Nocturia (urinim i shpeshtë i natës) shkakton, trajtim, parandalim

Për burrat e shëndetshëm, konsiderohet normë në urinë deri në 80% të lëngut të konsumuar. Sasia e urinës që ekskretohet gjatë ditës duhet të jetë më e madhe se nata. Nëse ndryshon ky raport, kjo gjendje quhet nocturia. Shkelje të tilla ndikojnë negativisht në shëndetin. Do të kuptojmë pse shfaqet nokturia, cilat janë simptomat dhe llojet e saj, si kryhet trajtimi dhe çfarë lloj profilaksie ekziston për burrat për të shmangur sëmundjen.

Kjo është e rëndësishme! Nuk do të ketë probleme me potencialin nëse çdo mëngjes gjëja e parë. Lexoni më shumë >>>.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Cili është rreziku i sëmundjes

Prishja e organeve urinare çon në probleme serioze shëndetësore. Urinimi i shpeshtë mund të çojë në humbjen e një sasie të madhe të lagështirës dhe të shkaktojë dehidrim.

Normalisht, një njeri duhet të zbrazë ureterin jo më shumë se një herë në natë. Nëse kjo ndodh më shpesh, atëherë mund të flasim për shenja të aktivitetit të dëmtuar të veshkave.

Në këtë gjendje, sasia e urinës së natës bëhet më e madhe se dita. Nocturia është mjaft e rrezikshme, sepse një sëmundje e tillë çon në probleme me gjumin, lodhjen, stresin, uljen e performancës mendore dhe depresionin.

Shkaqet e sëmundjes

Urinimi i shpeshtë i natës i shkurtër në natyrë te burrat, si dhe tek gratë, shkakton një sërë sëmundjesh:

 • Probleme me veshkat, për shkak të të cilave zgjerohen enët e këtij organi, gjë që rrit rrjedhjen e gjakut gjatë natës;
 • Cirroza e mëlçisë, e karakterizuar nga hipertension arterial, duke provokuar nocturia;
 • Dështimi i zemrës, i karakterizuar nga ngecja në venat dhe mbajtja e lëngjeve gjatë ditës;
 • Sëmundja tiroide;
 • Diabeti insipidus, i shoqëruar nga pamundësia për të mbushur mungesën e ujit;
 • Adenoma e prostatës është një nga arsyet e zakonshme pse shfaqet nokturia. Në një gjendje të zmadhuar, gjëndra e prostatës përkeqëson daljen e urinës;
 • Atrofia e muskujve të legenit. Në thelb, me këtë gjendje, urinimi i shpeshtë i natës zhvillohet tek gratë, pasi muskujt e tyre vuajnë gjatë shtatëzënësisë dhe lindjes së fëmijëve, por te burrat këta muskuj gjithashtu mund të atrofizojnë, për shembull, me hernie ose lëndime;
 • Anemia përtokësore që shfaqet në sfondin e anemisë;
 • Edemë që vjen nga stanjacioni i gjakut;
 • Marrja e diuretikëve dhe ilaçeve të caktuara gjatë natës, si dhe alkooli dhe çaji.

Shumica e mjekëve janë të bindur që fallusi mund të rritet vetëm me anë të operacionit. Sidoqoftë, kjo metodë është shumë e rrezikshme. Përveç kësaj, ajo jep një efekt të përkohshëm.

Prandaj, burrat ende përpiqen të gjejnë për veten e tyre një mënyrë më të thjeshtë dhe më të lirë për të zgjidhur problemin me madhësinë e trupit.

Erofertil  Farë është impotenca

Methoddo metodë e zmadhimit të penisit, e cila kryhet në shtëpi, me të vërtetë mund të shtojë disa centimetra në një organ të pamjaftueshëm të madh. Por burrat duhet të kuptojnë se procedurat e tilla shpesh çojnë në zhvillimin e pasojave të pakëndshme për shëndetin.

Nëse ata ende dëshirojnë ta bëjnë phallusin e tyre pak më të madh, atëherë duhet të kërkojnë ndihmën e një specialisti. Ai do t'ju tregojë opsionin më efektiv dhe të sigurt për zmadhimin e penisit, i cili do të shpëtojë një njeri nga kompleksi i tij .. Deri më tani, kremi më i njohur për zgjerimin e penisit është Titan Gel

Format e sëmundjes

Në varësi të arsyeve që provokojnë nocturia, dallohen format e mëposhtme:

 • Nocturia e përkohshme tek burrat formohet gjatë kushteve të krizës dhe takikardisë;
 • Nocturia e përhershme formohet gjatë patologjive të organeve të brendshme.

Për nga natyra e urinës së formuar në ditë, sekretoni:

 • Nocturia e vërtetë karakterizohet nga një ndërprerje e daljes së urinës gjatë ditës;
 • Nocturia intermitente, në të cilën sasia e urinës që ekskretohet në ditë nuk zvogëlohet.

Simptomat e patologjisë

Si rregull, përdorimi i rritur i tualetit gjatë natës regjistrohet tek burrat në moshë të pjekur. Në fillim, numri i vizitave të natës në tualet bëhet i njëjtë si gjatë ditës, por më pas natën ka më shumë prej tyre.

Nëse sëmundja shoqërohet me funksionim të dëmtuar të ure, lindin vështirësi me akumulimin ose tërheqjen e urinës.

Problemet me përfundimin:

 • Vonesë e gjatë para lëshimit të urinës;
 • Urina del në pika ose në një rrjedhë shumë të hollë;
 • Ndjenja e zbrazjes jo të plotë të ure.

Problemet e akumulimit:

Anëtarja u rrit me + 3,5cm. Mënyra e vërtetë!

 • Pamundësia e një vonese të gjatë në urinë;
 • Urinim i shpeshtë gjatë natës;
 • Mospërmbajtje e plotë, pamundësia për të kontrolluar fillimin e urinimit.

Nocturia ka simptomat e mëposhtme të zakonshme:

 • Etje e rritur (edhe në të ftohtë);
 • Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës;
 • Swnjtje e fytyrës dhe gjymtyrëve;
 • Dallimet në peshë.
Erofertil  Produkte të shkëlqyera të fuqisë mashkullore

Nëse sëmundje të tjera, të tilla si cystitis dhe pyelonephritis, bashkohen me nokturinë, shtohen simptomat e mëposhtme:

 • Dhimbje në barkun e poshtëm;
 • Djersitje e tepruar;
 • dehidratim;
 • Një rritje në temperaturën;
 • Dhimbje koke;
 • Sindroma e intoksikacionit;
 • Rritja e presionit të gjakut;
 • Edemë e rritur;
 • Ulur oreksin;
 • Skuqje të lëkurës.

Diagnoza e problemeve

Urologu zbulon praninë e sëmundjeve tek pacienti, studion simptomat dhe për të përshkruar trajtim, kryen testet e mëposhtme:

 • urinalysis;
 • Përcaktimi i sasisë së hormonit antidiuretik;
 • Testi i Zimnitsky (për të përcaktuar aftësinë e përqendrimit të veshkave);
 • Mbjellja e pasme e urinës (për të zbuluar infeksione);
 • Ultratinguj i veshkave (për të përcaktuar vëllimin e mbetur të urinës).

Urologu mund ta emërojë pacientin të mbajë ditar për të regjistruar numrin e vizitave në tualet për tre ditë. Bazuar në rezultatet e hulumtimit, përcaktohet kursi i mëtutjeshëm i terapisë.

Trajtimi i nocturisë

Para trajtimit, është e nevojshme të zbulohen arsyet e zhvillimit të procesit, për shembull, nëse ka patologë të zemrës, kërkohet një ekzaminim kardiolog. Në çrregullime të rënda vaskulare, trajtimi kirurgjikal mund të jetë i nevojshëm.

Nëse urinimi i shpeshtë i natës i shkurtër në burra të rinj ndodh për shkak të problemeve në arteriet renale, duhet të kryhen procedura kirurgjikale minimale invazive, për shembull, operacioni endovaskular për të ndihmuar në vendosjen e rrjedhës së gjakut dhe për të përmirësuar patentën vaskulare. Asnjë prerje domethënëse nuk mbetet nga një ndërhyrje e tillë, pasi kryhet një birë në hip.

Në prani të inflamacionit të gjëndrës së prostatës, ndonjëherë kërkohet ndërhyrje kirurgjikale. Teknologjitë inovative për trajtimin e neoplazmave të prostatës janë shumë efektive.

Ilaçet e mëposhtme përshkruhen si terapi ilaçi:

 • Barnat anti-inflamatore jo-steroide: Diklofenac, Indomethacin;
 • Mjetet për forcimin e rrjedhës së gjakut: Pentoxifylline;
 • Nootropnye peraparaty: piracetam;
 • Ilaçet për të përmirësuar funksionimin e urinës: Oxybutynin;
 • Antidepresantët: fluoksetina.

Dieta për sëmundjen

Për të ulur urinimin e shpeshtë të natës tek burrat, duhet të ndiqni një dietë që do të ndihmojë në përmirësimin e aktivitetit kardiak dhe të ketë një efekt të dobishëm në funksionimin e sistemit nervor:

Shahinclub Shqipëri