Nga cila fuqi e mirë varet

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Affectsfarë ndikon në fuqinë?

Një tregues i shëndetit të burrave është gjendja e fuqisë së saj. Shumë shpesh, të rinjtë ankohen për disa mosfunksionime ngrerë, duke mos kuptuar se nga varet fuqia. Mbi të gjitha, vendosja e fuqisë mashkullore mund të eliminohet vetëm nga një faktor i bezdisshëm. Shumë besojnë se me një jetë intime të parregullt, fuqia dobësohet dukshëm. Por shkencëtarët amerikanë kanë nxjerrë përfundime të ndryshme nga studime të shumta. Frekuenca e marrëdhënieve seksuale nuk ndikon në vetvete potencial. Kontaktet e rralla varen nga faktorë të tjerë që nuk lejojnë që i riu të tregojë potencialin e tij të plotë. Pra, nga çfarë varet fuqia mashkullore?

Statusi shëndetësor i të gjithë organizmit

Do njeri ka disa prirje që janë natyrë të natyrshme. Constitutionshtë kushtetuta seksuale, si çdo faktor tjetër, i vendosur në nivelin gjenetik. Si dhe forca, shpejtësia, shkathtësia, aftësitë mendore, gjendja e fuqisë është një tregues i lindur. Sidoqoftë, mënyra se si një i ri tregon fuqinë e tij varet nga ambienti i jashtëm. Kushtetuta seksuale varet nga vendi ku është rritur i riu, me të cilin komunikoi, si u rrit. Një njeri i shëndetshëm fizikisht dhe mendërisht ka çdo shans për të menaxhuar plotësisht epshin e tij.

Sigurisht, një funksion i mirë i qëndrueshëm ngrerë varet drejtpërdrejt nga gjendja e të gjitha sistemeve dhe organeve të trupit të njeriut. Një shkak shumë i zakonshëm i pafuqisë seksuale është një sëmundje e sistemit kardiovaskular. Marrëdhënia seksuale me defekt mund të jetë tek burrat hipertensivë. Në disa raste, marrëdhënia seksuale thjesht është kundërindikuar për ta. Por, kryesisht ka të bëjë me përfaqësuesit e pjekur të seksit më të fortë. Në moshë të re, në rast të shëndetit të plotë, problemet me potencialin nuk duhet të shfaqen.

Një ereksion i mirë varet nga rrjedhja e mirë e gjakut. Gjendja e anijeve është shumë e rëndësishme. Me patentën e tyre normale, mungesën e pllakave të kolesterolit, forcën e mureve të enëve, nuk ka pse të ankohet për fuqinë. Por, nëse vërehet varfërim vaskular, një mbledhje mund të mos ndodhë fare. Fakti është se kur stimulimi i ngacmimit, gjaku në arteriet fillon të rrjedhë në mënyrë aktive në trupat shpellorë të penisit. Dalja e të njëjtit gjak përmes venave bllokohet automatikisht nga një mekanizëm natyror. Në rast të hyrjes, ka mungesë të një ngritjeje normale adekuate. Nëse problemet janë në rrjedhjen venoze, ereksioni arrin, por zhduket shumë shpejt, shpesh para fillimit të një marrëdhënie seksuale të plotë.

Potenciali gjithashtu varet nga probleme të tilla:

 • Lëndimet e legenit;
 • Injeksione të shpeshta në penis;
 • Mosfunksionimi i tiroides;
 • Dëmtime të shpinës dhe palcës kurrizore;
 • Diabeti mellitus;
 • Alkoolizmi.

Një faktor tjetër nga i cili varet fuqia mashkullore është sfondi hormonal i trupit. Sistemi endokrin është përgjegjës për këtë. Me një prodhim të dobët të testosteronit të hormonit mashkullor, epshi dobësohet ndjeshëm. Prodhimi i testosteronit mund të jetë i dëmtuar në prani të proceseve inflamatore në organet gjenitale. Mund të jetë prostatiti, uretriti, sëmundjet seksualisht të transmetueshme etj.

Faktori psikologjik

Gjendja e fuqisë, veçanërisht në moshë të re, varet drejtpërdrejt nga sfondi psikoemotional i të riut. Përfaqësuesit modernë të seksit më të fortë i përmbahen ritmit të shpejtë të jetës. Në ndjekje të pasurisë, rritjes së karrierës, pjesa tjetër zbehet në sfond. Koha e funksionimit rritet në mënyrë të konsiderueshme, por mbeten 4-5 orë për gjumë. Kjo është jashtëzakonisht e vogël. Një gjumë i plotë tetë-orësh duhet të jetë i pranishëm. Vetëm në këtë mënyrë sistemi nervor qendror është restauruar plotësisht.

Një rol të madh luan gjendja e partnerit seksual. Edhe me fuqi të mirë, ftohtësia dhe indiferenca e vajzës nuk do të lejojë që i riu të shprehet plotësisht në një nivel psikologjik. Shpesh psikika shqetësohet gjatë një përvoje të parë seksuale të pasuksesshme. Ajo vë shenjën e saj. Përkundër kësaj, i riu do të ketë probleme me marrëdhëniet e mëtejshme. Vetëm një bisedë konfidenciale me një partner, një perceptim adekuat i disa devijimeve të përkohshme do të ndihmojë në heqjen e barrierave.

Nëse e konsiderojmë fuqinë nga ana e shëndetit mendor, atëherë faktorët e mëposhtëm kanë një efekt të dëmshëm:

 • theksoj;
 • Konflikte të shpeshta;
 • lodhje;
 • depresioni;
 • Vetë-dyshim;
 • Falimentimi në punë;
 • Stresi i tepërt fizik dhe mendor;
 • Pakënaqësia me partnerin seksual.
Erofertil  Cilat ushqime mund të rrisin fuqinë e mashkullit (2)

Shtë shumë e rëndësishme që secili prej partnerëve seksual të ketë hapësirën e vet të veçantë. Nëse jeni vazhdimisht bashkë, dëshira e një të riu mund të zhduket. Potenciali gjithashtu vuan nga kjo. Me dështime të mëparshme, disa burra vuajnë nga një sindromë e caktuar, e cila në psikologji quhet sindromi "takimi i parë". Thelbi i problemit qëndron në paaftësinë paguese gjinore të përfaqësuesit të seksit më të fortë vetëm në kontaktin e parë me një grua të veçantë. Me reagimin e saj adekuat ndaj kësaj, takimet pasuese intime me të njëjtën grua do të kurorëzohen me sukses.

Sapo fillon aktiviteti seksual te të rinjtë, ata shpesh shqetësohen për një mbledhje. Duke u munduar t’i sjellin kënaqësi maksimale partnerit, ata vazhdimisht mendojnë për të. Në një nivel psikologjik, kjo mund të luajë një mashtrim. Mendja nënndërgjegjeshëm thjesht përfshin "blloqet" e saj, mbledhja fillon të dobësohet. Zgjidhja për këtë problem është thjesht të heqësh qafe komplekset. Fatkeqësisht, në vendet tona nuk është zakon të organizojmë udhëtime te psikologët, psikanalistët. Dhe nëse problemi nuk diskutohet, është edhe më i rëndë.

Ekzistojnë disa periudha krizash në jetën familjare, të cilat, sipas psikologëve, janë të vështira për tu shmangur. Kjo mund të thuhet e pashmangshme, e cila ia vlen të provohet. Në këtë kohë, dëshira seksuale si tek burrat ashtu edhe tek gratë po dobësohet. Prandaj, shumë shpesh gjendja e fuqisë varet nga gjendja psikologjike e personit.

Potenciali dhe mënyra e jetesës

Pavarësisht se çfarë prirjesh pozitive ju jep natyra, gjithçka mund të shkatërrohet nga mënyra e gabuar e jetës. Zakonet e këqija do të çojnë në probleme me fuqinë si në nivelin fiziologjik ashtu edhe në atë psikologjik. Pra, funksioni erektil varet nga fizika, përbërja e të riut. Shpesh ka çrregullime në rast të mbipeshes. Në këtë rast, niveli i kolesterolit në gjak dhe trupi rrotullohet. Kolesterolit hyn në enë, depozitohet në mure, duke çuar në bllokimin e tyre. Potenciali fillon të dobësohet ashpër.

Prandaj, forca e mashkullit varet nga sportet. Aktiviteti fizik i rregullt, por i moderuar ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, përfshirë në organet gjenitale. Gjithashtu, gjatë sportit, gjendja e muskujve të zemrës ruhet, rritet masa e muskujve të pasëm, dhe yndyra e tepërt digjet. Përveç kësaj, sportet janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t'u çlodhur, shkarkuar trurin tuaj nga një ditë e vështirë. Pra, aktiviteti fizik ka një efekt pozitiv në fuqinë dhe në një nivel psikologjik.

Ekspertët rekomandojnë të zgjedhin aktivitete në natyrë sesa sporte statike. Pra, është shumë e dobishme të angazhoheni në vrapim, not, basketboll, futboll. Ende ka debat mbi përfitimet shëndetësore të çiklizmit për burrat. Pra, lejohet që vazhdimisht të kalojë kohë në biçikletë për gjysmë ore. Pas kësaj kohe, patjetër që duhet të ngroheni. Vozitja e zgjatur në shalën e një biçiklete çon në ngjeshje të arterieve të organeve gjenitale. Ka ngecje në zonën e legenit. Kjo sigurisht që do të ndikojë në fuqinë.

Solvenca intime e mashkullit varet gjithashtu nga cilësia e ushqimit të një të riu. Mos abuzoni me ushqime të tilla:

 • Mish të tymosur;
 • Produktet e sallamit;
 • Mish yndyror;
 • soda;
 • alkool;
 • majonezë;
 • ketchup;
 • Produktet gjysëm të gatshme;
 • pasta;
 • Ëmbëlsirat.

Ushqimet me cilësi të dobët mund të çojnë në një ndryshim të niveleve hormonale, mbipeshë. E cila domosdoshmërisht do të ndikojë në gjendjen e fuqisë. Pirja e duhanit është rreptësisht e ndaluar. Fuqia njerëzore varet nga ky zakon i keq. Me përvojë të zgjatur të pirjes së duhanit, enët e trupit fillojnë të varfërohen, bëhen plotësisht të pakalueshme. E njëjta gjë vlen edhe për alkoolin. Lejohen vetëm doza të moderuara të verës së kuqe cilësore. Një dozë e tillë e moderuar konsiderohet të jetë jo më shumë se një gotë në ditë. Gjithashtu, u zbulua se efektet e dëmshme në fuqi nuk do të vërehen kur pini jo më shumë se 1 litër birrë cilësore në javë. Por llojet më të rrezikshme të alkoolit për fuqinë mashkullore janë xhinse, tequila dhe vodka.

Dieta e një njeriu të shëndetshëm duhet të përbëhet nga sasia maksimale e perimeve, frutave, drithërave të ndryshme. Mos e përjashtoni konsumin e mishit. Mishi është materiali ndërtues i trupit mashkullor. Yndyrnat shtazore duhet të jenë 1/3 e dietës totale. Për fuqinë, elemente të tilla si vitamina B, E, C, A, zink, selen, hekur dhe magnez janë të rëndësishme. Përqendrimi maksimal i këtyre elementeve është gjetur në tërshërë, vezë pule, hudhër, qepë jeshile, barishte, xhenxhefil, mish pule, ushqim deti, produkte të qumështit.

Potenciali varet gjithashtu nga aktivitetet profesionale të burrave. Pra, fuqia dobësohet me punën e vazhdueshme të ulur. Profesione të tilla si shofer, minator, punëtor i një punëtorie “të nxehtë” dhe detar bien në zonën e rrezikut. Një fakt interesant është se fuqia varet nga lloji i hobi. Pra, një hobi për peshkimin dimëror mund të ketë një efekt të dëmshëm për gjendjen e fuqisë. Bazuar në të gjitha këto, ka shumë arsye nga të cilat varet forca e mashkullit.

Burri u përball edhe me këtë .. por, për fat të mirë, gjithçka është zgjidhur, gjëja kryesore është të mos vononi dhe të gjeni një mjek të mirë. Ishte e mjaftueshme që burri im të merrej thjesht me alkool, të merrte një kurs të formulës potenciale për mens dhe të fillonte ta detyronte veten të merrej me sport. Unë duhet të them që jeta filloi të përmirësohet)

Farë e përcakton fuqinë dhe si të ndikojë në të

Shumë burra mendojnë se nga cila fuqi varet dhe me cilat metoda mund të rritet. Por nganjëherë, për shembull, hithra e zakonshme për potencën është një panace e vërtetë. Ka raste të shpeshta kur problemet e para me një ereksion ndodhin në moshë të re. Dhe për të shmangur këtë, ju duhet të bëni një përpjekje të vogël.

Varësia e fuqisë nga faktorët e jashtëm dhe të brendshëm

Erofertil  Shkaku i ngritjes në mëngjes

Aktiviteti seksual i mashkullit vendoset përmes trashëgimisë. Por manifestimi i fuqisë në shumë aspekte varet nga çfarë lloj ambienti ka qenë njeriu në kontakt, me çfarë lloj edukimi ka marrë. Nëse një njeri nuk ka devijime psikologjike dhe fiziologjike, atëherë ai do të jetë në gjendje të kontrollojë tërheqjen e tij pa probleme.

Funksioni erektil varet kryesisht nga gjendja e trupit. Shpesh impotenca seksuale shfaqet në seksin më të fortë, duke vuajtur nga sëmundjet kardiovaskulare. Gjithashtu, problemet me seksin mund të vërehen te burrat që kanë kërcime të shpeshta në presionin e gjakut.

Fuqia e plotë varet kryesisht nga funksionimi i sistemit të qarkullimit të gjakut. Në mungesë të kolesterolit të lartë, pengesa vaskulare, fuqia nuk duhet të dështojë.

Si të ndikojmë në varësinë e fuqisë nga faktorë të ndryshëm

Pasi ta kuptoj se nga çfarë varet fuqia, çdo njeri do të jetë në gjendje ta rritë atë me ndihmën e veprimeve të caktuara. Kjo do të kërkojë:

  Shkoni për sport. Nuk është e nevojshme të vizitoni palestrën, shëtitjet e përditshme, vrapimi në ajër të pastër janë të mjaftueshme. Pas një kohe të shkurtër, burri do të jetë në gjendje të vërejë që shëndeti i tij është përmirësuar, dhe pesha e tepërt ka shkuar.

Ndiqni dietën e rekomanduar – rëndësia e ushqimit të duhur për të rritur fuqinë është e pamohueshme.

Relaksohuni më shpesh. Të gjitha problemet shëndetësore shoqërohen me pushim të pahijshëm. Ju duhet të jeni në gjendje të relaksoheni, por jo me ndihmën e alkoolit, por, për shembull, një libër interesant.

Refuzimet e refuzimit Alkooli, pirja e duhanit dhe ilaçet e tjera tonike shkaktojnë një zhdukje të shpejtë të fuqisë.

 • Ndaloni së ndryshuari partnerë, bëni marrëdhënie seksuale me vetëm një grua. Me jetën seksuale premisa, ekziston një rrezik i lartë jo vetëm i infeksionit me sëmundje seksualisht të transmetueshme, por edhe një rënie e fuqisë. Prandaj, rregulli "Më mirë më shpesh dhe më shumë" duhet të praktikohet me një partner.
 • Nëse ju pëlqeu artikulli, rekomandojeni atë për miqtë tuaj duke përdorur butonat e mediave sociale të vendosura pak më poshtë në të majtë.

  Nga çfarë varet fuqia?

  Të gjithë burrat dëshirojnë që forca e tyre seksuale të mos zhduket për aq kohë sa të jetë e mundur, ata mund të sjellin kënaqësi për një grua pa probleme, dhe gjithashtu të gëzojnë në mënyrë të pavarur marrëdhëniet seksuale. Po, jeta seksuale është një aspekt i rëndësishëm për çdo anëtar të seksit më të fortë. Vërtetë, disa burra nuk janë plotësisht të kënaqur me aktivitetin e tyre seksual dhe nuk i di shkaqet e sakta të këtij fenomeni. Prandaj, ne konsiderojmë faktorët kryesorë që do t'i lejojnë të gjithëve të kuptojnë se nga çfarë varet fuqia, çfarë masash duhet të merren për ta përmirësuar atë.

  Affectsfarë ndikon në fuqinë?

  Potenciali varet drejtpërdrejt nga sa shpesh burrat bëjnë seks. Le të zbulojmë pse disa mund të kenë marrëdhënie seksuale të plota, të gjata, dhe disa nuk mund ta përballojnë atë.
  Ndër faktorët që ndikojnë në fuqinë mashkullore janë: shëndeti fizik, mosha, karakteristikat individuale të trupit, kushtetuta seksuale, niveli i testosteronit, problemet psikologjike.

  Testosteroni, Shëndeti dhe Potenciali

  Fuqia mashkullore varet, natyrisht, nga niveli i një hormoni të tillë seksi si testosteroni. Heshtë ai që është përgjegjës për formimin e spermës, seksin, sjelljen e njeriut gjatë seksit. Gjithashtu, hormoni i seksit mashkull stimulon prodhimin e proteinave, nxit zhvillimin e muskujve. Varet prej tij karakteri, performanca, disponimi, të menduarit e gjysmës së fortë të njerëzimit tonë.

  Por, vlen të përmendet se nivelet e testosteronit gradualisht do të bien. Gjatë vitit, mund të bjerë me rreth dy përqind. Një proces i tillë zakonisht fillon pas tridhjetë vjetësh. Pas moshës 50 vjeç, këta burra mund të vëzhgojnë një ulje të hormonit me rreth 2 herë në krahasim me atë që kishin gjatë rinisë. Ky faktor fillon të kontribuojë në zhvillimin e të gjitha llojeve të sëmundjeve që ndikojnë negativisht si në forcën e mashkullit ashtu edhe në shëndetin e organeve dhe sistemeve të brendshme.

  Disa sëmundje mund të ndodhin, për shembull, sëmundje koronare të zemrës, sëmundje të sistemit nervor qendror, diabet mellitus, hipertension dhe shumë sëmundje të tjera. Por më shpesh ata fillojnë të drejtohen te mjeku pikërisht në sfondin e problemeve të ndryshme me potencialin. Duhet të mbahet mend se një vizitë në kohë tek mjeku do t'ju lejojë të bëni një ekzaminim më shpejt, filloni të merrni masa të përshtatshme në lidhje me trajtimin. Shumë zvarriten këtë proces, përpiqen të kuptojnë vetë shkakun e sëmundjes, janë vetë-mjekues. Kjo metodë e terapisë është e ndaluar! Shtë e nevojshme të trajtohet vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti!

  Punë e sipërme, faktorë psikologjikë

  Potenciali varet drejtpërdrejt nga gjendja psikologjike e një njeriu. Nëse ai shpesh përjeton stres, fle pak dhe pushon pak, shqetësimet për ndonjë arsye, nuk mund të krijojnë marrëdhënie me gruan e tij, kjo ka shumë të ngjarë të çojë në një rënie të forcës mashkullore. Potenca mund të përkeqësohet jo vetëm tek të rriturit. Shpesh këto situata shqetësojnë brezin e ri, mbi moshën 18 vjeç. Djemtë mund të kenë frikë se nuk do të mund të kënaqin partnerin e tyre seksual, ose mund të kenë pasur përvojën e parë seksuale të pasuksesshme, e cila në të ardhmen nuk i lejon ata të jenë të sigurt në aftësitë e tyre. Disa dyshojnë në seksualitetin, atraktivitetin e tyre. Potenciali madje varet nga faktorë të tillë, prandaj është e rëndësishme të kërkoni ndihmën e specialistëve në kohë. Më shpesh, seancat nga një psikoterapist ndihmojnë të heqin qafe problemet e këtij lloji.

  Si varet fuqia nga kushtetuta seksuale?

  Faktori kryesor në kushtetutën seksuale është trashëgimia. Ajo luan një rol të rëndësishëm në jetën intime të përfaqësuesve të gjysmës së fortë të njerëzimit. Kushtetuta seksuale është nevoja personale e secilit burrë për seks; është e lindur. Mjekët thjesht e përcaktojnë atë për shkak të disa kritereve të pakomplikuara. Mjekët zakonisht kryejnë një studim të pacientit, ekzaminim vizual, komunikojnë personalisht me një partner seksual, përshkruajnë një laborator dhe lloje të tjera të nevojshme të diagnostikimit.

  Erofertil  10 mënyra për të rritur progesteronin në një mënyrë natyrale

  Metodat e ekzaminimit antropologjik janë të detyrueshme. Falë tyre, mjekët marrin të gjitha informacionet në lidhje me treguesit e peshës, lartësisë, zbulojnë indeksin e saktë të trochanter, që është raporti i perimetrit të gjoksit dhe legenit, lartësia e burrit në gjatësinë e këmbëve. Përmes testeve laboratorike, specialistët do të zbulojnë të gjitha informacionet e hollësishme në lidhje me nivelin e hormoneve seksuale.

  Norma e aktivitetit seksual

  Duhet të theksohet se një normë e tillë ekziston. Besohet se nëse burrat kanë kontakt seksual rreth një herë në javë, atëherë aftësia e tyre seksuale është normale. Por është e rëndësishme të mos harroni të përmendni një kusht. Përfaqësuesit e seksit më të fortë nuk duhet të lodhen, letargjikë, të humbin interesin seksual për partnerin e tyre. Përndryshe, ju duhet të shihni një mjek, për të përcaktuar shkaqet e këtyre simptomave që shfaqen.

  A varet fuqia nga zakonet e këqija?

  Shtë për të ardhur keq që pak po mendojnë se si fuqia mashkullore varet nga pirja e alkoolit, pirja e duhanit dhe përdorimi i substancave narkotike. Padyshim, e gjithë kjo ndikon negativisht në fuqinë e burrave, organet e tyre të brendshme, sistemet, etj. Shumë pinë alkool në mënyrë që të pushojnë, të ndjehen më të sigurt, më tërheqës. Por nëse çdo herë para seksit ajo do të pijë një gotë, ka shumë të ngjarë, kjo do të çojë në zhvillimin e alkoolizmit.

  Në mënyrë që të mos drejtoheni në masa të tilla, ju vetëm duhet të gjeni një grua, të ndërtoni marrëdhënien e duhur, duke besuar me të. Gruaja e dashur duhet të bëhet aleate në seks, atëherë gjithçka do të ndryshojë për mirë, nuk do të keni nevojë të përdorni alkool, mjete të tjera të dëmshme.

  Substancat narkotike gjithashtu ndikojnë negativisht në forcën e mashkullit. Nuk ka ilaçe të forta, të dobëta. Shtë e rëndësishme të dini se ato prekin të gjitha qendrat përgjegjëse për sferën seksuale edhe më keq se alkooli. Prandaj, një burrë duhet të bëjë një zgjedhje: të mos ketë probleme me fuqinë, të udhëheqë një jetë aktive, të shëndetshme seksuale, ose të shkatërrojë veten me ndihmën e këtyre substancave.

  Potenciali gjithashtu varet nga një zakon i tillë i keq si pirja e duhanit. Të gjitha substancat e përfshira në tymin e duhanit depërtojnë organet gjenitale mashkullore përmes gjakut. Tek duhanpirësit me përvojë, zakonisht vërehet përkeqësimi i lëvizjes, dëmtimi i strukturës së qelizave spermatozoide dhe një rënie në numrin e tyre. Sipas studimeve të shumta, statistikave, më shumë se njëzet përqind e burrave vuajnë nga impotenca sepse pinë duhan. Rreth dyzet përqind janë në rrezik për këtë sëmundje gjenitale.

  Jeta e ulur

  Shumë njerëz pyesin: "A varet fuqia nga një stil jetese i ulur?" Në të vërtetë, një numër mjaft i madh i profesioneve sugjeron që një person është ulur. Në veçanti, kjo vlen edhe për studentët, sepse zakonisht një orë mësimore zgjat 1 orë 20 minuta. Kjo është shumë. Në përgjithësi rekomandohet që të bëni pak stërvitje të paktën çdo 20 minuta. Mund të jetë rotacioni i legenit, squats, etj. Grupi i rrezikut për problemet e shëndetit seksual përfshin shoferë të llojeve të ndryshme të automjeteve, punëtorë aktivitetet e të cilëve janë të lidhur vazhdimisht me kompjuterin, pasi të gjithë ata kalojnë pjesën më të madhe të kohës në një pozicion ulur. Si rezultat, qarkullimi i gjakut në zonën gjenitale përkeqësohet, fillon ngecja e prostatës, dëshira seksuale, aftësia ereksionale zvogëlohet.

  Karakteristikat e të ushqyerit, Trashje

  Aktiviteti seksual i mashkullit varet gjithashtu nga dieta e përditshme. Vlen të përmendet se pesha e tepërt e trupit çon në probleme me muskujt, sistemin kardiovaskular, mund të shkaktojë shfaqjen e diabetit mellitus, dhe shumë sëmundje të tjera. Ju duhet të monitoroni vazhdimisht peshën tuaj, të përpiqeni ta mbani atë në të njëjtin nivel. Humbja e papritur e peshës, shtimi i peshës gjithashtu ndikojnë negativisht në fuqinë, aktivitetin e organeve dhe sistemeve të brendshme.

  Meshkujt duhet të përfshijnë më shumë perime në dietën e tyre, në veçanti marule, majdanoz, lakër, qepë dhe hudhër. Përdorni farat e kungullit, arra të ndryshme (bajame, arra) për të ngopur trupin me vitaminë E, zink, magnez, acide yndyrore dhe elementë të tjerë të dobishëm. Potenciali është shumë i varur nga ushqimi. Prandaj, ju duhet të përdorni ushqime të tjera që kanë një efekt të dobishëm në trup. Këto përfshijnë kivi, mjedra, grejpfruta, limon, manaferra, mollë.

  Vezët e pulës dhe të thërmijave, peshqit, mishin, mjaltin, xhenxhefilin dhe ushqimet e detit kanë një efekt të mirë në fuqinë.
  Treguar gjithashtu është ushqimi, i cili do të përfshijë qumështin e fermentuar dhe produktet e qumështit. Për shembull, salcë kosi, gjizë, kos natyral, kefir.

  Rekomandime

  Tani, duke e ditur se nga çfarë fuqia varet, është e mundur të parandaloni shfaqjen e problemeve të ndryshme që lidhen me të. Prandaj, është e rëndësishme të shmangni marrëdhëniet seksuale aksidentale, në mënyrë që të mbroheni nga infeksionet seksualisht të transmetueshme, të ndaloni pirjen e duhanit, pirjen e alkoolit dhe përdorimin e drogës. Shtë e nevojshme të përmirësoni marrëdhëniet me një grua të dashur, të përpiqeni të jeni miq me të dhe të mos jeni armiq, të ndjeheni të sigurt, të aftë t'i japin kënaqësinë e saj maksimale gjatë seksit.

  Në mënyrë që të mos e vini veten në rrezik përkeqësimi të fuqisë, duhet të shmangni stresin, ushtrimin e tepërt fizik, të merrni gjumë të mjaftueshëm, të pushoni në ajër të pastër, të luani sporte, të hani saktë, mos të vetë-mjekoni. Nëse vërehen ndonjë simptomë të dyshimtë që tregon një shkelje të fuqisë, duhet të konsultoheni menjëherë me një mjek për të përcaktuar shkaqet e sakta të këtij fenomeni, është filluar terapia e përshtatshme.

  Shahinclub Shqipëri