Pse burrat kanë një ngritje në mëngjes

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Ngritja e mëngjesit, faktori nr 1: hormonet

Mungesa e një mbledhje në mëngjes është një shenjë e çrregullimeve fiziologjike ose patologjike.

Problemet e potencialit në mëngjes për më shumë se 1 muaj mund të shkaktohen nga faktorë të tillë:

 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular.
 • Mosfunksionim ngrerë.
 • Prostatitis.
 • Shkelja e sfondit hormonal.
 • Sëmundjet e sistemit gjenitourinar.
 • Marrja e ilaçeve të caktuara (diuretikët, ilaqet kundër depresionit, qetësuesit).
 • Faktorët psikologjikë.
 • Abuzimi me alkoolin dhe pirja e duhanit.

Specialisti mund të përshkruajë një trajtim efektiv bazuar në patologjinë shoqëruese. Ilaçet nuk kërkohen gjithmonë. Më shpesh, rikthimi i një njeriu në forcën e tij të mëparshme do të ndihmojë një pushim të mirë.

Arsyet për mungesën e një ereksioni mund të jenë të ndryshme. Disa prej tyre krijojnë një problem të përkohshëm që kalon gjatë një periudhe të shkurtër kohore, ndërsa të tjerët kontribuojnë në përparimin e sëmundjes për një periudhë të gjatë, duke provokuar sëmundje shoqëruese dhe komplikime serioze.

Me simptomat e para të mungesës së një ereksioni, nuk duhet të drejtoheni në një farmaci për ilaçe që reklamohen shpesh për mosfunksionim ngrerë. Ata vetëm mund ta përkeqësojnë situatën. Disa prej tyre do të japin efektin e dëshiruar, por sëmundja mund të kthehet me forcë më të madhe për shkak të humbjes së burimeve nga trupi për shkak të mobilizimit nën ndikimin e ilaçit.

Andrologët para së gjithash fillojnë trajtimin e pacientëve të tillë me një diagnozë të mirë, duke u përpjekur të identifikojnë shkakun rrënjësor të sëmundjes. Një studim i rrjedhës së gjakut në enët e penisit. Tjetra, bëhet një analizë gjithëpërfshirëse për të përcaktuar sasinë e prodhimit të hormoneve seksuale, identifikimin e të gjitha llojeve të infeksioneve, që shpesh ndodhin në një lloj latent. Mjeku gjithashtu duhet t'i kushtojë vëmendje të madhe sëmundjeve kronike që mund të shkaktojnë komplikime serioze, shpesh të injoruara nga pacientët.

Trajtimi mund të jetë ilaç, mbase shtimi i fizioterapisë, duke dhënë një efekt të mrekullueshëm. Mjekësia moderne mund të zgjidhë pozitivisht problemin e mungesës së ereksionit.

Një ngritje në mëngjes është një dukuri normale, që pasqyron gjininë mashkullore. Shfaqja e saj fillon tashmë nga 3-4 muaj të jetës së "makos" së ardhshme, dhe lidhet drejtpërdrejt me aktivitetin hormonal – prodhimin e gjëndrave seksuale të progesteronit.

Natën, kur trupi është duke pushuar, aktiviteti hormonal rritet, duke arritur kulmin e tij me 4-5 orë në mëngjes. Nuk ka asnjë shpjegim të saktë për këtë fenomen. Në përgjigje të përmbajtjes së lartë të testosteronit, aktivizohen mekanizmat natyrorë të rregullimit neuroendokrin: nxitimi i gjakut në organet gjenitale rritet, trupat shpellorë të penisit mbushen, dhe ai hyn në një gjendje të "gatishmërisë luftarake".

Ky është trupi mashkullor. Ngritja e rregullt në mëngjes fillon në adoleshencë me fillimin e pubertetit, kur prodhimi i testosteronit rritet ndjeshëm. Një rol të vogël luhet nga mbushja e fshikëzës në orët e mëngjesit, ajo ngjesh enët, gjë që reflekton çon në një rrjedhje të venave. Flluska gjithashtu irriton plexuset nervore të gjëndrës së prostatës, sinjalet stimuluese për organet gjenitale vijnë në mënyrë refleksive.

Një mbledhje në mëngjes bëhet gjatë gjithë jetës së një njeriu nëse është i shëndetshëm, deri në zhdukjen e aktivitetit hormonal.

Mungesa ose dobësimi i një mbledhje në mëngjes ka arsyet e veta, ato ndahen në 2 grupe: psikologjike dhe fiziologjike.

Arsyet psikologjike janë:

 • lodhje;
 • gjumë i varfër;
 • stres i lartë mendor;
 • shumë probleme të pazgjidhura;
 • trauma mendore – grindje, skandale, përvoja, situata stresuese.

Arsyet e listuara janë më tipike për të rinjtë dhe janë për shkak të çrregullimit, pasigurisë, situatës së dobët financiare etj.

Një tjetër grup arsyesh është fiziologjike, të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në sistemin riprodhues të mashkullit, këto përfshijnë:

 • sëmundje të ndryshme të brendshme – diabeti, hipertensioni, ateroskleroza, mbipesha, anemia, hipovitaminoza, mosfunksionimi hormonal, infeksionet gjenitourinare, prostatiti, tumoret e prostatës;
 • ndikimet e jashtme: rritja e sfondit të rrezatimit, valët e radios, dridhjet, toksinat industriale;
 • zakone të këqija – pirja e duhanit, alkooli, droga;
 • i dëmtuar ose, anasjelltas, ushqimi i tepërt;
 • gipodinamiya.

Burrat duhet të dinë se birra bën dëm të madh, fjalë për fjalë "shpërndan" hormonet seksuale, përdorimi i rregullt i saj çon jo vetëm në shfaqjen e "barkut të birrës", por edhe në pafuqi seksuale.

Nëse nuk ka ngritje normale të mëngjesit, ose është zhdukur plotësisht, por nuk u zbulua gjatë ekzaminimit të shkaqeve serioze organike, eliminimi i kësaj shqetësimi nuk do të jetë e vështirë. Algoritmi i veprimeve është si më poshtë.

 1. Shmangni marrëdhëniet seksuale për 2-3 javë, në mënyrë që testosteroni të grumbullohet në trup. Shpesh kjo është e mjaftueshme.
 2. Ndryshoni stilin e jetës tuaj: rregulloni gjumin dhe pushoni, bëni stërvitje. Gjumi duhet të jetë për një mashkull të rritur të paktën 8 orë në ditë vazhdimisht.
 3. Siguroni qarkullim të mirë të gjakut për shkak të aktivitetit fizik: gjimnastikë, vizita në palestër, pishinë, çiklizëm, sporte.
 4. Rregulloni ushqimin: kufizoni produktet e miellit, rrisni sasinë e proteinave, fibrave, vitaminave dhe mineraleve. Yndyra është e nevojshme për sintezën e hormoneve, por shumica e saj nuk duhet të jenë kafshë, por vajra bimore, vaj peshku. Gjysma e dietës ditore duhet të jetë perime, fruta, zarzavate të ndryshme. Erëzat e erëzave, salcat, mishrat e tymosur duhet të jenë të kufizuara. Ju nuk mund të overeat, vëzhgoni përmbajtjen kalori të ushqimit në përputhje me ngarkesat.
 5. Ndaloni pirjen e duhanit, përdorimin e drogave psikotrope, alkoolit. Një sasi e vogël e verës së kuqe, konjaku lejohet herë pas here.
Erofertil  Receta xhensen për potencë dhe tretësirë ​​(me vlerësime)

Nëse sëmundjet e njëkohshme janë identifikuar, atëherë ato duhet të trajtohen nga specialistë të duhur, dhe mjekësia moderne ka shumë mjete efektive për të rikthyer fuqinë normale.

Mungesa e ereksionit në mëngjes nuk është fjali për një njeri; ky problem po zgjidhet me sukses. Dhe për të parandaluar humnerën e një funksioni shumë të nevojshëm, nuk është e nevojshme të "shpikni timonin", i cili u shpik shumë kohë më parë, është një mënyrë jetese e shëndetshme dhe aktive, ushqim racional.

Nëse nuk keni anëtar në mëngjes, duhet t'i kushtoni vëmendje kohëzgjatjes së këtij fenomeni. Nëse kjo është një simptomë afatshkurtër, mos u frikësoni. Arsyet mund të qëndrojnë në stres, overexcitation psikoemotuese, faktorë të ndryshëm negativ psikologjik që shoqërojnë një person gjatë gjithë ditës.

Arsyeja që një mbledhje mund të zhduket në mëngjes është në kushtet dhe sëmundjet e mëposhtme:

 • sëmundja hypertonic;
 • prania e diabetit;
 • ndërprerjet në sistemin hormonal;
 • një histori e dështimit të zemrës;
 • prania e zakoneve të këqija, veçanërisht pirja e duhanit;
 • jetesa e ulur;
 • shqetësime kronike të gjumit;
 • lodhje konstante;
 • depresioni;
 • përdorimi i ilaçeve të caktuara – ilaqet kundër depresionit, qetësuesit, diuretikët.

Faktorët kryesorë provokues që mund të ndikojnë në mungesën e një mbledhje në mëngjes janë lodhja dhe prania e stresit kronik. Nxjerrjet e rregullta nervore, poshtërimi i ushtrimit fizik – e gjithë kjo nuk mund të ndikojë në gjendjen psikologjike, dhe mungesa e ereksionit në mëngjes shpesh është rezultat i faktorëve psikologjik të pafavorshëm. Nuk rekomandohet të filloni ndonjë trajtim më vete.

Pas moshës 45 vjeç, në mëngjes, meshkujt shpesh nuk kanë ënjtje të penisit, dhe pas moshës 70 vjeç, penisi ndalon të qëndrojë plotësisht. Por mosha nuk është i vetmi faktor në problem. Faktorë të tjerë mund të ndikojnë në faktin se funksioni seksual zhduket. Lodhja e trupit, një rritje në nivelin e substancave hormonale, sëmundjet e sistemit gjenitourinar – këto janë faktorë predispozues të pafavorshëm që mund të kontribuojnë në zhvillimin e çdo çrregullimi.

Një nga arsyet kryesore për një fenomen të tillë si shfaqja e fuqisë në mëngjes, seksologët i quajnë ndryshime në sfondin hormonal të një mashkulli në varësi të kohës së ditës. Kulmi i derdhjes në gjak vërehet nga gjashtë në tetë në mëngjes. Pasoja e një rritje të tillë të mprehtë të numrit të hormoneve mashkullore bëhet një mbledhje spontane.

Mos u çuditni, por një nga teoritë shpjegon manifestimin e fuqisë në mëngjes nga kërkesa për të urinuar. Presioni në muret e fshikëzës gjeneron impulse nervore, të cilat dërgohen në qendër të palcës kurrizore, dhe që, nga ana tjetër, stimulon mbaresa nervore përgjegjëse për fuqinë.

 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular. Problemsdo problem me zemrën dhe furnizimin me gjak ndikon negativisht në gjëndrën e prostatës dhe funksionin erektil, pasi një shkelje e rrjedhës normale të gjakut çon në një dobësim të fuqisë. Mungesa e zgjimit spontan mund të konsiderohet një nga "rrezet" alarmante të sëmundjeve të tilla si hipertensioni, dështimi i zemrës, arterioskleroza dhe sëmundja koronare e zemrës.
 • Sëmundjet e zonës gjenitale. Kjo është arsyeja më e zakonshme pse burrat nuk kanë ngritje në mëngjes. Infeksionet e sistemit riprodhues karakterizohen nga ndryshime hormonale, të cilat, nga ana tjetër, rrisin rrezikun e prostatitit. Përveç kësaj, sëmundjet e sistemit riprodhues shoqërohen me inflamacion dhe dhimbje, gjë që është gjithashtu një arsye për mosfunksionim ngrerë.
 • Marrja e ilaçeve. Nëse një mbledhje humbet në mëngjes, atëherë kjo mund të jetë për shkak të marrjes së ilaçeve. Nuk është aspak e nevojshme që këto të jenë përgatitje hormonale, dhe shumë ilaçe kundër depresionit ndikojnë negativisht në fuqinë. Kujdes duhet të merret me diuretikë dhe qetësues kundër dhimbjes.
 • Faktorët psikofiziologjikë. Fuqia mashkullore është e lidhur ngushtë me gjendjen shpirtërore dhe të gjitha llojet e stimujve të jashtëm. Trupi mund të dështojë pas një situate stresuese, punës së tepërt, ndjenjave të forta dhe depresionit. Edhe një konflikt i vogël ose nënkuptim i pakënaqësisë mund të ndihet nga çrregullime seksuale, përfshirë mungesën e fuqisë në mëngjes.
 • Prania e zakoneve të këqija. Pirja e duhanit, droga dhe alkooli. Në këtë grup standard të faktorëve të rrezikshëm, duhet të shtoni një mënyrë jetese të ulur dhe peshë të tepërt. Secila prej tyre mund të çojë jo vetëm në mungesën e fuqisë pas zgjimit, por edhe në probleme më serioze – prostatiti dhe adenoma. Farë mund të themi për efektet e tyre të dëmshme në trup në tërësi.
 • Age. Ndoshta ky është faktori i vetëm që nuk ka një ngjyrë negative. Pas pesëdhjetë vjetësh, fuqia në mëngjeset tek burrat është më pak e zakonshme, dhe deri në moshën shtatëdhjetë, vetëm disa e kanë hasur atë.

Po sikur të mos ia vlente në mëngjes?

Shpërthimi i testosteronit

Një teori është që mbledhja e mëngjesit ndodh si rezultat i rritjes së niveleve të testosteronit në gjak. Hormoni mashkull arrin përqendrimin e tij maksimal nga 5 në 9 në mëngjes, duke bërë që anëtari të ngrihet.

Shumë shpesh në mëngjes, burrat përballen me problemin e tejmbushjes së fshikëzës gjatë natës. Në gjendjen e mbushur, muret e saj dërgojnë një impuls në qendrën kurrizore të urinimit. E emocionuar fort, kjo qendër hedh impulsin në një zonë tjetër të vendosur në lagje, e cila është përgjegjëse për ngritjen.

Edhe pse disa shkencëtarë pretendojnë se një fshikëz e plotë fillon të bëjë presion në muret e gjëndrës së prostatës, duke stimuluar një mbledhje.

Rinovimi i gjakut

Sipas teorisë së tretë, penisit i duhet vetëm gjaku arterial, i cili hyn në të vetëm kur ndodh një mbledhje. Duke qenë në një gjendje të qetë për një kohë të gjatë, një anëtar fillon të përjetojë mungesë të oksigjenit, ose hipoksi. Nëse ngritja në mëngjes dhe natë nuk do të kishte vend për të qenë, atëherë një njeri mund të bëhej lehtësisht i pafuqishëm. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për burrat që, për arsye të ndryshme, nuk kanë një jetë aktive seksuale.

Erofertil  Tofarë duhet të përdorni produkte për zgjerimin e penisit

Testimi i sistemit

Duke u zgjuar në mëngjes, trupi ynë fillon të kontrollojë nëse gjithçka funksionon në të. Dhe natyrisht, bëhet fjalë për anëtarin. Urologët konfirmojnë rëndësinë e ereksioneve të mëngjesit. Në mungesë të tyre, ata fillojnë të tingëllojnë alarmin.

Brainstorming

Supozimi se pse penisi i një njeriu rritet në mëngjes lidhet gjithashtu me aktivitetin e trurit gjatë fazës REM. Gjatë kësaj faze, aktiviteti i fuqishëm i trurit fillon në urën e warolium (pjesë e trurit). Trupi fillon t'i përgjigjet asaj, duke përfshirë tensionin në penis.

Dreamsndrrat erotike

Në fakt, kjo teori është në vendin e fundit për nga rëndësia. Për çfarë duhet të dinë vajzat. Një anëtar gërryen disa herë gjatë natës dhe gjatë ditës. Por kjo nuk do të thotë gjithmonë se njeriu është ngjallur. Kjo ndodh më vete.

Sido që të jetë shpjegimi pse burrat marrin një kar nga turneu, dijeni që kjo është plotësisht normale, sepse ashtu është planifikuar nga natyra. Vlen të shqetësohet nëse ereksioni zhduket. Shkencëtarët vlerësojnë se një njeri i shëndetshëm ka 4-6 ereksione spontane në natë që zgjasin mesatarisht 12 minuta. Shkaqet e saj nuk janë aspak të lidhura me ndonjë ëndërr, përfshirë ato erotike.

Zgjimi i mëngjesit ose ngritja në mëngjes nuk shoqërohet me zgjimin seksual. Ne mund ta shohim qartë këtë tek fëmijët absolutisht të vegjël: të porsalindur, bebe deri në një vit kur një fëmijë i tillë shtrihet në shtrat, ata thjesht e zbuluan atë nga pelenat, ai përhap krahët e tij si një kotele, këmbët, si një trëndafil i luleve, dhe ka një mbledhje atje.

Nga rruga, me drejtësi, unë do të them se një ngritje në mëngjes mund të jetë jo vetëm tek burrat, por edhe tek gratë. Gratë gjithashtu mund të kenë ënjtje në mëngjes të labies, klitoris, për shkak të rrjedhjes së gjakut në këto vende. Cila është arsyeja për këtë? Nga rrjedh kjo rrjedh gjaku në këto vende?

1. Vërshimi i fshikëzës
. Mos harroni, ju dhe unë thamë në një artikull në lidhje me simptomën e vezëve blu që me abstinencë ka një tejmbushje të organeve të legenit: sekretim, lëng, gjak – lëngje biologjike. Kjo tejmbushje e lëngjeve çon në presion në kapsula dhe lëng të tepërt dhe presioni në kapsulat e organeve çon në një ndjenjë të eksitimit.

Ekziston edhe një përvojë e tillë kur bretkosat u hoqën trurin, përmes kapilarëve specialë vezikulat e tyre seminale u mbushën me kripëra, u frynë dhe u ngrit një ngritje. Nuk ka tru – ka një mbledhje. Sepse organet e legenit janë plot. E njëjta gjë në mëngjes, fshikëza është plot. Ai shtrëngon organet përreth: prostata, vezikulat seminale, edhe nëse nuk ka ndonjë ngecje të gjakut, ngecje të sekretit.

2. Kur flini keni një sfond hormonal vaskular
kur zgjoheni, ju kaloni nga një gjendje e relaksuar pasivisht në një gjendje gatishmërie luftarake aktive për veprim. Ky është një kompleks i tërë i rregullimit hormonal që shfaqet tek një person në momentin kur zgjohet. Cili është një reagim vaskular pas zgjimit?

Kur flini, anijet janë të relaksuara, domethënë, diametri i anijeve është më i gjerë. Kur ngrihesh, diametri i enëve ngushtohet, enët që ngushtohen në mënyrë të mprehtë çojnë në një shkelje të rrjedhjes së gjakut nga penisi (duke qenë jashtë, është në penis që spazma vaskulare është më e dukshme). Spazma e anijeve ka çuar në faktin se sasia e gjakut që grumbullohej atje ndërsa gjykatat ishin të relaksuara, ajo nuk largohet shpejt, prandaj, ndodh një mbledhje. Një ereksion është një reagim vaskular, shpresoj ta mbani mend këtë ?!

3. Reagimi hormonal
. Një pyetje e thjeshtë, kur është më mirë të bëni teste? Në mëngjes me stomak bosh apo në mbrëmje pas darke? Mëngjes, mëngjes, mëngjes … Pse? Për shkak se ritmet biologjikisht aktive në mëngjes na tregojnë se hormonet janë më aktivë në mëngjes. Cilat hormone janë ato që na interesojnë? Testosteroni, hormoni i rritjes, kortizoli.

Kjo masë e hormoneve na siguron aktivitet pas zgjimit dhe hormonet siç është kortizoli, si testosteroni, i masim në mëngjes në gjak. Testosteroni ka një prodhim maksimal të pikut nga 7 në 11 në mëngjes. Natyrisht, atje ku ekziston testosteroni, nuk do të ketë dëshirë të përgjumur dhe një ngritje të mirë, bindëse. Prandaj, ata prej jush që përdorin ngritësin e mëngjesit për të zgjidhur problemet e familjes suaj dhe përmbushin detyrën tuaj bashkëshortore nuk po bëjnë gjë të gabuar. Ata në të vërtetë përdorin ngritjen e tyre për të dhënë efekt të mirë.

Një mbledhje ndodh për arsye të ndryshme: vaskulare, hormonale, e mbushur me fshikëz, faza e gjumit, nuk ka rëndësi se nga erdhi mbledhja, gjëja kryesore është që ta përdorni për qëllimin e saj të synuar.

Dhe disa fjalë për mosfunksionimin erektil. Treguesi i ereksionit të mëngjesit, si rregull, është një tregues nëse mosfunksionimi erektil është vaskular ose psikogjen. Nëse mosfunksionimi ngrerë është psikogjen, sipas disa problemeve të tij të brendshme në kokë, nëse ka një mbledhje në mëngjes, atëherë mekanizmi vaskular nuk është i përfshirë.

Vetëm koka është fajësuar që ka një ereksion, ose të paktën ekziston një mekanizëm i përzier. Por nëse nuk ka mbledhje të mëngjesit tek burrat, atëherë ka shumë të ngjarë që mekanizmi vaskular është i dëmtuar
. Dhe kjo do të thotë që një person i tillë nuk mund të kryejë marrëdhënie seksuale derisa problemet elektorale të jenë eleminuar (lloji FED-5 është provuar vetë në zgjidhjen e problemeve vaskulare).

Në orët e parakohshme, një mbledhje shpesh vërehet te burrat. Shpjegoni pse penisi ngrihet në mëngjes, më shpesh as burrat, për të mos përmendur gratë. Le të përpiqemi të gjejmë përgjigjen e kësaj pyetje.

Ekzistojnë disa arsye për ngritje spontane të mëngjesit tek burrat:

 1. Tek njerëzit dallohen dy faza të gjumit: të shpejtë dhe të ngadaltë. Këto faza zëvendësojnë njëra-tjetrën. Në fazën e gjumit REM, rrahjet e zemrës së një personi, frymëmarrja bëhen më të shpeshta, rrjedha në organet gjenitale rritet, gjë që shkakton një ereksion në një burrë. Nëse një njeri zgjohet gjatë fazës së shpejtë, ai i gjen organet gjenitale të tij në një pozicion "luftarak". Në këtë rast, nuk ka ndonjë rol nëse keni pasur një ëndërr erotike apo jo.
 2. Rrjedhja e fshikëzës. Kur një sasi e mjaftueshme e urinës grumbullohet në fshikëz, atëherë ajo fillon të bëjë presion në muret e saj. Prej tyre, përmes rrugëve nervore, impulsi futet në qendrën nervore të vendosur në palcën kurrizore dhe është përgjegjës për urinimin. Ngacmimi i fortë i kësaj qendre çon në ngacmimin e qendrës së ereksionit që ndodhet pranë saj, gjë që është arsyeja e ngritjes në mëngjes.
Erofertil  Ushtrime për të rritur fuqinë e burrave në shtëpi

Jo vetëm tek burrat dhe të rinjtë, por edhe tek foshnjat meshkuj, ereksionet spontane shpesh vërehen në mëngjes. Shkaqet e një ereksioni tek djemtë janë saktësisht të njëjtë si tek burrat e rritur dhe në asnjë mënyrë nuk shoqërohen me stimulim seksual ose ëndrra erotike (këto të fundit nuk kanë gjasa të ëndërrohen në një foshnjë).

Siç mund ta shihni, mbledhja spontane tek djemtë është një fenomen fiziologjik dhe për këtë arsye prindërit nuk duhet të kenë frikë nga paraqitja e saj. Por prindërit e djemve duhet t'i kushtojnë vëmendje që djemtë e tyre të mos vonojnë zbrazjen në kohë të fshikëzës, në mënyrë që të arrijnë ngjalljen seksuale (edhe nëse janë të pavetëdijshme). Djemtë duhet të mësohen të zbrazin fshikëzën e tyre posa të zgjohen. Pas urinimit, një mbledhje shpejt zbehet.

Si rregull, në mënyrë që njeriu të ketë një anëtar, kërkohet një stimul i jashtëm, i cili manifestohet në një formë vizuale, dëgjimore ose prekëse. Sidoqoftë, ka raste kur zgjimi shfaqet në mënyrë të pavullnetshme. Rastet e tilla përfshijnë të ashtuquajturin ngritësin e mëngjesit, i cili ndodh tek burrat rregullisht.

Shumë gra janë të interesuara për pyetjen – pse burrat ngrihen në mëngjes. Në përgjithësi, një dukuri e tillë është normë dhe sugjeron që funksioni erektil i një njeriu është në gjendje të përsosur. A ia vlen të shqetësohet nëse një njeri nuk ka zgjim të pavullnetshëm në mëngjes.

Në përgjithësi, një ngritje në mëngjes është më shumë një emër i kushtëzuar, pasi ngritja e pavullnetshme tek burrat mund të shfaqet natën, më shumë se një herë. Ky fenomen është absolutisht normal për burrat, nganjëherë një mbledhje mund të shfaqet tek djemtë. Si rregull, ngjallja e tillë e pavullnetshme kalon pas 20-30 minutash.

Ndërtimi i pavullnetshëm në mëngjes është një dukuri normale për një burrë të shëndetshëm seksual të pjekur.
Për më tepër, ky proces është shumë i dobishëm për sistemin riprodhues, pasi gjatë zgjimit tek një njeri, gjaku arterial rinovohet në enët e organeve të legenit. Qarkullimi i gjakut i të gjitha organeve të sistemit gjenitourinar gjatë një mbledhje rritet. Një proces i tillë është një profilaksi e mirë kundër kongjestionit, sëmundjeve të gjëndrës së prostatës dhe impotencës.

Parandalimi i mosfunksionimit erektil

Një mbledhje është një rritje e penisit në vëllim për shkak të rrjedhjes së gjakut arterial në kokë dhe presionit të rritur. Ky proces ndodh nën ndikimin e stimujve mendorë (auditive, vizuale, prekëse, nuhatëse, duke shkaktuar fantazi seksuale, si dhe me acarim mekanik nga jashtë).

Pamundësia e përkohshme ose e përhershme në ereksion quhet mosfunksionim ngrerë. Një numër i madh i arsyeve dhe faktorëve të lidhur mund të kontribuojnë në këtë. Për secilën arsye, vlen të ndalemi në detaje, pasi çdo nuancë mund të jetë baza për shfaqjen e kësaj sëmundjeje.

Një ngritje ka një rëndësi të madhe në jetën e secilit njeri. Mungesa e ereksionit shpesh çon në depresion të thellë, kushte të shqetësuar, duke ndryshuar cilësisht jetën e një personi. Pasoja e këtij problemi mund të jetë problemi që rezulton në infertilitetin. Mungesa e një mbledhje nuk do të thotë aspak se jeta ka mbaruar dhe sëmundja është e pashërueshme. Sidoqoftë, vetëm një specialist mjaft i kualifikuar do të jetë në gjendje t'i përgjigjet pyetjes pse kushte të tilla mund të ndodhin tek një burrë mjaft shpesh.

Akoma mendoni se është e pamundur të përmirësoni fuqinë?

Duke gjykuar nga fakti që ju tani po lexoni këto rreshta – fitorja në luftën kundër mosfunksionimit ngrerë nuk është ende në anën tuaj …

Dhe a ju pengon ky problem? Shtë e kuptueshme, sepse fuqia e dobët nuk ju lejon të ndiheni të sigurt në shtrat dhe të jetoni një jetë të plotë seksuale. Zhgënjimi i vajzave, një rënie e dëshirës seksuale dhe një humbje e vetëbesimit … E gjithë kjo është e njohur për ju në dorën e parë.

Sëmundjet që prekin një mbledhje

Nëse nuk ka mbledhje në mëngjes për më shumë se një muaj, atëherë kjo mund të jetë një sinjal i trupit në lidhje me zhvillimin e sëmundjeve mjaft serioze (prostatiti, mosfunksionimi erektil, sëmundje të ndryshme seksualisht të transmetueshme, etj). Në situata të tilla, menjëherë duhet të kontaktoni një urolog të mirë dhe t'i nënshtrohen provimit të përshkruar.

Shtë abdominal dhe transrektal. Opsioni specifik do të përshkruhet nga mjeku.

Farë çon në një çrregullim ereksioni

Me një rënie të fuqisë ndaj sfondit të streseve, çrregullimeve nervore, depresionit të zgjatur, mungesa e një mbledhje në mëngjes është vërejtur mjaft shpesh. Me kalimin e kohës, bëhet e vështirë të ngjalleni gjatë ditës, në mbrëmje, përpara marrëdhënieve seksuale. Kjo do të thotë, ekziston një lidhje midis një ereksioni dhe një gjendje emocionale, përkundër faktit se fenomenet e natës nuk varen nga zgjimi psikologjik. Ushtrime të veçanta për të rritur fuqinë, jogën dhe sportin mund të ndihmojnë këtu. Ju mund të keni nevojë për ndihmën e një psikologu.

Përveç kësaj, shkaku i sëmundjes mund të jetë lodhja ekstreme. Orari i parregullt i punës, aktiviteti fizik, puna e palodhur – këta janë faktorët që çojnë në faktin se nuk ka fuqi në mëngjes. Aktivitetet në natyrë dhe gjumi i shëndetshëm do të korrigjojnë shpejt situatën.

Zhvillimi i sëmundjeve në trup gjithashtu mund të provokojë një dobësim të një mbledhje dhe mungesën e saj. Më shpesh, shkaku është prostatiti, mosfunksionimi erektil, sëmundjet seksualisht të transmetueshme dhe patologjitë e ngjashme. Në këtë rast, do të kërkohet një ekzaminim dhe trajtim i duhur.

Për të shmangur problemet me një ereksion, është e nevojshme të vëzhgoni regjimin e gjumit (të paktën 8 orë) dhe të pushoni, për të shmangur ushtrimet e forta fizike dhe stresin.

Shahinclub Shqipëri