Si ndikon proteina në fuqinë e mashkullit

Tema e sportit të madh, dhe veçanërisht ndërtimi i trupit, shkaktoi një numër të madh pyetjesh dhe mosmarrëveshjesh në çdo kohë. Ndoshta një nga debatet më të nxehta është çështja e ngrënies së ushqimit sportiv dhe efektet e tij në trup. Prandaj, unë do të doja të kuptoja pyetjen: a ndikon proteina në fuqinë e një mashkulli dhe a ekziston rreziku i përdorimit të kësaj shtese ushqimore për forcën e mashkullit.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

  • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
  • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
  • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Farë është proteina: përbërja plotësuese ushqyese

Me fjalë të tjera, proteina është proteinë. Proteinat janë komponime aminoacide që janë thelbësore për ndërtimin e muskujve. Një shumë e proteinave gjendet në produktet e qumështit, vezët, mishin dhe sojën.

Gjithashtu, proteina është një shtesë proteine ​​që burrat përdorin për të ndërtuar muskuj. Përdorimi i shpeshtë i tij në botën e bodybuilding bazohet në faktin se kjo shtesë dietike përbëhet nga 90 përqind proteina, ndërsa pothuajse nuk përmban yndyrna dhe karbohidrate.

Kjo është, në të vërtetë, duke përdorur proteina, atleti ha të njëjtën pjesë të mishit ose produkteve të qumështit, por, në të njëjtën kohë, pa konsumuar në të vërtetë yndyrna dhe karbohidrate. Gjithashtu, avantazhi i kësaj shtese diete është aftësia për të futur proteina në muskuj në një periudhë optimale të shkurtër.

Erofertil  Si të rritet një anëtar duke përdorur sode buke ndikon sode në penis

Pluhurat e proteinave mund të shpërndajnë dhe shpërndajnë aminoacidet brenda trupit brenda pesë deri në dhjetë minuta. Në të njëjtën kohë, krahasuar me ushqimin e zakonshëm, tretja e tij do të kërkojë shumë herë më pak energji.

Kur dhe pse të përdorni

Proteina në trup është shumë e domosdoshme, por për të filluar përdorimin e shtesave ushqyese, duhet të kuptoni kur dhe për çfarë qëllimi muskujt kanë nevojë për proteina. Gjatë ditës ka periudha kur marrja e proteinave është më e dobishme për trupin, dhe kur marrja e tij nuk jep absolutisht asnjë frut.

    Përdorimi më i dobishëm.

Në mëngjes. Menjëherë pas gjumit, një dozë e madhe e proteinave do të jetë shumë e dobishme për ndërtimin e një trupi të bukur. Fakti është se gjatë pushimit të një nate, trupi "ha" një sasi të madhe të aminoacideve në muskuj, gjë që i bën ata të humbin peshë. Dhe marrja e këtij kompleksi ju lejon të ruani tonin e muskujve dhe të mos humbni madhësinë dhe peshën.

Pas stërvitjes. Në dy orët e para, muskujt e grisur grumbullojnë në mënyrë aktive aminoacide në vetvete për të rikthyer vendet e grisura. Nëse në këtë moment ata ushqehen me proteina (në 20 minutat e para), atëherë mund të merrni rritje të muskujve. Ky proces është disi i ngjashëm me dëmtimin e lëkurës së zakonshme. Mpiksjet e gjakut mbulojnë prerjen dhe plaga bëhet më e madhe në vëllim.

Pothuajse nuk ka asnjë përfitim në përdorimin e shtojcës para trajnimit. Në përgjithësi, nuk këshillohet të hani ndonjë ushqim një e gjysmë deri në dy orë para se të shkoni në palestër. Maksimumi – energjia dhe më pas, të paktën gjysmë ore para fillimit të klasave.

Arsyeja është se gjatë stërvitjes, rrjedhja e gjakut shkon më shumë tek muskujt sesa në sistemin e tretjes. Për shkak të kësaj, nuk ka përdorim në ngrënien e ushqimit para një stërvitje, përkundrazi, do të merrni një rëndim të pakëndshëm në stomak.

Gjithashtu, vlen të theksohet këtu një nuancë që marrja e tepërt e proteinave është e dëmshme për trupin, kryesisht për stomakun. Doza e tepërt mund të shkaktojë diarre. Dhe përdorimi i vazhdueshëm i një sasie jashtëzakonisht të madhe të shtesave do të çojë në patologji të mëlçisë.

Por kjo vështirë se mund t'i atribuohet kërcënimeve të shtojcës. Askush nuk thotë që uji është i dëmshëm, për shkak të faktit se pirja e rreth 20 ose më shumë litrave ujë në ditë, një person thjesht mund të hedhë gjëndrat e veshkave.

Ndaj respektoni rregullat e përdorimit të produkteve dhe përpiquni të respektoni rregullat e përdorimit. Mos harroni – pa mundim dhe punë të vazhdueshme mbi veten tuaj, një person nuk do të marrë kurrë një trup të përsosur, pa marrë parasysh sa proteinë ka ngrënë.

Erofertil  Pafuqia - si të trajtohet në shtëpi

Dallimi midis proteinave dhe steroideve

Kur ngrihet pyetja se si proteina ndikon në fuqinë e mashkullit, njerëzit e papërvojë dhe të pakuptueshëm shpesh e barazojnë këtë shtesë diete me steroidet. Por, ia vlen të bëhet një diferencim i vogël i koncepteve. Ndërsa proteina nuk është më shumë se e ngopur me proteina me origjinë biologjike, një shtesë ushqimore, steroidet janë substanca që rrisin prodhimin e një hormoni të tillë në trup si testosteroni.

Dhe nëse efekti i proteinave në fuqinë në shumicën e rasteve është zero, atëherë steroidet, si ushqimi sportiv, shkaktojnë ndërprerje të ndryshme hormonale, të cilat çojnë në një humbje të forcës së mashkullit. Humbja ndodh për shkak të faktit se me një proces të gjatë të përdorimit të steroideve në trupin e një njeriu, procesi i prodhimit të testosteronit natyror është i humbur.

Për të ruajtur forcën e mashkullit, ManPotency.ru rekomandon të hani ushqime për të rritur fuqinë tek burrat, të cilat nuk janë vetëm të dobishëm, por edhe shumë të shijshëm.

Efekti i proteinës në fuqinë

Por, le të kuptojmë akoma se çfarë efekti ka proteina në potencë. Duke marrë parasysh faktin se kjo shtesë dietike përbëhet nga pothuajse një proteinë, ajo nuk ndikon në ereksion dhe dëshirën seksuale. Përveç disa nuancave, siç janë:

  • efekti i placebo (sugjerimi automatik);
  • sëmundja e veshkave
  • mbikëqyrja gjatë trajnimit;
  • dietë e përgatitur në mënyrë jo të duhur;
  • aditivë me cilësi të ulët.

Nënndërgjegjeshëm, në fakt, mund të bëjë shumë. Shpesh ka situata kur një njeri që ka dëgjuar për pasojat e tmerrshme të marrjes së shpeshtë të proteinave, fillon të përqëndrohet në forcën e tij seksuale. Në këtë moment, shkaktohet efekti i vetë-hipnozës, dhe dështimi i parë ndodh në pjesën e përparme të shtratit, pas së cilës burri është pothuajse i sigurt se ai tashmë është i pafuqishëm në shtrat. Kjo është e ashtuquajtura "impotencë psikogjene". Por një person fillon të mendojë se proteina dhe fuqia janë të papajtueshme.
Proteina për patologjinë e veshkave.

Në sëmundjen e veshkave, edhe nëse nuk është simptomatike, hahet proteina është kundërindikuar. Kjo mund të jetë në rastet e intolerancës së proteinave nga trupi. Droga është plotësisht proteinike, pra, mund të shkaktojë përkeqësim të ndjeshëm të shëndetit. Kjo mund të ndikojë negativisht në mirëqenien tuaj në përgjithësi dhe në shtrat në veçanti.

Gjithashtu, për shkak të efekteve të proteinave, veçanërisht një produkti me cilësi të ulët, gurët e vegjël mund të formohen në veshkat, të cilat, duke kaluar përmes ureterit, mund të dëmtojnë organet gjenitale.
Lirë nuk është një produkt me cilësi.

Erofertil  Si të rritni praktikat më të mira të potencës

Siç u përmend më lart, proteina merret nga produktet e qumështit, vezët dhe soja. Më shpesh, soja është një produkt për shkak të të cilit ata kursen gjatë prodhimit të aditivëve.

Produkte me cilësi të dobët mund të bëhen nga kjo fasule, dhe soja e përpunuar dobët përmban një sasi të madhe të hormoneve femërore në guaskën e saj. Dhe, si rezultat, pas një përdorimi të gjatë të produkteve të tilla, një njeri humbet forcën e tij. Në këtë rast, është e sigurt të thuhet se një proteinë e tillë ndikon në fuqi shumë negativisht.

Prandaj, merrni përgjegjësinë për zgjedhjen e një produkti të tillë dhe blini atë ekskluzivisht nga furnizuesit e besuar.
Shumë ngarkesë.

Një gabim i zakonshëm i shumë burrave është pohimi se pas stërvitjes ata nuk ndiejnë forcë dhe tërheqje për shkak të proteinave. Kjo shpesh nuk ndodh. Po, ju duhet të bëni një zbritje në karakteristikat individuale të trupit, por më së shpeshti fajtori i impotencës janë pikërisht ngarkesat e tepërta.

Alternuar ngarkesa dhe pushimi. Mos u përpiqni të fluturoni drejt e sipër. Suksesi nuk është i rrallë, as një vit i vetëm. Pra, bëhu i durueshëm.
Përdorimi jo i duhur në vend të ushqimit.

Nuk është e rrallë për burrat që përdorin proteina që fillimisht ta perceptojnë atë jo si një shtesë shtesë, por si një dietë e plotë me kalori të ulët. Por kjo nuk është kështu. Ky produkt është një depo e proteinave, por pothuajse nuk përmban karbohidrate, të cilat janë gjithashtu të nevojshme për trupin.

Mundësia më e mirë për përdorimin e shtojcës është lëkundja e proteinave të qumështit, por kjo është larg nga opsioni i vetëm për konsumimin e proteinave me ushqime të tjera.

Nga rruga, pasi ne po flasim për sport dhe fuqi mashkullore, ju lutemi vini re se përfitimet e kandidimit për burra dhe fuqia janë të pakushtëzuara, plus gjithçka nuk ndërhyn në krijimin e një organi lehtësimi për përfaqësuesit e një gjysme të fortë të njerëzimit.

Siç mund ta shihni, një shtesë e tillë dietike nuk është më shumë se një proteinë biologjike e mbledhur dhe e pastruar. Edhe pse ekziston një efekt i caktuar i proteinave në fuqinë, ajo nuk përbën ndonjë rrezik në formën e impotencës tek burrat, dhe nuk dëmton shumë trupin.

E gjithë kjo që nevojitet për të mos kapur probleme shëndetësore është të kontrolloni veshkat dhe të konsultoheni me një mjek në lidhje me pranueshmërinë e përdorimit të kësaj shtese diete dhe dozën e saj.

Shahinclub Shqipëri