Ngritje e dobët; nuk ka ngritje në mëngjes

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Pse ereksioni u zhduk në mëngjes

Ndërtimi i mëngjesit konsiderohet një fenomen plotësisht natyror, dhe mungesa e tij mund të tregojë zhvillimin e patologjisë në trup. Disa burra janë të interesuar në faktin pse një mbledhje u zhduk në mëngjes, cilat faktorë mund të ndikojnë në këtë dhe çfarë të bëjmë në këtë rast.

Pse ndodh një mbledhje në mëngjes?

Shkencëtarët dhe mjekët ende nuk mund të vijnë në të njëjtin mendim për këtë çështje. Dihet që fuqia e mëngjesit është një proces normal fiziologjik, gjatë së cilit përmirësohet ngopja e oksigjenit e indeve, proceset metabolike në nivelin qelizor rriten. Ky fenomen shkaktohet nga mbushja e trupave shpellorë të penisit me gjak.

Për të kuptuar pse nuk ka ngritje në mëngjes, duhet të dini arsyet pse ndodh. Këto përfshijnë:

 • Testosterone në rritje e gjakut. Periudha nga 5 në 9 në mëngjes konsiderohet kulmi i një tepricë të hormonit mashkullor. Kjo bën që penisi të mbushet me gjak.
 • Parandalimi i hipoksisë. Disa mjekë mendojnë se një mbledhje është për shkak të një rinovimi të gjakut në organet gjenitale. Parandalimi i stazës së qarkullimit të gjakut mbron indet e organeve nga hipoksia.
 • Një fshikëz e plotë. Muri i saj shtyp në mbaresa nervore që rregullojnë shfaqjen e një ereksioni.

Në një person të shëndetshëm, organet gjenitale duhet të rriten rreth 20-60 minuta në ditë. Kjo gjendje e penisit ndodh jo vetëm tek burrat e pjekur, por edhe tek djemtë në një moshë të re. Nuk ka asnjë lidhje me ëndrrat erotike dhe gjendjen e zgjimit. Meshkujt shpesh nuk dinë se çfarë të bëjnë nëse një mbledhje në mëngjes dobësohet ose zhduket krejt.

Mungesa e fuqisë në mëngjes mund të flasë për sëmundje serioze në trup.

Mungesa e një mbledhje në mëngjes mund të tregojë sëmundje serioze në trup

Vetë-Diagnoza

Nëse ngritësi i mëngjesit është zhdukur, dhe penisi nuk bymehet për disa ditë, mos u shqetësoni shumë. Ky mund të jetë një reagim ndaj stresit ose lodhjes. Për të rregulluar një mbledhje, këshillohet të kryeni një vetë-diagnozë.

Ju mund ta bëni këtë duke vendosur një unazë letre në penis që përputhet me diametrin e saj. Kështu ata shkojnë në shtrat, dhe në mëngjes ata shikojnë se çfarë ndodhi me unazën. Nëse nuk dëmtohet, atëherë ka shumë të ngjarë të mos ketë ngritje natën dhe në mëngjes.

Nëse një njeri ka vërejtur se nuk ka më një mbledhje në mëngjes, mos u frikësoni. Mbi të gjitha, mund të ndodhte përpara momentit të zgjimit. Ju mund t'i kërkoni partnerit tuaj që të ndjekë procesin e ënjtjes së penisit. Nëse një mbledhje në mëngjes mungon për një muaj, duhet të kontaktoni një institucion mjekësor. Shtë mjaft e vështirë të kuptosh pse ereksioni i mëngjesit u zhduk.

Arsyet e mungesës së ereksionit

Me kalimin e viteve, fuqia dobësohet, niveli i hormoneve zvogëlohet, rastet e ënjtjes së penisit zvogëlohen. Pas 50 vjetësh, burrat kanë më pak të ngjarë të kenë një ngritje në mëngjes, pas 70 vjetësh, shumica e burrave nuk kanë ereksion.

Sëmundjet gjenitourinare

Përveç faktorit të moshës që provokon mungesën e një ereksioni, ekzistojnë edhe arsye të tjera për prishjen e penisit. Këto përfshijnë:

 • Mbingarkesë e fortë e trupit. Nëse një burrë nuk ka ngritje të një anëtari në mëngjes, kjo mund të tregojë stres të fortë, telashe, punë të tepërt. Ndonjëherë një mbledhje fillon të zhduket për shkak të problemeve në kokë që ndërhyjnë në pushimin e duhur, dhe parandalojnë gjumin normal.
 • Dështimi hormonal. Shkelja e sistemit riprodhues mund të shkaktohet nga një mosfunksionim i sfondit hormonal. Zakonisht mbipesha, humbja e flokëve i shtohet kësaj.
 • Lifestyle. Pirja e duhanit dhe pirja e shpeshtë ndikojnë negativisht në funksionin erektil të një njeriu. Mungesa e sportit, një qëndrim i gjatë në kompjuter, puna e natës dhe oraret e parregullt mund të çojnë në mungesë të një ngritjeje të shëndetshme tek burrat.
 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular. Potenciali ndikohet shumë nga gjendja e enëve të gjakut dhe zemra. Prandaj, hipertensioni, arterioskleroza, dështimi i zemrës, diabeti janë arsyeja e mungesës së një ereksioni tek burrat në mëngjes.
 • Impotencë. Zhvillimi i mosfunksionimit ngrerë sjell probleme me fuqinë, jo vetëm në mëngjes, por në çdo kohë me eksitim.
 • Mbidozimi i ilaçeve. Ndonjëherë burrat që marrin pilula për gjumë, qetësues ose qetësues mund të vërejnë se nuk ka më ngritje në mëngjes.
 • Sëmundjet urogjenitale. Në disa raste, nuk ka ngritje normale në mëngjes për shkak të pranisë së sëmundjeve seksualisht të transmetueshme ose prostatitit.

Si të rifitoni fuqinë e mëngjesit

Nëse mungesa e një ereksioni shoqërohet me emocione negative, këshillohet të konsultoheni me një psikolog. Ju duhet ta vendosni gjendjen tuaj të mendjes, më shpesh të jeni në ajër të pastër dhe të relaksoheni. Shtë e nevojshme të pushoni rregullisht dhe të mos punoni më shumë, të shmangni përvojat dhe stresin.

Me çrregullime hormonale, duhet të konsultoheni me një endokrinolog. Nëse nuk ka mbledhje të mëngjesit, dhe gjithçka tjetër shtohet shkarkim nga uretra, kruarje dhe djegie, duhet të vizitoni një urolog ose dermatovenerolog. Problemet seksuale mund të zgjidhen nga një seksolog ose androlog. Shtë e mundur të identifikohen anomalitë në funksionimin e zemrës dhe enëve të gjakut duke kontaktuar një terapist ose flebolog.

Erofertil  A ndikon masturbimi në fuqinë

Rekomandohet të merrni komplekse vitaminash

Mungesa e ereksionit është për shkak të arsyeve që duhen adresuar për të rikthyer funksionin seksual. Për të rikthyer eksitimin në mëngjes, duhet t'i përmbaheni disa rregullave:

 • Këshillohet të flini natën për të paktën 7 orë.
 • Shtë më mirë të shkoni në shtrat dhe të ngriheni në të njëjtën kohë.
 • Rekomandohet të merrni komplekse vitaminash.
 • Ju duhet të braktisni zakonet e këqija ose të paktën të zvogëloni përdorimin e alkoolit.
 • Ju duhet t'i kushtoni vëmendje dietës tuaj. Mungesa e mbledhjes në mëngjes mund të jetë për shkak të konsumit të tepërt të yndyrnave dhe të skuqurve. Dailydo ditë këshillohet të hani perime dhe fruta.
 • Ju duhet të lëvizni më shumë, të ushtroheni rregullisht dhe të kontrolloni peshën tuaj. Ekziston një gjimnastikë e veçantë për të përmirësuar fuqinë.
 • Pa këshillën e një mjeku, është e pamundur të përdorni mjete që rrisin forcën seksuale.

Keni probleme serioze me POTENCIAL?

A keni provuar shumë mjete dhe asgjë nuk ka ndihmuar? Këto simptoma janë të njohura për ju të dorës së parë:

 • ngritje e ngadaltë;
 • mungesë dëshire;
 • mosfunksionimi seksual.

E vetmja mënyrë operacioni? Prisni dhe mos veproni me metoda radikale. Potenciali për ta rritur është e mundur! Ndiqni lidhjen dhe zbuloni se si ekspertët rekomandojnë trajtimin.

Farë është një ngritje në mëngjes, pse zhduket dhe si ta trajtoni atë?

Një reaksion fiziologjik në formën e një gjendje të ngritur të organit gjenital tregon një sistem të mirë riprodhues. Ngritja e mëngjesit është një përgjigje e trupit të një njeriu si përgjigje ndaj një numri faktorësh. Ajo nuk duhet të mungojë për një kohë të gjatë. E RNDSISHME: kjo është një arsye për shqetësim.

Pse ndodh një mbledhje në mëngjes?

Deri më tani, nuk ka asnjë mendim mjekësor plotësisht të paqartë për këtë çështje. Provedshtë vërtetuar se një ngritje e fortë në mëngjes është një proces gjatë të cilit trupat shpellë janë të mbushura me gjak për të aktivizuar metabolizmin qelizor dhe ngopin indet e penisit me oksigjen. Në një njeri plotësisht të shëndetshëm, penisi çdo ditë duhet të vijë në një gjendje të ngritur për 30-60 minuta.

Një numër parakushtesh çojnë në shfaqjen e një ngritjeje në mëngjes:

 • Nivele të larta të testosteronit, i cili prodhohet më aktivisht në periudhën nga 5 deri në 9 të mëngjesit;
 • Parandalimi i stanjacionit të gjakut – trupi rinovon gjakun në organet gjenitale për të mbrojtur indet nga mungesa e oksigjenit;
 • Një fshikëz e plotë, muri i së cilës shtyp mbi fijet nervore që kontribuojnë në zgjimin fiziologjik;
 • Kontrollimi i performancës së sistemeve – përpara se të zgjoheni, trupi teston të gjitha organet, dhe kur kontrollon sistemin gjenitourinar, ndodh një mbledhje;
 • Faza e shpejtë e gjumit – gjatë kësaj periudhe, temperatura e trupit rritet, muskujt kontrastohen, dhe penisit futet në brendësi.

Gjithashtu, në mëngjes, ekspertët u atribuojnë shkaqeve të një gjendje të ngacmuar:

 • Dndrrat me një natyrë erotike;
 • Prekje e rastësishme e një partneri seksual;
 • Nuk ka ekspozim ndaj faktorëve të stresit.

A duhet të jetë gjithmonë?

Shtë vërtetuar se një ngritje në mëngjes tek burrat tregon shëndetin e tij. Prandaj, në mungesë të një reagimi të tillë fiziologjik për një muaj ose më shumë, duhet të konsultoheni me një mjek. Një ngritje e dobët ose mungesë mund të tregojë si çrregullime somatike dhe çrregullime të një natyre psikologjike.

Varet nga mosha

Mjekët kanë provuar varësinë e një mbledhje në mëngjes nga mosha. Nëse mungesa e ngritjes në mëngjes tek të rinjtë është një shenjë e një mosfunksionimi në trup, atëherë për burrat në 70+ kjo tashmë është norma. Kjo ndodh sepse proceset e plakjes ndikojnë në funksionin seksual.

Me kalimin e viteve, në përgjithësi, fuqia dobësohet, dëshira seksuale ndodh më rrallë. Kjo është për shkak të një rënie në prodhimin e hormoneve seksuale. Pas 50 vjetësh, rastet e zgjimit fillimisht nuk ndodhin çdo mëngjes, dhe më pas zbehen plotësisht. Përveç kësaj, në pleqëri, reagime të tilla mund të shkaktohen nga sëmundje kronike, përfshirë sistemin gjenitourinar.

Arsyet e mungesës së një ngritjeje në mëngjes

Faktorët që shpjegojnë pse ereksioni i mëngjesit u zhduk i përkasin të dy sferës së psikologjisë dhe janë fshehur në fiziologjinë mashkullore.

Një ulje e shpeshtësisë së ngacmimit në mëngjes shkaktohet nga:

 • Mbingarkesa e trupit. Kjo përfshin punë fizike dhe stres, mendime shqetësuese, lodhje të rregullt mendore. Aktiviteti intensiv i trurit parandalon gjumin dhe pushimin e plotë dhe, si rezultat, një mbledhje në mëngjes nuk ndodh;
 • Karakteristikat e jetesës. Shpesh kjo është arsyeja kryesore për zhdukjen e një mbledhje të shëndetshme. Pirja e duhanit dhjetëra cigare në ditë, libacione të rënda, një mënyrë jetese e ulur e kombinuar me të punuar në kompjuter, orë të parregullt të punës, punë gjatë natës – e gjithë kjo ndikon negativisht në sistemin riprodhues dhe trupin në tërësi;
 • Mosbalancimi në ekuilibrin hormonal. Provokon një mosfunksionim ngrerë, veçanërisht në mëngjes, dhe shprehet si mbipesha dhe baldness;
 • Impotencë. Mosfunksionimi seksual çon në paaftësi në mbledhje në çdo kohë të ditës;
 • Pasoja e terapisë me ilaçe. Antidepresantët, antipsikotikët, qetësuesit mund të shkaktojnë një çrregullim të ngjashëm;
 • Lëndohen. Nëse organi gjenital ishte i dëmtuar, mosfunksionimi ngrerë dhe shfaqja e një numri patologjish të tjera janë të mundshme.

Një numër sëmundjesh somatike çojnë në zhdukjen e një mbledhje në mëngjes, dhe nëse nuk diagnostikohen, atëherë një mosfunksionim i tillë është një sinjal për kalimin e një ekzaminimi. Eksitimi i mëngjesit nuk ndodh për shkak të:

 • Sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut;
 • Sëmundjet seksualisht të transmetueshme;
 • Proceset inflamatore në zonën gjenitale;
 • Diabeti mellitus;
 • migrenë;
 • Sëmundja e Alzheimerit dhe sindroma e Parkinsonit;
 • Shkeljet e gjëndrës tiroide.

Farë duhet të bëni nëse një mbledhje është e dobët ose mungon?

Me një ngritje të dobët, të rrallë ose plotësisht mungon, para se të vendosni se çfarë të bëni, është e rëndësishme të kuptoni shkaqet. Nëse ato janë të fshehura në sferën psikologjike, atëherë duhet të kontaktoni një psikolog për të identifikuar një problem kryesor dhe për të sjellë gjendjen tuaj mendore në normalitet.

Pabarazia hormonale është një rast për një vizitë te një endokrinolog ose androlog, i cili pas ekzaminimit do të përshkruajë trajtim për sëmundjen themelore. Nëse mosfunksionimi kombinohet me dhimbje gjatë urinimit, sekrecioneve, kruajtjes dhe djegies, është e nevojshme të filloni trajtimin e infeksioneve urologjike ose gjenitale.

Patologjitë kardiovaskulare trajtohen me ndihmën e një flebologu, kardiologu dhe terapisti. Nëse ka vështirësi shtesë të një natyre seksuale, duhet të vizitoni një terapist seksi ose urolog. Diagnoza konsiston në mbledhjen e një anamneze dhe një numri studimesh – ekzaminim me ultratinguj, teste të urinës, gjakut dhe lëngjeve seminale.

Ju mund të përballeni me mungesën e një ngritjeje në mëngjes më vete, megjithatë, nëse mjekimi është i nevojshëm, nuk mund ta përshkruani vetë. Përgatitjet farmaceutike, përveç efektit terapeutik, kanë efekte anësore serioze, si dhe kufizime në pranimin. Vetë-mjekimi në këtë rast, nëse ndihmon për të përballuar mungesën e ngritjes në mëngjes.

Erofertil  Të gjitha rishikimet e performancës Pije dashurie

Por në shtojcë do të nisë procese shtesë patologjike, eleminimi i të cilave do të kërkojë shumë kohë dhe shpenzime financiare.

Metodat e rikuperimit

Kur nuk ka mbledhje të mëngjesit, përveç mjekëve që vizitojnë, është e nevojshme të drejtoheni në një sërë masash, e cila nganjëherë është e mjaftueshme për të normalizuar aktivitetin e sistemit riprodhues.

Një burrë që nuk ka pse në mëngjes duhet:

 • Vendosni modalitetin në atë mënyrë që të flini të paktën 8 orë dhe gjithmonë gjatë natës, dhe jo në çdo kohë të ditës, dhe në të njëjtën kohë të përshtateni në të njëjtën kohë;
 • Heqni qafe stresin duke ndryshuar punë ose mësoni se si të lidheni me to në mënyra të ndryshme. Kjo do të normalizojë funksionimin e sistemit qendror;
 • Refuzoni, të paktën përkohësisht, nga duhani në çdo formë dhe pije alkoolike, përfshirë birrën. Pirja e duhanit dhe alkooli shtrëngojnë enët e gjakut, e cila ndërhyn me një ngritje normale, dhe birra ka një pronë negative shtesë – ajo "shpërndan" hormonin seksual mashkullor të nevojshëm për aftësinë për të përjetuar zgjim. Le të themi një gotë verë të kuqe disa herë në muaj;
 • Rrit aktivitetin fizik. Mund të filloni duke e ngarkuar, dhe më pas ose të shkoni në palestër ose të bëni sporte të tilla si vrapimi, noti, skijimi, futbolli, basketbolli, çiklizmi;
 • Pesha e kontrollit Kundër ekstra paund ndikojnë negativisht jo vetëm në ngritjen e mëngjesit, por edhe në fuqinë në përgjithësi;
 • Zgjidhni rrobat e rehatshme të natës. Ju duhet të zgjidhni pizhame të përshtatshme, ose të flini pa rroba, në mënyrë që mbathjet e ngushta të notit ose boksierët të mos i fiksojnë enët;
 • Merrni vitamina. Futni në dietë shtesat minerale dhe vitaminat që përmbajnë elemente gjurmë të dobishme për shëndetin e burrave: zink, selen, magnez.

Një artikull më vete është dieta, e cila duhet të rishikohet seriozisht. Shtë e nevojshme të zvogëlohet sasia e kripës së konsumuar, dhe gjithashtu të përjashtohet nga menyja:

 • pjekur;
 • Enët yndyrore;
 • Erëza pikante;
 • ëmbëlsirat;
 • Bukë e bardhë dhe pasta;
 • Ketchup dhe majonezë;
 • Sode e embel;
 • Ushqim i shpejte;
 • Produkte gjysëm të gatshme.

Këshillohet që të kaloni në ushqimin e pjesshëm – 5-6 herë në ditë në pjesë të vogla. Korrigjimi i ushqimit në dietë do të ndihmojë në kthimin e një mbledhje në mëngjes, theksi duhet të jetë te ushqimet që përmbajnë substanca që kanë një efekt të dobishëm në fuqi:

Barnat dhe shtojcat dietike të krijuara për të eleminuar mosfunksionimin ereksion mund të jenë gjithashtu të dobishëm, por administrimi i tyre duhet të bihet dakord me mjekun tuaj.

parandalim

Frika kryesore e mashkullit është çdo shkelje në sferën intime. Prandaj, është më mirë të mos prisni derisa të vijnë e vërtetë, por fillimisht të jetoni në atë mënyrë që funksioni seksual të funksionojë normalisht.

Një ngritje te burrat në mëngjes do të ndodhë rregullisht nëse:

 • Të braktisni zakonet e këqija, nëse ato janë, dhe është më mirë të mos filloni pirjen e duhanit, por të pini verë të mirë dhe herë pas here;
 • Organizoni ditën tuaj në atë mënyrë që të merrni gjumë dhe pushim të mjaftueshëm, madje edhe me një orar të ngjeshur;
 • Shmangni stresin dhe ankthin;
 • Ndiqni rekomandimet për ushqimin e duhur nga rinia;
 • Përdorni kontraceptivë në vend të ndërprerjes së marrëdhënieve seksuale për të parandaluar shtatzëninë;
 • Të drejtoheni në masturbim vetëm kur është e nevojshme, dhe të mos kufizohet vetëm në të;
 • Gjeni një partner të rregullt dhe drejtoni një jetë seksuale të rregullt.

Dhe është e domosdoshme të filloni të trajtoni ndonjë sëmundje kur shfaqen simptomat e para, pa pritur derisa ato të zhvillohen në një formë kronike.

Pse nuk ka ngritje në mëngjes, si restaurohet?

Një ereksion është një proces i shoqëruar nga mbushja e enëve të vendosura në penis me gjak. Një simptomë karakteristike e një gjendje të ngacmuar është një rritje në madhësinë e organit intim dhe gatishmëri për një marrëdhënie seksuale të plotë. Gjatë gjithë jetës së tij, një njeri ndeshet vazhdimisht me një ereksion – një proces fiziologjik natyror, një reagim ndaj provokatorëve të jashtëm dhe imagjinatës së tij. Një ngritje në mëngjes ndodh çdo ditë tek burrat nga adoleshenca deri në pleqëri. Shfaqja e një ngre në mëngjes është një shenjë karakteristike e pjellorisë mashkullore.

Mekanizmi i paraqitjes

Ngritja e mëngjesit tek burrat i referohet proceseve fiziologjike të pakontrolluara. Mekanizmi i shfaqjes mbështetet nga reaksione kimike që ndodhin në trupin e një përfaqësuesi të gjysmës së fortë të njerëzimit. Parimi i formimit të një mbledhje në mëngjes është i ngjashëm me shfaqjen e zgjimit seksual gjatë ditës, në mbrëmje, gjatë natës. Sidoqoftë, në një kohë tjetër të ditës, procesi fiziologjik shkaktohet nga faktorë të jashtëm dhe të brendshëm.

Në mëngjes, një person zakonisht nuk ka nevojë. Truri nuk u zgjua, trupi është joaktiv. Gjatë kësaj periudhe, fillon mbushja e enëve të gjakut të penisit. Ka teori që shpjegojnë origjinën e një ereksioni. Nxitja seksuale e mëngjesit tek burrat ka disa arsye.

 • Hedhja e hormoneve mashkullore. Provenshtë vërtetuar shkencërisht që prodhimi i testosteronit ndodh midis 5-9 orësh në mëngjes. Një njeri zgjohet, trupi fillon punën: truri aktivizohet, funksioni i zemrës shkon në fazën aktive, presioni i gjakut rritet. Në sfondin e një shpërthimi hormonal, kushtet shkaktojnë një mbledhje në mëngjes.
 • Përditësimi i qarkullimit të gjakut. Trupi i njeriut ka nevojë për rinovimin e gjakut që mbush arteriet. Fillimi i procesit provokon ngopjen e indeve dhe organeve me oksigjen, marrjen e ushqyesve. Penisi ka nevojë për një efekt parandalues. Efekti arrihet kur enët mbushen, si rezultat i së cilës organi intim "ngrihet". Teoria na lejon të emërtojmë ngritjen në mëngjes të një njeriu si një metodë për të parandaluar proceset e ndenjur të legenit të vogël.
 • Testimi, kontrollimi i funksionimit të trupit. Shtë bërë një teori që konfirmon një provë të aftësisë së një njeriu për të kryer marrëdhënie seksuale duke kontrolluar fuqinë e mëngjesit. Një test i ngjashëm është domethënës për seksin më të fortë, të cilët nuk kanë marrëdhënie intime të rregullta. Nëse testi tregon një rezultat negativ për një periudhë të gjatë (nuk ka ngritës në mëngjes për disa ditë, javë me radhë), ky është një rast për reflektim.
 • Dëshira për të shkuar pak. Përgjigja për pyetjen pse burrat kanë një organ intim gjatë mëngjesit është e thjeshtë – truri gabimisht interpreton dëshirën. Natën, një person i shëndetshëm nuk ka nevojë të urinojë. Gjatë periudhës së gjumit, fshikëza mbushet gradualisht, në mëngjes ekziston një dëshirë e parezistueshme për shkatërrim. Sistemet urinare dhe riprodhuese janë afër, dhe gjëndra e prostatës është e vendosur rreth gojës së ureterit, truri nuk e pranon saktë nxitjen. Pas zbrazjes së fshikëzës, ngritësi do të zhduket.
 • Funksioni aktiv i trurit. Gjatë gjumit, organet dhe sistemet e personit pushojnë. Gjatë periudhave të fazës së shpejtë, segmentet individuale stimulohen. Për funksionin ngrerë, përgjegjësi është departamenti që kryen impulse, ura Varoliane. Gjatë gjumit të natës, funksioni i tij aktivizohet të paktën 5 herë (faza e shpejtë), por burrat nuk e vërejnë këtë. Para zgjimit të mëngjesit, fillon faza më e gjatë e shpejtë. Për shkak të stimulimit të zgjatur të trurit, ndodh një mbledhje.
 • Relaksim i trupit. Arsyet për një ngritje në mëngjes janë relaksimi aktiv i trupit: trupi është duke pushuar, nuk kërkon energji dhe forcë, rrjedhja e gjakut ngadalësohet, pulsi bëhet i rrallë. Këta faktorë kontribuojnë në mbushjen e gjakut me zona joaktive të trupit, përfshirë penisin.
 • Dreamsndrrat erotike. Një arsye e mirë për një ngritje te njeriu është një fantazi erotike. Ajo duket veçanërisht e ndritshme në një ëndërr nate. Shpesh një mbledhje çon në derdhje, por tradicionalisht ndodh me mungesë intimiteti në adoleshencë.
 • Flini me një partner. Një burrë është i ngazëllyer kur është në kontakt të ngushtë me gruan e dëshiruar. Mungesa e veshjeve gjatë natës provokon një emocion. Ardhja e impulseve, reagimi i trurit shkakton një nxitim të pavullnetshëm të gjakut në organet e legenit.
Erofertil  Trajtimi i diabetit Neumyvakin tip 2

Arsyet e formimit të një ngritjeje në mëngjes duhet të merren gjithëpërfshirëse. Tek një burrë përcaktohen një sërë faktorësh provokues. Sipas studimeve të shumta, supozimet më të sakta në lidhje me mekanizmin e formimit të ngritësit janë një shpërthim i testosteronit të hormonit, duke mbushur fshikëzën.

Për një njeri, ngacmimi në mëngjes i penisit është një pjesë integrale e mirëqenies psikologjike. Injoroni mungesën e fuqisë në mëngjes nuk duhet të jetë. Nëse penisi mbetet joaktiv për disa ditë me radhë, çdo përfaqësues i seksit më të fortë të moshës së lindjes së fëmijës është i kujdesshëm. Ankthi dhe mendimet e impotencës mashkullore provokojnë mungesën e ereksionit në mëngjes. Ekziston një rreth vicioz, i cili është i vështirë për tu thyer.

Siç tregojnë vëzhgimet afatgjata, veprimtaria e organit intim nuk është aspak e lidhur me dëshirën e një njeriu. Mbushja vaskulare me gjak ndodh në mosha të ndryshme. Eksitimi i hershëm ndodh tek adoleshentët, burrat seksualisht të pjekur dhe madje edhe djemtë e rinj. Ekzistojnë prova të konfirmuara për origjinën e proceseve të tilla në barkun e nënës. Një ereksion i referohet proceseve fiziologjike, zgjimi fiziologjik nuk do të thotë nënçmim dhe vulgaritet i pronarit të tij.

Mungesa e funksionit natyror

Nëse nuk ka ngritje në mëngjes për 2-3 ditë, mos e dëgjoni alarmin. Rekomandohet të analizoni gjendjen tuaj. Paqëndrueshmëria psiko-emocionale, lodhja, mungesa e gjumit, stresi janë shkaqet e zhdukjes së aktivitetit të mëngjesit të organit intim.

Nëse ngritja e mëngjesit u zhduk papritmas, duhet të vlerësoni aktivitetin seksual në një interval tjetër. Mungesa e problemeve, intimiteti i rregullt pasdite ose mbrëmje i japin një mashkulli një arsye për ta konsideruar veten të shëndetshëm. Prandaj, shkaku i zhdukjes së një ngritjeje gjatë zgjimit janë faktorët e jashtëm, jo ​​patologjitë e brendshme.

Ju duhet të këshilloheni me një mjek nëse keni humbur ereksion në mëngjes, dhe gjithashtu ka një rënie të dëshirës seksuale. Shikoni një mjek urgjentisht kur shfaqen dhimbje në legen dhe shkarkim nga penisi. Siç tregon praktika, shumica e burrave përpiqen ta zgjidhin problemin më vete. Marrja e medikamenteve stimuluese si Viagra përkeqëson gjendjen. Ilaçet eliminojnë simptomat shqetësuese, rrisin dëshirën, simulojnë punën e penisit, por ato nuk ndikojnë në shkakun e problemit. Në mënyrë që të zgjidhni ilaçet e duhura, për të arritur rezultatin e trajtimit, duhet të shihni një mjek dhe të zbuloni pse u ngrit zëri i mëngjesit. Pacientit rekomandohet të kryejë një numër masash diagnostikuese:

 • testi i gjakut të gishtërinjve, biokimi, koagulogram;
 • urinalysis;
 • Skanimi me ultratinguj;
 • spermogram i zgjatur;
 • përcaktimi i treguesve sasiorë të hormoneve në trup;
 • hulumtim për infeksione.

Rezultatet e analizave dhe diagnostifikimit të pajisjeve plotësohen nga përfundimi i specialistëve: një neurolog, kirurg vaskular dhe kardiolog.

Shkaqet e shkeljeve

Një specialist me përvojë nuk është në gjendje t'i tregojë menjëherë pacientit pse nuk ka ngritje në mëngjes. Ju mund të zbuloni shkakun e sëmundjes pas një vlerësimi kumulativ të rezultateve diagnostikuese. Faktorët dhe provokuesit e pafavorshëm mund të ndahen në fiziologjike dhe patologjike.

Arsyet fiziologjike për mungesën e aktivitetit të penisit përfshijnë faktorët që ndikojnë në gjendjen emocionale, psikologjike të pacientit, që ndikojnë në sistemin nervor qendror. Stresi, depresioni, neurozat, keqkuptimi emocional me partnerin, skandalet shkaktojnë mungesë të dëshirës seksuale, përfshirë mëngjesin. Ndikim negativ në punën e organit intim të mungesës së gjumit. Nëse një person nuk ka një gjumë të plotë, bilanci i fazave të tij është i shqetësuar. Si rezultat, trupi punon për veshin dhe lotin, duke hedhur tërë forcën e tij në ruajtjen e zonave jetësore dhe duke injoruar seksin.

Devijimet psiko-emocionale zbulohen te çdo person i dytë që abuzon me alkoolin dhe drogën. Prandaj, njerëzit e varur janë në rrezik dhe shpesh kërkojnë mënyra për të kthyer një ngritje në mëngjes.

Shkaqet patologjike të çrregullimeve të sistemit riprodhues të mashkullit mund të konsiderohen:

 • një ndryshim në sfondin hormonal nën ndikimin e provokatorëve të jashtëm, sëmundjet;
 • marrja e medikamenteve;
 • kushte patologjike që përfshijnë trurin dhe palcën kurrizore;
 • sëmundjet e enëve të gjakut, zemra;
 • dëmtimet e legenit, shpinë;
 • sëmundjet infektive;
 • onkologji;
 • sëmundjet autoimune;
 • prishja e aparatit endokrin.

Metodat e rimëkëmbjes së një mbledhje

Tofarë duhet të bëni dhe me cilat metoda për të rikthyer fuqinë mashkullore, do të tregojë mjeku. Ju nuk mund të merrni masa vetë. Një metodë e papërshtatshme e trajtimit, një burrë do të dëmtojë veten dhe do të mbyten nga aktiviteti seksual. Shtë e rrezikshme të merrni ilaçe hormonale që pozicionohen me ilaçe që mund të eliminojnë mosfunksionimin erektil.

Nëse vërehet mungesa e tërheqjes në sfondin e ndryshimeve fiziologjike, dhe si rezultat i diagnozës, konfirmohet mungesa e patologjisë, pacientit rekomandohet një pushim i mirë, paqe emocionale dhe jetë aktive seksuale. Këshillat e mëposhtme do të rregullojnë ngritjen tuaj të përditshme të mëngjesit.

Nëse një pacient gjen një proces patologjik, trajtimi kryhet në përputhje me shkakun e origjinës. Mjekët tregojnë se çfarë të bëni për të përshpejtuar momentin e kthimit të fuqisë mashkullore:

 • mirëmbani aktivitetin fizik, ushtroni rregullisht;
 • përmbaheni një dietë të shëndetshme, eliminoni ushqimet yndyrore dhe karbohidratet;
 • të heqësh dorë nga alkooli dhe duhani;
 • të mbajë një peshë të shëndetshme të trupit;
 • veshin mbathje të bëra nga materiale natyrore të frymëmarrjes;
 • merrni vitamina të përshkruara nga një specialist.

Shkencëtarët nuk mund të shpjegojnë pse një njeri ka nevojë për veprimtarinë e mëngjesit të një organi intim. Një gjendje e ngazëllyer pas zgjimit ndodh në përfaqësuesit e gjysmës së fortë të njerëzimit, me kusht që trupi të funksionojë siç duhet. Aktiviteti gjenital ju lejon të vlerësoni gjendjen e fuqisë mashkullore. Mungesa e rregullt e një mbledhje në mëngjes është një sinjal alarmues dhe ndodh tek pacientët me impotencë, si dhe tek të moshuarit.

Shahinclub Shqipëri