Mjetet juridike për impotencë pas 50 vjetësh si të trajtohen pas 55 dhe 60 vjetësh

Trajtimi i impotencës tek burrat pas 50 vjeç ofron një qasje të integruar. Pacienti do të duhet të marrë ilaçe të caktuara, të hajë siç duhet, të ndjekë procedurat fizioterapeutike, të braktisë zakonet e këqija.

Para se të kryeni masa terapeutike, duhet të kalohet diagnoza diferenciale. Qëllimi i ekzaminimeve është të identifikojë shkakun rrënjësor që shkaktoi uljen e forcës seksuale.

Në raste të jashtëzakonshme, kirurgjia është e përshkruar. Në trajtimin e mosfunksionimit ngrerë praktikohet instalimi i një falloprosteze (falloprosteza) dhe operacioni vaskular.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Cilat janë shkaqet e impotencës?

Sipas statistikave, në 80-85% të rasteve, mosfunksionimi erektil është një problem psikologjik. Tek burrat në moshën e rritur, një ulje e forcës seksuale mund të jetë për shkak të depresionit, stresit, problemeve në punë, etj.

Si të dallojmë pafuqinë psikogjenike nga organike? Nëse arsyeja është thjesht psikologjike, atëherë ereksioni zhduket papritmas, por në të njëjtën kohë janë ereksionet spontane dhe të mëngjesit. Me gjenezën organike, mund të ndodhin simptoma të tjera – fuqia zvogëlohet gradualisht, nuk ka epsh, mund të zhvillohet derdhje e parakohshme.

Patologjitë organike gjithashtu mund të shkaktojnë një rënie të forcës seksuale. Pafuqia mund të jetë rezultat i:

 • Patologjia e sistemit gjenitourinar. Në moshën pesëdhjetë deri në gjashtëdhjetë, shumë burra zhvillojnë prostatit ose hiperplazi beninje të prostatës. Si rezultat i proceseve patogjene në prostatë, fuqia zvogëlohet.
 • Sëmundja e CNS.
 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular. Impotenca shpesh diagnostikohet te burrat që vuajnë nga hipertensioni, arterioskleroza, sëmundja ishemike e zemrës, dështimi i zemrës.
 • Diabeti mellitus dhe patologjitë e tjera autoimune.
 • Sëmundjet seksualisht të transmetueshme.
 • Disqe hernike.
 • Lëndime në perineum, shpinë, organet gjenitale të jashtme.
 • Patologjitë onkologjike të gjëndrrës së hipofizës, gjëndrat mbiveshkore, testikujt.
 • Mungesa e androgjenit. Meshkujt shpesh bëhen impotentë për shkak të mungesës së testosteronit.
 • Rritje të përqendrimeve plazmatike të prolaktinës / estrogjenit.
Erofertil  Mjekësi alternative

Disa ilaçe mund të provokojnë një rënie të forcës seksuale.Pra, qetësuesit, pilula qetësuese, ilaçet për hipertension dhe diabet mellitus, pilula për përdhes, steroidet anabolike mund të çojnë në ED.

Mundësia e zhvillimit të impotencës rritet tek burrat që udhëheqin një mënyrë jetese jo të shëndetshme, domethënë lëvizin pak, hanë të pabalancuar, përdorin alkool ose drogë, tym, janë mbipesha.

Jeta e parregullt seksuale mund të provokojë pafuqi seksuale, ose, përkundrazi, një tepricë seksi.

Me cilin mjek duhet të kontaktoj për impotencë?

Shtë e mundur për të mposhtur mosfunksionimin erektil. Gjëja kryesore nuk është të vetë-mjekoni, dhe të kontaktoni mjekët në kohën e duhur. Së pari duhet të kontaktoni një androlog urolog. Me gjenezën organike të ED, mund t'ju duhet të konsultoheni me specialistë të tjerë – një endokrinolog, një neuropatolog, një patolog seksi dhe një psikanalist.

Së pari, mjeku bën një ekzaminim fizik, bën një studim oral. Një mjek po studion një histori mjekësore. Andrologu urolog tërheq vëmendjen për të dhënat mbi patologjitë kronike të sistemit gjenitourinar, kardiovaskular, nervor.

 1. Kaloni një test të përgjithshëm dhe biokimik të gjakut. Nuk dëmton të bëni një test gjaku për PSA – një antigjen specifik i prostatës.
 2. Bëni një ultratinguj të prostatës.
 3. Bëni një test gjaku për testosteronin total, falas dhe falas, prolaktin, estradiol, FSH, LH.
 4. Merrni një provë intrakvernoze të injeksionit.
 5. Monitoroni ereksionet e natës.
 6. Kaloni një analizë të përgjithshme dhe biokimike të urinës.
 7. Nënshtrohen dopplerografisë penile.

Bazuar në rezultatet e diagnostikimit, zgjidhet taktika optimale e trajtimit.

Mjetet juridike popullore për rritjen e forcës seksuale: mashtrim apo ilaç?

Disa burra në moshë madhore për çfarëdo arsye nuk duan të përdorin ilaçin. Shtrohet pyetja, a ka ndonjë pikë në përdorimin e ndonjë ilaçi popullor për impotencë pas 50?

Mjekët insistojnë që metodat jo tradicionale të trajtimit të impotencës seksuale janë joefektive. Infuzionet dhe zierjet ndihmojnë vetëm në rritjen e qëndrueshmërisë fizike dhe ndalimin e simptomave të sindromës asthenike. Mjekësia tradicionale mund të jetë vetëm një shtesë e terapisë konservatore, jo më shumë.

Erofertil  Udhëzime Ashwagandha për përdorim

Këtu janë recetat më efektive popullore:

 • Tinkturë xhensen. Për ta përgatitur atë, duhet të përzieni rrënjën e tharë të xhensen dhe alkoolin (raporti 1:15). Ilaçi duhet të injektohet në një vend të errët dhe të thatë për 3-4 javë, pastaj tendosje. Përdorni infuzionin çdo ditë për 20-30 pika.
 • Përzierja është në verë. Për ta përgatitur atë, bluajini frutat e thata në një blender – kajsi të thata, rrush të thatë dhe prunes. Tjetra, vera duhet t'i shtohet përzierjes që rezulton. Ziejeni ilaçin mbi nxehtësi të ulët për 10-20 minuta. Përdorni çdo ditë në një dozë prej 50-100 gram.
 • Zierje e Leuzea. Bluajini lulet e thata, derdhni një litër ujë të valë, vlim në zjarr të ulët për 20-30 minuta. Ftohtë dhe tendosje. Konsumoni 100-200 ml supë çdo ditë.
 • Një zierje e rrënjës së selino. Hidh rrënjët e 500 ml ujë të ftohur, vlim për 20-30 minuta, ftohur. Tendosni nëpër disa shtresa garzë. Konsumoni 100-200 ml.

Anydo ilaç për impotencë pas 50 vjetësh duhet të merret vetëm pas konsultimit me mjekun tuaj. Fakti është se zierje dhe tinkturë mund të provokojnë reaksione alergjike, shqetësime në mëlçi dhe madje edhe kërcime në presionin e gjakut.

Zierje dhe infuzione rekomandohet të merren për të paktën 30-40 ditë.

Trajtimi kirurgjik i ED

Ndodh që të heqësh qafe impotencën seksuale është e mundur vetëm me trajtimin kirurgjikal. Për shembull, ndërhyrjet kirurgjikale përshkruhen nëse ndodhin patologji vaskulare.

Për të normalizuar qarkullimin e gjakut në penis, mund të përdoret lidhja e këmbëve të penisit, reseksioni i venave emisare, lidhja e venave koralore dhe bypass-it vaskular.

Një operacion tjetër, i cili me një probabilitet 100% do të ndihmojë të heqni qafe ED, është falloprostetika. Pengesë më e rëndësishme e procedurës është çmimi i lartë. Falloprosthetics do të kushtojë jo më pak se 4-5 mijë dollarë amerikanë.

Cili është thelbi i operacionit? Fillimisht, kirurgu kryen bougieumentin e trupave shpellë, pas së cilës është instaluar një falloprostezë në trupin e penisit. Nëse përdoren pajisje multicomponent, një rezervuar dhe një pompë janë instaluar në scrotum dhe hapësirën e pasme.

Ekzistojnë tre lloje të falloprostezave:

 1. Një përbërës.
 2. Dy-komponent.
 3. Tresh.

Protezat me tre përbërës japin efektin më të mirë kozmetik, dhe falloprostezat me një përbërës konsiderohen më të besueshmet.

Trajtimi konservativ i impotencës

Ju mund të shpëtoni nga pafuqia seksuale në moshën e rritur ose në pleqëri me ndihmën e një terapie komplekse konservatore. Nëse pacienti ka një formë organike të ED, atëherë fillimisht sëmundja duhet të eleminohet, e cila u bë shkaku kryesor i mungesës së një "ngritës".

Erofertil  Fazat e ngritjes

Nëse pacienti është diagnostikuar me mosfunksionim ngrerë psikogjen, atëherë ai duhet të konsultohet me një terapist seksual / psikanalist. Mjeku zgjedh individualisht teknikat dhe trajnimet që do të ndihmojnë për të trajtuar një problem të pakëndshëm.

Ne përshkruajmë parimet e përgjithshme për trajtimin e mosfunksionimit ngrerë:

 • Shkoni për sport. Do të jetë e mjaftueshme të ngarkoni në shtëpi, të vizitoni pishinën, të bëni rregullisht ecje. Sportet më të dobishme janë bodybuilding, ngritja e peshave dhe atletika, veshja e sipërme. Mos ndërhyni në ushtrimet e Dr. Kegel. Ky kompleks gjimnastik do të ndihmojë në forcimin e muskujve të perineum, dhe në mënyrë të konsiderueshme të përmirësojë fuqinë.
 • Mos pini duhan.
 • Refuzoni ushqimin e hedhurinave. Për të hequr qafe ED, ju duhet të braktisni ushqimet yndyrore dhe të skuqura, ushqime të leverdisshme, ëmbëlsirat, sodat, ushqimin e shpejtë. Baza e dietës duhet të jetë perimet, frutat, mishi, ushqimet e detit.
 • Kryeni masazh të prostatës. Tek shumë burra, me kalimin e viteve, fuqia përkeqësohet për shkak të ngecjes së gjakut në prostatë. Masazhi i organit gjëndër do të përmirësojë rrjedhën e gjakut në pankreas, dhe, në përputhje me rrethanat, kthimin e një "boner" të mirë.
 • Mos përdorni substanca narkotike.
 • Flini 6-8 orë në ditë, shmangni situatat stresuese.
 • Merrni pjesë në procedurat fizioterapeutike (akupunkturë, terapi baltë, elektroforezë, etj).
 • Refuzoni alkoolin. Sipas mjekëve, përdorimi i 50-100 ml verë të thatë të kuqe një herë në javë është plotësisht normale, por përdorimi i rregullt i birrës dhe alkoolit të fortë është kundërindikuar në mënyrë rigoroze.

Ndodh që gjimnastika, procedurat fizioterapeutike, dieta dhe korrigjimi i stilit të jetës nuk janë të mjaftueshme. Në këtë rast, medikamentet do të ndihmojnë në stabilizimin e forcës seksuale në shtëpi.

A është e sigurt për një burrë të marrë të gjitha ilaçet për impotencë në 60? Sigurisht që jo. Do ilaç për ED ka kundërindikacionet dhe efektet anësore. Barnat specifike zgjidhen në një mënyrë rreptësisht individuale. Barnat më të mira për të rritur forcën seksuale diskutohen në tabelën më poshtë.

Frenuesit PDE-5.Cialis.
Mjetet homeopatike.Impaza.
Ilaçet për administrim intracavernous.Papaverine.
Adaptogjene bimore.Tinkturë e Leuzea.

Tinkturë e Schisandra Kineze.

Shtesa dietike.Lulëzim peruan.

AK-45: aktivizues i fuqisë mashkullore.

Më efektivët janë frenuesit PDE-5 dhe agjentët për administrim intracavernous. Por shtesat dietike konsiderohen më të sigurtat. Nëse besoni në rishikimet e burrave, atëherë gjatë marrjes së shtojcave dietike ato nuk kanë pasur efekte anësore.

Vlen të përmendet se larg të gjitha ilaçeve të përdorura në trajtimin e mosfunksionimit erektil janë efektive. Pra, është plotësisht e padobishme të përdorni llak M-16, pika El Macho, kapsula Libido Drive, pluhur Urotrin.

Shahinclub Shqipëri