Vegjetarianizëm dhe humbje peshe

Shtuar: 01.03.2012/11/39 XNUMX:XNUMX

Arsyetimi në këtë rast është fakti që mishi, vezët dhe produktet e qumështit janë furnizuesit kryesorë të yndyrës shtazore dhe kolesterolit – përbërës që ndikojnë drejtpërdrejt në akumulimin e yndyrës nënlëkurore. Nga ana tjetër, vegjetarianizmi në kontekstin e humbjes së peshës shpesh vjen në atë që quhet mënyra rrethrrotullimi. Si rregull, kjo ndodh tek njerëzit që përveç që janë mbipeshë, kanë edhe probleme të tjera shëndetësore. Një person i tillë seriozisht mendon për shëndetin e tij, ushqimin, dietën e tij të përditshme, zbulon kolesterolin e tepërt në testet e gjakut – dhe vendos të braktisë mishin dhe qumështin në mënyrë që të ulë kolesterolin. Epo, dhe gjithashtu të humbasin peshë – për të vrarë dy zogj me një gur.

Gjithashtu, një përqindje e caktuar e vegjetarianëve janë gra që janë të bindura që refuzimi i mishit dhe qumështit do t'i ndihmojë ata të ruajnë formën e tyre, të përmirësojnë lëkurën e tyre dhe të shmangin të gjitha llojet e antibiotikëve, homonëve dhe "kimisë" tjetër që kafshët ushqejnë në procesin e të ushqyerit. masakër. Ekzistojnë disa mënyra, por rezultati është i njëjtë: ne kemi një grup të larmishëm njerëzish të cilët janë të bindur se një dietë vegjetariane do t'i ndihmojë ata të humbin peshë ose ta mbajnë figurën e tyre në gjendje të mirë për shumë vite. Le të përpiqemi të kuptojmë nëse është kështu, a ka vlerë loja qiri?

Nën emrin e përgjithshëm "vegjetarianizëm" ekzistojnë disa sisteme të ndryshme ushqimore menjëherë, dhe grupi i elementeve që hyjnë në trup varet nga shumëllojshmëria.

Veganizëm (vegan). Ai nënkupton një refuzim të plotë të produkteve shtazore, duke përfshirë mishin, shpendët, peshkun, ushqimet e detit, vezët, qumështin. Baza e dietës vegane është drithërat, arrat, kërpudhat, perimet dhe frutat, si dhe produktet e sojës. Përqindja e proteinave shtazore dhe yndyrës me një dietë të tillë është zero, të gjitha proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet vijnë nga produkte me origjinë bimore.

Vegjetarianizëm të lehtë. Vegjetarianizmi, që nënkupton lehtësim – krahasuar me veganizmin. Ekzistojnë lloje të ndryshme të vegjetarianizmit jo të rreptë, dhe secila prej tyre shton produkte të ndryshme shtesë në dietë.

• Lakto-vegjetarianizëm. Produkte bimore + produkte të qumështit. Për shkak të pranisë së qumështit dhe derivateve, ky sistem ushqyes është më i dobishëm për sistemin e kockave të njeriut, për shëndetin e dhëmbëve, eshtrave, flokëve, lëkurës. Përveç kësaj, qumështi shërben si një burim shtesë i proteinave.

• Ovolactovarianism. Produkte vegjetale, produkte të qumështit, vezë. Ky kombinim është për shkak të faktit se konsumi i këtyre produkteve nuk u shkakton ndonjë dëm kafshëve dhe nuk kërkon vrasjen e tyre. Ky lloj vegjetarianizmi në krahasim me lakto-vegjetarianizmin karakterizohet nga një përmbajtje edhe më e lartë e proteinave shtazore.

• Vegjetarianizëm i peshkut. Një shumëllojshmëri e vegjetarianizmit që është shumë e zakonshme në vendet bregdetare: produkte bimore + peshk dhe ushqim deti. Një kombinim shumë i mirë për njerëzit me kolesterol të lartë, pasi peshqit përmbajnë acide yndyrore omega-3, të cilat kanë një efekt të dobishëm në gjendjen e sistemit kardiovaskular.

Erofertil  Potencë e dobët në moshë të re pse një djalë i ri mund të mos qëndrojë

• Refuzimi vetëm i mishit të kuq. Ky lloj vegjetarianizmi karakterizohet nga refuzimi i vetëm një komponenti të dietës së zakonshme – mishi i kuq (derri, viçi, qengji, etj.). Peshku, qumështi dhe shpendët konsumohen në një vëllim normal, siç janë produktet me origjinë bimore. Kjo dietë shpesh përdoret edhe për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Marrja e proteinave me një dietë të tillë është maksimale në krahasim me të gjitha llojet e tjera të vegjetarianizmit.

Dieta e papërpunuar e ushqimit. Një sistem ushqyes specifik që ndonjëherë ndahet përgjithësisht nga vegjetarianizmi. Dieta e ushqimit të papërpunuar bazohet në postulat se numri maksimal i produkteve (natyrisht, ekskluzivisht me origjinë bimore) duhet të konsumohet në një formë natyrale, të papërpunuar. Ushqyesit e papërpunuar hanë perime dhe fruta, arra dhe fara, fruta të thata, drithëra të mbin, etj. Në fakt, kjo është veganizëm, por me një veçori karakteristike: produktet nuk gatuhen. Ky sistem ushqimor ka lindur dhe ka arritur prosperitetin e tij më të madh në vendet e ngrohta, ku perimet dhe frutat janë të bollshme gjatë gjithë vitit, si dhe një numër i madh arrash dhe frutash ekzotike. Futja e proteinave me këtë dietë është minimale, siç është edhe marrja e yndyrnave të të gjitha llojeve. Shumica e dietave janë karbohidrate komplekse dhe ushqime të pasura me fibra.

A do të ndihmojë një dietë pa mish për të humbur peshë?

Ne abstraktojmë nga çështjet filozofike dhe mjekësore që lidhen me vegjetarianizmin dhe përpiqemi të zbulojmë nëse është e mundur të humbni peshë në mënyrë efektive ndërsa jeni ulur në një dietë vegjetariane. Nga njëra anë, është jashtëzakonisht e vështirë të sjellësh veten në trashje të vërtetë duke ngrënë vegjetarian, nga ana tjetër, ka shumë njerëz që, duke ndjekur një dietë vegjetariane, janë mbipesha. Pse kështu

Para së gjithash, vegjetarianizmi mbron një person nga overeating sistematike të rëndësishme, veçanërisht për veganizëm dhe lakto-vegjetarianizëm, si dhe vegjetarianizëm "peshk". Ngrënia në këtë mënyrë, një person ha shumë ushqime me fibra të pasura me fibra (perime, fruta, sallata, drithëra, produkte krunde), dhe të hahet një vakt i tillë në mënyrë që të ketë një numërim të fortë të kalorive është mjaft i vështirë. Nëse dëshironi të kontrolloni, hani një pjatë qull dhe një pjatë të madhe sallatë të freskët, kafshoni një fetë bukë me krunde dhe shikoni se si ndiheni: do të ndjeheni të plotë dhe madje edhe overeat, dhe jo më shumë se 500 kalori do të dalin në kalori.

Por në të njëjtën kohë, një dietë vegjetariane është e pasur me karbohidrate – por çfarë ka: ajo është e ndërtuar në karbohidrate pothuajse plotësisht! – dhe, siç e dini, këto janë produkte me energji që nuk kërkojnë përpjekje të veçanta të trupit për t'i shfrytëzuar dhe asimiluar ato. Ndërsa proteinat që përmbahen në mish dhe qumësht, thjesht kërkojnë shumë energji për t’u asimiluar, ato janë “materiali ndërtues” i trupit dhe mbështesin masën e muskujve. Prandaj, vegjetarianizmi nuk është dieta më e mirë për humbjen e peshës. Mund të ju ndihmojë të frenoni oreksin tuaj, t'ju mësoni me disa rregulla të një diete të shëndetshme, të ulni kolesterolin në gjak, por si dietë për humbje peshe, funksionon shumë më keq sesa një dietë e ekuilibruar me kalori të ulët, e cila përfshin të gjithë elementët e nevojshëm – proteina, yndyrna, etj. karbohidratet, dhe elementët gjurmë.

Erofertil  Soda e pjekjes rrit fuqinë tek burrat

Një tjetër gjë është vegjetarianizmi “i peshkut” dhe një dietë që përjashton mishin e kuq nga dieta. Në të dy rastet e para dhe të dyta, proteinat shtazore janë të pranishme në sasi të mjaftueshme në dietë. Një kombinim i mirë i karbohidrateve – perimeve, frutave dhe drithërave – me shpendë me yndyrë të ulët ose peshk dhe ushqim deti mund të jetë një dietë e shkëlqyeshme për humbjen e peshës, veçanërisht nëse "futni" një dietë të tillë në sasinë optimale të kalorive. Në përgjithësi, gjithçka varet nga shumëllojshmëria e vegjetarianizmit. Për humbje peshe, ju mund të përdorni ato lloje të këtij sistemi ushqimor në të cilin proteina shtazore është e pranishme në një formë (peshk, zog, qumësht).

Përfitimet dhe dëmet e vegjetarianizmit

Përsëri, le të lëmë mënjanë përfitimet dhe dëmet abstrakte të dietës vegjetariane dhe të shqyrtojmë sesa dëm dhe përfitime mund të sjellë kjo dietë në procesin e humbjes së peshës.

përfitim
• Siç u cek edhe më parë, vegjetarianizmi kufizon oreksin tuaj. Si rregull, një dietë pa mish përfshin shumë ushqime të pasura me fibra që ngopen në mënyrë të përkryer dhe nuk kontribuojnë në overeating. Si rezultat, ju hani më pak.
• Ushqimi vegjetarian në të vërtetë ul kolesterolin në gjak, zvogëlon sasinë e të gjitha llojeve të aditivëve të dëmshëm që në mënyrë të pashmangshme hyjnë në trupin tonë së bashku me mishin.
• Kjo dietë i referohet dietave me pak yndyrë, përmbajtja e saj kalorike është mjaft e ulët, kështu që ju humbni peshë në mënyrë të qëndrueshme dhe logjike, ashtu si ndodh kur kufizoni marrjen ditore të kalorive.
• Duke iu përmbajtur një diete vegjetariane, jeni të detyruar të tregoni imagjinatë, të zgjidhni me kujdes produkte, të mendoni për dietën tuaj, kështu që mënyra e të ngrënit në përgjithësi bëhet më e shëndetshme dhe e duhur.
• Vegjetarianizmi nuk është një dietë, por një mënyrë e jetës, prandaj ka shumë të ngjarë që pas humbjes së peshës të mund të ruani lehtë peshën tuaj dhe të mos fitoni shumë, sepse do të hani pothuajse njësoj si gjatë humbjes së peshës.

plagosje
• Disavantazhi kryesor i vegjetarianizmit është mungesa e pashmangshme e proteinave, e cila jo vetëm që shërben si një "material ndërtues" i shkëlqyeshëm për qelizat dhe muskujt e trupit, por gjithashtu konsumon shumë energji gjatë përpunimit dhe asimilimit, që do të thotë se ndihmon në djegien e yndyrës së tepërt. Me ushqimin vegjetarian në dietë ka një tepricë të karbohidrateve dhe mungesë e proteinave, e cila ndikon në ekuilibrin e këtyre elementëve të nevojshëm. Në fakt, një dietë vegjetariane është e kundërta e saktë e dietave proteinike.
• Një dietë vegjetariane ul kolesterolin në gjak, por gjithashtu rrit nivelin e sheqerit në gjak dhe, prandaj, nivelet e insulinës. Për të shmangur këtë, dieta duhet të monitorohet me kujdes, duke zgjedhur ushqime me një indeks të ulët glicemik. Kjo është e papërshtatshme dhe mund të shkaktojë vështirësi me formimin e një diete të plotë.
• Vegjetarianizmi nuk është i përshtatshëm për ata që e duan mishin. Mishi nuk i përket produkteve "shije" (si, të themi, kafeja, çokollata ose bllokimi i luleshtrydheve), është produkti kryesor, ai bazë, që përmban elementët më të rëndësishëm gjurmues, kështu që nëse trupi juaj ka një mall të fortë për mishin, është i papërmbajtshëm. Do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për ju të refuzoni mishin thjesht psikologjikisht, dhe fiziologjikisht. Dhe aq më e vështirë do të jetë të refuzoni mishin për një kohë të gjatë apo edhe përgjithmonë, siç kërkon vegjetarianizmi.
• Meqenëse vegjetarianizmi nuk ishte menduar fillimisht për humbje peshe, ai ka një efekt shumë të parëndësishëm: ju humbni peshë, por i nënshtroheni vetëm kufizimit të marrjes së kalorive, dhe humbni peshë ngadalë, pak nga pak.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

  • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
  • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
  • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Shahinclub Shqipëri