Ndërtimi penal i paplotë

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Tofarë duhet të bëni nëse një ngritje e keqe dhe e dobët

Në çdo burrë seksualisht të pjekur, zgjimi seksual manifestohet në zmadhim të penisit, bëhet i vazhdueshëm dhe elastik. Por nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm, përfaqësuesit e gjysmës së fortë të njerëzimit përballen me një ngritje të dobët ose mungesë të plotë të tij. Edhe përkëdheljet sensuale të një gruaje të dashur nuk janë në gjendje të ndikojnë në stabilizimin e jetës seksuale në rastin kur një mashkull diagnostikohet me mosfunksionim ngrerë. Kjo situatë depresionon të dy partnerët dhe lind pyetja: çfarë të bëni nëse një ereksion i keq dhe i dobët?

Mosfunksionimi ngrerë mund të ndodhë si në mungesë të plotë të zgjimit dhe në një ulje të ereksionit. Burri nuk është në gjendje ta përfundojë marrëdhënien seksuale me derdhje natyrale, penisi bëhet letargjik. Ndërtimi më i keq ndodh tek çdo njeri në kategori të ndryshme moshe. Dhe nëse kjo nuk është e lidhur me afrimin e pleqërisë, kur një mbledhje e dobët është e natyrshme, atëherë mos e hiqni problemin.

Disordersrregullimet seksuale në meshkuj në shumicën e rasteve kanë të bëjnë me zhvendosjet psikologjike në vetëdije. Ndërtimi i keq shfaqet për arsye:

 • Lodhje e tepërt fizike dhe emocionale.
 • Pakënaqësia ndaj veprimeve të partnerit seksual, zakone jo standarde në seks.
 • Një frikë patologjike nga konceptimi i një fëmije ose infektimi nga sëmundje të rrezikshme.
 • Mungesa e seksit për një kohë të gjatë.

Ndërtimi i dobët, që vjen nga problemet psikologjike, çon në një mungesë të plotë të mall për partnerin. Në këtë mëngjes, një anëtar i burrit vazhdon të ngrihet. Një pamje tjetër vërehet nëse dobësimi i ereksionit ka një shpjegim organik. Tërheqja seksuale ndaj një gruaje është e pranishme, edhe në mbledhje në mëngjes dhe në mbrëmje, por me kontakt të drejtpërdrejtë ka letargji të penisit. Pse po ndodh kjo? Ndërtimi jo i plotë bëhet për arsye organike.

Diabeti mellitus

Pavarësisht nga forma e diabetit, mbledhja jo e plotë ndodh në 75% të burrave. Efekti në jetën seksuale të kësaj sëmundje të fshehtë është për shkak të shqetësimeve në enët e gjakut. Për shkak të së cilës ndjeshmëria e kokës, scrotum dhe perineum zvogëlohet, derdhja është e vështirë. Edhe me një dëshirë akute, një mbledhje e dobët e bën marrëdhënien seksuale të pamundur. Përveç kësaj, diabeti destabilizon proceset metabolike në indet nervore – një burrë përfundimisht pushon së interesuari për seksin e femrës.

Varësia e alkoolit dhe nikotinës

Lexuesit tanë rekomandojnë

Lexuesi ynë i rregullt u shpëtua nga problemet me potencialin me një metodë efektive. Ai e testoi atë vetë – rezultati është 100% – eleminim i plotë i problemeve. Ky është një ilaç natyral i bazuar në barishte. Ne kontrolluam metodën dhe vendosëm ta këshillojmë atë. Rezultati është i shpejtë. METODA EFEKTIVE.

Alkooli në vetvete është i dëmshëm për trupin e njeriut, dhe nëse sasia e tij gjithashtu tejkalon të gjitha normat e lejueshme, atëherë nuk ka nevojë të flasim për shëndetin. Pijet alkoolike çojnë në vdekjen e shumë qelizave, spermatozoidët bien nën ndikimin e tyre negativ – numri i të qëndrueshëm është zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme. Alkooli dhe fuqia e ngadaltë lidhen së bashku për shkak të dëmtimit të transmetimit të hormoneve nga truri në organet gjenitale.

Mbledhja e ngadaltë ndodh tek burrat që kanë qenë prej kohësh të varur nga pirja e duhanit. Nikotina kontribuon në një zgjerim të mprehtë të enëve të gjakut, të cilat së shpejti do të ngushtohen ndjeshëm. Me një kërcim të tillë, nuk është për t'u habitur që qarkullimi i gjakut përkeqësohet në të gjithë trupin, përfshirë penisin. Një anëtar i paqëndrueshëm është rezultat i mungesës së gjakut që hyn në të.

Burrat në përpjekje për të ndërtuar muskuj përdorin steroid, duke çuar në një ulje të efikasitetit të penisit. Përgatitjet e tilla përmbajnë një përqendrim të shtuar të steroidëve anabolikë. Kur ata hyjnë në trup, prodhimi i testosteronit ndalet. Masa muskulore ndërtohet për shkak të hormoneve artificiale mashkullore, por penisi rritet dobët.

atherosclerosis

Ndërtimi i dobët bëhet i mundur për shkak të dëmtimit të sistemit kardiovaskular. Gjatë zgjimit seksual, truri merr një sinjal të përshtatshëm, duke e lejuar atë të japë një urdhër për rrjedhjen aktive të gjakut në organet gjenitale. Në këtë rast, nuk duhet të ketë ndonjë ndërhyrje në enët e gjakut në mënyrë që penisi të jetë i qëndrueshëm gjatë gjithë kontaktit. Pllakat aterosklerotike që mbushin enët ndërhyjnë në përmbytjen e gjakut, rezultati është një mbledhje e dobët.

Erofertil  Si të bëni fuqi pa ilaçe

Ndërtimi jo i plotë është simptoma e parë e rëndësishme e sëmundjeve të tilla si prostatiti, adenoma e prostatës dhe sëmundja e Peyronie.

Ndërtimi jo i plotë në shfaqjen e parë shkakton vetëm një ndjenjë zhgënjimi dhe bezdie përpara partnerit. Por nëse një mbledhje e dobët e përndjek një njeri për një kohë të gjatë, atëherë duhet të mendoni të vizitoni një urolog ose androlog. Në fund të fundit, një mbledhje e paqëndrueshme mund të përbëjë një kërcënim jo vetëm për gjendjen psikologjike, por gjithashtu tregon praninë e sëmundjeve të rrezikshme në sistemin riprodhues. Prandaj, është shumë e rëndësishme të diagnostikohet, të përcaktohet shkaku i një ereksioni flakid dhe të fillohet trajtimi efektiv.

Terapia përfshin marrjen e ilaçeve, veprimi i të cilit ka për qëllim eliminimin e shkaqeve. Ndonjëherë është e mjaftueshme të ktheheni në një ngritje normale te burrat për të kryer terapi të drogës që përmirëson qarkullimin e gjakut dhe stabilizon presionin e gjakut. Për sëmundjet e sistemit gjenitourinar, do të kërkohen ilaçe anti-inflamatore. Nëse anëtari nuk qëndron për arsye psikologjike, mjeku përshkruan qetësues.

Terapia përfshin marrjen e medikamenteve

Si ta trajtoni mosfunksionimin erektil, do të tregojë mjeku. Ekzistojnë disa metoda:

 • Masazh i prostatës. Proceset inflamatore në këtë organ çojnë në një ulje të rrjedhës së gjakut në penis. Lëvizjet e masazhit do të zvogëlojnë këtë efekt.
 • Terapia e valës së goditjes. Me këtë procedurë, valët e zërit me gjatësi dhe frekuenca të ndryshme ndikojnë në indin gjenital. Qarkullimi i gjakut rikthehet, dhe një anëtar me qëndrim të dobët rikthen qëndrueshmërinë e tij të mëparshme.
 • Ndërhyrja kirurgjikale. Defektet në arteriet dhe bllokimi i venave në penis korrigjohen me anë të operacionit.

Veprim urgjent

Ka ilaçe që njëkohësisht ndikojnë në një mbledhje të dobët. Përbërja e tabletave përfshin sildenafil ose tadalafil. Këto substanca mund të ndihmojnë në stabilizimin e rrjedhës së gjakut në enët e legenit, nëse mbledhja është e dobët. Veprimi i ilaçeve të tilla ndodh gjatë disa orëve, pas së cilës kthehet një mbledhje jo e plotë, ndodh një efekt i paqëndrueshëm. Teknikat pasuese kërkojnë një rritje të dozës, pa këtë, organi gjenital mashkull nuk do të jetë i fortë. Masat urgjente me përdorimin e këtyre ilaçeve mund të përdoren jo më shumë se 1-2 herë në muaj. Në fund të fundit, ato kanë efekte anësore dhe kundërindikacione mjaft serioze.

Mjekësia tradicionale

Mjekësia alternative sugjeron përdorimin e shtesave bimore në mënyrë që ereksionet e paqëndrueshme të mos ndërhyjnë në jetën seksuale. Bimët medicinale përmbajnë substanca të dobishme, dhe disa përfaqësues të botës së bimëve kanë vërtet veti unike. Ereksioni i ngadaltë trajtohet në mënyrë të përkryer me tinkura të tilla medicinale:

Këto bimë ndihmojnë në forcimin e enëve të gjakut, stimulimin e qarkullimit të gjakut dhe ndikojnë në të gjithë sistemin kardiovaskular. Gjithashtu, disa bimë përmbajnë zink, që është e nevojshme që një anëtar në këmbë të mbajë një gjendje të ngazëllyer për një kohë të gjatë.

Recetat e mjekësisë tradicionale për një anëtar të palcës rekomandohen të përdoren së bashku me ilaçet tradicionale. Vetë barishtet, megjithëse kanë veti të dobishme, nuk do të jenë në gjendje të përballojnë më vete me shkelje të rëndësishme në sistemin riprodhues. Për më tepër, dhuratat e natyrës gjithashtu kanë një numër të kundërindikacioneve dhe në kushte të pafavorshme mund të përkeqësojnë gjendjen e një njeriu – mbledhja e pamjaftueshme do të shkojë në fazën e mungesës së plotë.

Për të përjashtuar pasojat e mundshme negative, rekomandohet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe vetëm pasi ta përdorni, përdorni tinkura bimësh. Shtë gjithashtu e rëndësishme të blini lëndë të para të thata për përgatitjen e ilaçeve në barnatore të specializuara, ku të gjitha ilaçet janë të certifikuar. Dhe, natyrisht, ju nuk mund t'i nënshtroheni reklamave ndërhyrëse dhe nëse mbledhja është e paqëndrueshme, blini pilula të bazuara në barishte me origjinë të panjohur. Më shpesh ata dalin në shitje nga Tajlanda dhe Kina, ku prodhohen në kushte klandestine. Droga të tilla, në vend që të ndihmojnë për të eleminuar një mbledhje të dobët tek burrat, do të shkaktojnë helmim.

Keni probleme serioze me POTENCIAL?

A keni provuar shumë mjete dhe asgjë nuk ka ndihmuar? Këto simptoma janë të njohura për ju të dorës së parë:

 • ngritje e ngadaltë;
 • mungesë dëshire;
 • mosfunksionimi seksual.

E vetmja mënyrë operacioni? Prisni dhe mos veproni me metoda radikale. Potenciali për ta rritur është e mundur! Ndiqni lidhjen dhe zbuloni se si ekspertët rekomandojnë trajtimin.

Shkaqet dhe trajtimet për mbledhje jo të plotë

Problemi i ngritjes jo të plotë përballet si burra të moshuar ashtu edhe burra të rinj. Cilësia e një mbledhje përcaktohet kryesisht nga gjendja e shëndetit të burrit dhe mënyra e jetesës së tij. Sapo të ketë ndodhur një gabim, ajo mund të zgjojë një seri të tërë të problemeve mendore, së bashku me probleme të vogla fizike, një mbledhje mund të zvogëlojë jetën seksuale në zero.

Ndërtimi dhe ndryshimet në lidhje me moshën

Ereksionet jo të plota në moshë të re shoqërohen më shpesh me sëmundje urologjike siç janë adenoma, prostatiti, dëmtimet kurrizore dhe të legenit. Në rininë, një ngritje ndodh nën ndikimin e mendimit të afërsisë vetëm, me kontakt sipërfaqësor aksidental në një valle ose transport. Gjatë kësaj periudhe, funksioni nuk kontrollohet nga dëshira dhe vullneti i burrit. Shumica e ereksioneve që rezultojnë janë të plota dhe të qëndrueshme, që përfshin mbushjen e tre trupave shpellë me gjak.

Në një moshë më të pjekur, ereksioni është i paplotë para momentit të marrëdhënies seksuale direkte. Një tension më i dobët vërehet në pjesën e trupit dhe kokës së ulët kavernoze. Ndryshime të tilla janë rezultat i ndryshimeve që lidhen me moshën.

Nëse një mbledhje arrin nivelin e kërkuar deri në kohën kur futet penisi, kjo konsiderohet normë.

Erofertil  Dëmi nga pirja e cigareve ndikon në trupin e njeriut, pasojat

Shkaqet e ereksionit jo të plotë

Ereksionimi jo i plotë, ose i pamjaftueshëm, është një pasojë ose simptomë e sëmundjeve të natyrës së ndryshme. Kategoria e mendjes përfshin strese të shpeshta, depresion, punë të tepruar morale. Vlen të kërkohet një shkak fizik në sëmundjet e sistemit gjenitourinar, kardiovaskular, hormonal, shpesh lind një mbledhje e pamjaftueshme si rezultat i dëmtimeve të perineumit, ijëve, legenit dhe shpinës.

Përveç sa më sipër, një dietë jo e shëndetshme, një mënyrë jetese e ulur, konsumi i alkoolit dhe pirja e duhanit kanë një efekt negativ në një mbledhje.

Mosfunksionim ngrerë mikroskopik

Koncepti i mbledhjes jo të plotë mund të ketë një karakter të ndryshëm dhe të shoqërohet me simptoma të tjera. Nëse një ngritje megjithatë lind, por ereksionet në mëngjes dhe spontan bëhen gjithnjë e më pak, shikoni për shkakun në gjendjen e dobët të anijeve. Pllakat aterosklerotike ndikojnë negativisht në arteriet, duke ngushtuar lumen e tyre. Si rezultat, nxitimi i gjakut në penis zvogëlohet, dhe cilësia e ereksionit po bie me shpejtësi. Në rrezik janë ata që diagnostikohen me sëmundje koronare të zemrës dhe hipertension.

Fajtorët e fiaskos së shtratit mund të jenë jo vetëm arteriet, por edhe venat. Violationsdo shkelje e sistemit venoz mund të provokojë një rrjedhje të mprehtë të gjakut nga trupat shpellorë të penisit. Vëmendje e veçantë për këtë grup arsyesh duhet t'u kushtohet duhanpirësve. Nikotina mund të shkaktojë spazëm të rëndë vaskular, i cili ngushton enët e penisit përgjysmë, si rezultat i të cilit cilësia e ereksionit zvogëlohet përgjysmë. Vëzhgoni vazhdimisht tensionin tuaj të gjakut dhe kolesterolin.

Nëse ereksionet spontane dhe të natës ruajnë frekuencën e tyre, dhe në momentin "e duhur", një mbledhje mungon ose ndalet, situata të tilla në shumicën e rasteve lindin në sfondin e stresit të rëndë. Workaholics janë të ekspozuar ndaj tyre, të gatshëm të sakrifikojnë gjithçka për hir të punës, dhe madje edhe një partner i ri seksual që mund të shkaktojë pasiguri te një burrë mund të jetë një burim i fiaskos. Nëse nuk mund ta përballoni vetë problemin, kontaktoni një specialist. Situata të tilla grumbullohen si një top dëbore: kundër sfondit të stresit, seksi refuzohet, mungesa e kësaj të fundit përcakton rritjen e vetë-dyshimit.

Nëse një mbledhje jo e plotë shoqërohet me një rënie të dëshirës seksuale, kushtojini vëmendje mungesës së testosteronit. Në fund të fundit, siç e dini, është ky hormon që e bën njeriun një pjesë të fortë të njerëzimit. Sasia e testosteronit është zvogëluar nëse mbipesha dhe abuzimi i alkoolit, përfshirë birrën, kanë gjetur një vend të rehatshëm në jetën e pacientit. Dopplerografia me ultratinguj, penile dhe testet hormonale do t'ju ndihmojnë të merrni një pamje të plotë.

Sport ekstrem, aksidente me lloje të ndryshme të dëmtimeve sjellin dëmtim të nyjeve nervore dhe fibrave që kontrollojnë penisin. Edhe osteokondroza dhe radikuliti mund të luajnë një rol të madh në dështimin tuaj seksual.

Në një grup të veçantë, ia vlen të atribuoni arsyet që lidhen me përdorimin e produkteve kimike dhe medicinale. Simpatholytics alfa dhe beta qendrore dhe periferike, bllokuesit H2 dhe antidepresivët veprojnë negativisht në "forcën" e mashkullit.

Nëse mbledhja jo e plotë nuk vjen një

Shpesh, një nivel i pamjaftueshëm i ereksionit shoqërohet nga një numër simptomash që do të ndihmojnë për të gjetur shkakun rrënjësor:

 1. Ulur epsh, një ngritje e rrallë dhe e pamjaftueshme, tërheq dhimbje në perineum dhe në bark të poshtëm, urinim i shpejtë janë simptoma të gjalla të infeksioneve gjenitale dhe prostatitit. Herpesi, pasi është vendosur në trupin mashkullor, vepron në humbjen e qelizave nervore, të cilat janë përgjegjëse për procesin e ngacmimit.
 2. Marrëdhënia seksuale afatshkurtër, e shoqëruar me dhimbje të dhimbshme, tregon inflamacion të tuberkulës seminale. Procesi inflamator provokon derdhje të parakohshme, shkaku i vërtetë duhet të kërkohet te prostatiti i mundshëm.

Metodat për diagnostikimin dhe trajtimin e ereksionit jo të plotë

Trajtimi i një mbledhje jo të plotë që është shfaqur mbi baza psikologjike kërkon përjashtimin e situatave stresuese dhe një ulje të ngarkesave nervore. Shpesh, për të rritur vetëbesimin dhe vetëvlerësimin, kërkohet ndihma e një psikologu.

Burrat në rrezik të rraskapitjes së shpeshtë fizike janë në rrezik. Nëse e konsideroni veten të jetë në një grup të tillë, përpiquni të siguroni një pushim të mirë, përpiquni të shpërndani saktë kohën e caktuar për gjumë dhe zgjim. Një mbledhje mund të rikthehet pas një kohe, kështu që mos nxitoni të dëshpëroheni.

Trajtimi i burimit kërkon mosfunksionim ngrerë që vjen nga diabeti mellitus, ateroskleroza dhe prostatiti. Në këtë situatë, trajtimi bazohet në terapi afatgjatë të ilaçeve me përdorimin e ilaçeve stimuluese.

Nëse diagnoza nuk ka krijuar një varësi të fuqisë jo të plotë nga çrregullimet mendore dhe fizike, kushtojini vëmendje atyre zakoneve të këqija që janë të pranishme në jetën tuaj. Jo vendi i fundit është ekuilibri i të ushqyerit. Nëse trupi juaj ka kolesterol shumë të lartë, rishikoni dietën tuaj. Afërdiziacët, ushqimet e detit dhe produktet e qumështit, perimet dhe bimët kanë një efekt pozitiv. Një recetë e thjeshtë dhe e shijshme është në gjendje të kthejë "luftëtarin" për të luftuar gatishmërinë brenda një muaji – hani një lugë çaji mjaltë me arra të copëtuara çdo mëngjes.

Rrjedha e dobët e gjakut në penis ndodh si rezultat i ngecjes, që vjen nga një mënyrë jetese e ulur. Në rrezik janë ata që lënë pas dore sportin. Gjimnastika, ecja, vrapimi dhe çiklizmi mund të ndihmojnë. Kushti kryesor për marrjen e rezultatit është natyra sistematike e klasave. Sigurohuni që të monitoroni nivelin e ngarkesës, përndryshe situata mund të përkeqësohet.

Ndani atë me miqtë tuaj dhe ata me siguri do të ndajnë diçka interesante dhe të dobishme me ju! Veryshtë shumë e lehtë dhe e shpejtë, thjesht shtypni butonin e shërbimit që përdorni më shpesh:

Shkelje në zonën gjenitale të një burri

Ndërtimi jo i plotë e bën njeriun të shqetësohet. Shtë e nevojshme të merren parasysh sëmundje të ndryshme që zvogëlojnë zgjimin seksual. Nuk rekomandohet të eliminoni patologjinë më vete. Marrja e barnave stimuluese mund të përkeqësojë shkakun dhe të zgjasë procesin e rikuperimit. Ulja e potencialit kërkon ndërhyrjen e specialistëve.

Erofertil  10 ushqime që do të shpejtojnë metabolizmin tuaj disa herë

Si lind procesi

Për të përcaktuar shkaqet e ereksionit jo të plotë, është e nevojshme të njihet procesi i formimit të zgjimit seksual.

Penisi mashkull ka tre trupa shpellë. Kur shfaqet eksitimi, gjaku derdhet në trup. Ata janë të mbushur me gjak, penisi ngrihet.

Eksitimi ndodh nën ndikimin e impulseve nervore. Truri i njeriut ka një strukturë komplekse. Secila pjesë është përgjegjëse për kryerjen e funksioneve individuale. Lëshimi i adrenalinës dhe testosteronit aktivizon fushën e trurit përgjegjës për ngjalljen. Një impuls nervor transmetohet në mbaresa në organet gjenitale. Vjen një mbledhje.

Mosfunksionime të ndryshme në sistemin e qarkullimit të gjakut ose nervor ndikojnë në procesin e ereksionit. Shkaqet duhen kërkuar në patologjitë e organeve të brendshme.

Farë shkakton

Shkaqet e mbledhjes jo të plotë janë procese të ndryshme patologjike që ndodhin në trupin e një njeriu. Ekspertët identifikojnë faktorët e mëposhtëm që zvogëlojnë agjitacionin:

 • Disordersrregullime neurologjike;
 • Dështimi hormonal;
 • Sëmundjet e sistemit gjenitourinar;
 • Patologjia bashkekohore.

Mbikëqyrja nervore çon në zhvillimin e depresionit, apatisë dhe nervozizmit. Një njeri që është në një tension nervor nuk mund ta përjetojë plotësisht procesin e zgjimit. Ky fenomen çon në përkeqësim të faktorëve dhe mungesë të plotë të aktivitetit seksual. Në një person të shëndetshëm, një mbledhje ndodh me çdo ndjesi të këndshme nga seksi i kundërt. Procesi vazhdon plotësisht. Nëse ngarkesa nervore rritet, atëherë lëshimi i testosteronit në gjak zvogëlohet, mbledhja bëhet jo e plotë.

Disrregullimi hormonal ndikon në dëshirën seksuale. Testosteroni është hormoni kryesor mashkullor që ndikon në ngjalljen. Shkelja e nivelit të këtij hormoni çon në ndryshime në zonën gjenitale. Reduktimi i testosteronit në gjak shkakton një ulje të zgjimit seksual tek burrat. Një ereksion bëhet jo i plotë ose mungesë.

Sëmundjet e sistemit gjenitourinar ndikojnë në zonën gjenitale. Proceset inflamatore çojnë në traumë dhe atrofi të indeve të penisit. Një pacient që përjeton simptoma shtesë duhet të kërkojë këshillën e një specialisti. Ai do të identifikojë problemin dhe do të përshkruajë terapinë e nevojshme.

Patologjitë e njëkohshme janë të pranishme në shumë njerëz. Sëmundjet kardiovaskulare përkeqësojnë gjendjen e venave të testeve dhe gjëndrës së prostatës. Dështimi i qarkullimit të gjatë të gjakut çon në mbledhje jo të plotë të penisit. Venat varikoze gjithashtu shkaktojnë eksitim të dobët. Problemi hiqet kirurgjikal.

Diabeti mellitus ndikon në trofizmin e indeve të organeve periferike. Muret e dobëta dhe të brishta të anijeve nuk mund të japin sasinë e nevojshme të gjakut në trupat shpellorë. Ka një rënie në mbushjen e dhomës së tretë dhe kokës. Një mbledhje nuk çon në derdhje dhe shpejt zhduket.

Prostatiti është një shkak i zakonshëm i uljes së shtytjes së seksit. Me këtë sëmundje, ndodh rritja e indeve të prostatës. Shtyp defektet urinare dhe vas. Gjaku ndalon të rrjedhë në testes, mbledhja zhduket. Trajtimi i prostatitit është i gjatë dhe kryhet me ndihmën e terapisë së kombinuar.

Mosha e pacientit ndikon gjithashtu në gjendjen e ereksionit. Në adoleshencë, të rinjtë pësojnë zgjim me ngacmues të vegjël. Arsyeja për këtë janë ndryshimet hormonale. Testosteroni tejkalon normën e tij. Normalizimi i ereksionit ndodh 2-3 vjet pas adoleshencës. Nëse shkelja ndodh në një burrë nën 40 vjeç, atëherë është e nevojshme të tingëlloni alarmin. Arsyeja është prania e ndonjë sëmundje. Pas 50 vjetësh, ka një ulje të nivelit të hormonit mashkullor, një mbledhje ndodh rrallë dhe zgjat një kohë të shkurtër.

Metodat për diagnostikimin e patologjisë

Një burrë që vuan nga një sëmundje duhet të kontaktojë një urolog. Mjeku do të përshkruaj një seri ekzaminimesh për të identifikuar shkaqet. Dallohen metodat e mëposhtme diagnostikuese:

 • Gjaku për hormonet;
 • Thyej nga uretra për infeksion;
 • Dopplerografia e enëve të penisit;
 • Diagnostifikimi i ultrazërit.

Gjaku duhet të ekzaminohet për nivelin e hormoneve. Fokusi kryesor për ereksionet e dobëta është te testosteroni dhe estrogjeni. Testosteroni ndikon në gjendjen e zgjimit të burrave, praninë e karakteristikave sekondare seksuale. Estrogjeni është i nevojshëm që pacienti të ruajë funksionin riprodhues dhe të normalizojë sistemin vaskular. Nëse niveli i këtyre substancave në gjakun e pacientit është ulur, atëherë shkaku i mbledhjes jo të plotë është dështimi hormonal.

Një njollosje nga kanali uretral do të ndihmojë në zbulimin e mikroorganizmave patogjenë që shkaktojnë sëmundje të sistemit gjenitourinar. Bakteret kanë një efekt të dëmshëm në gjendjen e indeve të buta të organeve gjenitale. Identifikimi i mikrobit do të ndihmojë në eliminimin e shpejtë të shkakut të patologjisë.

Dopplerografia është e nevojshme për të studiuar shkallën e mbushjes së enëve të gjakut. Për hulumtime, një lëng i veçantë futet në anije. Në ekranin e pajisjes, pjesët e venave që kanë kërcyes ose dëmtim janë qartë të dukshme. Diagnoza e ultrazërit është një metodë e mirë për të studiuar gjendjen e organeve të brendshme të legenit të vogël. Nëse mjeku zbulon ndonjë ndryshim në sistemin vaskular ose organet gjenitourinare, ai cakton një ekzaminim shtesë për të sqaruar diagnozën.

ilaç

Terapia duhet të zgjidhet bazuar në diagnozën e mjekut. Nëse shkaku i ereksionit jo të plotë është prostatiti ose uretriti, është e nevojshme që t’i nënshtroheni trajtimit me ilaçe antibiotikë. Substanca përzgjidhet në laborator. Ekspertët po studiojnë se cili antibiotik është efektiv kundër një bakterie të farës. Trajtimi shoqërohet me përdorimin e ilaçeve stimuluese. "Viagra" dhe "Cialis" janë të njohura. Këto substanca shkaktojnë ngjallje te burrat për një kohë të gjatë. Shtë e nevojshme të merret parasysh prania e kundërindikacioneve dhe efekteve anësore. Droga tërheqëse është kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare.

Patologjitë venoze mund të eliminohen në dy mënyra:

Ilaçet normalizojnë qarkullimin e gjakut në zonën inguinale, përmirësojnë elasticitetin e mureve vaskulare. Trajtimi me ilaçe venoze përshkruhet për ndryshime të buta në anije. Nëse patologjia nuk është e prekshme nga korrigjimi nga ilaçet, burri ka nevojë për ndërhyrje kirurgjikale. Operacioni kryhet duke përdorur një lazer. Metoda eliminon gjakderdhjen shtesë dhe shpejt thahet fushën kirurgjikale. Një burrë është restauruar plotësisht në ditën e tretë pas operacionit.

Violationsdo shkelje në zonën gjenitale kërkon mbikëqyrje mjekësore. Ndërtimi jo i plotë është eleminuar me trajtimin e duhur nga një specialist.

Shahinclub Shqipëri