jo-kirurgjike plotësisht pa dhimbje, në të cilën valët e zërit me një gjatësi të caktuar veprojnë në inde. Si rezultat, indi mbresë që është lindur për shkak të rrjedhës së dëmtuar të gjakut është zhytur, dhe mekanizmat natyrorë të restaurimit vaskular janë gjithashtu të nxitur. Pas një kursi trajtimi, furnizimi me gjak i penisit përmirësohet, indet bëhen më të dendura, dhe mbledhja është e vazhdueshme.

Kirurgjia është mënyra e fundit, por në disa raste kjo është mënyra e vetme për të rikthyer fuqinë. Operacioni kryhet për të rivendosur arteriet e dëmtuara, për të bllokuar venat përmes të cilave gjaku hiqet nga penisi, ose për falloprostetikën.

Parandalimi i problemeve të ereksionit

Dobësimi i një ngritjeje ndër vite mund të shmanget plotësisht nëse ndiqni rregulla të thjeshta.

Ushqimi i shëndetshëm Pesha e tepërt është një ngarkesë shtesë në zemër dhe enët e gjakut. Prandaj, njerëzit me mbipeshë vuajnë nga ereksione të dobëta më shpesh sesa ato të holla. Përfshini ushqime të pasura me zink dhe vitaminë E në dietë, ato janë të nevojshme për funksionimin normal të sistemit riprodhues.

Lënia e duhanit dhe pirja. Pirja e duhanit ka një efekt të dëmshëm në enët e gjakut, dhe nuk ka rëndësi nëse pini cigare ose një tub. Tashmë është thënë shumë për rreziqet e alkoolit. Sidoqoftë, një gotë verë e mirë e kuqe nuk do të dëmtojë, përkundrazi, ekspertët tashmë kanë treguar që në sasi të moderuar vera e kuqe ka një efekt të dobishëm në trup. Por fjala kryesore këtu është moderimi. Dhe kjo do të thotë që një gotë do të duhet të jetë e kufizuar.

Gjumë i mirë Mungesa e vazhdueshme e gjumit – kjo plagë e banorëve të qyteteve të mëdha, ajo ndikon jo vetëm në fuqinë, por gjithashtu çon në lodhje kronike, çrregullime metabolike, depresion, sëmundje të zemrës dhe neurozë.

Mungesa e stresit. Almostshtë pothuajse e pamundur t'i shmangësh ato, por njeriu mund të mësojë të reagojë ndaj problemeve të përditshme më të qetë. Klasat e psikoterapisë, yoga dhe meditimi do të ndihmojnë këtu. Refuzimi i stimuluesve si kafeja dhe energjia, veçanërisht pasdite, si dhe një regjim i vendosur do të ndihmojë gjithashtu në uljen e nervozizmit.

Kujdesi shëndetësor. Mos lini pas dore vizitat e rregullta te urologu, edhe nëse nuk ka probleme. Vizitoni atë të paktën një herë në vit, mos harroni të bëni një test STD, të visheni sipas motit dhe të përdorni gjithmonë prezervativë – shumë infeksione gjithashtu çojnë në probleme me ereksionin.

Parandalimi i problemeve të ereksionit është shumë më e lehtë sesa trajtimi i tyre. Lajmi i mirë është se në shumicën dërrmuese të rasteve, fuqia e dobët është e shërueshme. 95% e burrave që iu drejtuan mjekut me kohë i kthejnë gëzimin e një jete seksuale të plotë pasi i nënshtrohen trajtimit.

Qendra mjekësore "Medlux" në një seri artikujsh shtron probleme të mëdha shëndetësore. Materiali i parë iu kushtua planifikimit të duhur të shtatëzanisë, e dyta – për tiparet e menopauzës. Këtë herë, urologu Andrei Mungalov i tha IA Chita.Ru për shkaqet, simptomat dhe diagnozën e impotencës.

Andrey Mungalov është urolog me përvojë 24 vjeçare. E para në Territorin Trans-Baikal filloi të përdorë gurë dërrmues. Në vitin 1996, ai shpiku një aparat për trajtimin e prostatitit, dhe në 2004, një metodë për ruajtjen e shëndetit të meshkujve, Shkollën për Parandalimin e Prostatitit dhe Disfunksionimit Erektil. Në Shtator 2014, ai vazhdoi të studionte aspektin hormonal të sëmundjeve andrologjike.

Termi "impotencë" u ngrit në 1655. Sidoqoftë, pafuqia seksuale, që ai nënkupton, u shfaq shumë më herët dhe vazhdon të mundojë burrat deri tani. Në ditët e sotme, pafuqia quhet shkencërisht saktë mosfunksionim ngrerë.

Rreziku i shfaqjes së këtij çrregullimi rritet me moshën. Tek burrat mbi 60 vjeç, impotenca është katër herë më e mundshme sesa tek pacientët nga 40 deri në 60 vjeç. Sipas statistikave mjekësore, më shumë se 30% e burrave 18-40 vjeç në një shkallë ose një tjetër vuajnë nga funksioni seksual i dëmtuar.

Simptomat e impotencës

Mjekët identifikojnë gjashtë kritere kryesore në bazë të të cilave një njeri mund të konsiderohet impotent:

• nëse ai nuk është në gjendje të përjetojë tërheqje seksuale;
• nëse ai nuk është në gjendje të arrijë një ngritje të mjaftueshme, megjithëse ndjen një dëshirë seksuale;
• nëse ai nuk është në gjendje të fusë penisin në vaginë pas shfaqjes së një ereksioni;
• nëse ai nuk është në gjendje të kryejë lëvizje fërkimesh brenda kohës së kërkuar;
• nëse ai nuk është në gjendje të arrijë derdhje si rezultat i lëvizjeve të fërkimit;
• nëse ai nuk është në gjendje të përjetojë një orgazmë si rezultat.

Erofertil  Rishikimi i kremit për zgjerimin e penisit të ilaçeve të njohura

Llojet e impotencës

Impotenca është e dy llojeve – organike dhe psikogjene.

Pafuqia organike është një çrregullim fiziologjik. Këto, për shembull, përfshijnë sëmundje urologjike, çrregullime endokrine, sëmundje vaskulare. Një patologji e tillë përparon ngadalë. Periodikisht, një mbledhje nuk ndodh, gradualisht dështimet bëhen më të zakonshme. Me impotencë organike, tërheqja seksuale ndaj partnerit, mbledhja relative dhe derdhja në marrëdhënie seksuale ndonjëherë ruhen, por ereksionet spontane të natës dhe mëngjesit mungojnë.

Mosfunksionimi ngrerë psikogjen është një çrregullim mendor në formën e një neuroze, depresion me një gjendje neurotike të njëkohshme. Një sëmundje e tillë ndodh papritur me sigurinë e ereksioneve spontane të natës dhe mëngjesit. Sidoqoftë, problemet janë episodike. Trajtimi i impotencës së këtij lloji kërkon identifikimin fillestar dhe eliminimin e shkaqeve të tij.

Në shumë raste, impotenca ndodh si rezultat i një kombinimi të faktorëve emocional dhe fiziologjik. Nëse një burrë përjeton ndryshime të vogla në reagimet e tij seksuale, për shembull, për shkak të pamjaftueshmërisë vaskulare, ai mund të frikësohet shumë nga kjo rrethanë. Ankthi që rezulton mund të shkaktojë vështirësi më serioze në krahasim me ndryshime të vogla fiziologjike.

Një çështje më vete është marrëdhënia e pafuqisë dhe prostatiti. Në disa, prostatiti shkakton impotencë, në të tjerët, pafuqia shkakton prostatitet. Në të tretën, të dy sëmundjet zhvillohen në sfondin e sindromës metabolike. Në secilin rast, është e nevojshme të kuptohet individualisht.

Diagnostics

Mjekët ofrojnë një listë të pyetjeve që do të ndihmojnë në përcaktimin nëse problemi është mjekësor ose nëse ai lidhet me shkaqe emocionale. Duke iu përgjigjur atyre, një person do të marrë një ide të përafërt se me cilat vështirësi mund të shoqërohen. Gjithashtu, përgjigjet do të ndihmojnë mjekun që merr pjesë në diagnozë.

1. A nuk ka ereksione fare, apo ato lindin, por pastaj zhduken?

Nëse për disa vjet, ereksionet gradualisht bëhen më të paqëndrueshme dhe zhduken lehtësisht shpejt pas shfaqjes, dhe tani ato nuk vërehen fare, atëherë shkaku i mundshëm është një problem fizik që ecën ngadalë.

Nëse mbledhja është e bukur, por shpejt zhduket në fillim të marrëdhënies seksuale, atëherë çështja mund të jetë në ankth të shtuar për mundësitë seksuale.

Nëse një mbledhje varet kryesisht nga stimulimi fizik aktiv dhe zhduket menjëherë pas përfundimit të tij, atëherë shkaku ka shumë të ngjarë fizik.

Nëse normalisht ndodh një mbledhje dhe zhduket gradualisht gjatë marrëdhënies seksuale, ky gjak lë trupat shpellorë të penisit, duke lënë në një rreth të madh të qarkullimit të gjakut. Një proces i tillë është absolutisht normal dhe nuk është simptomë e sëmundjes.

2. A zgjohet një njeri me ereksion të mirë?

Normalisht, tre ose katër ereksione, që zgjasin afro 20 minuta, duhet të ndodhin gjatë gjumit të natës. Kjo ndodh gjatë fazës së gjumit REM ose fazës së ëndrrave. Nëse një burrë shënon një ngritje mjaft të rregullt të natës ose mëngjesit, kjo është një shenjë e besueshme e ruajtjes së mekanizmit ngrerë dhe aftësisë së tij për të funksionuar normalisht. Përndryshe, duhet të keni kujdes dhe të vazhdoni provimin.

3. A varet ndodhja e një ereksioni nga situata?

Duke iu përgjigjur kësaj pyetjeje, mund të kuptoni – faktorët e jashtëm ose problemet mjekësore ndikojnë në funksionin erektil. Në fund të fundit, është krejtësisht normale të përjetosh vështirësi për shkak të lodhjes, stresit ose ankthit në lidhje me aftësitë seksuale.

4. A e ndihmon partneri dhe sa është efektive ndihma e saj?

Nëse një mbledhje e plotë ndodh tek një burrë vetëm si rezultat i stimulimit shtesë të siguruar nga partneri, atëherë ai është i shëndetshëm dhe gjithçka është në rregull me seksualitetin e tij. Nevoja për stimulim është plotësisht normale dhe e zakonshme në moshën madhore.

Nga ana tjetër, nëse një mbledhje nuk ndodh edhe pas stimulimit, kjo tregon ose praninë e problemeve mjekësore ose një nivel të lartë ankthi që bllokon reagimet seksuale natyrore.

5. A ndodh një mbledhje gjatë masturbimit?

Nëse me ndihmën e masturbimit është e mundur të arrihet një mbledhje e mirë, kjo dëshmon se gjithçka është në rregull me reagime seksuale. Masturbimi vetëm krijon kushte ideale për testimin e sistemit riprodhues, sepse eliminon ankthin dhe sikletin e panevojshëm në prani të një partneri.

Nëse rezultatet e testit janë të kënaqshme, por mashkulli përjeton vështirësi gjatë marrëdhënies së zakonshme seksuale, kjo mund të shpjegohet me dy arsye. E para është se ankthi për aftësitë seksuale, zemërimin ose pakënaqësinë bllokojnë rrjedhën normale të reaksioneve seksuale. Një arsye tjetër është injoranca e gruas për atë lloj stimulimi seksual që kërkohet për partnerin e saj.

6. A ka ndonjë lidhje midis impotencës dhe një situate emocionale traumatike?

Shkaku i impotencës mund të jetë një situatë stresuese. Në këtë rast, vështirësitë me një mbledhje janë pjesë e reagimit natyror të trupit. Fatkeqësisht, dështimet e para mund të provokojnë zhvillimin e ankthit për aftësitë seksuale, të cilat në të ardhmen do të bëhen shkaku kryesor i pafuqisë së zgjatur.

7. A ka një depresion burri me mosfunksionim ngrerë?

Depresioni është një shkak i zakonshëm i mosfunksionimit seksual. Nëse një person është i trishtuar, ndjehet i degjeneruar dhe i rraskapitur dhe ka dëmtuar gjumin ose oreksin, atëherë problemet seksuale janë vetëm një tjetër simptomë e depresionit.

8. Si reagon njeriu kur lindin probleme? Si reagon partneri?

Nëse partneri është në gjendje të mbështesë dhe të ndihmojë në periudha të vështira, dhe vetë njeriu me qetësi dhe filozofi reagon ndaj vështirësive me një ereksion, ankthi nuk luan një rol vendimtar në këtë situatë. Përndryshe, është reagimi emocional që mund të çojë në përkeqësim të situatës.

9. A merr personi ilaçe që mund të shkaktojnë probleme me ereksionin?

Shumë ilaçe ndikojnë negativisht në funksionin seksual. Sidoqoftë, marrja e ilaçeve të tilla mund të mos jetë shkaku i vetëm i mosfunksionimit. Prandaj, diagnoza mjekësore është e domosdoshme.

Nëse simptoma është shumë shqetësuese, duhet të vizitoni një mjek. Në të njëjtën kohë, përpiquni të përjashtoni faktorët stresues nga jeta. Një pushim i mirë dhe një gjumë i mirë mund të sjellin gjendjen e trupit në rregull, nëse shkaku i impotencës qëndron në reagimin emocional.

Por, megjithëse deri vonë u pranua që impotenca shoqërohet ekskluzivisht me faktorë psikologjikë, kjo nuk është kështu. Zhvillimi i teknologjive më të fundit mjekësore dhe sukseset e industrisë farmakologjike kanë zgjeruar shumë kuptimin tonë të mundësive për diagnostikimin dhe trajtimin e burrave që vuajnë nga mosfunksionimi erektil. Tani ekspertët përdorin një larmi metodash, përveç ndërhyrjes psikologjike ose kirurgjikale.

Kur vizitoni një mjek, diskutoni me të pyetjet që u përgjigjën përpara pranimit. Kjo do të ndihmojë specialistin të lundrojë problemin dhe të kuptojë se çfarë duhet t'i kushtohet vëmendje – niveleve hormonale, pranisë së çrregullimeve vaskulare, sëmundjeve inflamatore ose shkaqeve të tjera të mundshme.

Pafuqia mund të zhvillohet për arsye krejtësisht natyrale. Me moshën tek burrat, niveli i testosteronit në gjak fillon të ulet, gjë që çon në një shkelje të funksionit ngrerë. Por duke pasur parasysh që nivelet e testosteronit mund të ulen jo vetëm për shkak të arsyeve të lidhura me moshën, kontrolli i këtij hormoni është i domosdoshëm në rast të problemeve me fuqinë.

Pafuqia që buron nga përvojat në ankth është po aq e vërtetë dhe kërkon të njëjtin studim dhe trajtim serioz si impotenca e shkaktuar nga sëmundja. Equallyshtë po aq e rëndësishme të përcaktohet nëse mungesa e stimulimit fizik, i cili mund të korrigjohet shpejt dhe lehtë, është në zemër të problemit.

Për një diagnozë më të saktë, dhe akoma më shumë për zgjedhjen e duhur të metodës së trajtimit, do të kërkohet një ekzaminim i plotë mjekësor. Shtë e nevojshme në mënyrë që të përjashtohet diabeti që mund të shkaktojë impotencë. Në të vërtetë, përveç disavantazheve kryesore, mosfunksionimi erektil mund të jetë pararojë ose një simptomë e hershme e shumë sëmundjeve. Becomeshtë bërë veçanërisht alarmante kohët e fundit, kur një shkelje e mosfunksionimit ereksion filloi të zhvillohet jo vetëm tek burrat e moshuar, por edhe tek të rinjtë që janë absolutisht të shëndetshëm fizikisht. Prandaj, në asnjë rast nuk duhet të vetë-mjekoni. Vetëm një mjek me përvojë do të vlerësojë saktë situatën dhe do t'ju përshkruajë një trajtim që do t'ju kthejë në një jetë të plotë seksuale.

Shahinclub Shqipëri