Simptomat kryesore që tregojnë sëmundjen e timusit

Humbja e timusit tek pacientët pas 20 vjetësh shkaktohet nga rritja patologjike e indit të saj (hiperplazia). Normalisht, tek të rriturit vërehet një ulje graduale e organit. Nëse kjo nuk ndodh, atëherë gjëndra timus ndryshon strukturën e saj. Lobulat e tij rriten, gjenden qendra të përbërë nga qeliza mikrobesh, rritja e tyre në të ardhmen me formimin e një tumori, timoma, është e mundur.

Për cilat sëmundje gjenden te të rriturit, simptomat e tyre, lexoni më tej në artikullin tonë.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Sëmundjet kryesore të gjëndrës timus tek të rriturit

Hiperplazia e timusit shoqëron sëmundjet autoimune. Ato karakterizohen nga formimi i antitrupave kundër qelizave të tyre. Gjendja më e rëndë në shkelje të funksionit të gjëndrës timus është dobësia progresive e muskujve – gravis malinje autoimune e miastenisë. Ky sindromë gjendet gjithashtu në proceset e tumorit.

Erofertil  10 ushtrime për të rritur fuqinë e burrave që mund të bëni në shtëpi

Kist i gjëndrës timus zbulohet rrallë, pasi që më shpesh nuk jep simptoma. Kryesisht është një gjetje aksidentale në një ekzaminim me rreze X ose tomografike të gjoksit. Meqenëse një formim i tillë është shpesh i butë, madje edhe me një madhësi të madhe, nuk ka presion në indet fqinje.

Dhe këtu është më shumë për funksionet e gjëndrës timus.

Simptomat e sëmundjes tek gratë dhe burrat

Të gjitha manifestimet e sëmundjeve timike në pacientët e rritur mund të ndahen në tre grupe – kompresim (kompresim) i mediastinum, myasthenia gravis (dobësi e muskujve) dhe dehje nga tumori.

ngjeshje

Gjëndra timus është e vendosur prapa sternumit midis zgavrave pleural në të cilat gjenden mushkëritë. Në afërsi të tij ekzistojnë struktura të tilla:

 • trake;
 • ezofag;
 • anije të mëdha (aorta, vena cava, arteria pulmonare);
 • qese perikardiale;
 • fibrat nervore.

Nëse madhësia e timusit rritet për shkak të zhvillimit të një tumori ose përhapjes së indeve, atëherë ajo shtrëngon organet.

Kjo shkakton:

 • vështirësi në frymëmarrje, gëlltitje;
 • ënjtje e fytyrës dhe gjysmës së sipërme të gjoksit, krahëve;
 • ton i kaltërosh i lëkurës;
 • kollë, sulme astme;
 • tejmbushje e venave të qafës;
 • ngjirurit;
 • dhimbje prapa sternumit.

Tumori i timusit

Shtë karakteristike që në pozicionin e shpinë simptomat rriten, dhe gjysma e uljes ulet. Me një shkallë të rëndë të kompresimit, shfaqet përgjumja, gjakderdhja nga venat e ezofagut, mushkërive, hundës. Stanjacioni i gjakut venoz në zgavrën e kraharorit çon në dhimbje koke, përgjumje.

Myasthenia gravis

Më shpesh, në fillim ka një qepallë të poshtër dhe vizion të dyfishtë. Mund të jenë më të vegjël në mëngjes, dhe të rriten deri në fund të ditës. Atëherë pacienti dobëson muskujt e gjymtyrëve – është e vështirë të dilni nga karrigia, të ngjiteni shkallët, të ngritni krahët. Një tipar tipik i myasthenia gravis është lodhja në të gjitha grupet e muskujve. Për shembull, nëse një pacienti kërkohet të ulet 10 herë, atëherë qepalla e sipërme bie.

Myasthenia gravis

Kur flasin dhe përtypin ushqim të ngurtë, pacientët shpejt lodhen, zëri i tyre bëhet si trillimi i një personi me hundë të shtypur. Me dëmtimin e muskujve të faringut, lëngu nuk kalon në ezofag, por hyn në hundë, në traktin respirator, i cili shoqërohet me mbytje. Prandaj, pacientët shpesh përpiqen të hanë pas prezantimit të Prozerin, duke marrë tableta Kalimin.

Erofertil  A është e mundur të merret Viagra me adenoma

Dehje nga tumori

Ndodh vetëm në tymoma malinje. Produktet e kalbjes së tumorit depërtojnë në qarkullimin e gjakut, i cili shoqërohet nga:

 • të përzier;
 • ulje e oreksit, neveri ndaj mishit;
 • retching;
 • rritjen e temperaturës së trupit;
 • dobësi në rritje;
 • ulje e aftësisë për aktivitet fizik normal.

Lëkura bëhet e zbehtë me një ngjyrim të verdhë, kaltërosh ose tokësor. Natën, vërehet djersitje e tepruar. Shqetësohen për dhimbjen në kocka dhe nyje. Sfondi emocional ndryshon: ka depresion, vështirësi në gjumë, zgjime të shpeshta të natës, lëkundje humori. Shpesh atyre iu bashkohet dhimbje koke të vazhdueshme ose paroksizmatike dhe marramendje.

Simptomat e sëmundjeve të timusit tek fëmijët

Ju mund të dyshoni një fëmijë me një shkelje të timusit nga shenjat e mëposhtme:

 • e jashtme – një fytyrë e gjerë me karakteristika të mëdha, një brez i zhvilluar i shpatullave, forma të rrumbullakosura të trupit, duar dhe këmbë të zgjatur. Lëkura është e zbehtë, muskujt janë të zhvilluar dobët. Ata thonë për fëmijë të tillë – të plotë, topolak;
 • ngadalësimi i zhvillimit fizik dhe të të folurit – dhëmbët shfaqen me vonesë, fëmija më vonë fillon të ulet, të ecë, të flasë, shqipton keq shkronjat individuale;
 • anomali bashkekohore – hernie në rajonin inguinal dhe kërthizor, defektet e zemrës, rakitjet, nyja e gishtërinjve, testikujt e padëshiruar në skrotum, vagina dhe mitra e pazhvilluar, zhvendosja e hip në lindje;
 • shkelja e sistemit kardiovaskular – presioni i ulët i gjakut, pulsi i shpeshtë dhe i dobët;
 • rritje e zgjatur e temperaturës në 37,1-37,5 për asnjë arsye të dukshme;
 • compression trakeal – frymëmarrje, gulçim, kollë;
 • pinching me një timus të zmadhuar të kavës së sipërme vena – kaltërsi e lëkurës së trupit, shfaqja e rrjetit venoz, ënjtje e venave të qafës;
 • acarim i fibrave nervore fqinje – një zë i ngathët ose qan në foshnjë, rregullimi, tërheqje, zbehje;
 • përhapja e indit limfatik – nyjet limfatike të zgjeruara, shpretkë, adenoide dhe bajamet në nazofaringë;
 • reaksione alergjike – urtikarie, bronkospazëm, skuqje;
 • infeksione të shpeshta të traktit respirator – karakterizohen nga një kollë obsesive me sulme të astmës, inflamacion të veshit të mesëm, pneumoni;
 • pas vaksinimit, temperatura e trupit rritet ndjeshëm, shfaqen shenja të sëmundjes, vaksina e së cilës futet;
 • shkelje e gjëndrave endokrine – një ulje në funksionin e gjëndrave mbiveshkore, gjëndra paratiroide, tiroide.
Erofertil  A ndikon nenexhiku në fuqinë mashkullore

Më shpesh, këto shenja vazhdojnë deri në moshën shkollore, atëherë gjëndra timus me ushqim normal dhe stilin e jetës kthehet në normale.

Dhe këtu ka më shumë për dhimbjen e timusit.

Вилочковая железа у взрослых может быть увеличена из-за разрастания ткани или опухоли. Возникает сдавление соседних органов средостения, прогрессирующая мышечная слабость. При раковой опухоли к ним присоединяется интоксикация. У детей отмечается дисфункция органа, влияющая на развитие, иммунитет, эндокринную систему, работу сердца, органов дыхания. Дети склонны к инфекциям и аллергическим реакциям.

Video të dobishme

Смотрите на видео о том, для чего нужна вилочковая железа:

В организме большую роль играют гормоны вилочковой железы (тимуса). Их действие направлено на снижение тревожности, улучшение памяти и т. д. Какие гормоны вилочкой железы и эпифиза самые важные?

Основные функции вилочковой железы сводятся к выработке защитных клеток организма. Ее строение у детей и взрослых отличается. Особенно важна роль в развитии ребенка, его иммунных реакциях на инфекции, патологии. Нарушение работы приводит к снижению иммунитета.

Nuk kuptohet saktësisht pse ndodh sindroma e Argjendit. Me sa duket shkaqet mund të jenë viruset, infeksionet gjatë shtatëzanisë. Diagnoza përfshin ekzaminim, trajtim simptomatik. Sa jetojnë me sindromën Russell-Silver?

Shpesh goiter toksik difuzi është kongjenitale, por faktorë të caktuar e provokojnë atë në moshën e rritur. Simptomat varen nga shkalla e dëmtimit. Një analizë e rëndësishme është hormonet për sëmundjen Graves. Diagnoza përfshin ultratinguj, CT, biopsi dhe të tjerët, pas së cilës përcaktohet trajtimi.

Довольно редко встречается травма щитовидной железы, парез. Преимущественно она получается в ходе драк, на производстве, при попытке самоубийства и прочих. Основные симптомы — кровотечение, вздутие шеи. Лечение может заключаться в удалении органа.

Shahinclub Shqipëri