Affectsfarë ndikon në fuqinë tek burrat.Potësia e qëndrueshme është e garantuar.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Faktorët që ndikojnë në potencial

Deri më tani, janë identifikuar një sërë faktorësh provokues që mund të ndikojnë në shëndetin e burrave.

Më parë besohej se fuqia varet nga mosha e burrit, por kjo nuk është plotësisht e vërtetë, sepse shpesh të rinjtë kanë probleme në sferën intime, kështu që duhet të zbuloni se çfarë ndikon në mënyrë të favorshme.

Fuqia mashkullore përcaktohet nga faktorë të tillë:

 1. Psikogjenike. Kjo është edukim, prania e dëmtimeve psikologjike dhe komplekseve, cilësia e marrëdhënieve me partnerin, rezistenca ndaj stresit, etj.
 2. Fiziologjike. Potenciali varet drejtpërdrejt nga gjendja e shëndetit të burrit. Rreziku i impotencës rritet nëse një person ka një çekuilibër hormonal, diabet mellitus, aterosklerozë vaskulare, trashje, STD, prostatiti, dëmtime të perinealit, sëmundje kurrizore, varikocele, hipertension.

Duke folur për atë që ndikon në fuqinë, është e rëndësishme të theksohet efekti shkatërrues i zakoneve të këqija:

 • pirja e duhanit;
 • abuzimi me alkoolin;
 • droga;
 • overeating;
 • hahet ushqime yndyrore;
 • jetesa e ulur.

Potenciali dobësohet nëse një burrë merr ilaçe që shtypin prodhimin e testosteronit.

Duket se ne tashmë jemi të vetëdijshëm për të gjitha rreziqet që na presin kur konsumojmë pije me sheqer të gazuar. Ata shkatërrojnë smaltin e dhëmbëve dhe lajnë kalciumin nga kockat, si dhe provokojnë shtim në peshë, por pak njerëz e dinë që ato çojnë në akumulimin e bromit në trup, duke shkaktuar një ulje të fuqisë dhe, në të ardhmen, infertilitet.

Soja ndikon drejtpërdrejt në spermatogjenezën, duke penguar prodhimin e spermës. Gjë është se ai përmban izoflavone, të cilat në strukturën dhe veprimin e tyre ngjajnë me estrogjenin e hormoneve seksuale femërore. Pesha e tepërt mund të rrisë vetëm efektin negativ të ngrënies së produkteve me bazë soje. Por pompat e trupit të pompës, duke mos u ankuar për figurën, nuk duhet të pushojnë para kohe.

Sa për kokoshka, kjo ëmbëlsi e pafajshme, për të cilën filmat që pëlqejnë të rishikohen, vendoset në qese të veshura me kimikate jo ngjitëse, në mënyrë që të mos lejojnë kalimin e yndyrës. Kur grumbullohen në trup, ato shkaktojnë probleme me fuqinë, infertilitetin dhe madje edhe kancerin e testikujve. Prandaj, duke shkuar në kinema me vajzën tuaj të dashur, është më mirë të përgatisni vetë një ëmbëlsirë të shijshme ose ta zëvendësoni me patate të skuqura me mollë, e cila është gjithashtu shumë e shijshme dhe e shëndetshme.

Zinku është një mikroelement i pandryshueshëm i farës mashkullore, një rregullator i sistemeve endokrine dhe riprodhuese. Ajo stimulon gjëndrën e prostatës për të prodhuar testosterone dhe rrit funksionin erektil, aftësinë për të ejakuluar dhe ngjizur. Pra, të gjithë ata që duan të kenë një fuqi të mirë duhet të rrisin proporcionin e ushqimeve të pasura me zink në dietën e tyre.

Rezultatet e studimeve të shumta tregojnë se alkooli në sasi të vogla stimulon sistemin nervor qendror dhe aktivizon funksionin seksual. Por, sa më shumë alkool në gjakun e një njeriu, aq më shqetësuese është prodhimi dhe metabolizmi i hormoneve seksuale mashkullore, të cilat janë përgjegjëse për fuqinë. Për më tepër, efekti negativ qëndron në faktin se gjatë ejakulimit të marrëdhënieve seksuale mund të jetë i pakontrolluar ose plotësisht i munguar.

Ndikon negativisht edhe në duhanin e forcës mashkullore. Kompleksi kimik më i dëmshëm që futet në trupin mashkull gjatë këtij procesi është nikotina. Ndikon negativisht jo vetëm në zemër, enët e gjakut, mushkëritë dhe mëlçinë, por edhe fuqinë e mashkullit. Kjo substancë shtrëngon enët e vogla që furnizojnë penisin me gjak, duke shkaktuar një spazëm të vazhdueshëm, dhe si rezultat, kjo çon në një përkeqësim gradual, dhe nganjëherë edhe një mungesë të plotë të ereksionit. Pa trajtim në kohë, kjo gjendje mund të çojë në impotencë.

Ashtu si alkooli, droga gjithashtu ndikon në palcën kurrizore, dhe kjo, siç u përmend tashmë, çon në një ulje të ereksionit dhe mosfunksionim gjatë ejakulimit. Shumë besojnë se sëmundjet më të zakonshme në mesin e varur nga droga janë HIV ose AIDS, por, në fakt, është hepatiti C. Ndikon jashtëzakonisht negativisht në mëlçi, gjë që, në përputhje me rrethanat, prish prodhimin e hormoneve seksuale mashkullore dhe ndikon në mosfunksionimin erektil.

Për më tepër, edhe ilaçet e tilla "të lehta", si marihuana ose hashashi, shtypin nivelin e testosteronit në gjak, gjë që çon në çekuilibër hormonal dhe më tej në impotencë. Gjithashtu, përdorimi afatgjatë i drogës kontribuon në depresion, dhe kjo bëhet një pengesë psikologjike për një jetë normale seksuale.

Një efekt anësor i disa ilaçeve është dobësimi i funksionit seksual. Në mënyrë tipike, funksionime të tilla ngrerë zhduken pas ndërprerjes së ilaçit, por kohëzgjatja, përshtatshmëria dhe kushtet e ilaçit duhet të bien dakord me mjekun. Më shpesh, forca e mashkullit zvogëlohet gjatë trajtimit me ilaçe kardiovaskulare.

Shumë prej tyre përballen mirë me problemin kryesor, por, për fat të keq, ndonjëherë ato mund të ndikojnë negativisht në fuqinë e burrave. Për shembull, bllokuesit beta shkaktojnë fibrozë të cavernosa corpora, e cila zvogëlon elasticitetin e mureve të enës së penisit, gjë që ndërlikon ngritjen. Në farmakologjinë moderne, janë shfaqur ilaçe të reja, më të përparuara që nuk ndikojnë negativisht në fuqinë e mashkullit.

Obeziteti lidhet drejtpërdrejt me aktivitetin seksual normal. Fakti është se dhjami ndikon në mënyrë dërrmuese në hormonet e seksit mashkull, ndërsa stimulon prodhimin e hormoneve femërore, për këtë arsye, tërheqja për gratë, dhe në të vërtetë dëshira për seks, shpesh zhduket. Përveç kësaj, mbipesha krijon një ngarkesë të madhe në zemër, dhe në të njëjtën kohë në anije, gjë që ndikon në mbledhjen dhe, në përgjithësi, në cilësinë e marrëdhënieve seksuale.

Erofertil  Ilaçet më të mira për të rritur fuqinë

Duhet të theksohet se jo vetëm kimikatet dhe zakonet e këqija ndikojnë në fuqinë e mashkullit, por është edhe gjendje psikologjike shumë e rëndësishme. Mungesa e vetë-realizimit, problemet në familje dhe në punë, një ndjenjë e mungesës së kërkesës shkakton një çekuilibër të fuqishëm hormonal tek burrat. Në varësi të ndryshimeve hormonale, përfaqësuesit e seksit më të fortë mund të pësojnë hiper- dhe hipoaktivitet në seks.

Dëshira seksuale në disa raste zvogëlohet me ushtrimin e tepërt fizik, pasi ato varfërojnë trupin dhe marrin shumë energji. Por, si rregull, pas një pushimi të mirë, forca e mashkullit rikthehet. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë të organizoni siç duhet regjimin tuaj ditor, të keni një gjumë të plotë dhe të ngarkoni trupin tuaj në përputhje me karakteristikat individuale dhe kushtet shëndetësore.

Gjithashtu, shumë përfaqësues të seksit më të fortë janë të interesuar në pyetjen: "A ndikon masturbimi në fuqinë?" Nga pikëpamja e fiziologjisë, ky proces nuk ndikon në fuqinë mashkullore. Por psikologët dhe psikiatrit vërejnë disa varësi nga procesi i masturbimit, i cili prek seksin normal me një partner.

Simptoma e parë e pafuqisë seksuale është pamundësia për të marrë dhe mbajtur një mbledhje për marrëdhënie seksuale të kënaqshme. Por mos e ngatërroni këtë problem me derdhje të parakohshme. Ndonjëherë një ngritje nuk mund të arrihet vetëm në situata të caktuara. Për shembull, një mbledhje mund të ndodhë gjatë masturbimit, ose nganjëherë një njeri tashmë zgjohet me një mbledhje, por në të njëjtën kohë ai nuk mund të marrë kënaqësi me partnerin e tij seksual.

Në këtë rast, ka shumë të ngjarë, përbërësi psikologjik i lidhur me stresin u bë shkaku i impotencës. Por nëse një mbledhje nuk mund të arrihet në asnjë rrethanë, atëherë arsyeja kryesore është përbërësi fizik. Nëse simptomat e para të impotencës vërehen brenda disa javësh, atëherë duhet të kontaktoni një specialist. Ai do të vlerësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm, pasi problemet me fuqinë mund të tregojnë praninë e sëmundjeve më serioze.

Marrëdhënia e marrëdhënieve seksuale dhe prostatiti

A janë prostatatët dhe fuqia në përputhje? A mundet një burrë të vazhdojë të ketë një jetë të plotë seksuale nëse është diagnostikuar me këtë sëmundje inflamatore? Përgjigja për këto pyetje është jo. Për të kuptuar se çfarë ndodh saktësisht me këtë patologji, le të analizojmë mekanizmin e zhvillimit të tij. Gjëndra e prostatës pushon së funksionuari si duhet për shkak të dy arsyeve kryesore: stazës së gjakut ose sekretimit dhe infeksionit.

Një efekt serioz i sëmundjes në potencë shfaqet vetëm kur është në një formë të lënë pas dore ose është bërë kronike. Në këto raste, simptomat e mëposhtme manifestohen qartë:

 • Dhimbje perineale
 • Ulje e ngritjes
 • Urinim i shpeshtë
 • Derdhje e dhimbshme

Në prani të shenjave të tilla, një mashkull nuk mund të mendojë më për seksin, por është më i shqetësuar për gjendjen e tij. Shumë pacientë në nivelin psikologjik, madje edhe në fillimin e sëmundjes pushojnë së besuari në "fuqinë e tyre mashkullore", sepse kanë dëgjuar që po bie. Ky besim në një nivel nënndërgjegjeshëm vërtet zvogëlon fuqinë dhe forma e tij psikologjike vendoset. Sa më tej zhvillohet sëmundja, aq më keq funksioni erektil bëhet:

 1. Redukton kohëzgjatjen e marrëdhënieve seksuale
 2. Cilësia e spermës është ulur
 3. Kanë probleme me derdhjen
 4. Orgazma nuk sjell ndjesi kaq të gjalla si më parë

Nëse indet kanë kohë për t'u shëruar, atëherë receptorët vuajnë përmes të cilave kalojnë impulse nga truri, përgjegjës për gjendjen e ereksionit dhe derdhjes. Shumë burra janë të zënë ngushtë të këshillohen me një mjek me këto probleme, dhe në këtë kohë, prostatiti përhapet në organet fqinje. Trajtimi i parakohshëm mund të çojë në zhvillimin e komplikimeve, ndër të cilat infertiliteti do të jetë më i padëmshmi.

Rivendosja e fuqisë

Nëse trajtimi i problemeve themelore fizike ose psikologjike nuk ndihmoi në rivendosjen e fuqisë, atëherë në këtë rast, një njeri mund të përdorë një nga metodat e mëposhtme.

Ndoshta ilaçi më i njohur për trajtimin e impotencës është Viagra, ndihmon 70% të burrave me këtë problem. Një përfaqësues i seksit më të fortë duhet vetëm të marrë një pilulë një orë para marrëdhënies seksuale. Sidoqoftë, ky ilaç ka disa kundërindikacione, prandaj, para se ta merrni, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Rivendos fuqinë duke përdorur një pajisje vakum. Ky është një lloj cilindri plastik i uritur, në të cilin vendoset një penis i rrjedhshëm. Tjetra, me ndihmën e një pompë dore, ne pompojmë ajrin nga cilindri, duke krijuar kështu një vakum që nxit rrjedhjen e gjakut në penisin e një njeriu. Por duhet të mbani mend se me qarkullim të pahijshëm të gjakut, një pompë vakumi mund të mos rivendos fuqinë, por vetëm dëmton penisin.

Për të rritur fluksin e gjakut në disa raste, një ose më shumë ilaçe (Papaverine, Phentolamine, dhe Prostaglandin-E1) injektohen në penis. Injeksioni është praktikisht pa dhimbje dhe, ndryshe nga një pajisje vakum ose implant, prodhon një mbledhje më natyrale. Në çdo rast, doza duhet të respektohet rreptësisht. Ndonjëherë pas derdhjes, një ereksion nuk shkon, atëherë mund të kërkohet ndërhyrje kirurgjikale.

Nëse të gjitha procedurat e mësipërme dështojnë, implantet kirurgjikale mund të përdoren si një alternative. Sidoqoftë, në 10-15% të rasteve, implanti nuk funksionon siç duhet për 5 vjet, megjithëse ky problem pothuajse gjithmonë mund të zgjidhet. Siç mund ta shihni, shumë faktorë ndikojnë në fuqinë e mashkullit, gjë që tregon qartë rëndësinë e kujdesit në kohë të seksit më të fortë për shëndetin e tyre.

Mosbalancimi hormonal

Ndër llojet e ndryshme të efekteve të prostatitit mbi fuqinë, mund të dallohet një shkelje e rregullimit të testosteronit nga gjëndra e prostatës. Në këtë organ, ai shndërrohet në një formë më aktive, si dhe prodhim, nëse hormoni në trup nuk është i mjaftueshëm. Me një kurs të zgjatur të sëmundjes, indi i prostatës do të shndërrohet në ind mbresë, i cili nuk mund të kryejë asnjë funksion. Nëse kjo ndodh, mbledhja, derdhja dhe lëvizja seksuale do të rrezikojnë.

Ekziston edhe një çrregullim në prodhimin e substancave të ngjashme me hormonet – prostaglandinet. Ato "prodhohen" nga vetë hekuri për të. Ata parandalojnë zhvillimin e trombozës, ndikojnë në punën e hormoneve të tjera, e bëjnë spermën më aktive. Prostatiti zvogëlon formimin e këtyre elementëve, duke prishur kështu funksionimin e gjëndrës. Në të njëjtën kohë, funksioni seksual nuk zhduket plotësisht, por procesi i zgjimit, kohëzgjatja dhe cilësia e një mbledhje janë të shqetësuar.

Ndryshimi në përbërjen e spermës

Një tjetër manifestim negativ i efektit të prostatitit në funksionin seksual është një ndryshim në përbërjen e spermës. Numri i spermës së qëndrueshme është zvogëluar, bëhet më i vogël se vetë lëngu. Mund të përmbajë shumë qeliza të kuqe të gjakut ose qeliza të bardha të gjakut (pyospermia dhe hemospermia). Kjo mund të dyshohet nga ngjyra e pazakontë e spermës – e kuqe e errët.

Gjithashtu, për shkak të patologjisë tek një njeri, viskoziteti i lëngut seminal mund të ulet. Mund të marrë një erë të pakëndshme ose një nuancë të gjelbër, kjo do të tregojë procese purulente në gjëndrën e prostatës. Mpiksja e spermës, si dhe prania e mukusit tregon procese inflamatore.

Erofertil  Si të ndihmoni një partner me potencë të ulët

Ne zbuluam se prostatiti ndikon në fuqinë, por a është e mundur të heqësh qafe këtë efekt negativ? Praktika tregon se nëse sëmundja është në fazat fillestare, është shumë e thjeshtë për tu bërë. Terapia e drogës dhe ndryshimet e stilit të jetës garantojnë një kthim 100% në gjendjen e mëparshme. Nëse shërimi nuk ndodhi, duhet të kontaktoni një psikolog, sepse Në sfondin e patologjisë, ndodh shpesh impotenca psikologjike.

Etiologji shtesë

Grupi i dytë i faktorëve që ndikojnë në fuqinë janë proceset e ndryshme patologjike në trup dhe sëmundje, përkatësisht:

 1. Disrregullimi endokrin është i lidhur ngushtë me prodhimin e hormoneve.
 2. Epilepsi.
 3. Disordersrregullime të qarkullimit të gjakut.
 4. Sëmundja e Parkinsonit.
 5. Kushtet pas operacionit pas ndërhyrjes në organet e legenit.
 6. Lëndimet gjenitale.
 7. Patologjitë autoimune.
 8. Prania e një numri të madh stresesh.
 9. Infeksione klamidiale.
 10. Sifilisi.
 11. Infeksione kërpudhore dhe të zorrëve.

Një gamë e gjerë sëmundjesh, veçanërisht ato që marrin një kohë të gjatë në trupin e një njeriu, mund të ndikojnë negativisht në funksionin e tij seksual. Prandaj, është shumë e rëndësishme të njohësh çdo lloj patogjen në kohë dhe ta eliminosh atë.

KUSH tha se për të rritur një anëtar, për të zgjatur një SEX, për të forcuar një veprim është IONshtë e ndryshme?

 • E pabesueshme … Mund ta rrisni penisin me 3-4 cm, të zgjasni marrëdhënien e parë seksuale deri në 30-40 minuta, të jepni një formë të saktë anatomike dhe të rritni ndjeshmërinë e penisit në çdo moshë dhe përgjithmonë!
 • Këtë herë.
 • Pa marrë pilula, operacione, injeksione dhe procedura të tjera kirurgjikale!
 • Këto janë dy.
 • Në vetëm një muaj!
 • Këto janë tre.

Nëse një rënie në epsh ka lindur në sfondin e sëmundjes, para së gjithash ata fillojnë trajtimin e shkakut rrënjësor. Problemet psikologjike që shtypin fuqinë korrigjohen me ndihmën e trainimit automatik. Në disa raste, kërkohet një konsultë me një psikoterapist. Shtë gjithashtu e rëndësishme të hiqni dorë nga zakonet e këqija dhe të ndryshoni stilin e jetës tuaj.

Dieta është e pasuruar me produkte të tilla:

 • mjaltë;
 • arrat;
 • të verdhën e vezëve;
 • hudhër të papërpunuar;
 • çokollatë;
 • bishtajore;
 • mish i kuq;
 • lëngje perimesh dhe frutash;
 • perime;
 • selino.

Një përzierje e mjaltit dhe arrave është përdorur prej kohësh për të forcuar fuqinë, sepse të dy produktet janë shumë të dobishme, por kur kombinohen me njëra-tjetrën, përfitimet e tyre përmirësohen shumë. Arrat janë të pasura me vitamina A, C, E, K, B1, B2, B3, B12, PP, kalcium, magnez, fosfor, zink, hekur, vajra esencialë dhe fibra.

 1. Për 100 gramë arra të qëruara dhe të bluara hidhni një lugë gjelle mjaltë. Të gjitha përzihen plotësisht dhe merren në një lugë gjelle në stomak bosh ose disa orë para gjumit. Efekti i ilaçit do të rritet nëse një njeri pi qumësht me përzierjen.
 2. Ekziston edhe një recetë për qumështin e arrave me mjaltë. 10 arra qërohen, copëtohen dhe derdhen me 100 mililitra ujë të ftohtë të zier. Të gjithë insistojnë për 2-3 orë, dekantojeni dhe injektoni 2 lugë çaji mjaltë. Merrni tretësirë ​​sa të doni.
 3. Arrat (300 gramë), lajthitë (100 gramë), mjalti (1 kilogram), pluhuri i radiolës rozë (50 gram), hudhra e steamed (100 gram), manaferrat e rrushit (100 gramë) janë copëtuar dhe përziera tërësisht. Produkti ruhet në një enë qelqi në frigorifer, e marrë 2 orë para një vakt, një lugë gjelle.
 4. Sipas kësaj recete, ju duhet të merrni një arre (500 gram), mjaltë (300 gram), lëng aloe (100 gram), farën e farës (50 gram). Përbërësit përzihen dhe konsumohen tre herë në ditë në një lugë gjelle para ngrënies.

Ndikon në mënyrë të favorshme në poten e rrikë. Shtë një burim i pasur me vitamina, minerale, acide organike dhe vajra esencialë. Ka disa receta për përgatitjen e tinkturave rrikë për të rritur fuqinë:

 1. Një kile me rrikë të freskët shtypet dhe derdhet me ujë të ftohtë të zier. Përzierja insistohet për një javë, pastaj futet një kile mjaltë dhe lëng limoni i freskët (nga 3 frutat). Pas një jave, tretësira merret në një lugë gjelle një ditë para ngrënies.
 2. Rrikë është grimcuar (8 lugë) dhe shtohen gjethe arre (2 lugë), si dhe majat e borzilokut. Bimët dhe rrikë derdhen me verë të kuqe të thatë të sjellë në çiban. Përzierja injektohet për disa orë dhe merret gjysmë gotë në ditë para vakteve kryesore.
 3. Tinkturë mjalti dhe rrikë: merrni një gotë karrota dhe panxhar të freskët, një litër vodka, 3 lugë rrikë të grirë, një gotë mjaltë. Të gjithë përzihen dhe insistojnë 14 ditë në një enë qelqi të mbyllur. Merrni tretësirë ​​në stomak bosh dhe para gjumit (për një lugë gjelle).

Trumza (trumzë) rrit fuqinë. Ekziston një recetë për vaj efektiv, i cili përgatitet nga kjo bimë: 15 gram trumzë të thatë derdhet me 100 mililitra vaj ulliri. Përzierja insistohet për një muaj. Vaji fërkohet çdo ditë në perineum.

Aaji përgatitet nga trumza, e cila ndikon në mënyrë të favorshme në fuqinë mashkullore. Në një lugë çaji të zi, merrni 2 lule të thata të trumzës, derdhni gjithçka me ujë të valë dhe insistoni 7 minuta. Për të përmirësuar shijen e pijeve duke përdorur mjaltë. Por përdorimi i trumzë duhet të jetë i kujdesshëm. Bima nuk mund të futet në dietën e pacientëve me hipertension dhe njerëz me pyelonephritis. Trumza gjithashtu është e ndaluar me ulçerë të stomakut.

Para se të aplikoni mjekësinë tradicionale, të krijuar për të forcuar fuqinë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Shkaqet e impotencës seksuale

Pra, ajo që ndikon në fuqinë dhe ndihmon për të zvogëluar funksionin erektil është kequshqyerja. Kjo temë është veçanërisht e rëndësishme për beqarët, të cilët janë mësuar të hanë ushqime të papjekura dhe yndyrna trans. Një bollëk i një ushqimi të tillë mund të çojë jo vetëm në mbipesha, por edhe në problemet që lidhen me zonën gjenitale.

Provenshtë vërtetuar shkencërisht që vitamina C ka një efekt të dobishëm në potencialin e mashkullit, kjo është arsyeja pse ia vlen të diversifikoni menunë tuaj duke përfshirë sa më shumë spinaq, agrume, kokrra të kuqe, hip i trëndafilit.

Ushqimi dhe pijet që ndikojnë negativisht në fuqinë mashkullore:

 • patate;
 • majonezë;
 • salcice të tymosura;
 • birrë;
 • sode e ëmbël;
 • inxhinieri energjetike;
 • mish i kuq;
 • ushqim i shpejtë

Për të ruajtur shëndetin e burrave, është më mirë të braktisni plotësisht përdorimin e ushqimeve të skuqura dhe të yndyrshme, të cilat mund të ndikojnë jo vetëm në funksionin erektil, por gjithashtu të shkaktojnë aterosklerozë.

Ritmi i shpejtë i jetës së sotme, ndjekja e përfitimeve të njerëzimit lënë gjurmët e tyre në rutinën e përditshme të burrave modernë. Ata përpiqen të fitojnë më shumë para për t'u siguruar familjeve të tyre gjithçka që u nevojitet, duke marrë më pak kohë për të fjetur sesa është e nevojshme për një pushim të mirë. Si rezultat, rreziku i shfaqjes së dështimit të zemrës, neurozave, diabeti mellitus, etj.

Provenshtë vërtetuar klinikisht që burrat që kanë apnea ose gërhitje natën, domethënë çrregullime që zvogëlojnë cilësinë e gjumit, vuajnë nga mosfunksionim ngrerë shumë më shpesh sesa ata që nuk ankohen për mungesë gjumi.

Erofertil  Llojet e përgatitjeve natyrore për të rritur fuqinë e mashkullit

Pra, impotenca nën moshën 35 vjeç mund të zhvillohet përkundër sfondit të:

 • dystonia vegjetative;
 • gjendjet depresive dhe streset;
 • lodhje;
 • çrregullime të gjumit;
 • pamjaftueshmëria venoze e penisit.

Në këto raste, nuk është vetë impotenca që duhet të trajtohet, por shkaqet që e kanë shkaktuar atë.

Shkaqet kryesore të impotencës tek burrat 35-45 vjeç janë:

 • stresi;
 • diabeti mellitus;
 • sfond hormonal i ndryshuar;
 • çrregullime metabolike;
 • abuzimi me alkoolin;
 • prostatitis;
 • dëmtimet dhe ndryshimet që lidhen me moshën në shpinë.
 • sëmundja hypertensive;
 • ateroskleroza;
 • obeziteti;
 • kongjestioni në organet e legenit;
 • ndryshimet në lidhje me moshën.

Shqyrtoni në mënyrë më të detajuar faktorët që ndikojnë në fuqinë e burrave.

Sot, çrregullimet psiko-emocionale janë shkaqet më të zakonshme të impotencës që zhvillohen tek burrat e rinj, fizikisht të fortë.

Affectsfarë ndikon në fuqinë në këtë rast? Në mënyrë tipike, këto janë:

 • tendosje nervore;
 • stresi;
 • shtete depresive;
 • kushte të pafavorshme në vendin e punës ose në familje.

Këta faktorë çojnë në një rritje të niveleve të adrenalinës në sfondin e lodhjes psikologjike, e cila, nga ana tjetër, bën që hormonet mashkullore të pushojnë së prodhuari nga trupi në vëllimin e kërkuar. Kjo, si rregull, çon në pafuqi.

Ky fenomen është i përkohshëm dhe përfshin eleminimin e shkaqeve të impotencës. Dhe trajtimi në këtë rast duhet të jetë gjithëpërfshirës.

Lodhja fizike ndikon gjithashtu në fuqinë. Pafuqia në këtë rast ndodh në sfondin e overstrain dhe rraskapitje të rëndë fizike të trupit. Një pushim i mirë dhe një dietë e ekuilibruar mund ta korrigjojnë këtë situatë.

Probleme endokrine

Siç e dini, midis organeve të brendshme dhe sistemeve njerëzore ekziston një marrëdhënie e ngushtë, shkelja e së cilës është e mbushur me probleme serioze për trupin. Whatfarë ndikon në fuqinë tek burrat në këtë rast?

Funksionimi jo i duhur i gjëndrës tiroide, gjëndrës së hipofizës ose gjëndrave mbiveshkore, si rregull, çon në faktin se hormonet mashkullore pushojnë së prodhuari në sasinë e kërkuar, gjë që ndikon në fuqinë mashkullore.

Neurologji

Shkaqet e impotencës shpesh qëndrojnë në problemet neurologjike:

 • tumoret e trurit;
 • lëndimeve;
 • hernie vertebrale;
 • Sëmundja e Parkinsonit.

Trajtimi në këtë rast do të ketë për qëllim luftimin e sëmundjeve themelore.

Impotenca mund të ndodhë edhe kundër diabetit mellitus, i shoqëruar nga mbipesha. Affectsfarë ndikon në fuqinë në këtë rast?

Disorderrregullimi metabolik që shoqëron diabetin dhe shërben si shkak i peshës së tepërt, çon në faktin se hormonet mashkullore pushojnë së prodhuari në vëllimin e kërkuar për marrëdhënie seksuale. Kjo është arsyeja e uljes së aktivitetit seksual.

Shkaqet e impotencës mund të ndodhin në sëmundjet kardiovaskulare. Affectsfarë ndikon në fuqinë në këtë rast?

Problemet me zemrën dhe enët e gjakut çojnë në një përkeqësim të mbushjes së penisit me gjak, një rënie në mbledhje dhe më pas në mungesë të plotë të tij.

Hipertensioni, arterioskleroza ose pasojat e një sulmi në zemër mund të çojnë në impotencë në një situatë të ngjashme.

Sëmundja e mëlçisë

Shkaqet e impotencës mund të gjenden edhe në sëmundjet e mëlçisë. Whatfarë shkakton impotencë në këtë rast?

Siç e dini, mëlçia është organi përgjegjës për pastrimin e trupit të toksinave. Sëmundjet e organit të treguar shoqërohen me mosfunksionim të organit të treguar dhe një mosfunksionim të shumë funksioneve të trupit. Tërësia e këtyre problemeve çon në mangësi hormonale dhe, në përputhje me rrethanat, impotencë.

Zakonet e këqija

Pafuqia mund të ndodhë edhe për shkak të abuzimit të duhanit, alkoolit dhe drogës. Nikotina në këtë rast prek enët e gjakut, përfshirë penisin, alkoolin – ka një efekt negativ në hormonet mashkullore, ilaçet shkatërrojnë plotësisht trupin e mashkullit.

Sëmundjet e sistemit gjenitourinar gjithashtu mund të shkaktojnë impotencë. Pra, ndryshimet në funksionet seksuale të burrave mund të ndodhin në sfondin e:

 • adenoma e prostatës;
 • prostatitis;
 • cistouretita;
 • orchitis.

Ndikimi i këtyre sëmundjeve në organet gjenitale të burrave çon në dhëmbje, çrregullime të qarkullimit të gjakut në penis dhe, në përputhje me rrethanat, mosfunksionime ngrerë.

Për më tepër, duhet të mbahet mend se impotenca mund të shfaqet edhe në sfondin e masturbimit të vazhdueshëm, gjë që çon në ngecje të lëngut seminal në testikujt dhe mosfunksionim shoqërues.

Në shumicën dërrmuese të rasteve, dobësia seksuale, e cila u zhvillua në sfondin e traumës psikologjike, ndodh të jetë në moshë të re dhe qëndron në marrëdhënie të vështira me prindërit, seksin e kundërt, ose të tjerët.

Isshtë e mundur të ndikosh në impotencën që lind kundër sfondit të këtyre problemeve me ndihmën e psikoterapisë. Në shumicën dërrmuese të rasteve, një trajtim i tillë jep rezultate të shkëlqyera, megjithatë, një specialist i mirë duhet të zhvillojë seanca psikoterapeutike.

Pyetja, cili është efekti i një kompjuteri në fuqinë, shqetëson pjesën më të madhe të burrave që kalojnë orarin e tyre të punës para një monitori. Le të përpiqemi ta kuptojmë.

Përkundër faktit se rrezatimi nga njësia e sistemit dhe ekrani mund të ndikojnë në sistemin endokrin dhe gjendjen e shëndetit në përgjithësi, nuk ia vlen t'i fajësoni ato për shkak të impotencës.

Trajtimi në kohë dhe adekuat që synon të shkaktojë faktorin e impotencës, në shumicën dërrmuese të rasteve, ju lejon të rivendosni funksionin seksual të dëmtuar dhe të eliminoni mosfunksionimet seksuale.

Dhe, natyrisht, mos filloni impotencë tek burrat dhe arsyet që e kanë shkaktuar atë, dhe trajtimi në këtë rast do të jetë i gjatë.

Si ta rregulloni situatën?

Konsiderohen të gjithë faktorët negativë, tani ia vlen të përqendrohemi në atë që ndikon në mënyrë të favorshme në funksionin seksual:

 1. Ushqimi i duhur. Ushqimet e detit që përmbajnë jod, selen dhe zink janë veçanërisht të dobishme. Ato mund të hahen në formë të zier ose turshi, por vetëm pa ruajtës artificial. Ju duhet të përfshini në dietën tuaj frutat dhe perimet e freskëta që përmbajnë vitamina natyrale dhe minerale. Shtë mirë të hani vaj ulliri të pasur me vitaminë E.
 2. Shkoni për sport. Ushtrimet e forcës rrisin jo vetëm masën e muskujve, por edhe prodhimin e testosteronit, efekti në fuqinë e të cilit është i pamohueshëm. Nuk është e nevojshme ta rraskapitni veten me palestër, mund të bëni vrapim, hedhje ose ndonjë lloj aktiviteti tjetër fizik.
 3. Keni një partner seksual të rregullt. Bërja e seksit të paktën 3 herë në javë kontribuon në funksionimin normal seksual. Në këtë çështje, jo vetëm rregullsia është e rëndësishme, por edhe bashkëveprimi psikologjik harmonik i të dy partnerëve.
 4. Marrëdhënie seksuale e mbrojtur. Marrëdhëniet aksidentale dhe pasojat pas tyre duhet të shmangen, domethënë: sëmundje të ndryshme seksualisht të transmetueshme.
 5. Trajtimi i sëmundjeve kronike. Në prani të kushteve të zgjatura patologjike, një njeri bie automatikisht në zonën e rrezikut, kështu që ju duhet të monitoroni me kujdes trupin tuaj.
 6. Gjendje mendore e shëndetshme. Në rast të depresionit të zgjatur, nervozizmit dhe çrregullimeve të ankthit, është e nevojshme të konsultoheni me një psikoterapist dhe të zgjidhni një konflikt të brendshëm në kohë, gjë që mund të rezultojë në impotencë të zgjatur.

Përjashtimi i faktorëve patologjikë kontribuon në ruajtjen e shëndetit të meshkujve gjatë gjithë jetës.

Shahinclub Shqipëri