Tromboza e penisit

Tromboza shfaqet për shkak të bllokimit të plotë ose të pjesshëm të venave në penis me një mpiksje gjaku, e cila në të vërtetë quhet tromb. Një mpiksje gjaku formohet në venat e mëdha të këmbëve ose në vetë aortën. Ndonjëherë bllokimi i venave me një thrombus, ose trombozë më e thjeshtë, është e ndërlikuar nga shtimi i inflamacionit në vendin ku mbërthyer trombin, kjo ndërlikim quhet tromboflebitis.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Thelbi i patologjisë

Sipas statistikave, tromboza e venave penile ndodh 6-7 herë më shpesh sesa tromboza në pjesë të tjera të trupit. Për më tepër, tromboza është bërë një sëmundje që prek të rinjtë relativisht të rinj, të moshës 30 vjeç e lart. Arsyet për këtë efekt janë se operacionet kirurgjikale janë bërë të disponueshme publikisht, domethënë, operacioni kirurgjikal kontribuon në formimin e mpiksjes së gjakut.

Përveç kësaj, tromboza e venave penile rrit rrezikun e vdekjes tek njerëzit me sëmundje të sistemit kardiovaskular. Në këtë drejtim, masat parandaluese që synojnë zvogëlimin e formimit të mpiksjes së gjakut në venat e penisit po bëhen më të rëndësishme çdo vit.

Shkaqet dhe simptomat e mpiksjes së gjakut

Tromboza e venave penile ekziston si pasojë e sëmundjeve të tjera.

Më shpesh, mpiksjet e gjakut në penis bien nga venat e vendosura në këmbë, kjo është një tipar anatomik i trupit të njeriut.

Vihet re gjithashtu se mpiksjet e gjakut nuk shfaqen te njerëzit nën 30 vjeç, dhe veçanërisht në fëmijët.

Ekzistojnë një numër faktorësh që ndikojnë në formimin e mpiksjes së gjakut në venat e penisit:

 1. Mpiksja e gjakut mund të formohet gjatë shkeljes së sistemit kardiovaskular të trupit. Në rastin e kësaj sëmundjeje, rrjedhja e gjakut nëpër të gjitha venat bëhet e paqëndrueshme.
 2. Sëmundjet onkologjike shkaktojnë ngecje të gjakut dhe, si pasojë, formimin e mpiksjes së gjakut. Nuk varet nga vendi ku ndodhet tumori.
 3. Stanjacioni i rrjedhjes së gjakut dhe formimi i mpiksjes së gjakut ndodh për shkak të një stili jetese të ulur.
 4. Punksion i shpeshtë i venave me gjilpëra injeksioni, për shembull, kur merrni ilaçe intravenoze.
 5. Përdorimi i ilaçeve që mund të ndikojnë në rritjen e koagulimit të gjakut.
 6. Pirja e duhanit dhe pirja. Kjo dihet se dëmton muret e enëve të gjakut. Mpiksjet e gjakut formohen kryesisht në vendet e dëmtimit vaskular.

Thrombophlebitis është një bllokim i plotë ose i pjesshëm i zgavrës së brendshme të një vene nga një tromb. Kjo ndodh për një numër arsyesh:

 1. Infeksione të një natyre specifike ose jospecifike. Ato specifike përfshijnë gonorrea dhe trikomonas, dhe jospecifik – stafilokokët, streptokokët, Pseudomonas aeruginosa dhe sëmundje të tjera.
 2. Sistemi imunitar i dobësuar i trupit.
 3. Ekziston një shans për një sëmundje të trashëguar tromboflebitis. Nëse njëri prej prindërve kishte tromboflebitis, atëherë fëmija mund ta zhvillojë atë me një probabilitet 50%.

Me tromboflebit, vërehen simptoma karakteristike:

 • penisi i glans bymehet dhe kthehet në ngjyrë blu;
 • lëkura në penis është më e ftohtë se në pjesën tjetër të trupit;
 • një njollë e gjatë e kuqe shfaqet në penis;
 • vështirësi në urinim;
 • ngritje e dobët ose mungesa e saj.

Masat diagnostikuese

Kur diagnostikoni tromboflebitin e penisit, një histori e detajuar mjekësore e pacientit është mbledhur paraprakisht, e cila përfshin domosdoshmërisht pyetje të tilla:

 1. A ka pacienti sëmundje kardiovaskulare, ka infarkt të miokardit, ka sëmundje të venave.
 2. A pacienti pi duhan, përdor alkool ose drogë.
 3. Nëse pacienti ka kryer operacione kohët e fundit.
 4. A ka pësuar pacienti lëndime të rënda në të kaluarën e afërt.
 5. A ka ndonjë sëmundje fikse të një natyre të ngjashme në familje?
Erofertil  Ndërtimi spontan ose i pavullnetshëm

Tjetra, nga testi merret një test gjaku nga pacienti, kontrollohet koagulueshmëria e saj dhe kalohet në metodat instrumentale të hulumtimit:

 1. Studimi i enëve të gjakut duke përdorur Doppler. Kjo metodë ju lejon të përcaktoni në cilin vend dhe sa vena është e bllokuar.
 2. Për të përjashtuar patologjitë e mundshme të organeve të sistemit gjenitourinar, bëhet një ekzaminim me ultratinguj i këtyre organeve.
 3. Duke përdorur një elektrokardiogram, sistemi kardiovaskular ekzaminohet.
 4. Trombi në venat e një penisi mund të zbulohet duke përdorur flebografi, kjo metodë karakterizohet nga studimi i venave me ndihmën e pajisjeve speciale që pasqyrojnë një izotop radioaktiv, i cili është futur më parë në sistemin e qarkullimit të gjakut.

Për më tepër, pacienti po konsultohet nga një kardiolog dhe neuropatolog.

Metodat e trajtimit

Trajtimi i sëmundjes është kompleks dhe kompleks, me kusht që mund të ndahet në konservator dhe kirurgjik. Trajtimi konservativ përfshin një numër masash:

 1. Pushimi në shtrat në fazat e para të trajtimit të sëmundjes.
 2. Përdorimi i një fashë elastike në ato gjymtyrët ku u identifikuan problemet me enët e gjakut.
 3. Një dietë e rreptë në të cilën është rreptësisht e ndaluar të pini alkool, ushqime të yndyrshme dhe pikante. Dieta pothuajse plotësisht eliminon kripën, rekomandohet të konsumoni një sasi të madhe të ujit mineral.
 4. Në fazën e parë të trajtimit, qetësuesit e qetësimit përdoren si të brendshëm ashtu edhe lokal. Për përdorim topik, vaji aplikohet në vetë penisin.
 5. Më tej, pacienti është përshkruar ilaçe që shkatërrojnë një mpiksje gjaku, si rregull, është Aspirin ose Trental.
 6. Heparin ose Fragmin janë përdorur për të holluar gjakun.
 7. Pastaj, ilaçet që përmirësojnë strukturën e mureve të venave janë të përshkruara – këto janë Venoruton, Troxevasin, Detralex.

Nëse rasti është i rëndë dhe mjekimi nuk ndihmon, përdoret trajtimi kirurgjik i trombozës. Ndërhyrja kirurgjikale për të hequr një mpiksje të gjakut që bllokoi një venë ndahet në dy lloje – kirurgji radikale dhe parandaluese.

Kirurgjia radikale kryhet në dy mënyra. Mënyra e parë është e drejtë përmes murit të anijes nga e cila ju duhet të hiqni trombin. Rruga e dytë nuk është e drejtpërdrejtë, në këtë rast trombi hiqet duke përdorur një kateter të veçantë të futur në zgavrën e anijes.

Një operacion parandalues ​​kryhet duke instaluar të ashtuquajturin kavafilter në zgavrën e venave. Parandalon shfaqjen e një mpiksje gjaku. Në periudhën pas operacionit, pacienti përshkruhet ilaçe të përshtatshme dhe vesh një fashë speciale nga një fashë elastike në këmbët e tij për të parandaluar relapsin.

Për parandalimin e tromboflebitit, një njeri është i përshkruar ilaçet me një efekt antiplomatik – Heparin ose Aspirin. Gjithashtu, për të shmangur komplikimet, të tilla si një abscesi ose zgjerimi i tromboflebitit në venat e tjera, është e nevojshme që t'i nënshtrohen rregullisht një ekzaminim mjekësor.

Në simptomat e para të tromboflebitit, duhet të konsultoheni me një mjek, sepse patologjia është vdekjeprurëse. Jini të vëmendshëm ndaj trupit tuaj dhe mbroni shëndetin tuaj!

Tromboflebiti i venës penile

Ushqimi i pahijshëm, varësitë dhe trajtimi i parakohshëm te mjeku për shkak të venave me variçe të gjymtyrëve mund të bëhen faktorë në zhvillimin e sëmundjes – tromboflebiti i penisit. Sëmundja pa trajtim është përkeqësuar, duke prishur mirëqenien dhe funksionin e sistemit gjenitourinar, kardiak dhe vaskular, dhe mund të përhapet në arteriet pulmonare dhe të çojë në vdekje. Terapia në kohë do të ndihmojë në shërimin më të shpejtë dhe eliminimin e relapseve dhe absceseve, dhe masat parandaluese do të parandalojnë formimin e një sëmundjeje.

Shkaqet e sëmundjes së penisit

Tromboza e penisit mund të zhvillohet përkundër sfondit të një vonese në trajtim, si një proces i rëndimit të venave me variçe ose si rezultat i operacionit. Shpesh mpiksjet e gjakut formohen në vende të tjera, dhe hyjnë në venat e penisit për herë të dytë. Faktorët kryesorë në formimin e tromboflebitit të penisit janë:

 • Proceset patologjike të sistemit kardiovaskular.
 • pasiviteti fizik.
 • Onkozabolevanyya.
 • Futja e ilaçeve intravenoze dhe kateterëve.
 • Zakonet e dëmshme:
  • pirja e duhanit;
  • pirja e pijeve alkoolike;
  • preferencë për ushqimin e hedhurinave.
 • Infarkt miokardi.
 • Goditje ishemike.
 • Përdorimi i ilaçeve që rrisin koagulueshmërinë e gjakut.
 • Dëmi i trupit nga sëmundjet:
  • gonorrea;
  • aureus;
  • trichomonad;
  • venat me variçe të penisit;
  • blu bacil;
  • Streptococcus.
 • Infeksion i trupit.
 • Masturbim i shpeshtë.
 • Vendndodhja e trashëguar.
 • Përkeqësimi i sistemit imunitar.
 • Plagosje.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Si ta njohim trombozën?

Nëse zbulohen shenja të sëmundjes, rekomandohet që menjëherë të kontaktoni një specialist për trajtim urgjent. Njohja e përkeqësimit të venës së penisit është e thjeshtë sepse simptomat janë të dukshme dhe ulin cilësinë e jetës së një burri. Ju duhet të konsultoheni me një mjek në fazën e formimit të venave me variçe në penis, pa e sjellë përkeqësimin në tromboflebitis. Me zhvillimin e patologjisë, në të cilën hemodinamika në penis shqetësohet, vërehen simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje gjatë mbledhjes dhe palpimit;
 • ethe;
 • ënjtje e kokës së penisit;
 • dobësi;
 • mbingarkesa e përgjithshme në enët e gjakut të rajonit të penisit ose lokal;
 • çrregullime urinare;
 • mosfunksionim seksual;
 • gjendje konstante e gjysmë-ngritjes;
 • rritja e temperaturës;
 • zbehja e penisit dhe ulja e temperaturës së saj;
 • prania e një fije floku dhe skuqje të lëkurës në zonën e saj.
Erofertil  Ointments, krem ​​dhe xhel për fuqinë dhe forcojnë ereksionin

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Metodat diagnostikuese

Pas studimit, mjeku përshkruan dhënien e testeve të përgjithshme të gjakut dhe urinës, do t'ju duhet të dhuroni gjak për biokiminë. Për diagnozën e mëtutjeshme, ekzaminimet me ultratinguj të venave dhe organeve të legenit janë të rëndësishme. Shtë e rëndësishme të nënshtroheni një elektrokardiogram për të përjashtuar ose konfirmuar patologjitë kardiovaskulare. Për të identifikuar vendosjen e mpiksjes së gjakut dhe gjendjen e valvulave, kryhet një ekzaminim flebografik. Për të sqaruar diagnozën e devijimit, rekomandohet t'i nënshtrohen një ekzaminimi nga një urolog, kardiolog, dhe një këshillim i një neurolog gjithashtu do të ndihmojë.

Thrombophlebitis penile

Me trajtimin në kohë, medikamentet përdoren për të eliminuar trombozën e venave penile me miratimin e regjimit, dietës dhe ndërprerjes së pirjes së duhanit, alkoolit. Nëse gjendja po funksionon, atëherë ndërhyrja operative do të jetë e nevojshme. Për parandalimin dhe trajtimin, mjekët mund të rekomandojnë kirurgji paliative. Procesi eliminon trombozën pulmonare. Ndonjëherë, përveç trajtimit, mund të përfshihet hirudoterapia, e cila ka një efekt të dobishëm në gjendjen e sistemit vaskular.

Kirurgji për trombozë penile

Me komplikime serioze, operacioni radikal është i rëndësishëm, pa të cilin terapia e ilaçeve nuk do të ketë një efekt të dobishëm në trup. Trombektomia kryhet direkt (me kryqëzimin e anijes së dëmtuar) ose indirekt (me futjen e një kateteri në venat). Bëhet një operacion parandalues ​​për të ndarë lumen e venë në disa kanale ose ngjitje të anijes në të cilën ndodhet trombi. Ndërhyrja parandaluese tregohet nëse ka kundërindikacione për kirurgji radikale, por nuk jep një garanci 100% të mungesës së relapsit.

Medikamente për terapi

Ilaçet ndihmojnë në lidhje me dietën, pajtueshmërinë me regjimin e punës dhe pushimit. Terapia e drogës ka për qëllim eliminimin e inflamacionit dhe resorbimin e formimit të mpiksjes së gjakut, si dhe në uljen e dhimbjes. Alokoni fonde të tilla për përdorim të jashtëm, oral dhe parenteral:

 • Barnat anti-inflamatore jo-steroide – Diklofenac, Ketoprofen.
 • Ilaçet që zvogëlojnë koagulueshmërinë e gjakut – "Heparin".
 • Injeksione për shpërbërjen e mpiksjeve të fibrinës in vitro – "Thrombolitin".
 • Angioprotektorët me veprim anti-inflamator dhe dekomponues – Troxevasin.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Hirudotherapy

Përveç trajtimit kryesor, rekomandohet të drejtoheni në terapi me shushunjë. Hirudin, i cili përmbahet në gjëndrat e tyre të pështymës, ka një efekt të dobishëm në gjendjen e sistemit vaskular, duke përmirësuar tonin vaskular. Shtë e dobishme për lehtësimin e procesit inflamator dhe ënjtjen nga vendi i dëmtimit, dhe gjithashtu ndihmon për të rezistuar formimin e mpiksjes së gjakut dhe shpërndarjen e mpiksjes së gjakut në fazat e hershme.

Parandalimi i trombozës

Për të përjashtuar formimin e mpiksjes së gjakut në penis, mos drejtoni venat me variçe të gjymtyrëve dhe trajtoni sëmundjen në kohën e duhur.

Shtë e rëndësishme të braktisni zakonet e këqija: pirja e duhanit, alkooli dhe përdorimi i produkteve të dëmshme. Një mënyrë jetese e shëndetshme dhe aktive ndikon pozitivisht në gjendje; rekomandohet një vizitë në palestër. Për qëllime parandalimi, mjekët sugjerojnë marrjen e drogave bazuar në xhinkgo biloba (për shembull, ProstaSabal). Për të parandaluar rikthimin, mund të atribuohen një numër i ilaçeve: anti-inflamator, ilaçe për dhimbje dhe hollues të gjakut. Një rol të rëndësishëm në përjashtimin e venave me variçe dhe trombozën e penisit luan një jetë seksuale e shëndetshme pa abstinencë të zgjatur.

Simptomat e tromboflebitit të penisit dhe metodat e trajtimit

Tromboflebiti i venës dorsale të penisit nuk mund të shfaqet spontanisht. Ekzistojnë një numër i faktorëve parësor që e parashikojnë atë. Njëra prej tyre është një shkelje e rrjedhës venoze të gjakut të organit gjenital mashkullor. Në fazën e parë, vërehen venat me variçe të penisit. Duke lënë këto simptoma pa vëmendje dhe trajtim, pacienti me besim i afrohet tromboflebitit të penisit.

Si ta njohim patologjinë

Një diagnozë e tillë si tromboflebiti karakterizohet nga inflamacioni i mureve venoze dhe formimi shoqërues i mpiksjes së gjakut. Ata, nga ana tjetër, me kalimin e kohës mbivendosin murin e anijes. Prandaj, venat me variçe me të drejtë konsiderohen me të drejtë një pararojë e tromboflebitit të penisit mashkullor.

Patologjia ndodh për disa arsye: trauma, masturbim të shpeshtë dhe sëmundje seksualisht të transmetueshme. Extremelyshtë jashtëzakonisht e rëndësishme të mos i kaloni këto simptoma dhe të konsultoheni me një mjek në këtë fazë. Trajtimi i përshkruar me kohë do të ndalojë procesin inflamator para fillimit të tromboflebitit.

Erofertil  Problemet e potencialit në 40

Nëse patologjia e rrjedhjes venoze të gjakut të penisit nuk është korrigjuar me kohë, kjo çon në shfaqjen e një sëmundjeje të tillë si tromboflebiti i enëve të phallus. Ajo shoqërohet nga:

 1. Një mbivendosje e lumenit venoz, i cili çon në një shkelje të rrjedhës së gjakut të venave të penisit.
 2. Rreziku i një qarkullimi të gjakut që transferon një pjesë ose një mpiksje të tërë gjaku që është shkëputur nga muri i një vena.
 3. Vetë-resorbimi i një mpiksje gjaku.
 • Ngritje e dhimbshme.
 • Dhimbje të mprehtë nga prekja e penisit.
 • Edemë e penisit.
 • Hiperemia lokale ose e përgjithshme e penisit.
 • Një rritje në temperaturën e trupit, e shoqëruar nga ethe dhe dobësi e përgjithshme.

Simptomat akute të tromboflebitit nuk mund të injorohen, kështu që pacienti menjëherë kërkon ndihmë mjekësore dhe mëson për sëmundjen e tij. Sidoqoftë, dhimbja e mprehtë e mprehtë me tromboflebitis e një organi mashkullor nuk ndodh kurrë. Kjo është gjithmonë një gjendje në rritje që nuk u vërejt menjëherë dhe u ndal me ilaçe. Fotografia tregon sesi venat me variçe të manifestuara nga jashtë, duke kaluar në tromboflebitë të penisit.

Me sëmundje, një mbledhje bëhet e dhimbshme.

Nëse këto simptoma injorohen dhe nuk merret vëmendja mjekësore, atëherë pacienti pret dhimbje të forta në perineum, suppuration lokale dhe ulcerat trofike të penisit.

Në raste të rralla, me një formë të përparuar të trombozës së organeve mashkullore, simptomat e mëposhtme mund të vërehen: një rritje në temperaturën e përgjithshme të trupit, ethe. Në vend, lëkura në zonën e prekur mund të bëhet e kaltër. Pacienti ndjen dobësi, apati. Ekziston një gjendje e dehjes së trupit. Në mungesë të trajtimit dhe korrigjimit të mënyrës së veprimtarisë, mund të ndodhin fenomene septike, abscesi metastatic dhe lezione flegmonoze.
Besohet se rrjedha e sëmundjes komplikon: një mënyrë jetese e ulur dhe e ulur, kapsllëk kronik, mbipesha dhe, natyrisht, kequshqyerja. Përveç trajtimit të menjëhershëm, është e nevojshme një dietë me shumë ushqime bimore dhe vitaminë C.

Si të kuroni një sëmundje

Trajtimi konservativ i tromboflebitit të një anëtari bazohet në një regjim dhe dietë të veçantë. 3 ditët e para – një regjim i rreptë pastel, pastaj kalimi në gjysmë shtrati. Shtë e rëndësishme të përdorni fashë elastike në gjymtyrët, si një mjet për të parandaluar trombozën e venave të tjera të trupit dhe arteries pulmonare. Dieta është përjashtimi i alkoolit, i skuqur dhe pikant; konsum i zvogëluar i kripës; pirja e sasive të mëdha të ujit mineral.

Sfondi i dhimbjes hiqet me ilaçe. Për shembull, terapi me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (Diklofenac), dhe me dhimbje të forta në zonën e penisit – analgjezikë narkotikë.

Trajtimi përfshin resorbimin e mpiksjes së gjakut në enët e gjakut me ndihmën e disgjistruesve dhe hemokorrektorëve. Për shembull, ilaçe të tilla si Reopoliglyukin, Trental ose Aspirin zvogëlojnë ndjeshëm simptomat. Konsistenca e gjakut rregullohet me ndihmën e antikoagulantëve – Heparin ose Fragmin. Toni vaskular është përmirësuar me ndihmën e venotonikës – Venoruton, Troxevasin ose Detralex.

Dhimbja në sëmundje hiqet me ilaçe.

Dhe vetëm nëse këto masa për të luftuar tromboflebitin nuk ishin mjaftueshëm efektive dhe simptomat nuk janë zhdukur, ato vazhdojnë në trajtimin kirurgjikal.

Qëllimi i kirurgut është të rivendosë rrjedhjen e gjakut nga penisi përmes venave dhe të parandalojë emboli pulmonare. Për këtë, përdoren 2 metoda:

 1. Radikal (konsiderohet ideal).
 2. Paliativ (ka vlerë parandaluese).

Një teknikë radikale përfshin heqjen e një mpiksje gjaku në mënyra të drejtpërdrejta dhe indirekte. Direkt konsiston në kryqëzimin e anijes së dëmtuar, heqjen e masave trombotike dhe plastikën e lumenit venoz. Me nxjerrjen indirekte, një thrombus hiqet nga një kateter i futur në venë.

Metoda paliative përdoret vetëm për parandalimin e një komplikacioni kaq të rrezikshëm siç është embolia pulmonare. Gjatë operacionit, lumeni i enës venoze të penisit është i ndarë në disa kanale. Kjo është e mundur falë mjeteve moderne të kirurgjisë vaskulare – filtra kava. Së bashku me këtë, venat mund të lidhen me një mpiksje gjaku brenda. Por kjo është vetëm nëse ka kundërindikacione ndaj metodave të tjera.

Pas operacionit, pacientët shtrëngojnë fort gjymtyrët e poshtme. Ato përfshijnë mbështetjen e drogës: Heparin, Aspirin, analgjezikë.

Nëse pacienti vuri re simptoma në kohë dhe filloi trajtimin, atëherë prognoza në shumicën e rasteve është e favorshme për jetën dhe shëndetin. Edhe pse, nëse një predispozitë e tillë manifestohet, atëherë një rikthim është gjithashtu i mundur. Prandaj, ilaçet anti-inflamatore josteroide jo-steroide që kanë një efekt antiplomatik (Aspirin) dhe qetësues kundër dhimbjes, përshkruhen në mënyrë profilaktike. Tromboza e rrjedhshme çon në komplikime, ndër të cilat janë abscese, tromboembolizëm pulmonar dhe kalim në anije të tjera.

Siç tregon praktika, një jetë seksuale e shëndetshme pothuajse plotësisht eliminon venat me variçe dhe tromboflebitin e organit gjenital mashkullor.

Shahinclub Shqipëri