Vegetablesfarë perimesh mund të hahet me kunguj të përdhes, selino, panxhar, patëllxhan, rrepkë, patate

Përdhesi (artriti i përdhes) është një sëmundje e shkaktuar nga një përmbajtje e lartë e urinës së natriumit në gjak, ose acidit urik, i cili është produkt i prishjes së purines – elemente të molekulave të proteinave. Ndodh kur uratet nuk ekskretohen nga trupi, por depozitohen në formën e kristaleve në sipërfaqen e nyjeve, duke i deformuar dhe dëmtuar ato.

Për trajtimin e përdhes, dieta është shumë e rëndësishme, në të cilën përparësi u jepet ushqimeve me origjinë bimore. Ushqimet bimore janë të pasura me përbërës që kontribuojnë në normalizimin e proceseve metabolike në trup dhe eliminimin e acidit urik të tepërt.

Enët me perime duhet të jenë të pranishme në tryezën e pacientit, lëndët ushqyese të së cilës përdoren për të luftuar përdhes. Por midis bimëve ka nga ato që përdhes duhet të përdoret me kujdes, ose aspak. Pra, cilat perime mund të hahen me përdhes, dhe cilat nuk munden, ne do t'i shqyrtojmë më në detaje.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Përdhes kungulli

Përgjigja e pyetjes nëse është e mundur të hani një kungull me tinguj të përdhes në mënyrë pozitive. Jo vetëm e mundur, por e nevojshme. Kjo perime është një depo e vërtetë e vitaminave dhe elementëve gjurmë të dobishëm në shumë patologji, përfshirë këtu edhe përdhesin.

Ajo stimulon punën e veshkave, duke siguruar një efekt diuretik, pasi përbëhet nga 85% ujë, aktivizon lëvizshmërinë e zorrëve për shkak të fibrës që përmbahet në pulpën e kungullit, e cila adsorbon dhe largon toksinat nga trupi gjatë jetës. Ka shumë mënyra për të gatuar enët me kunguj:

 • Kunguj të pjekur në furrë në lëvozhgën e vet,
 • Mund të kombinohet me patate ose të përdoret si një pjatë anësore e veçantë për mish dhe peshk,
 • Supë orizi me tul kungulli dhe blender whipped është një pjatë e shkëlqyer diete,
 • Lëngu i freskët i shurupit me përdhes duhet të pihet të paktën 100 g në ditë. Këshillohet që ta gatuani çdo ditë, pasi ky produkt nuk i nënshtrohet ruajtjes afatgjatë.

Konsumimi i rregullt i kungullit me përdhes ndihmon në shpërndarjen më të mirë të kripërave të acidit urik dhe parandalon akumulimin e tyre. Kungulli gjithashtu ndihmon për të hequr kolesterolin nga trupi.

Selino nga sëmundjet e përbashkëta

Lëngjet, kërcellin dhe rrënjën e selino janë ngrënë gjithashtu. Ato përmbajnë vitamina, vajra esencialë, acide yndyrore. Selino është e pasur me të rralla, por shumë e nevojshme për substancat e trupit:

Duke ngrënë selino me përdhes, ju mund të lehtësoni dhimbjen, ënjtjen dhe të zvogëloni procesin inflamator në nyje. Gjethet dhe rrjedh nga selino kanë një efekt diuretik, duke ndihmuar në largimin e kripërave të acidit urik. Farat e selino kanë të njëjtën pronë.

Erofertil  Derdhje të dobët ejakulim të shpejtë

Më e dobishme është lëngu i selino. Përmirëson funksionimin e veshkave duke parandaluar formimin e gurëve në veshka (gurë) dhe shpërndarjen e kristaleve të urinës. Mund të përgatisni lëng nga të gjitha pjesët e bimës, duke e kaluar atë përmes një shtrydhëse frutash e perimesh, ose duke e copëtuar dhe përzierur me mjaltë në një raport 1: 1. Përzierja duhet të vendoset për 2-3 ditë derisa të formohet një ekstrakt. Pastaj shurupi duhet të derdhet në një shishe dhe të ruhet në frigorifer.

Selino nuk mund të konsumohet me ulçerë të stomakut dhe gastrit, pasi aktivizon sekretimin e lëngut të stomakut. Venat varikoze dhe tromboflebiti janë gjithashtu kundërindikacion për përdorimin e saj.

Panxhari i kuq: përfitimi ose dëmtimi

Panxhar me përfitim të përdhes. Posedimi i vetive diuretike, ndihmon në largimin e urateve nga trupi, dhe bor që përmban ai aktivizon funksionin e gjëndrës paratiroide, hormonet e së cilës ndikojnë pozitivisht në metabolizmin e kalcium-fluorit, i cili është shumë i rëndësishëm për nyjet.

Panxhari parandalon formimin e gurëve (gurëve) në veshka, pamja e të cilave kontribuon në depozitimin e kristaleve të acidit urik në nyje.

Nëse panxhar janë të dobishëm për përdhes apo jo, mund të konsumohet varet nga sasia e perimeve në dietën e pacientit. Përdhesi mund të shtohet panxhar i zier në mes të pjatave të ndryshme:

 • salads,
 • vinaigrettes,
 • Qepni bukën mbi supë me perime.

Lëngu i panxharit të papjekur në përdhes është i dehur, duke e lënë të qetësohet dhe holluar me ujë të zier në një raport prej 1 me 1. Kompresat e panxharit përdoren si ilaç i jashtëm për përdhes. Për ta bërë këtë, panxharët e papërpunuar duhet të grihen, të mbështillen në shumë garzë dhe të aplikohen në një nyje të lënduar.

Acidi oksalik, i cili gjithashtu përmban panxhar, shndërrohet në acid urik, duke rritur përqendrimin e tij në gjak. Prandaj, përdorimi i kësaj perime në sasi të mëdha për përdhes nuk rekomandohet.

Patëllxhan – mundeni, por me kujdes

Përfitimet dhe dëmet e patëllxhanit me përdhes, si panxhar, janë të përziera. Ato janë të pasura me vitamina dhe elementë gjurmë që përmirësojnë funksionimin e veshkave dhe zorrëve, duke rritur kështu nivelin e metabolizmit. Por patëllxhani në të njëjtën kohë largon purinat nga trupi dhe kontribuon në një rritje të nivelit të uratit për shkak të acidit oksalik që përmbahet në to, i cili shndërrohet në acid urik.

Prandaj, ato mund t'i atribuohen numrit të perimeve që mund të konsumohen me përdhes vetëm në sasi të kufizuara.

Patëllxhanët e thatë përdoren si ilaç lokal për përkeqësimin e përdhes. Ata duhet të përgatiten dhe përdoren si më poshtë:

 • Pritini patëllxhanët në rrathë 1-1,5 cm të trashë,
 • Thatë në një furrë ose në tharëse perimesh në një temperaturë prej 100 ° C,
 • Mbërtheni kriklla në një fije të fortë dhe ruajini të pezulluara në një vend të freskët dhe të thatë,
 • Nëse është e nevojshme, përdorni patëllxhan të thatë të steamed në ujë të nxehtë dhe mbështilleni atë rreth nyjës së sëmurë, pastaj ngrohni atë me një shall apo shall të leshtë,
 • Pas 3 orësh, hiqni kompresën, fshijeni lëkurën e përbashkët me një leckë të lagur dhe yndyrat me vaj perimesh.

Përdhesi është i mirë vetëm për patëllxhanët e zier. Shtë më mirë të refuzoni ushqimet e skuqura me një diagnozë të tillë.

Rrepkë e hidhur

Disa nutricionistë e ndalojnë kategorikisht këtë perime të përdhes, pasi vajrat thelbësorë që gjenden në të, kur kombinohen me bazat purine, rrisin prodhimin e acidit urik.

Të tjerë besojnë se rrepka me përdhes është një nga produktet, përdorimi i të cilit është i lejueshëm, pasi kaliumi është i pranishëm në të, i cili kontribuon në prishjen e urateve.

Por të gjithë ekspertët pajtohen që pulpë i rrepkë e grirë është një komponent i shkëlqyeshëm për trajtimin e jashtëm të përdhes në formën e fasha. Gjithashtu, me përdhes, lëngu i tij është i dobishëm. Si të përdorni lëng:

 • Thith rrepkën e zezë të papeluar në ujë me sapun për gjysmë ore,
 • Lani perimet tërësisht nën ujë të rrjedhshëm,
 • Qëroni, prerë në copa dhe fshijeni në një rende të mirë,
 • Kungoni mizorinë dhe përdorni për të bërë një kompresë,
 • Ruani lëngun në frigorifer në një shishe qelqi ose kavanoz të mbyllur,
 • Merrni çdo ditë 30 g lëng tri herë në ditë.
 • Për të përgatitur sasinë e lëngut të nevojshëm për një kurs trajtimi, ju nevojiten rreth 10 kg rrepkë e zezë.
Erofertil  Rimëkëmbja e ngritjes

Artriti i përdhes shpesh shoqërohet me patologji të veshkave, në të cilat ndalohet çdo enë pikante. Prandaj, jo vetëm rrepkë e zezë, por edhe rrepkë, dhe varietete të tjera të perimeve, të tilla si rrepkë jeshile (Margelan) ose daikon me përdhes, janë të padëshirueshme.

Rrikë me përdhes, si rrepkë, këshillohet të hani në sasi minimale, ose të mos hani fare. Por, lëngu i rrikë, si rrepka, mund të jetë i dobishëm duke përmirësuar metabolizmin dhe zvogëluar procesin inflamator. Shtë gjithashtu i përshtatshëm për parandalimin e sulmeve të përdhes. Për këtë qëllim, merret 5 ml tre herë në ditë për një javë e gjysmë.

Për përdorim të jashtëm me përdhes, si rrënjët ashtu edhe zarzavatet rrikë, domethënë gjethet e saj, janë të përshtatshme. Si rekomandohen procedurat terapeutike:

 • Compresses – hekura rrënjën rrikë, derdhni ujë të valë mbi të, insistoni për një orë, tendosje dhe thith garzë në infuzion, të cilat pastaj bashkëngjiten në nyjen e lënduar.
 • Banja – 50 g rrikë të integruar të lidhur në gjizë dhe zhytur në ujë me një temperaturë 39-40 ° C. Koha e banjës nuk është më shumë se gjysmë ore, atëherë duhet të shkoni menjëherë në shtrat dhe të mbështilleni ngrohtësisht,
 • Fërkim – derdhni 300 g rrikë të integruar me një litër alkool ose vodka, insistoni një ditë në një vend të errët dhe fërkoni në nyje,
 • Zhytja e gjetheve të freskëta të rrikë për 3-5 sekonda në ujë të valë, mbulojini ato me një vend të lënduar, pastaj e mbështillni me celofan dhe mbulojeni me një shall të leshi ose shall. Nëse nuk ka gjethe të freskëta, mund të përdorni gjethe të thata, duke i derdhur me ujë të nxehtë,
 • Në trajtimin e përdhes, tretësira e alkoolit e gjetheve të rrushit merret me gojë nga një lugë gjelle 3 herë në ditë gjysmë ore para ngrënies. Për ta bërë atë, duhet të mbushni një kavanoz litri me gjethe të freskëta rrikë, t'i derdhni me 0,5 l vodka dhe të ftohni për një javë.

Shtë e nevojshme të vëzhgoni rreptësisht dozën kur përdorni tinkturat. Mbajeni larg mundësive të fëmijëve.

Piper bullgar

Të dy specat e kambanës së kuqe dhe të verdha përmbajnë shumë substanca të dobishme: beta-karoten, acid folik, vitamina të grupeve A, B dhe C. Komponenti i fundit ndikon në prodhimin e acidit urik, duke ulur nivelin e tij në trup. Prandaj, ekspertët besojnë se të hash piper zile me përdhes nuk është vetëm e mundur, por edhe e domosdoshme. Përdoret:

Më e dobishmja është piperi bullgar, i cili nuk ka kaluar asnjë gatim, në të cilin përbërësi i tij i vlefshëm, siç është vitamina C, dekompozohet pothuajse plotësisht. Kjo perime kontribuon në alkalizimin e urinës, aciditeti i tij zvogëlohet, duke zvogëluar përqendrimin e urateve në gjak.

Për shkak të substancave të përfshira në piper zile, kristalet e acidit urik shpërndahen të depozituara tashmë në sipërfaqen e nyjeve.

Shtë e nevojshme të vëzhgoni shumëllojshmërinë në përgatitjen e dietës anti-gouty. Konsumoni shumë shpesh piper zile dhe në sasi të mëdha nuk rekomandohet.

Patate

Patatja me përdhes është një nga ushqimet e lejuara. Përveç kaliumit, fosforit, bakrit, kalciumit, magnezit – elementë gjurmë të rëndësishëm për proceset metabolike në nyje, ai është i pasur me proteina bimore. Në kushtet kur marrja e proteinave shtazore në trup duhet të jetë e kufizuar ashpër, patatet janë një përbërës i domosdoshëm i tabelës dietike të përdhes. Përgjigja në pyetjen nëse është e mundur të keni patate të skuqura me përdhes tingëllon negative. Siç është përmendur tashmë, me këtë patologji, ushqimet e skuqura nuk rekomandohen. Patatja e zier është gjithashtu e dobishme.

Erofertil  25 ushtrime për fuqinë

Patatet për artritin e përdhes janë përdorur jo vetëm si pjesë e menusë, por edhe si një trajtim për përdhes:

 • Në dhimbje akute të përdhes, një kompresë e patateve të grira të papërpunuara sjell lehtësim. Kjo masë mbështillet rreth nyjes së përflakur, duke mbështjellur një copë polietileni në majë dhe duke e mbuluar me një leckë të leshtë. Kompresa mund të aplikohet gjatë natës,
 • E fërkon mirë dhimbjen që fërkon tretësirën e alkoolit të filizave të patates. Mbushja e kavanozit me fidanë të gjatë rreth 5 cm, ato derdhen me vodka dhe vendosen në një vend të errët për një muaj. Kohë pas kohe, kavanoza duhet të tronditet në mënyrë që përqendrimi i tinkturës të bëhet më i lartë,
 • Me përkeqësimin e përdhes, mjekësia tradicionale rekomandon konsumimin e lëngut të patates të shtrydhur fllad brenda. Ju duhet ta gatuani atë nga zhardhokët elastikë të shëndetshëm. Ato duhet të lahen, të lyhen me ujë të valë, të grihen ose të shtrydhen përmes një shtrydhëse frutash. Pini lëng duhet të jetë 100 ml 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Përdorimi i lëngut të patates brenda duhet të pajtohet me mjekun tuaj. Me disa sëmundje të përdhes së bashkuar, kjo metodë e trajtimit mund të kundërindikohet.

Perime të tjera

Lista e produkteve që duhet të përfshihen në menunë e perimeve të përdhes nuk është e kufizuar në produktet e listuara. Me këtë patologji artikulare, shumica e perimeve janë të dobishme, duke përfshirë:

 • Angjinarja e Jeruzalemit (dardhë tokësore), e cila përmban kalium, kalcium, magnez dhe elementë të tjerë gjurmë që kontribuojnë në rigjenerimin e indit artikular. Përshpejton sekretimin e kriprave të acidit urik nga trupi, kështu që mjekët rekomandojnë rregullisht përdorimin e artichoke të Jeruzalemit me përdhes në formë të freskët, të zier dhe të zier,
 • Rrepa me përdhes është e lejueshme në një sasi të kufizuar, sepse, duke hequr kripërat e acidit urik, ajo kontribuon në akumulimin e kripërave të tjera – oxalates. Por, lëngu i rrepës lehtëson dhimbjet e nyjeve me sulme të përdhes. Përdoret si nga jashtë, për fërkim, dhe brenda – 1 lugë çaji në stomak bosh,
 • Karrotat me përdhes janë më të dobishmet në formën e tyre të papjekur – reumatologët rekomandojnë që pacientët të hanë 100-150 g karrota të grira të kaluara me vaj ulliri dhe lëng limoni çdo ditë në stomak bosh. Duke aplikuar karrota të bluara në nyje, mund të lehtësoni ënjtjen dhe të zvogëloni procesin inflamator,
 • Kastravecat e freskëta kanë një efekt të lartë diuretik. Duke hequr lëngun nga trupi, ato zvogëlojnë përmbajtjen e kripërave të acidit urik. Por në të njëjtën kohë, duke e bërë gjakun më të trashë, trangujve kontribuojnë në një rritje të përqendrimit të kripërave të tjera në gjak – oxalates. Përdorimi i përdhes i tyre është i dobishëm në moderim. Turshitë e përdhes i nënshtrohen një ndalimi të rreptë, siç janë edhe turshitë e tjera,
 • Kungull i njomë, efekti diuretik i të cilit është më i butë se ai i trangujve, është i pasur me kalium, i cili ka një efekt pozitiv në restaurimin e indit artikular, dhe për këtë arsye lejohet përdorimi i tyre për përdhes. Kungull i njomë është ngrënë si i zier dhe i freskët, dhe nga perimet më të pjekura mund të gatuani havjar kungull, i cili përkryer e diversifikon tryezën e dietës,
 • Në majdanoz me përdhes, gjithçka është e dobishme – si rrënja ashtu edhe zarzavatet. Gjethet e majdanozit janë të dobishme për të pjekur dhe pirë, si një pije çaji, nga rrënja që ju mund të bëni një tretësirë ​​shëruese, nëse e bluajeni, shtoni gjysmë gote me ujë të valë në secilën lugë rrënjë dhe lëreni gjatë natës. Lëng majdanozi i përzier me selino dhe lëng karrote, dhe i dehur në stomak bosh – mënyra më e mirë për të pastruar nyjet.

Disa nga këto perime, ndërsa përfitojnë nyjet, mund të dëmtojnë veshkat, duke rritur peshën e heqjes së lëngjeve nga trupi. Prandaj, trajtimi i përdhes me perime dhe lëngje të tyre duhet të bihet dakord me mjekun që merr pjesë.

Shahinclub Shqipëri