Thrush medikamente për burrat

Thrush (kandidiaza) është një sëmundje kërpudhore që prek mukozën e gojës, organeve gjenitale dhe zorrëve. Zhvillohet në moshën madhore dhe në fëmijëri, zbulohet kryesisht tek gratë në formën e kandidisë vaginale. Thrush zhvillohet edhe tek burrat, është asimptomatik ose me dëmtim të dukshëm të sistemit gjenitourinar.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Shkaqet dhe simptomat e mëlçisë tek burrat

Agjenti shkaktar i infeksionit kandidal është një kërpudhat e gjinisë Candida. Shtë pjesë e mikroflora normale e mukozave të njeriut, megjithatë, në kushte të favorshme, aktivizohet në mënyrë aktive, duke provokuar mëllenjë.

Faktorët që rrisin mundësinë e kandidimit në burra:

Farë të bëni nëse keni një gjëllëk ?!
 • Këto qirinj të provuar ndihmojnë për të kapërcyer trungun plotësisht, shiten në çdo farmaci, të quajtur.

Lexoni më shumë >>

 • sëmundje kronike të gjëndrës tiroide, gjëndrave mbiveshkore;
 • çrregullime metabolike;
 • diabeti mellitus;
 • përdorimi i zgjatur i antibiotikëve;
 • disbiosis intestinale;
 • stresi;
 • infeksione akute;
 • Infeksioni HIV, sëmundje që ndodhin me një rënie të mprehtë të imunitetit, dobësim të trupit;
 • konsumi i tepruar i produkteve të karbohidrateve;
 • hypothermia;
 • mungesa e higjenës intime.

Në 30-40% të rasteve, infeksioni është i mundur përmes kontaktit seksual me një grua të sëmurë, veçanërisht në prani të mikrotraumës në mukozën e penisit. Tek burrat, kërcitja zhvillohet me infeksione urogjenitale (gonorrea, klamidia, mikoplazmoza).

Me aktivizim të tepruar të kërpudhave Candida tek burrat, formohen forma të kandidisë:

 • balaniti (pezmatimi i penisit të glans);
 • balanoposthiti (përhapja e procesit patologjik në lafshë);
 • uretriti (pezmatimi i uretrës);
 • cistiti (pezmatimi i fshikëzës), më rrallë me dëmtim të veshkave shoqëruese.

Simptomat e para të një infeksioni fungal të kokës së penisit janë skuqja e tij, ënjtja. Ndërsa kërpudhat shumohen, shfaqet një kruarje e shënuar, ndjesi djegieje. Më pas, depozitat e bardha, erozionet e vogla, çarjet që provokojnë dhimbje shfaqen në mukozën. Me kalimin e inflamacionit në lafshë, zhvillohet fimoza (ngushtimi), gjë që e bën të pamundur ekspozimin normal të kokës. Urinimi, marrëdhënia seksuale provokojnë dhimbje.

Me uretritin, dhimbja, kruajtja, djegia në uretër, shkarkimi gri-i bardhë, siklet në ijë janë shqetësuese.

Në pacientët e degjeneruar dhe në rrjedhën kronike të trushit, fshikëza preket. Kjo manifestohet me urinim të shpeshtë, të vështirë, të dhimbshëm, mpiksjen e urinës, dhimbjet e dhimbjes në rajonin suprapubik.

Në raste të rënda, kërpudhat shkaktojnë dëmtim të lëkurës së perineumit, skrotumit, kofshëve të brendshme. Shqetësohen për kruajtje të rëndë, skuqje të lëkurës, pllakë të bardhë, një numër të madh të erozioneve, ethe. Më shpesh, një kandidaturë e tillë shoqërohet me dëmtim të zorrëve, gojës, organeve të brendshme dhe ngjitjen e florës bakteriale.

Karakteristikat e trajtimit të kërcit te burrat

Trajtimi i drogës përshkruhet në varësi të fazës së sëmundjes, formës së saj. Në raste të buta, është e mjaftueshme të përdorni ilaçe topike (ointments, krem). Me fryrje kronike, sëmundje të rënda, ilaçe sistemike (tableta, kapsula) janë të përshkruara.

Mjetet juridike efektive për trullosjen tek burrat aktualë:

 • Krem për kandid – bëhet në bazë të klotrimazolit. Ilaçi pengon riprodhimin e kërpudhave, enterokokëve, Trichomonas. Me balanitin e Candida, aplikoni një rrip kremi mbi kokën e penisit, lafshën, fërkojeni. Shtë e rëndësishme të mos krehni zonat kruajtëse pas aplikimit të ilaçit, pasi kjo ndihmon në përhapjen e infeksionit. Në të njëjtën kohë, partneri seksual i pacientit duhet të trajtohet. Ilaçi përdoret 2 herë në ditë për 1-2 javë. Gjatë terapisë, ndonjëherë ndodhin reaksione alergjike lokale (ndjesi shpimi gjilpërash, skuqje, djegie). Ilaçi zvogëlon efektivitetin e prezervativëve, agjentëve të tjerë antifungalë lokalë (për shembull, Nystatin).
 • Vaj nistatini. Ilaçi përdoret për kandidaturën e mukozave, në parandalimin e mëllenjëve gjatë trajtimit të zgjatur me antibiotikë, duke dobësuar trupin. Nystatin pengon riprodhimin e kërpudhave Candida, me aplikim lokal ajo nuk absorbohet në rrjedhën e gjakut. Nuk përdoret për dëmtimin e mëlçisë. Ilaçi aplikohet në mukozën e prekur dy herë në ditë për një javë. Për të ulur shpejt simptomat e sëmundjes, vaji është i kombinuar me tableta Nystatin.
 • Krem Pimafucin – është përshkruar për trajtimin e balanoposthitit të shkaktuar nga kërpudhat Candida. Mjeti aplikohet në zonat e dëmtuara nga një deri në disa herë në ditë. Kohëzgjatja e trajtimit caktohet individualisht. Zbatimi i ilaçit duhet të vazhdohet edhe 2-3 ditë pas zhdukjes së manifestimeve të trushit. Rrallë, pimafucina shkakton acarim, djegie, gjë që kërkon tërheqjen e ilaçit.
 • Triderm – një vaj i kombinuar ka efekte anti-inflamatore, antipruritike, antifungale, antibakteriale. Duhet të përdoret siç drejtohet nga një mjek për rrjedhën e rëndë të trushit.

Gjatë trajtimit të ndonjë infeksioni urogjenital, është e rëndësishme të vëzhgoni higjienën personale. Me fryrje me shtimin e një infeksioni bakterial, rekomandohet të përdorni antiseptik, dezinfektues për trajtimin e zonave të prekura, për shembull, Chlorhexedin. Shtë një lëng i qartë dhe pa ngjyrë që aplikohet në vend. Mund të shkaktojë reaksione alergjike.

Përgatitjet për trullosje të veprimit sistemik

Nëse trajtimi aktual nuk është mjaft efektiv, agjentët antifungal përshkruhen për administrim oral. Më të njohurit në mesin e tyre:

 • Flukonazole – e disponueshme në kapsula me 150 mg përbërës aktiv. Për trajtimin e balanitit akut të kandidaturës rekomandohet një dozë e vetme prej 1 kapsulë. Flukonazoli mund të shkaktojë dhimbje koke, skuqje të barkut, dhimbje të muskujve, të vjella, ulje të oreksit, përgjumje, ndryshime në përbërjen e gjakut, shqetësime të shijes, dobësi të përgjithshme. Shtë e rëndësishme të merret në konsideratë bashkëveprimi i barit me ilaçet e tjera, veçanërisht nëse administrimi i tyre i njëkohshëm me flukonazol prish zemrën. Për shembull, një kombinim me eritromicin rrit efektet toksike në muskulin e zemrës, të cilat mund të çojnë në vdekje të papritur.
 • Flucostat – një ilaç i bazuar në flukonazol, ka një efekt të gjerë antifungal. Përdoret në trajtimin e kandidaturës akute urogjenitale akute, për parandalimin e relapsit të sëmundjes gjatë kimioterapisë, në mesin e pacientëve me SIDA. Kur merret me gojë, ilaçi mund të provokojë nauze, diarre, marramendje, skuqje të lëkurës, ngërçe, humbje të flokëve dhe dëmtim të veshkave. Në balanitit akut, merrni 150 mg të barit një herë. Për të parandaluar rikthimin, ilaçi pihet në të njëjtën dozë një herë në muaj për një vit. Një kundërindikacion për marrjen e flukostatit është mbindjeshmëria ndaj flukonazolit, ndërsa merrni ilaçe të caktuara (Cisapride, Astemizole, Terfenadine).
 • Intraconazole është një agjent antifungal me një spektër të gjerë veprimi. Përdoret për të trajtuar sëmundjet e kërpudhave të mukozave, lëkurës, kandidaturës sistemike. Kundërindikimi për caktimin është një ndjeshmëri individuale ndaj ilaçit, dështimi kronik i zemrës, shtatzënia, laktacioni. Kujdes merret me veshkë, dështim të mëlçisë, dëmtim të dëgjimit, sëmundje të mushkërive, në pleqëri.
 • Nystatin është një pilulë antifungale e lirë. Itshtë përshkruar për kandidaturë të traktit tretës, lëkurës, mukozës, e cila është shkaktuar nga kërpudhat Candida. Nistatina nuk mjekohet në pacientët me mbindjeshmëri, sëmundje ulçerore peptike, sëmundje kërpudhore sistemike. Tabletat rrisin ndjeshmërinë ndaj dritës së diellit, kështu që ju nuk mund të bëni banjën e diellit gjatë trajtimit. Ndër efektet anësore për shkak të ilaçit janë hidhërimi në gojë, të vjella, dhimbje në stomak, mungesë oreksi, alergji, palpitacione të zemrës.
 • Levorin – tableta që janë aktivë kundër Candida, trichomonads. Ilaçi është i ulët toksik, nuk grumbullohet në trup, përdoret për trajtim, në mënyrë që të parandalohet. Tabletat nuk janë të përshkruara për sëmundjet e mëlçisë, ulçerës së stomakut, zorrëve. Ndër efektet anësore – ethe, kollë.

Për më tepër, me përshkallëzimin e përshkruar:

 • probiotikë – për të rivendosur mikroflora normale (Bifidumbacterin, Linex);
 • imunomoduluesit – tableta që stimulojnë sistemin imunitar, përshpejtojnë rikuperimin (Anaferon, Viferon, Interferon);
 • komplekset e vitaminave – ato nuk ndikojnë në kërpudhat, por rrisin mbrojtjen e trupit (Duovit, Vitrum).
Farë të bëni nëse keni një gjëllëk ?!

 • A jeni munduar nga djegia dhe dhimbja kur urinoni, ose mbase manifestimet e mëlçisë janë edhe më serioze?
 • Përveç kësaj, trushja çon në sëmundje të tilla si cistiti dhe pezmatimi i fshikëzës. Ilaçet e rekomanduara nuk janë efektive në rastin tuaj dhe nuk e luftojnë shkakun …

Ne ju rekomandojmë të lexoni se si të harroni për mëllenjë përgjithmonë. Lexoni më shumë >>

Nëse shfaqen shenja të trungjeve, këshillohuni me mjekun tuaj. Ndalohet përdorimi i medikamenteve lokale ose marrja e tabletave sistemike pa konsultim me një specialist.

Shahinclub Shqipëri