Kurimi më i mirë për prostatitin sot

Prostatiti mund të trajtohet në mënyrë konservatore. Në këtë drejtim, tek burrat lind një pyetje logjike, çfarë lloj ilaçi të prostatitit duhet të përdor? Sigurisht, pilulat e mrekullive nuk ekzistojnë.

Për të ndaluar procesin inflamator në gjëndrën e prostatës, do të kërkohet një qasje e integruar, domethënë, do të duhet të përdoren disa lloje të barnave.

Si rregull, pacientët përshkruhen tableta antibakterial, alfa-1-bllokues dhe peptide bioreguluese. Trajtimi plotësohet me mjete medicinale bimore, relaksues të muskujve, antispazmatikë, NSAID / agjentë hormonalë.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Llojet dhe simptomat e prostatitit

Taktikat e trajtimit të prostatitit zgjidhen nga urologu. Kur zgjedh taktikat, specialisti tërheq vëmendjen ndaj shkaqeve rrënjësore që provokojnë procese inflamatore në organin gjëndër.

Erofertil  Aloe për fuqinë dhe forcën mashkullore - receta popullore

Sipas klasifikimit mjekësor ndërkombëtar, ekzistojnë disa lloje të prostatitit. Ekzistojnë prostatiti abakterial (kongjestiv), bakterial, infektiv, kërpudhat, alergjik, hormonal-distrofik, vegjetovaskular dhe asimptomatik.

Shenjat karakteristike të inflamacionit të pankreasit janë:

 1. Urinim i shpeshtë. Ndodh që ata janë të rremë. Me një përkeqësim të sëmundjes, shpeshtësia e urimeve është më e shpeshtë gjatë natës.
 2. Dhimbje në perineum dhe pubis gjatë urinimit dhe marrëdhënieve seksuale. Dhimbja mund të rrezatojë në sakrumin dhe pjesën e poshtme të shpinës.
 3. Zbritja e urinës. Në urinë mund të shfaqen mukus dhe papastërti të gjizë. Këto shenja vërehen vetëm me formën bakteriale të prostatitit.
 4. Ejakulim i shpejtë. Ndodh që proceset inflamatore përkundrazi – shkaktojnë anorgazinë.
 5. Urinim i përhershëm.
 6. Ndjenja e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës.
 7. Ulur fuqinë dhe epsh. Në raste të rënda, zhvillohet mosfunksionimi erektil.
 8. Kruarja dhe djegia në uretër.

Nëse një burrë zhvillon prostatinë akute bakteriale / infektive / kërpudhore, atëherë ka shenja të dehjes. Temperatura e trupit të pacientit rritet, ka dhembje dhe pagjumësi, vërehet një rënie në forcë.

Trajtimi i parakohshëm është i mbushur me një numër komplikimesh. Një burrë mund të zhvillojë BPH, kancer të prostatës, infertilitet, impotencë.

Antibiotikë për prostatitin

Si të trajtohet prostatiti tek burrat, cilat ilaçe janë më të mira për t'u përdorur? Ekspertët thonë se me pezmatimin e gjëndrës së prostatës duhet të përdoren medikamente antibakteriale.

Ilaçet shtypin mikroflora patogjene, dhe në këtë mënyrë ndihmojnë në ndalimin e proceseve inflamatore në organin gjëndër. Preferohen antibiotikë me spektër të gjerë. Para se të emëronte ndonjë ilaç, një burrë duhet të kalojë një kulturë të prostatës LHC.

Preferenca u jepet ilaçeve që i përkasin grupeve të tilla:

 • Penicilinat.
 • Aminoglikoside.
 • Macrolides.
 • Ftorkhinolony.
 • Tetraciklina.
 • Cefalosporinat.

Pacientët mund të përdorin antibiotikë, të disponueshëm në formën e një zgjidhje për injeksione dhe tableta. Kohëzgjatja e terapisë me antibiotikë është të paktën 3-5 javë. Nëse është e nevojshme, kryhen disa kurse terapeutike.

Lista e antibiotikëve më efektivë përfshin Ceftriaxone, Clarithromycin, Sumamed, Azithromycin, Norfloxacin, Ciprofloxacin, Ofloxacin, Amoxilav, 5-NOC, Gentamicin, Amoxiclav, Tavanic.

Pas terapisë me antibiotikë, pacienti duhet të rivendosë inokulimin LHC të sekretimit të pankreasit.

Peptidet bioreguluese

Gjatë kryerjes së terapisë me ilaçe, peptidet bioreguluese mund t'i përshkruhen pacientit. Në barnatore, ju mund të blini produkte vendase dhe të importuara të këtij segmenti. Ilaçet pa recetë janë të disponueshme.

Erofertil  Farë është impotenca vaskulare dhe si ta trajtoni atë

Substanca aktive e peptideve bioreguluese është ekstrakti i prostatës së gjedhëve. Vlerësimi i barnave më efektive në këtë segment përfshin Vitaprost, Prostatilen, Vitaprost Forte, Vitaprost Plus, Samprost dhe Prostacor

Peptidet bioreguluese janë në dispozicion në formën e tabletave, supozitorëve dhe pluhurit për përgatitjen e një zgjidhje injeksioni. Mjetet ndihmëse:

 1. Përmirësimi i indit trofik të gjëndrës së prostatës.
 2. Normalizoni qarkullimin e gjakut në legen.
 3. Rrit fuqinë dhe epshin.
 4. Zhduk problemet e urinimit.
 5. Rritja e dëshirës seksuale.
 6. Ndaloni ënjtjen e organit gjëndër.
 7. Përshpejtoni proceset rigjeneruese në prostatë.
 8. Rritja e efektivitetit të terapisë me antibiotikë.
 9. Parandaloni trombozën në enët e pankreasit.
 10. Përmirësoni imunitetin lokal.
 11. Normalizoni tonin e fshikëzës.
 12. Rritni numrin e kokrrave të leçitinës në sekretimin e prostatës.

Kohëzgjatja e përdorimit të peptideve bioreguluese është e kufizuar në një muaj. Nëse është e nevojshme, medikamentet mund të përdoren për të parandaluar prostatizën dhe BPH.

Phytomedication

Ilaçet moderne bimore përdoren gjerësisht në urologji. Këto ilaçe mund të përdoren për trajtimin e prostatitit dhe hiperplazisë beninje të prostatës.

Mjetet juridike bimore ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit, përmirësimin e rrjedhës së urinës, normalizimin e dëshirës seksuale dhe fuqisë.

Lista e barnave më efektive me origjinë naturopatike përfshin:

 • Indigal.
 • Prostamol Uno.
 • Prostaplant.
 • Prostamed.
 • Prostopin.
 • Prostanorm.
 • Trianol.
 • Prostodyn.
 • Lloje urologjike kineze ZB Prostatic Navel Plaster.

Ilaçet me bazë natyrale nuk rekomandohen për burrat që kanë një predispozitë ndaj reaksioneve alergjike.

Alfa-1-bllokuesit

Tashmë është vërejtur më lart se prostatiti shoqërohet me dhimbje gjatë urinimit, sindromën e bajrakut të ngadaltë, urinimin e shpeshtë dhe çrregullime të tjera dizurike.

Për të ndaluar këto simptoma të pakëndshme, pacientit rekomandohet të marrë bllokues alfa-1. Ilaçet ndihmojnë në relaksimin e strukturës së muskujve të lëmuar të qafës së fshikëzës, prostatës dhe uretrës. Për shkak të kësaj, evakuimi i urinës është përmirësuar dhe gjasat e mbajtjes së urinës zvogëlohen.

Erofertil  Extender Extender Mashkull

Bllokuesit më të mirë alfa-1 të prodhimit rus dhe të huaj:

 1. Okas Omnic / Omnic (i quajtur gabimisht Omnikët).
 2. Tamsulozin.
 3. Dardhë Retard.
 4. Adenorm.
 5. Terazozin.
 6. Fokusin.
 7. Omniprost.
 8. Setegis.
 9. Sonririd Duo.

Bllokuesit alfa-1 mund të merren jo vetëm me prostatit, por edhe me hiperplazi beninje të prostatës. Në rast të adenomës, ilaçet përshkruhen së bashku me frenuesit 5-alfa reduktaza (Avodart, Finasteride, Penester).

Alpha-1-bllokuesit nuk mund të merren për burrat që kanë hipotension, mosfunksionim të mëlçisë, dështim të veshkave.

Fundsfarë fondesh janë caktuar?

Për të eleminuar dhimbjen në prostatitet, ilaçet anti-inflamatore jo-steroide i përshkruhen pacientit. Me inflamacion të pankreasit, NSAIDs, të disponueshme në formën e supozitorëve, tabletave dhe tretësirave injektuese, mund të përdoren.

Ilaçet më të lira dhe më të shpejta në këtë segment janë Nimesulide, Ibuprofen, Diclofenac, Voltaren, Naklofen, Nise, Nimid, Nimesulide, Movalis, Meloxicam.

Një pacient tjetër mund të caktohet:

 • Ilaçet hormonale. Ato përdoren nëse NSAID nuk ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes. Ilaçet më efektive hormonale janë Dexamethasone dhe Prednisolone.
 • Antispasmodics. Ilaçet ndihmojnë në eliminimin e spazmës së muskujve perineal dhe dhimbjes. Antispazmatikja më e mirë është No-shpa. Jo më pak efektive janë analogët e grupit nën emrat tregtar Drotaverin, Spazoverin, Papaverine.
 • Relaksues muskulor. Udhëzimet për ilaçe të tilla thonë se ato ndihmojnë në lehtësimin e spazmës së strukturës së muskujve të lëmuar të perineumit, uretrës dhe prostatës. Relaksuesit më të mirë të muskujve janë Tolperil, Midokalm, Miaxil.
 • Komplekset multivitamine. Ato janë të përshkruara për të rritur imunitetin. Vitamina më e mirë për burrat janë Lycoprofit Potential, Duovit, Doppelherz, Velmen.

Për qëllime ndihmëse, pacientët mund të përdorin barishte për të trajtuar prostatitin dhe adenomat. Para se të përdorni recetat popullore, këshillohet të këshilloheni me urologun tuaj.

Përveç përdorimit të ilaçeve, duhet t'i përmbaheni rekomandimeve të tjera. Në veçanti, mjekët këshillojnë të ndiqni një dietë, të braktisni zakonet e këqija, të udhëheqni një mënyrë jetese aktive.

Shahinclub Shqipëri