Prostatiti dhe ereksioni. Ndikimi i procesit inflamator në gjëndrën e prostatës në fuqinë, terapinë.

Shumica e burrave i lidhin proceset inflamatore në prostatë me impotencë. Në të vërtetë, sipas statistikave, mosfunksionimi seksual është një nga manifestimet klinike të patologjive të këtij organi.

Sidoqoftë, cilat janë themelet e këtyre simptomave: siklet psikologjike për shkak të dhimbjes ose çrregullimeve patogjenetike? Dhe lind pyetja, a është prostatiti dhe një ngritje e forcës së mjaftueshme për një jetë seksuale të plotë kaq të papajtueshme?

Gjëndra e prostatës është një nga organet kryesore të sistemit riprodhues mashkullor, i cili merr një pjesë aktive në spermatogjenezën, metabolizmin e hormonit androgjen. Prostata është e vendosur nën pjesën e poshtme të fshikëzës, përreth seksionit fillestar të kanalit urinar, ku hapen kanalet e gjëndrës së prostatës.

Formimi i organeve intrauterine fillon në fund të tremujorit të parë të zhvillimit të fetusit. Strukturat e prostatës përbëjnë tre lobe, të ndara me predhë të hollë dhe fije muskulore, dhe nga ana e jashtme është e mbuluar me një kapsulë të dendur të indit lidhës. Parenkima (indi i brendshëm) i prostatës është shpuar nga gjëndra të shumta që prodhojnë sekrecione. Gjatë ejakulimit, ndodh tkurrja e muskujve dhe prostata e ekskretuar nxirret në uretër.

Në kryqëzimin e gjëndrës së prostatës dhe uretrës është tubi i farës, i cili përbëhet nga ind lidhës dhe fibra muskulore. Gjatë ereksionit dhe derdhjes, ajo parandalon hyrjen e spermës në fshikëz.

Në trupin e një njeriu, prostata kryen këto funksione:

 • prodhon një sekret që përmban imunoglobulinat, enzimat, jonet e zinkut, lëshohet njëkohësisht me ejakulën dhe përcakton vetitë reologjike dhe cilësinë e spermës;
 • në indet e gjëndrës së prostatës, hormoni kryesor i testosteronit mashkullor shndërrohet në formën e tij më aktive, dihidrotestosteronin, duke depërtuar në qelizat e prostatës, rregullon sintezën e proteinave dhe enzimave specifike;
 • prodhimi i komponimeve biologjikisht aktive që shkaktojnë rritjen e fibrave nervore në zonën gjenitale.

Inflamacioni i gjëndrës së prostatës, me fjalë të tjera, prostatiti, çon në një shkelje të theksuar të funksionit sekretor dhe endokrin të organit. Nën ndikimin e ndërmjetësve të veçantë, ënjtja zhvillohet, rrjedhja e gjakut përkeqësohet. Kompresimi mekanik i kanalit urinar nga indet e përflakur të gjëndrës shkakton çrregullime dizurike.

Erofertil  Produkte që rrisin shpejt fuqinë tek burrat

Pra, si lidhen prostatiti dhe ereksioni? Rritja e madhësisë dhe ngurtësisë së penisit gjatë zgjimit seksual ndodh për shkak të fluksit aktiv të gjakut arterial dhe bllokimit të rrjedhjes venoze. Këto procese kontrollohen nga sistemi nervor dhe enzimat specifike.

Faza fillestare e inflamacionit nuk ka asnjë efekt në një mbledhje. Rrjedha e gjakut nuk është e prishur, bllokimi në organet e legenit gjithashtu mungon. Sidoqoftë, me përparimin e ndryshimeve patologjike, njeriu fillon të shqetësohet për siklet të rëndë dhe dhimbje në perineum, urinimi është i dëmtuar.

Nxitimi i gjakut në penis dhe ejakulimi rrit vetëm shqetësimin, i cili mund të shkaktojë çrregullime psikogjenike të funksionit ngrerë. Pabarazitë e mëvonshme hormonale shkaktojnë probleme me dëshirën seksuale për seksin e kundërt. Përveç kësaj, procesi inflamator ndikon gjithashtu në cilësinë e ejakulit. Mungesa e mineraleve dhe e elementeve gjurmë, përqendrimi i pamjaftueshëm i enzimave shpesh shkakton infertilitet mashkullor.

Prostatiti ka një efekt të drejtpërdrejtë në cilësinë e jetës seksuale, e cila manifestohet në formën e një ereksioni të dobët ose mungesës së tij, derdhje të parakohshme, ndjesi të pamjaftueshme të forta ose humbje të plotë të emocioneve karakteristike të një orgazmi.

Sidoqoftë, simptoma të tilla zhvillohen vetëm në sfondin e fazës akute të sëmundjes. Pasi aktiviteti inflamator të zvogëlohet, funksioni seksual kthehet në normalitet.

Libidoja është rivendosur, episodet e potencialit spontan të mëngjesit dhe të natës rinisin. Por sipas studimeve klinike, një kurs i zgjatur i prostatitit shkakton mosfunksionim ngrerë dhe cilësi të ndjesisë gjatë marrëdhënies në gati 60% të pacientëve.

Faktorët e mëposhtëm kontribuojnë në çrregullimet e fuqisë:

 • mosha;
 • patologjitë shoqëruese të sistemit gjenitourinar;
 • zakone të këqija;
 • çrregullime endokrine;
 • sëmundjet e sistemit kardiovaskular;
 • obeziteti;
 • mënyrë jetese pa lëvizje;
 • marrja e pamjaftueshme e vitaminave dhe mineraleve të nevojshme për funksionimin normal të gjëndrës së prostatës;
 • probleme psikologjike që vijnë nga siklet dhe dhimbje gjatë marrëdhënies seksuale.
Erofertil  A mund të shërohet impotenca në 40 vjet

Me terapi të përshtatshme dhe pajtueshmëri me rregullat e një diete të shëndetshme dhe stili i jetës, prostatiti dhe ereksioni janë mjaft të pajtueshëm.

Parimet e trajtimit të inflamacionit të prostatës ndryshojnë ndjeshëm në varësi të veprimtarisë së procesit patologjik.

Në periudhën akute, mjekët përshkruajnë këto ilaçe:

 • Antibiotikët. Ato përbëjnë bazën e terapisë së prostatitit. Ka qindra ilaçe antibakteriale në tregun modern farmaceutik, zgjedhja e një ilaçi të veçantë varet nga shumë faktorë, në veçanti, ndjeshmëria e florës mikrobike ndaj veprimit të një ilaçi të veçantë. Në pjesën dërrmuese të rasteve, përshkruhen antibiotikë nga grupi i fluoroquinolones, tetracyclines, makrolides.
 • Sulfonamidet. Ata kanë aktivitet antimikrobik, por janë më të sigurt dhe shkaktojnë më pak efekte anësore (krahasuar me agjentët antibakterial) me përdorim të zgjatur.
 • Barnat jostoidale anti-inflamatore (NSAIDs). Ato bllokojnë aktivitetin e ndërmjetësuesve inflamatorë dhe efektin e tyre në enët e gjakut dhe receptorët e qelizave. Droga të ngjashme kanë aktivitet analgjezik.
 • Bllokuesit A-adrenergjikë. Synimi kryesor i këtij grupi të ilaçeve janë miocitet e muskujve të lëmuar të mureve të fshikëzës dhe kanalit urinar. Relaksimi i tyre lehtëson shkarkimin e urinës dhe parandalon ngecjen e urinës dhe proceset inflamatore bakteriale shoqëruese.
 • Frenuesit e enzimës 5-α-reduktaza. Nën ndikimin e kësaj substance biologjikisht aktive, testosteroni shndërrohet në dihidrotestosteron. Fengimi i këtyre proceseve zvogëlon intensitetin e inflamacionit dhe ashpërsinë e manifestimeve klinike të prostatitit.
 • Mjetet juridike bimore. Zakonisht përshkruajnë ilaçe të bazuara në ekstraktin e frutave të palmës sabale (serena zvarritëse). Ilaçet bimore nuk janë mjaft efektive për prostatitin akut, por ato mund të zgjasin periudhën e faljes.
 • Vaskodilatorët periferikë. Përdorimi i tyre ndihmon në normalizimin e qarkullimit të gjakut në indet e prostatës dhe penisit.

Ju mund të rrisni efektivitetin e terapisë së ilaçeve duke përdorur fizioterapi. Ata rekomandojnë masazh të rregullt të prostatës, seanca mikrovalë, mikrokurs, etj. Nëse vërtetohet lidhja midis fuqisë së dobët dhe nervozizmit, nervozizmit, agresionit, të cilat shpesh ndodhin në sfondin e prostatitit, konsultimi i psikologut dhe përdorimi i qetësuesve, adaptogens janë të nevojshëm.

Erofertil  Si të trajtojmë në mënyrë efektive impotencën në shtëpi

Prostatiti dhe ereksioni janë të lidhura ngushtë me njëri-tjetrin. Prandaj, nëse shfaqen simptoma të sëmundjes, duhet të kërkoni ndihmë profesionale nga një urolog sa më shpejt që të jetë e mundur. Mjekët theksojnë që në fazat e hershme është e mundur që të rikthehen plotësisht funksionet e gjëndrës së prostatës dhe të ndalet shpejt procesi inflamator pa kalimin e tij në një formë kronike.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Shahinclub Shqipëri