Mikrotenoma e hipofizës e zbuluar sesa tumori i rrezikshëm, metodat për trajtimin e tij

Mikrotenoma e hipofizës – edukimi deri në 1 cm në madhësi, është aktiv hormonal dhe asimptomatik. Ajo provokon parregullsi menstruale te vajzat, te burrat dhe gratë ajo çon në ndryshime endokrine-metabolike, të cilat prekin gjëndrat mbiveshkore, gjëndrën tiroide, testikujt dhe vezoret, indet e eshtrave.

Kur aktivizohet rritja, shikimi zvogëlohet, shfaqet dhimbja e kokës, shikimi i dyfishtë, ligështimi, prodhimi i hormoneve endokrine është ndërprerë, gjë që provokon infertilitet, fëmijët mund të mbeten pas rritjes.

Trajtimi fillimisht është i mundur me ilaçe, ndonjëherë shtohet terapia me rrezatim. Kirurgjia për tumore të vogla (preferenca i jepet metodës endonasale) lejon në shumë raste të rivendosë sfondin hormonal, por ndonjëherë pas ndërhyrjes kërkon përdorim të vazhdueshëm të hormoneve artificiale.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Farë është mikrotenoma e rrezikshme e hipofizës

Një mikrotenoma është një tumor beninj i gjëndrës së hipofizës anteriale, nëse madhësia e tij nuk i kalon 1 cm.Formacione të tilla janë aktive dhe joaktive hormonale. Në rastin e fundit, zbulimi i tyre është më shpesh i rastësishëm.

Erofertil  Ushtrimet më të mira për të forcuar fuqinë

Wasshtë vendosur një lidhje midis pranisë së një "memeci", mikrotenomës asimptomatike dhe një shkelje të formimit të funksionit menstrual në vajzat adoleshente. Trajtimi profilaktik çon në rivendosjen e ciklit të tyre. Kur identifikoni një sëmundje të tillë, është e rëndësishme të vëzhgoni rregullisht nga një endokrinolog dhe një neuropatolog.

Nëse microadenoma prodhon hormone, atëherë prania e saj në gjëndrën e hipofizës çon në ndryshime endokrine-metabolike në burra dhe gra. Ato shoqërohen me një efekt aktivizues në organet e synuara – gjëndrat mbiveshkore, gjëndrën tiroide, vezoret, testikujt, indet e eshtrave.

Dhe këtu flitet më shumë për mikrotenomën e hipofizës tek burrat.

Hormoni i rritjes: është mikrotenoma e hipofizës e rrezikshme, e cila provokon prodhimin e saj

Hormoni i rritjes sintetizohet nga mikrotenomat e hipofizës të quajtura somatotropina, ato janë të rrezikshme sepse në një fëmijë çojnë në rritje të përshpejtuar të skeletit (gigantizëm), dhe nëse formohen pas mbylljes së zonave të rritjes së kockave, atëherë rriten pjesët e veçanta të fytyrës dhe trungut (akromegalia).

Rreziku i zhvillimit të tumorit manifestohet edhe në shkelje të tilla:

 • obeziteti;
 • diabeti mellitus sekondar;
 • zgjerimi i gjëndrës tiroide;
 • djersitje e rritur dhe lëkurë vajore;
 • rritja e rritur e flokëve të fytyrës, shfaqja e moleve, lythave;
 • ndjesi shpimi gjilpërash dhe dhimbje në gjymtyrë.

Hormoni

Lloji më i zakonshëm i mikroadenomës është prolaktinoma. Ndodh në izolim ose në kombinim me hormonin e rritjes. Rreziku i formimit të tij konsiston në këto kushte patologjike:

 • mbipesha, infertiliteti, shkarkimi nga gjëndrat gjitare, ulja e dëshirës seksuale në të dy gjinitë;
 • periudha të rralla dhe të vështira tek gratë, puçrrat, rritja e tepërt e flokëve në gjymtyrë dhe fytyrë;
 • impotencë, zmadhim i gjirit tek burrat.

Shikoni videon se si manifestohet adenoma e hipofizës dhe trajtohet:

Kortykotropyn

Fusha e aplikimit të veprimit të këtij hormoni është shtresa kortikale e gjëndrave mbiveshkore. Rezultati i funksionimit të kortikotropinomave është një nivel i rritur i kortizolit me pasojat e mëposhtme:

 • obeziteti;
 • hipertension arterial;
 • dobësi e muskujve;
 • shenja shtrirje vjollcë në lëkurë;
 • diabeti mellitus;
 • çrregullime menstruale;
 • ulur fuqinë dhe epsh.

Ky lloj i mikrotenomës karakterizohet me rritje të shpejtë dhe kalim në një formë malinje.

thyrotropin

Hormoni që aktivizon gjëndrën tiroide shkakton shenjat klinike të tirotoksikozës:

 • rrahjet e zemrës, hipertensioni;
 • humbje e peshës trupore me oreks të shtuar;
 • zgjatje e syve;
 • dobësi;
 • pagjumësia, neuroza;
 • dridhja e duarve;
 • djersitje, intolerancë ndaj nxehtësisë.

gonadotropinoma

Rrallë zhvillohet. Qelizat e saj kryesisht prodhojnë hormon stimulues të folikulit. Me rritjen e aktivitetit hormonal, një mikrotenomë çon në ndërprerjen e menstruacioneve në gratë, infertilitet të vazhdueshëm. Burrat vërejnë një shkelje të funksionit seksual, një rritje të gjëndrave të qumështit dhe lëshimin e lëngut të ngjashëm me qumështin prej tyre.

Erofertil  Në cilën moshë te burrat dobësohet ngritja

Shenjat e rritjes së mikrotenomës së hipofizës në tru: çfarë është e rrezikshme

Mikrotenomat e gjëndrrës së hipofizës së trurit nuk manifestohen nga çrregullime neurologjike dhe vizuale, pasi ato nuk çojnë në ngjeshje të strukturave fqinje të trurit, por situata ndryshon me rritje të përshpejtuar. Nën ndikimin e stresit, infeksionit, shtatëzënësisë ose lindjes së fëmijëve, tumorët e diagnostikuar më parë mund të shkaktojnë këto simptoma të rrezikshme:

 • ulur shikimin
 • dhimbje koke,
 • vizion i dyfishtë
 • kushtet e zbehjes.

Tumoret e hipofizës në rritje të shpejtë mund të shkatërrojnë qelizat funksionuese, gjë që shkakton mungesë hormonale. Panhypopituitarism shoqërohet me pamjaftueshmëri të veshkave, mungesë seksi dhe hormone tiroide, vonesa të fëmijëve në rritje dhe zhvillim. Pacientë të tillë janë të pambrojtur nga veprimi i çdo faktori stresi, ajo provokon një rënie akute të presionit dhe një gjendje shoku.

Trajtimi i mikrotenomave të hipofizës tek gratë dhe burrat

Mikrotenomat e hipofizës, të cilat formojnë prolaktin, reagojnë mirë në terapinë e ilaçeve tek burrat dhe gratë. Më parë, Parlodel ishte përdorur për t'i trajtuar ato, por tani opsioni më i zakonshëm është emërimi i Dostinex.

Në sfondin e marrjes, është vërejtur normalizimi i sfondit hormonal, rivendoset cikli menstrual, funksioni seksual, në gratë shtatzënia është e mundur. Nuk rekomandohet të planifikoni ngjizje në gjysmën e parë pas përfundimit të përdorimit të ilaçeve, pasi devijimet në zhvillimin e fetusit janë të mundshme. Pastaj, me një nivel të qëndrueshëm të hormoneve në gjak, një mbajtje e suksesshme e fëmijës dhe lindje është e mundur.

Një trajtim alternative është trajtimi i tumorit me terapi protonike ose heqja e tij me thikë kibernetike (shkatërrimi i shënjestruar i adenomës) duke përdorur rrezatimin me rreze x. Metoda të tilla përdoren me aktivitet të lartë hormonal të tumorit dhe mungesë të rezultateve nga medikamentet.

Nëse mikrotenoma ka një kurs të ndërlikuar, dhe ka shenja të hemoragjisë, formimin e një kist, atëherë ajo duhet të hiqet. Më shpesh, qasja përmes pasazheve të hundës dhe teknikave endoskopike (mikrosurgical) me trauma minimale në indet përreth përdoret për këtë.

Heqja e mikrotenomës endoskopike

Pasojat e heqjes së trurit

Nëse përdoret metoda endonasale e kirurgjisë, atëherë pasojat e saj të mundshme përfshijnë:

 • vështirësi në frymëmarrje përmes hundës;
 • CSF (sekretimi i lëngut cerebrospinal përmes pasazheve të hundës);
 • depërtimi i infeksionit (sinusiti, sinusiti frontal, meningjiti);
 • gjakderdhje nazale;
 • dëmtimi i degëve të arteries karotide.

Ndërhyrja kirurgjikale për tumore të vogla lejon në shumë raste të arrihet rikthimi i sfondit hormonal, por në disa pacientë mund të shkaktojë:

 • funksionimi i pamjaftueshëm i gjëndrave mbiveshkore;
 • nivele të ulëta të hormoneve tiroide;
 • diabeti insipidus (etja, prodhimi i tepërt i urinës);
 • mungesa e progesteronit, estrogjenit dhe testosteronit.
Erofertil  Cilat vitamina janë të nevojshme për të rritur fuqinë

Shikoni videon për heqjen endoskopike të adenomës së hipofizës:

Një mungesë e ngjashme e hormoneve ndodh me terapinë me rrezatim. Kërkon emërimin e ilaçeve për të zëvendësuar funksionet e humbura.

Efektiviteti i trajtimit kirurgjikal me mikrotenomat e hipofizës përcaktohet kryesisht nga madhësia dhe struktura e tyre. Me kortikotropinoma që nuk tejkalon 1-1,5 cm, rikuperimi i plotë ndodh në 85% të pacientëve. Prolaktinomat dhe somatotropinomat rezistente ndaj ilaçeve edhe para operacionit shkaktojnë një seri ndryshimesh të pakthyeshme metabolike.

Prandaj, edhe pas largimit të tyre, vetëm çdo pacient i pestë i operuar ka një dinamikë pozitive.

Dhe këtu flitet më shumë për dhimbjen e kokës me dëmtimin e gjëndrës së hipofizës.

Mikrotenoma e hipofizës është aktive hormonale. Me një madhësi relativisht të vogël, ajo mund të prodhojë tirotrop, hormon të rritjes, hormonet kortikotropike dhe gonadotropike, prolaktinë. Si rezultat, aktiviteti i gjëndrës tiroide rritet, rritja e trupit përshpejtohet, formimi i kortizolit dhe steroideve seksuale rritet. Pacientët kanë infertilitet, mosfunksionim seksual.

Për trajtimin, përdoren terapitë e ilaçeve, rrezatimi dhe operacioni. Metoda e heqjes endonazale është mjaft efektive dhe më pak traumatike, por mund të shkaktojë komplikime postoperative.

Arsyet e sakta pse mund të shfaqet adenoma e hipofizës nuk janë identifikuar. Simptomat e një tumori të trurit ndryshojnë tek gratë dhe burrat, në varësi të hormonit që çon. Prognoza për të vogël është e favorshme.

Nëse preket gjëndra e hipofizës, dhimbja e kokës bëhet një shoqërues i shpeshtë i pacientit. Intensiteti i tij ndryshon në varësi të patologjisë. Për shembull, me mikroadenoma, është afatshkurtër, i dobët. Me një adenomë më të madhe se 1 cm, dhimbja nuk lehtësohet as nga qetësuesit e fortë, pacientët pësojnë konfiskime të llojit të epilepsisë.

Jo aq rrallë zbulohet mykoadenoma cistike. Ky formacion është deri në 1 cm në madhësi, kryesisht beninje. Një adenoma e tillë e hipofizës mund të jetë e pandryshuar gjatë gjithë jetës së një personi.

Shpesh, pas heqjes së adenomës së hipofizës, shfaqen komplikime, më të zakonshmet – humbja e aromës, diabeti insipidus, dhimbja e kokës. Gjendja pas operacionit varet nga toleranca individuale e anestezisë, shkalla e rritjes së organit. Pacientët kanë nevojë për restaurim dhe rehabilitim, MRI për zgjedhjen e trajtimit.

Ndonjëherë asimptomatik, dhe nganjëherë me dhimbje koke, nauze dhe probleme të tjera, mikrotenoma e hipofizës shfaqet tek meshkujt. Farshtë larg nga gjithmonë realiste të përcaktosh shkaqet e saj, dhe simptomat madje mund të mungojnë. Trajtimi dhe prognoza varen nga kjo e fundit.

Shahinclub Shqipëri