Cili mjek trajton impotencën te burrat, të cilët mund të bëjnë një takim

Burrat që vuajnë nga impotenca shpesh janë të interesuar për cilin mjek të këshillohet me impotencë? Fillimisht, rekomandohet të konsultoheni me një urolog.

Ju gjithashtu duhet të kontaktoni androlog dhe terapist seksi. Nëse impotenca ka një gjenezë organike, atëherë konsultimi i specialistëve të tjerë të një profili të ngushtë – një kardiolog, neuropatolog, terapist, etj.

Teknika e trajtimit zgjidhet nga mjeku që merr pjesë, bazuar në etiologjinë e mosfunksionimit erektil, moshën dhe karakteristikat individuale të pacientit. Si rregull, ofrohet terapi konservative.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Përkufizimi dhe shkaqet e impotencës

Mosfunksionimi ngrerë është një sëmundje që karakterizohet nga pamundësia për të arritur një ngritje të penisit. Sëmundja ka një etiologji të ndryshme. Dallohen organike, psikogjenike dhe ED të përziera.

Erofertil  Si të rritni metodat e sigurta të madhësisë së penisit për vetë-ndryshimin e gjatësisë së penisit në

Urologët argumentojnë se në pjesën dërrmuese të rasteve, impotenca është psikogjene. Ajo zhvillohet tek burrat të cilët të paktën një herë kanë përjetuar dështime seksuale.

Ka edhe shkaqe të tjera të mosfunksionimit erektil:

 • Marrja e ilaçeve. Steroide anabolike, antidepresantë, qetësues, tableta hipoglikemike dhe antihipertensive, medikamentet e përdhes ndikojnë negativisht në forcën seksuale.
 • Ordersrregullimet endokrine
 • Disordersrregullime hormonale. Mungesa e testosteronit dhe prolaktina e tepërt mund të shkaktojnë impotencë seksuale.
 • Diabeti mellitus. Dhe arsyeja e impotencës mund të jetë çdo lloj diabeti.
 • Aktiviteti i tepërt seksual, ose anasjelltas – abstenimi i zgjatur seksual.
 • Sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut. Shumë shpesh impotenca zhvillohet te burrat që vuajnë nga arterioskleroza e arterieve dhe enëve të gjakut, hipertensioni, sëmundja koronare e zemrës.
 • Lëndimet dhe sëmundjet inflamatore të palcës kurrizore.
 • Hernia e disqeve intervertebrale, çrregullime në sistemin nervor qendror.
 • Sëmundjet e sistemit gjenitourinar. Nga rruga, prostatiti është një shkak shumë i zakonshëm i mosfunksionimit ngrerë – një sëmundje në të cilën gjëndra e prostatës bëhet e përflakur dhe bymehet.
 • Hipotermi.

Një aspekt po aq i rëndësishëm është mënyra e jetesës së një njeriu. Pacientët që pinë duhan, pinë alkool, hanë të pabalancuar, janë më të prirur për ED. Sëmundja është vërejtur shpesh në pacientët që vuajnë nga mbipesha prej 2-4 gradë të ashpërsisë.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm është aktiviteti motorik. Burrat që udhëheqin një mënyrë jetese kryesisht sedentare janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të sistemit gjenitourinar dhe ED.

Fakti është se kur jeni vazhdimisht në një pozicion statik, gjaku ngec në legen e vogël. Përveç kësaj, mungesa e aktivitetit motorik ndikon negativisht në sfondin hormonal të burrave.

Në rast të impotencës së ndonjë gjenezë, duhet të konsultoheni me një mjek – vetë-mjekimi nuk ia vlen.

Me cilët mjekë duhet të kontaktoj për impotencë?

Cili mjek trajton impotencën tek burrat? Kjo pyetje shpesh lind tek njerëzit që në mënyrë të pashmangshme bëhen impotente. Sigurisht, para së gjithash, duhet të shkoni te urologu androlog.

Erofertil  Xhenxhefil limon mjaltë për impotencë

Mjeku duhet të kryejë një ekzaminim fizik vizual, të zbulojë kur filluan problemet me një ereksion dhe të studionin historinë mjekësore të pacientit. Në disa raste, bëhet një ekzaminim rektal i prostatës. Në mënyrë tipike, një test i prostatës përdoret kur pacienti ka simptoma të prostatitit, BPH ose kancerit.

Përveç urologut, mund të kërkohet konsultë me mjekë të tjerë. Impotenca trajtohet:

 1. Terapist / psikanalist seksi. Mjekët duhet të këshillohen nëse mosfunksionimi erektil ka një gjenezë thjesht psikogjene.
 2. Endokrinolog. Ky specialist trajton nëse pacienti ka çrregullime hormonale.
 3. Neurolog. Një mjek do të ndihmojë në kurimin e sëmundjeve të sistemit nervor periferik dhe qendror, gjë që shkaktoi një rënie të forcës seksuale.
 4. Mjek diabeti. Specialisti trajton diabetin mellitus, një sëmundje që shumë shpesh çon në mosfunksionim ngrerë organik.
 5. Kardiolog. Një mjek trajton sëmundjet CVD që mund të shkaktojnë ED.
 6. Pedikyrist. Një mjek trajton patologjitë muskulore.
 7. Narcologist. Burrat që kanë fituar pafuqi për shkak të zakoneve të këqija, përfshirë pirjen e duhanit, alkoolizmin dhe varësinë nga droga, drejtohen te mjeku i këtij profili.

Pas konsultimit me një mjek, përshkruhet një diagnozë gjithëpërfshirëse.

Parimet e diagnozës së ED

Siç kemi zbuluar, mosfunksionimi ngrerë është një sëmundje multifaktoriale që ka një etiologji të ndryshme. Në mënyrë që të identifikohet shkaku kryesor i sëmundjes, pacienti duhet t'i nënshtrohet një diagnoze gjithëpërfshirëse diferenciale.

Taktikat e inspektimit zgjidhen nga mjeku thjesht pjesëmarrës. Mjeku merr parasysh moshën, sëmundjet kronike dhe një numër karakteristikash të tjera individuale të pacientit.

Ekzistojnë parime të përgjithshme të diagnozës. Si rregull, me pafuqi të çdo gjenezë, pacienti rekomandohet:

 • Kaloni një test të përgjithshëm të gjakut dhe urinës.
 • Keni një ultratinguj të organeve të legenit.
 • Bëni një studim Doppler të penisit dhe një test Kaverdzhekt.
 • Bëni një test gjaku për hormonet (prolaktina, dihidrotestosteroni, testosteroni total dhe falas, estradiol, FSH, LH).
 • Monitoroni ereksionet e natës.

Bazuar në rezultatet e ekzaminimeve, zgjidhen taktikat optimale të trajtimit.

Si të kurojmë pafuqinë?

Metoda e trajtimit të mosfunksionimit ngrerë është zgjedhur në bazë të etiologjisë së sëmundjes. Nëse një burrë ka ED organik, atëherë fillimisht duhet të eliminohet patologjia që provokoi një ulje të forcës seksuale.

Erofertil  Lactoflor - pse është i detyrueshëm për çdo pajisje të ndihmës së parë

Nëse STOSN (sindroma e ankthit të dështimit seksual), depresioni ose paqëndrueshmëria psikoemotive është bërë shkaku i një ereksioni të dobët, pacienti duhet t’i nënshtrohet rehabilitimit me një terapist seksual ose psikanalist.

Parimet e përgjithshme për trajtimin e ED të çdo etiologjie:

 1. Terapia dietike. Potenciali mund të dobësohet për shkak të një diete të pabalancuar ose mbipeshes, kështu që pacientët këshillohen të hanë vetëm ushqime të shëndetshme. Këshillohet të hiqni ushqime të yndyrshme, ëmbëlsirat, sodën, ushqimet e skuqura nga dieta.
 2. Jetesa e shëndetshme. Për të kuruar ED, nuk duhet të pini duhan, të hiqni dorë nga alkooli ose të merrni drogë.
 3. Procedurat fizioterapeutike. Akupunktura, terapia me baltë, elektroforeza ndihmojnë për të hequr qafe një ngritje të dobët. Gjithashtu, pacienti mund të përshkruhet masazh të gjëndrës së prostatës. Kjo procedurë përmirëson qarkullimin e gjakut në legen, përmirëson rrjedhën e sekretimit nga prostata dhe normalizon funksionin erektil.
 4. Mbajtja e një jetese aktive. Këshillohet që të futeni për sporte, ose të paktën të bëni shëtitje të rregullta. Ushtrimet e Dr Kegel janë gjithashtu të dobishme.
 5. Terapia e ilaçeve. Për të forcuar forcën e mashkullit, ju mund të përdorni pilula sintetike për mosfunksionim ngrerë (Viagra, Sildenafil, Dynamic, Zidena), injeksione për administrim intracavernous (Kaverdzhekt, Papaverin), tinkturat (levzea, xhensen, kineze magnolia hardhi, eleutherococcus). Ju gjithashtu mund të përdorni shtesa dietike (Parity, Yarsagumba, AK-45, Maca peruan, etj.).

Në raste të jashtëzakonshme, impotenca trajtohet kirurgjik. Një operacion është i nevojshëm nëse pacienti ka një vend për të patur sëmundjen e Peyronie, fibrozë kavernoze, dhëmbëza të trupave kavernozë.

Mund të përshkruhen operacione vaskulare si rezeksioni i venave emisare, shartimi i bypass-it, embolizimi endovaskular i venave të penisit. Falloprostetika ndonjëherë përshkruhet.

Me këtë procedurë derdhen trupat shpellorë të penisit, pas së cilës vendoset falloprosteza. Në hapësirën e scrotum dhe poster, instalohet një pompë injeksioni dhe një rezervuar me lëng.

Shahinclub Shqipëri