Shëndeti i grave dhe burrave

Në botën e sotme është e pamundur të takosh një person plotësisht të shëndetshëm. Të gjithë duan të jenë në gjendje të mirë, ta mbajnë veten në gjendje të mirë, por, për fat të keq, kjo nuk funksionon gjithmonë. Shumë faktorë mund të provokojnë sëmundje: ekologji të dobët, situata stresuese të vazhdueshme, zakone të këqija, mënyrë jetese të gabuar, etj. Situata përkeqësohet nga fakti se një person fillon të vetë-mjekohet, duke mos pasur asnjë ide në lidhje me sëmundjen që është shfaqur, duke shkaktuar kështu përparimin e saj.

Ne krijuam këtë revistë në internet për të ndihmuar burrat dhe gratë të qëndrojnë të aftë për aq kohë sa të jetë e mundur. Në faqet e këtij portali do të gjeni shumë artikuj në lidhje me shëndetin e grave dhe burrave, si dhe për simptomat dhe parandalimin e sëmundjeve urologjike. Në të vërtetë, për trajtim të suksesshëm, është e rëndësishme të identifikoni sëmundjen në fazat e hershme. Këtu janë vetëm disa patologji femra dhe mashkull, trajtimi dhe diagnostikimi i të cilave mund të gjenden në faqet e portalit tonë:

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

  • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
  • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
  • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Sëmundjet e prostatës

prostatitis

Kjo është inflamacion i gjëndrës së prostatës. Konsiderohet si problemi më i zakonshëm i gjysmës mashkullore të popullsisë.

Shkaqet e sëmundjes mund të jenë shumë faktorë, por fytyrat më të zakonshme janë infeksionet, përfshirë ato që transmetohen seksualisht.

Infeksioni mund të hyjë në prostatë përmes uretrës, përmes sistemit të qarkullimit të gjakut, si dhe për shkak të inflamacioneve purulente siç janë furunculoza, sinusiti dhe bajamet.

Staza e gjakut, e cila u ngrit për shkak të vazhdimësisë seksuale të zgjatur, një mënyrë jetese të ulur dhe kapsllëk, gjithashtu mund të çojë në inflamacion të prostatës. Gjithashtu, sëmundja mund të provokojë hipotermi të rëndë, situata stresuese, mungesë gjumi dhe faktorë të tjerë që pengojnë sistemin imunitar të njeriut. Në simptomat e para të prostatitit, menjëherë duhet të konsultoheni me një mjek.

Adenoma e prostatës

Sëmundja, e cila manifestohet në moshën madhore, zakonisht te burrat më të vjetër se 45 vjet. Simptomat e sëmundjes janë dhimbja gjatë urinimit, urinimi i shpeshtë, ndjenja e zbrazjes jo të plotë, një rrjedhë e dobët.

Ekzistojnë tre faza të zhvillimit të sëmundjes:

  • E para është thirrja e shpeshtë e natës në tualet (zakonisht 7-8 herë në natë). Gjatë urinimit, duhet të shtyhet, rryma është e ngadaltë, mosmbajtja është e mundur në një ëndërr.
  • Urinimi i dytë – i ditës dhe natës në tualet po bëhet më i shpeshtë. Duhet të boshatisni veten në disa kalime. Avioni bëhet i pastër. Shfaqen etja dhe goja e thatë, gjë që tregon një shkelje të veshkave.
  • Së treti, urina e mbetur mund të arrijë në dy litra. Fshikëza është shumë e distancuar, konturet e saj mund të vërehen si një tumor në trup. Humbja e oreksit, dobësia dhe vjellja tregojnë një funksion renal të dëmtuar rëndë. Mungesa e trajtimit është fatale.

Mjekësia moderne mund të ofrojë shumë mënyra për të trajtuar adenomën. Trajtimi mund të jetë si kirurgjikal, ashtu edhe mjekësor. E gjitha varet nga faza e zhvillimit të sëmundjes. Duhet mbajtur mend se vetëm një mjek me përvojë mund të përshkruajë trajtimin e saktë, prandaj, me simptomat e para të adenomës, menjëherë duhet të konsultoheni me një mjek.

Kanceri i prostatës

Onkologji, e cila prek burrat më të vjetër se 45 vjet. Kohët e fundit, megjithatë, numri i pacientëve të rinj është rritur. Në fazat fillestare, sëmundja vazhdon pa simptoma.

Erofertil  Fuqia e shkakut dhe trajtimi u zhduk papritmas

Me zhvillimin e sëmundjes, nxitja për tualet rritet (deri në 20 herë në ditë), të cilat shoqërohen me dhimbje të forta. Ekziston një mbajtje urinare dhe prania e gjakut në të.

Përveç urinimit të dëmtuar, kanceri i prostatës prek organet e tjera. Kur një tumor rritet në vezikulat seminale, një njeri ka probleme me fuqinë. Për shkak të dëmtimit të kullimit limfatik, vërehet ënjtje e penisit, skrotumit dhe ekstremiteteve të poshtme.

Metodat e parandalimit të kancerit nuk janë gjetur ende, kështu që është e pamundur të parandalohet sëmundja, por është e mundur që ta trajtoni atë në një fazë të hershme.

Vlen të përmendet se fazat e hershme të kancerit ndodhin pa simptoma, kështu që burrat në moshë të pjekur duhet t'i nënshtrohen një ekzaminimi të rregullt urologjik.

Disrregullimet e potencialit

Impotenca është një sëmundje në të cilën një burrë nuk mund të ketë marrëdhënie seksuale (mosfunksionim ngrerë) ose derdhje (mosfunksionim derdhës).

Statistikat thonë se një në dhjetë burra përjeton dobësi seksuale. Disordersrregullimet e potencialit mund të ndodhin në çdo moshë për arsye të ndryshme.

Shkeljet tek adoleshentët

Dobësia seksuale tek adoleshentët shoqërohet kryesisht me frikën e marrëdhënies seksuale ose paaftësinë për të përdorur një prezervativ. Shumica e të rinjve ankohen se mosfunksionimi ereksion ndihet gjatë kontaktit me prezervativin.

Disordersrregullime të moshës së mesme

Shkaqet kryesore të impotencës në këtë moshë janë stresi i rëndë, puna e tepërt, trauma e rëndë psikologjike (për shembull, humbja e një të dashur). Përveç kësaj, sëmundja mund të zhvillohet për shkak të alkoolit, nikotinës, diabetit, prostatitit dhe mbipeshes.

Disrregullimet tek të moshuarit

Shkeljet në këtë moshë shoqërohen kryesisht me ngushtimin e enëve të gjakut. Shtë vërtetuar prej kohësh që dobësia seksuale tek burrat e pjekur manifestohet në sfondin e sëmundjeve vaskulare, sulmit në zemër dhe goditje në tru.

Ju mund të mësoni më shumë rreth dëmtimit të fuqisë në seksionin përkatës të portalit tonë. Në çdo rast, kjo sëmundje është e shërueshme. Në asnjë rast mos e vetë-mjekoni, por konsultohuni me një mjek për një ekzaminim të kualifikuar.

uretrit

Kjo është një sëmundje e uretrës. Kjo është një nga sëmundjet më të zakonshme urologjike që prek si burrat ashtu edhe gratë.

Erofertil  Ushtrime për të ndihmuar në rivendosjen e fuqisë

Absolutisht të gjithë mund të marrin urethrit, më shpesh infeksioni ndodh pas marrëdhënieve seksuale me një partner të infektuar. Vlen të përmendet se në disa pacientë sëmundja mund të vazhdojë pa u vënë re, pa simptoma të theksuara, këtu gjendja e përgjithshme e trupit dhe një sërë faktorësh të tjerë luajnë një rol. Simptomat nuk shfaqen menjëherë pas marrëdhënies seksuale, por pas disa kohësh.

Simptomat kryesore janë djegia gjatë urinimit dhe shkarkimit purulent me një erë të pakëndshme. Vlen të përmendet se simptomat e uretritit tek burrat shfaqen më herët (për shkak të uretrës së gjatë dhe të ngushtë), dhe gratë mund të mos i vërejnë ato fare.

Me uretritin, simptomat e përgjithshme inflamatore nuk vërehen – ethe dhe dobësi.

Kursi i trajtimit përshkruhet në varësi të natyrës së sëmundjes (kronike ose akute), por, si rregull, gjithçka është e lidhur me terapinë me antibiotikë. Ekziston një numër i mjaftueshëm ilaçesh që një urolog mund të zgjedhë për një pacient. Prandaj, në simptomat e para, duhet të konsultoheni me një mjek.

Më shumë informacion në lidhje me uretritin dhe sëmundjet e tjera urologjike dhe gjinekologjike mund të gjenden në seksionet përkatëse të portalit.

Shpresojmë që revista në internet "Urologjia juaj" do t'ju ndihmojë të parandaloni shumë sëmundje dhe t'ju ndihmoni të mbani shëndetin tuaj për sa kohë të jetë e mundur.

Shahinclub Shqipëri