Si të trajtohet impotenca tek burrat dhe nëse mund të shërohet

Dështimi seksual është një lloj stigme mbi gjendjen psikologjike dhe fiziologjike të një burri. Dhe megjithëse termi "pafuqi" perceptohet nga shumë burra si një fjali e një jete intime, është mjaft e mundur të rivendosni funksionet e humbura të penisit. Trajtimi i impotencës tek burrat është e rëndësishme për t'u kryer gjithëpërfshirëse.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Cili mjek trajton impotencën?

Metoda e trajtimit të impotencës në masë të madhe varet nga shkaqet e sëmundjes. Manifestimi i patologjisë ndikohet nga një numër faktorësh:

 • lëndime në shpinë ose tru;
 • tension i lartë;
 • metabolizëm i dëmtuar;
 • mungesa e vitaminave në trupin e një njeriu;
 • probleme psikologjike etj.

Për të përcaktuar një metodë të plotë dhe efektive të trajtimit të impotencës tek burrat, është e nevojshme të zbuloni shkakun rrënjësor të sëmundjes. Zakonisht terapisti merret me këtë çështje. Nëse ai zbulon faktorët që provokojnë një fuqi të dobët të një burri, pacienti i referohet një specialisti për diagnostikim dhe trajtim. Mund të jetë:

 1. Endokrinolog. Një vizitë në të është e nevojshme nëse impotenca është rezultat i çekuilibrit hormonal.
 2. Kardiolog. Ndihmon burrat mosfunksionimi erektik i të cilëve është shkaktuar nga problemet e qarkullimit të gjakut.
 3. Traumatologist. Ai është i angazhuar në trajtimin e dëmtimeve të trurit ose palcës kurrizore, gjë që shkaktoi impotencë.
 4. Andrologist. Shërbimet e tij janë të domosdoshme nëse impotenca është rezultat i patologjisë së zhvillimit të organeve gjenitale mashkullore.
 5. Urolog. Përshkruan testet e nevojshme, ndihmon në trajtimin e prostatitit dhe patologjive të tjera të sistemit gjenitourinar (përfshirë impotencën).
 6. Terapist seksi. Ndihmon për të eleminuar çrregullimet seksuale. Mund të përshkruajnë ilaçe për trajtimin e impotencës.
 7. Psikoterapist. Ndihmon burrat të trajtojnë pafuqinë psikologjike. Mëson pacientin të merret me frikën dhe komplekset që krijojnë një pengesë për kënaqësinë e ndërsjellë të partnerëve.

Për më tepër, një neuropatolog, venereolog dhe specialistë të tjerë mund të merren me çështje të mosfunksionimit ngrerë te burrat.

Mjekim

Trajtimi i drogës së impotencës tek burrat është një ilaç që ndihmon në trajtimin e mosfunksionimit ereksion.

Ilaçet për impotencë përshkruhen ekskluzivisht nga një mjek, ai gjithashtu kontrollon pranimin e ilaçit. Kështu, efektiviteti i trajtimit dhe mungesa e komplikimeve janë të garantuara. Kur të përshkruani këtë ose atë ilaç, merren parasysh arsyet që shkaktuan paaftësinë seksuale të burrit dhe impotenca shoqëruese e sëmundjes.

Mjetet më efektive të kësaj serie njihen:

 1. Ginkgo biloba. Bima e Ginkgo biloba me të njëjtin emër konsiderohet mjaft e rrallë. Jetëgjatësia e tij mund të jetë më shumë se 2 mijë vjet. Një ilaç i bazuar në këtë përbërës ka një efekt stimulues të theksuar në sistemin riprodhues mashkull, duke eleminuar shenjat kryesore të pafuqisë.
 2. Viagra. Konsiderohet si një mjet klasik për përmirësimin e shpejtë të forcës së mashkullit. Emri Viagra është bërë një emër shtëpiak midis burrave për shkak të popullaritetit dhe efektivitetit të tij.
 3. Impaza. Një tjetër ilaç efektiv për burrat që kanë humbur interesin për anën seksuale të marrëdhënieve. Përdorimi i rregullt i tabletave Impaz përmirëson ndjeshëm funksionin erektil tek burrat.

Psikoterapia

Ka kuptim të flasim për pafuqi psikologjike në një situatë kur një mbledhje jo gjithmonë mungon, por vetëm menjëherë para marrëdhënieve seksuale. Në këtë rast, zgjimi arrihet me sukses gjatë gjumit ose masturbimit.

Pak pacientë e dinë – në disa raste, për të hequr qafe impotencën, nuk është e nevojshme të merrni një pjesë të vogël të barnave ose t'i nënshtrohen procedurave të shtrenjta mjekësore. Shtë e mundur që problemi të zgjidhet nga vizita e një njeriu tek një psikoterapist i kualifikuar. Ndonjëherë këto vizita ia vlen të kryhen me një partner. Specialisti do të jetë në gjendje të sigurojë të gjithë ndihmën e mundshme dhe të japë këshilla praktike për teknikat e përdorura për të kapërcyer blloqet psikologjike dhe për të rikthyer sensualitetin e një njeriu.

Më shpesh, rekomandimet e specialistëve në një situatë të tillë janë në përputhje me kokat e Kama Sutra. Roli kryesor nuk i është caktuar marrëdhënieve seksuale apo madje edhe kulminacionit të saj. Baza e metodave psikoterapeutike për rivendosjen e fuqisë është një teknikë trefazore për rritjen e sensualitetit:

 1. Faza e parë. Burrë e grua mësojnë t'i japin njëri-tjetrit kënaqësi seksuale, duke shmangur kontaktin e drejtpërdrejtë me organet gjenitale.
 2. Faza e dytë. Ai konsiston në prekjen e zonave erogjene dhe organeve gjenitale të njëri-tjetrit, pa hyrë në kontakt të drejtpërdrejtë seksual.
 3. Faza e tretë. Intimitet i plotë.

Shpesh, si një stimulues shtesë, specialisti rekomandon një çift të shikojnë filma porno së bashku. Në këtë rast, kushti kryesor është tejkalimi i ngurtësisë dhe drojës së njërit prej partnerëve (ose të dyve). Referuar pornografisë si një lloj udhëzues studimi ose metodë trajtimi, mund të mësoni shumë informacione të reja dhe interesante në lidhje me anën seksuale të marrëdhënieve.

Trajtimi në shtëpi me mjete juridike popullore

Shpesh, së bashku me ilaçet, një njeri që vuan nga simptoma të impotencës, rekomandohen receta për ilaç alternative. Mjetet e bazuara në përbërës natyralë janë hipoallergjik dhe shumë efektiv.

Trajtimi me sode

Në varësi të përdorimit të duhur, sode buke ndikon pozitivisht në fuqinë e mashkullit, duke kontribuar në rritjen e saj. Mjeti më efektiv konsiderohet të jetë një zgjidhje sode e përdorur për fërkim ose gëlltitje.

Veprimi i produktit varet drejtpërdrejt nga hollimi i saktë i sodës. Ju mund ta bëni këtë sipas recetës së mëposhtme:

 • 1⁄4 lugë derdhni sode në një gotë, shuani me ujë të nxehtë;
 • ftohni zgjidhjen në temperaturën e dhomës;
 • pini përzierjen që rezulton plotësisht.

Merrni këtë ilaç një herë në ditë derisa fuqia të rikthehet plotësisht. Kjo metodë ndihmon për të kuruar impotencën e shkaktuar nga stresi ose nga një ndryshim në stilin e jetës së një njeriu.

St John's Wort

Mjetet e bazuara në vidhin e Shën Gjonit padyshim që kanë një efekt pozitiv në fuqinë e burrave, sepse me ndihmën e kësaj barishte:

 • gjendja shpirtërore përmirësohet, ankthi zhduket;
 • qarkullimi i gjakut stimulohet, veçanërisht, në organet gjenitale të burrave;
 • niveli i estrogjenit – hormonet femërore zvogëlohet.
Erofertil  9 përfitime të hormonit të rritjes njerëzore, përfshirë rritjen e muskujve dhe pakësimin e yndyrës

Përbërësit për tretësirën e hypericum:

 • 100 g gjethe dhe lule të thata;
 • 5 l vodka.

Lëndët e para të thata derdhen me lëng dhe dërgohen në një vend të errët për 10 ditë. Pas kohës së caktuar, përzierja e lythit të Shën Gjonit filtrohet, agjenti përdoret çdo ditë në 50 pika.

Supë e lehta e Shën Gjonit. 1.5 tbsp. l. tharja e thatë e Shën Gjonit derdhet me një gotë ujë të valë dhe ziej në një banjë me ujë për 30 minuta. Supë ftohet dhe dekantohet. Merrni ilaçin katër herë në ditë për gjysmë gotë.

Rhodiola rosea (rrënjë e artë)

Konsiderohet si një mjet gjithëpërfshirës për trajtimin e problemeve të shumta të trupit. Në këtë drejtim, Rhodiola rosea është shumë e ndryshme nga bimët e tjera medicinale. Rrënja stimulon prodhimin e gjakut në trup, gjë që çon në një rritje të presionit në vendet e nevojshme për një mbledhje të plotë. Përveç kësaj, rrënja e artë konsiderohet si një antioksidant i shkëlqyeshëm, domethënë ndihmon për t'u çlodhur, ndërsa në të njëjtën kohë lë njeriun sasinë e duhur të energjisë për shfrytëzimin e dashurisë. Një përbërës i veçantë në përbërjen e bimës janë flavonoidet. Ato ndikojnë në shkallën e eksitueshmërisë dhe dëshirën e një mashkulli për të bërë seks.

Produktet e rrënjës së artë mund të përgatiten në shtëpi. Për këtë, 100 g rrënjë të grirë e bimës derdhet në 0.5 l vodka. Përzierja insistohet për 14 ditë dhe më pas merrni 1 lugë. çdo ditë para ngrënies. Kursi i trajtimit të impotencës është 1 muaj.

Arra dhe arra pishe

Përfitimet e arrave për të stimuluar ngjalljen dhe për të përmirësuar fuqinë e burrave janë njohur prej kohësh. Por jo të gjithë e dinë se arrat e pishave kanë veti të ngjashme. Përdorimi i përditshëm i një njeriu nga një prej këtyre llojeve të bërthamave (15 copë është i mjaftueshëm) mund të eliminojë simptomat e pakëndshme të impotencës.

Këshilli. Veçanërisht e dobishme do të jenë kernele pak të papjekura – ato përmbajnë një sasi më të madhe të substancave të nevojshme për fuqinë e plotë.

Edhe më të dobishme janë arrat e gatuara në kombinim me përbërësit e tjerë. Recetat më të suksesshme për burrat janë:

 1. Arra + fruta të thata. 12 thelpinj kedri ose arre janë të përziera me fruta të thata. Këto të fundit duhet të marrin 200 g të secilit artikull. Grind dhe përzieni të gjithë përbërësit. Një trajtim për impotencë merret në kohën e gjumit në përputhje me 2 lugë gjelle. l., gjithashtu larë poshtë me kefir.
 2. Arra + mjaltë. Arrat e copëtuara përzihen me mjaltë në të njëjtën sasi. Për më tepër, lejohet shtimi i frutave të thata në masë. Mjeti përdoret për të trajtuar impotencën mashkullore për një muaj në 1 lugë gjelle. l. tre herë në ditë.

Xhenseni për potencë

Një ilaç tjetër efektiv popullor për të rritur fuqinë tek burrat është xhensen.

Tinkturë mbi të përgatitet si më poshtë:

 1. Pritini një copë nga madhësia rreth 2 cm nga rrënja.
 2. Shtoni ndonjë nga proceset e rizomës.
 3. Derdhni përbërësit e marrë në 3 litra vodka ose alkool.
 4. Tinkturë lejohet të përdoret një ditë pas përgatitjes.
 5. Ilaçi rekomandohet të merret tre herë në ditë, një gotë çdo herë derisa të eliminohen plotësisht simptomat e impotencës.

Kjo është interesante. Mjekësia tradicionale është e sigurt se burrat që kanë arritur të kurojnë impotencën me xhensen nuk do t'i ekspozohen kurrë kësaj sëmundjeje – patologjia do të zhduket përgjithmonë. Sipas bimëve, "rritja e xhensen me dinjitet është gjëja më e sigurt".

Xhenxhefil

Erëza e nxehtë përmban shumë substanca që janë të rëndësishme në trajtimin e impotencës tek burrat. Veçanërisht efektive janë aminoacidet, vitaminat dhe elementët gjurmë në rrënjë. Që nga kohërat e lashta, xhenxhefili si erëza ka qenë pjesë e shumë produkteve që kanë një efekt jashtëzakonisht pozitiv në fuqinë e burrave.

Recetat e mëposhtme për trajtimin e impotencës janë më të njohurat:

 1. 1 lugë Pluhur xhenxhefili derdhet në një gotë ujë të valë. Lëngu duhet të pihet si çaji i rregullt.
 2. 2 orë para se të shkoni në shtrat, një njeri duhet të hajë një fetë limoni të spërkatur me 1 lugë. pluhur xhenxhefili dhe kripë.
 3. Tinkturë xhenxhefili. Fërkohen 100 g rrënja e bimës, derdhet 300 g alkool. Mjeti mund të merret pas 2 javësh infuzion prej 10 pikësh në ditë.

Leh lisi

Zierje nga ky komponent natyral ndihmon për të përmirësuar ndjeshëm shëndetin seksual të burrave. Për gatim, keni nevojë për një lëvore ekskluzivisht të re të pranverës të bimës.

20 g lëvore hidhni 1 litër ujë të ftohur. Vendoseni përzierjen në një banjë me ujë dhe lëreni të qëndrojë për 10 minuta, duke kujtuar që të trazohet herë pas here. Supë e tendosur është ftohur dhe pihet një gotë në ditë.

Onions dhe hudhër

Qepët dhe hudhrat njihen si përbërës të shumë pjatave dhe dallohen nga një shije dhe erë e veçantë. Por pak njerëz e dinë që këto bimë përmirësojnë shëndetin e burrave. Sidoqoftë, ato nuk ndikojnë drejtpërdrejt në fuqinë. Spektri i veprimit të tyre është shumë më i gjerë dhe shtrihet në të gjithë sistemin qarkullues të trupit. Substancat që përmbahen në hudhër, hollojnë gjakun, pastrojnë enët e gjakut dhe ju lejojnë të furnizoni gjak në të gjitha sistemet. Por është pikërisht furnizimi i plotë i gjakut që është përgjegjës për mbledhjen.

Përgatitja e një agjenti terapeutik nga këto produkte është e lehtë:

Tinkturë në hudhër dhe vodka. 1 kg hudhër duhet të copëtohet dhe të derdhni 0,5 litra vodka (me alkool të forcës përkatëse). Mbylleni enën dhe insistoni në errësirë ​​për 10 ditë. Pas kohës së caktuar, ilaçi merret 1 lugë gjelle. l. tri herë në ditë.

Farërat e kungullit dhe kungullit

Një studim i plotë i farave të kungullit zbuloi Delta-7-Serine. Ky përbërës ka këto karakteristika:

 1. Aktivizon prodhimin e testosteronit në trupin e një njeriu.
 2. Ka një efekt anti-inflamator në zonën e prostatës, duke penguar rritjen e tij.
 3. Zhduk stanjacionin e urinës në fshikëz.

Përgatitja e një ilaçi për impotencën bazuar në farat e kungullit si më poshtë:

 1. 0,5 kilogram fara për tu tharë në letër.
 2. Grim farat e thata në një mulli kafeje së bashku me lëvozhgën.
 3. Pluhur rezultues për t'u përdorur çdo ditë para ngrënies për 2 lugë gjelle. l. Për një efektivitet më të madh, rekomandohet të pini produktin me ujë të mjaltit (1 lugë çaji mjaltë merret për 1 gotë ujë të ngrohtë). Kursi i trajtimit të impotencës është 2-3 muaj.

Badger yndyrë

Përbërja e pasur përbërëse e yndyrës së keqe përcakton vetitë e saj jashtëzakonisht të dobishme për burrat:

 1. Vitamina A. Parandalon shfaqjen e patologjive të sistemit gjenitourinar dhe kancerit.
 2. Vitamina B. Karakterizon trupin e një njeriu me energji.
 3. Vitamina E. Aktivizon funksionimin e sistemeve riprodhuese të femrave dhe meshkujve.
 4. Acidet yndyrore. Parandaloni formimin e pllakës në enët e gjakut.
 5. Acidi folik. Ajo siguron funksionalitetin e plotë të sistemit hormonal, dhe si rezultat – prodhimin e testosteronit në trupin e burrave.

Si terapi, mjafton të përdorni 1 lugë. yndyrë e keqe tre herë në ditë. Mjetet janë larë në mënyrë aktive me çaj mjedër ose qumësht të nxehtë.

Shtë gjithashtu e pranueshme të përdoret një recetë shtesë. Në 3 tbsp. l. yndyra të marrë 1 lugë gjelle. l. mjaltë. Komponentët janë përzier plotësisht. Ilaçi konsumohet 1 muaj 4 herë në ditë.

Vdekja e bletës

Kjo bimë është efektive në trajtimin e impotencës dhe adenomës së prostatës. Përbërja e produktit përmban përbërës të shumtë të dobishëm, në veçanti, helmin e bletëve. Stomaku mund të zvogëlojë madhësinë e prostatës dhe të rivendos urinimin.

Për të përgatitur supën, merrni 5 lugë. zhytje e bletëve dhe derdhni dy gota ujë. Përzierja është sjellë në një çiban dhe dërgohet në nxehtësi mesatare. Produkti zihet për rreth 2 orë. Supë e gatshme merret 2 herë në ditë për 1 gotë. Kursi i administrimit për impotencë është 1.5 muaj.

Erofertil  Whatfarë është majdanoz i dobishëm për pronat dhe kundërindikimet për burrat

selino

Përmirëson potencialin seksual të burrave. Recetat e mëposhtme janë më të popullarizuara me impotencë tek burrat:

 1. Lëngu i selino (lëngu i majdanozit gjithashtu ka një efekt të ngjashëm). Lëng i freskët, i nxjerrë nga rrënja e bimës, merr 1 lugë. tre herë në ditë derisa shenjat e impotencës të eliminohen plotësisht.
 2. Tretësirë. 1 tbsp. l. rrënjë të freskëta të copëtuara hidhni 300 ml ujë, insistoni 4 orë, dekantoni dhe pini 1 lugë gjelle. ditë.

Receta shtesë

Trajtimi i impotencës tek burrat është mjaft i pranueshëm në shtëpi. Mjetet e mëposhtme njihen si efektive në eliminimin e simptomave të impotencës:

Për të përgatitur ilaçin për impotencën, duhet të merrni 20 g kërpudha të freskëta dhe t'i derdhni me 100 ml vodka. Lëndët e para insistojnë në një vend të errët për 14 ditë. Tinktura shprehet, me pafuqi mashkullore merret çdo ditë për 3 javë për 1 lugë. 40 minuta para ngrënies.

 1. Shilajit. Konsiderohet si një stimulues i fuqishëm biologjik natyror. Përdorimi i rregullt i mamave nga burrat normalizon jo vetëm sistemin gjenitourinar, por edhe trupin në tërësi. Mumja e përzier me të verdhën e vezëve dhe mjaltin konsiderohet veçanërisht e efektshme për impotencën. Për të përgatitur produktin, duhet të merrni 0.2 g mumje dhe të përzieni me 1 lugë gjelle. l. mjaltë dhe 1 verdhë veze. Përzierja e përfunduar merret çdo ditë për 4 javë në mëngjes me stomak bosh dhe para se të shkoni në shtrat.
 2. Infuzion nga yurti i fushës. Grind fije të thatë në një qëndrim pluhur. 2 tbsp. l. lëndët e para derdhin një gotë ujë të valë dhe insistojnë 4 orë. Një përmirësim natyror i potencës tek burrat ndihet pas 4 muajve të përdorimit të përditshëm.
 3. Orchis. Rrënjët e orthis konsiderohen veçanërisht të efektshme për shëndetin seksual të mashkullit, nga i cili bëjnë një tretësirë ​​të dobishme të alkoolit. Për ta përgatitur atë do t'ju duhet:
 • 10 g rrënjë bimësh;
 • 100 ml alkool.

Rrënjët e rinj janë hedhur në pluhur, të mbushur me alkool, të përzier. Përzierja vendoset në një enë qelqi, e cila mbyllet nga një kapak dhe futet për 14 ditë, pas së cilës dekantohet përmes garzës. Agjenti rezultues për trajtimin e impotencës merret tre herë në ditë, 30 pika në muaj.

 1. Propolisi. Një ilaç tjetër i fuqishëm natyror që ndihmon me simptoma të rënda të impotencës. Tinktura e propolisit përgatitet si më poshtë: derdhni 20 g produkt bletësh në 80 ml vodka. Vendoseni përzierjen në një vend të errët, përballoni 14 ditë, duke u tronditur herë pas here. Produkti i përfunduar merret tre herë në ditë, 40 pika për 1 gotë ujë. Kursi i trajtimit të impotencës është 2 javë.
 2. Erëza. Erëzat gjithashtu mund të përdoren si një afrodiziak natyral, duke nxitur dëshirën e mishit të burrave. Shafran i Indisë dhe koriandër e kanë provuar veten në këtë drejtim. Këto erëza mund të përdoren për të aromatizuar enët ose për të përgatitur një përzierje aromatike: 1 lugë. përzieni mjaltin me një majë erëzash. Një trajtim i konsumuar nga një njeri çdo ditë ka një efekt pozitiv në fuqinë.
 3. Ambrosia. Një substancë natyrale me një përmbajtje të fortë proteine ​​është shumë e rëndësishme për shëndetin seksual të burrave. Produkti i aktivitetit jetësor të bletëve – bukë e bletëve – nuk është inferior në përdorimin e tij ndaj propolisit. Shkalla e përdorimit ditor të këtij produkti është 5-10 g (1-2 lugë). Ilaçi merret rregullisht derisa paketimi të përfundojë (buka e bletëve shitet në barnatore).

Trajtimi bimor

Ilaçi bimor po vepron gjithnjë e më shumë si një ilaç universal për trajtimin e patologjive të shumta të trupit. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme në eleminimin e simptomave të impotencës. Për të përmirësuar funksionin erektil të burrave, mjetet e mëposhtme homeopatike janë të përshtatshme:

 1. Koleksion bimor i çajit të shelgut, tërfili, nenexhiku. Hidh barishte në sasinë e 5 lugë në një termos dhe derdh 1 litër ujë të valë, le të krijojë për 20 minuta. Produkti i përfunduar duhet të merret me impotencë në 1 gotë 3 herë në ditë.
 2. Gjethet dhe rrjedh nga hithra dhe verbena (100 g secila) janë të përziera me knotweed (50 g). 2 tbsp. l. derdhni përzierjen në një termos dhe derdhni 0.5 l ujë të valë. Lini për natën, dhe në mëngjes shprehni infuzionin dhe pini 150 ml tri herë në ditë.

Terapia e masazhit

Përveç bimëve dhe ushqimit, trajtimi i impotencës tek burrat është i lejueshëm me ndihmën e masazhit special terapeutik. Mund të kryhet në shtëpi, duke kryer veprimet e mëposhtme:

 1. Kryeni bluarje rrethore në zonën e vendosur midis coccyx dhe anus.
 2. Kompresoni penisin në mënyrë që koka të mbushet me gjak. Përsëritni lëvizjet 10 herë, sigurohuni që të mos ketë siklet ose dhimbje.
 3. Tërhiqni testikujt poshtë me një dorë. Gjymtyra e dytë për të bërë një masazh rrethor të zonës pubike.

Këshilli. Mos bëni masazh në organin gjenital të ngritur. Kohëzgjatja e secilës lëvizje nuk duhet të jetë më shumë se 2 minuta.

Ndryshimi i stilit të jetës

Nuk është sekret se shumë sëmundje që shkaktojnë impotencë janë rezultat i udhëheqjes së një stili jetese të pahijshme. Në raste të tilla, trajtimi i plotë i problemeve seksuale kërkon braktisjen e zakoneve të këqija. Një mënyrë jetese e shëndetshme bazohet në disa parime themelore:

 1. Ushqimi i shëndetshëm Dieta e një njeriu të shëndetshëm në të gjitha aspektet duhet të përbëhet nga ushqime të shëndetshme. Në veçanti, është e nevojshme të kufizoni marrjen e yndyrës, sepse është ushqim i yndyrshëm që kontribuon në bllokimin e enëve të gjakut dhe çon në aterosklerozë – një pararojë e pafuqisë. Marrja e yndyrës duhet të jetë jo më shumë se 60 g / ditë. Burrat duhet të mbështeten në ushqimet bimore dhe produktet e qumështit, si dhe t'i kushtojnë vëmendje të duhur përdorimit të vitaminave dhe mineraleve (ushqimet që përmbajnë sasi të mëdha bakri dhe kalciumi janë veçanërisht të efektshme). Duhet të kihet parasysh se substancat e vitaminave që rrjedhin nga ushqimi thithen më mirë sesa komplekset e blera të farmacisë. Por përdorimi i ëmbëlsirave të ndryshme, ushqimeve gjysëm të gatshme, ushqimeve të shpejta dhe ushqimeve të tjera të hedhurinave duhet të zvogëlohet ose eliminohet nga dieta krejt.
 2. Aktiviteti fizik. Duhet të jetë i rregullt. Një njeri nuk ka pse të lodhet me stërvitje në palestër, nëse ky nuk është shpirti. Mjaft për të dhënë aktivitet fizik 15 minuta në ditë.
 3. Refuzimi i kafeinës. Kjo substancë konsiderohet një stimuluese dhe mund të shkaktojë stres. Në procesin e trajtimit të impotencës, kafeja, çokollata dhe kola konsiderohen ushqime të padëshirueshme.
 4. Pirja e duhanit. Shtë vërtetuar se rastet e impotencës në mesin e duhanpirësve janë pothuajse dy herë më të prira sesa tek duhanpirësit. Pirja e duhanit kufizon rrjedhën e gjakut në organe, përfshirë organet gjenitale. Përveç kësaj, një cigare e tymosur provokon akumulimin e depozitave të yndyrës në penis.
 5. Abuzimi me alkoolin. Ndoshta të gjithë e dinë për rreziqet e alkoolit. Konsumimi i rregullt i tepruar i pijeve alkoolike në shumicën dërrmuese të rasteve shkakton impotencë.

trajtim kirurgjikale

Ndërhyrja kirurgjikale në trajtimin e impotencës përdoret rrallë, pasi që medikamentet alternative janë shumë efektive në zgjidhjen e këtij problemi. Metodat kirurgjikale janë përdorur vetëm në rastet kur metodat e trajtimit tradicional të mosfunksionimit ereksion dhe mjeteve juridike popullore për impotencë kanë qenë joefektive.

Trajtimi kirurgjikal i impotencës mashkullore kryhet në disa mënyra:

 1. Revaskularizimi gjenital. Gjatë kësaj procedure, arteriet kryesore të penisit janë të lidhura. Kjo eliminon shenjat e çrregullimeve të qarkullimit të gjakut dhe zgjidh problemin e ereksionit të humbur.
 2. Kirurgji venoze. Shtë e rëndësishme në rast të shkeljes së mekanizmit veno-okluziv të një anëtari. Një lloj i ngjashëm i ndërhyrjes kirurgjikale shpesh kombinohet me metodat konservative të trajtimit dhe ilaçeve.
 3. Endofalloprotezirovanie. Ajo njihet si metoda më e efektshme për zgjidhjen e problemit të impotencës tek burrat. Ndihmon për të hequr qafe impotencën në pothuajse 90% të rasteve. Me anë të vendosjes së implanteve brenda penisit, funksioni shumë erektiv është rivendosur.
Erofertil  Si të rritet një anëtar (2)

Terapia e LOD

Metoda e trajtimit me presion negativ lokal (LOD) konsiderohet një metodë fizioterapeutike. Ai konsiston në sa vijon: penisi vendoset në një enë të veçantë, në të cilën krijohet presion negativ. Me ndihmën e tij, organi gjenital është i mbushur me gjak dhe, si rezultat, ndodh një mbledhje në një burrë.

Shkalla e presionit dhe kohëzgjatja e procedurës përcaktohet nga karakteristikat individuale të rrjedhës së impotencës. Në mënyrë tipike, një mbledhje mbahet për 1 minutë, pas së cilës presioni bie dhe ngacmimi zhduket. Tjetra, cikli përsëritet, duke rritur kohëzgjatjen e procedurës në 15 minuta. Një stimulim i tillë, i kryer vazhdimisht, më pas çon në shfaqjen e një ereksioni në një njeri pa ndihmë shtesë.

Nxitje e testosteronit

Nuk është sekret se testosteroni i hormonit mashkullor është jashtëzakonisht i rëndësishëm për fuqinë e plotë. Në rast të sasisë së pamjaftueshme në trup, shfaqja e mosfunksionimit erektil është çështje kohe. Për të eliminuar problemin e impotencës, pacientit rekomandohet terapi zëvendësuese e testosteronit. Substanca mund të futet në trup në mënyrat e mëposhtme:

 • përgatitjet për përdorim oral;
 • forma të injeksionit të hormoneve;
 • ilaçe transdermale (xhel, arna).

E rëndësishme! Vetëm një specialist duhet të përshkruajë trajtimin e një ilaçi të veçantë për terapinë e zëvendësimit të testosteronit pas një diagnoze të plotë të gjendjes së pacientit.

Terapia e valës së goditjes

Konsiderohet si një metodë moderne inovative e trajtimit të impotencës. Bazohet në veprimin e valëve akustike që stimulojnë proceset e riparimit të indeve. Seancat e këtyre procedurave ndihmojnë në formimin e anijeve të reja në organet gjenitale. Falë kësaj, edhe problemi më serioz me furnizimin me gjak zgjidhet (kjo e fundit shpesh vërehet te pacientët me kardiak dhe pacientët me diabet mellitus).

Metoda praktikisht nuk ka kundërindikacione, efektiviteti i saj në prani të impotencës vërehet pas 2 javësh.

Ushtrimi dhe Joga

Nuk është rastësi që një njeri i shëndetshëm, i aftë, eksiton imagjinatën e zonjave. Duke qenë në gjendje të mirë, ai dukej se sinjalizonte gratë për shëndetin e tij fizik dhe seksual. Vihet re se përfaqësuesit e seksit më të fortë, të prirur ndaj mbipeshes, ka shumë më shumë të ngjarë të hasin problemin e impotencës sesa rregulloret në palestër.

Nga rruga. Burrat që udhëheqin një mënyrë jetese pasive dhe në të njëjtën kohë abuzojnë me alkoolin, me kalimin e kohës përballen jo vetëm me probleme të ereksionit, por edhe me ndërprerje hormonale në trup. Në veçanti, ato mund të ndalojnë rritjen e flokëve të fytyrës ose të fillojnë të zgjerojnë gjëndrat e qumështit.

Yoga dhe praktikat e ndryshme taoiste (qigong, etj.) Konsiderohen njësoj të njohura dhe efektive për sa i përket një efekti pozitiv në shëndetin e burrave. Ky lloj aktiviteti fizik është i rëndësishëm në rastet e mëposhtme:

 • mungesa e ngritjes në mëngjes dhe në mbrëmje;
 • mungesa e interesit për seks;
 • ereksion i dobët, inkspresiv;
 • derdhje e parakohshme.

Prania e këtyre treguesve sinjalizon nevojën për yoga. Kjo e fundit do të ketë një efekt pozitiv në forcën e mashkullit dhe do të ndihmojë në eliminimin e simptomave të impotencës.

Ushtrimet më të njohura janë ushtrime të thjeshta që nuk kërkojnë shumë përpjekje:

 1. Kompresimi i anusit. Një burrë duhet të marrë një pozicion të rehatshëm (të shtrihem ose të ulet). Shtrydhni fort anusin disa herë. Përsëritni 20 qasje të tilla.
 2. Ushtrimi "gur". Merrni një pozicion të drejtë, duke përkulur paksa gjunjët. Shtrydhni butësisht mollaqet, sikur një gur të vendoset midis tyre. Një ushtrim i tillë, i bërë në disa qasje, do t'ju lejojë të ngrohni mirë muskujt e perineum dhe penisit.

Fonde shtesë

Terapia fizike konsiderohet si ilaç shtesë efektiv për shfaqjen e simptomave të impotencës. Ai përfshin një sërë ushtrimesh të krijuara posaçërisht për trajnimin e muskujve të perineum. Ushtrime ditore shtesë në kombinim me trajtimin konservativ do të ndihmojnë në arritjen e një përmirësimi të qëndrueshëm të dëshirës seksuale mashkullore dhe rivendosjen e funksionit ngrerë.

Karakteristikat e trajtimit të impotencës tek burrat e moshave të ndryshme

Mosha e një burri gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në zgjedhjen e metodave për trajtimin e impotencës.

Vjet 40

Pafuqia tek burrat në moshën 40 vjeç mund të trajtohet shumë më shpejt dhe në mënyrë më efikase nëse sëmundja ka një prapavijë psikogjene. Trajtimi i impotencës organike është disi më i vështirë. Në çdo rast, qasja ndaj trajtimit të patologjisë duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe të përfshijë veprimet e mëposhtme:

 1. Vëzhgoni regjimin e ditës, ngarkesa alternative dhe pushim.
 2. Përfshini ushqime të shëndetshme të pasura me proteina, vitamina dhe minerale në dietën tuaj. Shmangni ngrënien e ushqimit të hedhurinave.
 3. Vendosni marrëdhënie seksuale. Para së gjithash, duhet t'i kushtoni vëmendje marrëdhënies brenda çiftit, duke kapërcyer keqkuptimet e mundshme ose kufizimet.
 4. Vizitoni një terapist. Kjo masë është e rëndësishme në rastin kur nuk është e mundur të eliminohen vështirësitë psikologjike në një palë më vete.
 5. Refuzoni zakonet e këqija.

Vjet 50

Metodat kryesore të trajtimit të impotencës tek burrat që kanë kaluar kufirin 50-vjeçar janë si më poshtë:

 • Psikoterapia;
 • trajtimi hormonal;
 • stimulimi mekanik i penisit (vakumi);
 • trajtimi i drogës;
 • trajtimi i injeksionit;
 • akupunkturë (kryhet ekskluzivisht nga një specialist);
 • protetikë për trupat shpellorë.

60 dhe më shumë

Pafuqia tek burrat e moshës 60 vjeç e sipër është kryesisht e një natyre të lidhur me moshën dhe shoqërohet me një ulje të sasisë së testosteronit në trup. Baza e trajtimit të impotencës pas 55 vjetësh është një trajtim gjithëpërfshirës. Përbëhet nga:

 1. Ilaçet dhe, nëse është e nevojshme, trajtimi kirurgjikal. Në pleqëri, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet sistemit endokrin dhe patologjive të prostatës dhe mëlçisë.
 2. Pajtueshmëria me dietën. Ushqimi i veçantë në të njëjtën kohë me trajtim optimal do të ndihmojë për të vendosur rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale.
 3. Aktiviteti fizik. Especiallyshtë veçanërisht e rëndësishme që të përfshihen muskujt perineal në këtë proces. Zgjidhja ideale do të ishte elemente e ushtrimeve të yogas dhe Kegel.
 4. Trajtimi i impotencës me mjete juridike popullore. Përdorimi i zierjeve të ndryshme, tinkturave, ointimeve dhe qirinjve mbi baza natyrore do të bëhet i rëndësishëm.
 5. Normalizimi i jetës intime. Për të ruajtur epsh dhe për të eleminuar pafuqinë, është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje e plotë intimitetit. Kjo nuk do të thotë që seksi duhet të bëhet me punë të vazhdueshme dhe mekanike që kërkon një kohë të caktuar. Shtë e mjaftueshme për të siguruar që nuk ka abstenencë të zgjatur midis kontakteve seksuale.

Parandalimi i impotencës

Ashtu si shumë sëmundje të tjera, impotenca është më e lehtë për tu parandaluar sesa kurimi. Për të shmangur dobësinë e pakëndshme seksuale, burrat duhet të ndjekin një numër rekomandimesh nga kjo listë:

 1. Heqni zakone të këqija. Në veçanti, mos abuzoni me alkoolin dhe produktet e duhanit që kufizojnë rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale.
 2. Shmangni një ushtrim fizik të zgjatur, mbingarkesë të tepërt. Shtë e nevojshme të organizoni siç duhet gjumin dhe pushimin.
 3. Kontaktet seksuale duhet të jenë të rregullta, por të moderuara – jeta intime e ngopur shumë sigurisht që do të ndikojë në gjendjen e fuqisë. Ndërprerja e përhershme e intimitetit nuk duhet të lejohet pa një njeri që arrin "shkarkimin". Situata të tilla luajnë një rol të rëndësishëm në shfaqjen e simptomave të impotencës.
 4. Parandaloni situatat stresuese, mësoni se si të relaksoheni.
 5. Vizitoni me kohë specialistët për diagnostikimin e potencës dhe shëndetit në përgjithësi.
 6. Vëzhgoni rregullat e higjenës personale, bëni një dush me kontrast.

Një trajtim i plotë i impotencës është një hap i domosdoshëm për të eleminuar simptomat e një patologjie të pakëndshme në të gjitha aspektet. Trajtimi mund të kryhet në një mënyrë mjekimi ose me ndihmën e recetave popullore për të arritur, siç thonë ata te njerëzit e thjeshtë, një "ngritës guri". Në mënyrë më të detajuar, mjeku do t'ju tregojë për metodat e trajtimit të impotencës dhe mjetet e përdorura për këtë pas një diagnoze të plotë të pacientit.

Shahinclub Shqipëri