Si të trajtoni impotencën tek burrat (2)

Rivendosja e fuqisë tek burrat është një çështje e rëndësishme si për burrat ashtu edhe për shoqëruesit e tyre. Fuqia e një burri është aftësia për të kryer një funksion ngrerë. Nëse ndodhin parregullsi, ekspertët thonë se është impotencë. Mund të mjekohet në çdo moshë pasi të këshilloheni me një mjek. Shenjat e para mund të shfaqen pas 30 vjetësh, por kjo nuk do të thotë që fuqia nuk mund të rikthehet.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Shkaqet e mosfunksionimit ngrerë

Në mungesë të sëmundjeve komplekse, një shkelje e fuqisë sjell çrregullime fiziologjike ose psikoemotuese. Kjo mund të jetë stresi, vetëvlerësim i ulët i pamjes së tyre dhe madhësisë së penisit. Fuqia te burrat mund të provokohet nga gjendjet depresive dhe grindjet e vazhdueshme në familje. Keqkuptimi me një partner seksual mund të zvogëlojë ndjeshëm mundësinë e marrëdhënies seksuale normale. Burri mund të bëhet i izoluar në problemin e tij, dhe si rezultat, grindjet dhe skandalet do të fillojnë, dhe problemi nuk do të zgjidhet.

Pafuqia mund të ndodhë në mënyrë periodike dhe të mos jetë mungesë e plotë e ereksionit. Në këtë rast, një mbledhje do të shfaqet në çdo kohë, spontanisht. Potenciali tek burrat është një nga funksionet e rëndësishme në trup. Disa specialistë mund ta trajtojnë atë, përveç kësaj, duhet të konsultohet një urolog.

Disordersdo çrregullim te burrat në zonën gjenitale duhet të trajtohet. Por para kësaj ju duhet të përcaktoni shkakun rrënjësor. Në këtë drejtim, ju mund të keni nevojë për ndihmën e një terapisti seksual dhe një psikoterapist. Pafuqia jo gjithmonë zhvillohet vetëm në një sfond emocional. Sëmundje të ndryshme mund të kontribuojnë në këtë. Prandaj, jo vetëm psikoterapia do të jetë e nevojshme, por edhe përdorimi i ilaçeve. Potenciali tek burrat rikthehet ose madje përmirësohet me një trajtim kompleks.

Shtë shumë mirë kur burri dhe gruaja mund t'i diskutojnë këto çështje me zë të lartë, në vend se të heshtin. Shtë e nevojshme t'i kushtohet vëmendje manifestimit të shenjave kryesore karakteristike të impotencës. Mosfunksionimi ereksion mund të ndodhë gradualisht, ndërsa cilësia e ereksionit të penisit do të përkeqësohet, veçanërisht në mëngjes dhe mbrëmje.

Metodat e trajtimit të potencialit

Trajtime efektive:

 1. Medikamente. Ato përdoren në pothuajse 80% të rasteve të trajtimit të fuqisë.
 2. Përdorimi i injeksionit vazoaktiv në penis menjëherë para intimitetit.
 3. Shumë rrallë, për arsye mjekësore, mund të kryhet operacioni penil.

Për të trajtuar siç duhet impotencën, kushtojini vëmendje regjimit të ditës. Një burrë duhet të kontrollojë aktivitetin fizik dhe kohën e pushimit. Kërkohet një gjumë i shëndetshëm të paktën 8 orë në ditë. Burri duhet të ecë jashtë dhe të marrë seks të rregullt. Ushqimi i duhur domosdoshmërisht do të jetë në gjendje të kthejë fuqinë e mashkullit. Kjo do të jetë e mjaftueshme në fazën fillestare të diagnostikimit të impotencës tek burrat jo më të vjetër se mosha e mesme.

Disa ushtrime janë gjithashtu të përshtatshme për këtë:

 1. Squats.
 2. Qetësi duke vrapuar në vend.
 3. Ngritja e gjurit lart gjatë ecjes. Ushtrimi mund të bëhet në vend.
 4. Ushtrime me muskuj të vendosur në gjëndrën e prostatës. Ata duhet të tensionohen dhe të qetësohen.

Potenca do të ndihmojë në kurimin e terapisë me vakum. Kjo metodë do t'ju shpëtojë nga operacioni. Me ndihmën e një vakuumi, qarkullimi i gjakut përmirësohet në penis. Kjo procedurë kryhet nga një mjek duke përdorur pajisje speciale.

Kirurgët mund të ofrojnë disa trajtime për impotencë:

Një specialist do të jetë në gjendje të këshillojë një metodë të trajtimit në varësi të disa faktorëve:

 • mosha e pacientit;
 • gjendja e shëndetit të tij;
 • domosdoshmërisht merr parasysh kompleksitetin e problemit me shfaqjen e një ereksioni dhe kohëzgjatjen e ekzistencës së tij.
 • Ilaçet që duhet të përdoren menjëherë para marrëdhënies seksuale. Zakonisht këto janë tableta që do të provokojnë një zmadhim të madhësisë së penisit dhe forcimin e tij. Por zgjedhja e këtyre fondeve është dakorduar më së miri me mjekun. Pothuajse të gjitha këto ilaçe rritin presionin e gjakut, kështu që mund të ketë kundërindikacione të caktuara.

Trajtimi i fuqisë me mjete juridike popullore

Për të rritur efektivitetin e trajtimit të fuqisë tek burrat për qëllime parandaluese, mund të përdorni ilaçin tradicional. Bimët dhe frutat e bimëve do të ndihmojnë në kurimin e saj.

Nëse burri është shumë dembel për të përgatitur zierje ose tinktura, kujdesuni për të. Shtë më e lehtë për të trajtuar impotencën në shtëpi për shkak të faktit se të huajt nuk dinë për të, dhe burri nuk do të jetë kompleks.

Në mënyrë që burri të mos bëhet nervoz dhe irritues në lidhje me një shkelje të funksionit ngrerë, ju duhet të bëni gjithçka që ju nevojitet duke përdorur metodat popullore:

 1. Rrënja e xhenxhefilit është ideale për këtë. Mund të përdoret për pirjen e çajit, zierje, tretësirë ​​ose për të bërë një banjë. Ka shumë receta, por të gjitha ato përfshijnë përdorimin e xhenxhefilit në çdo formë. Ju mund të përdorni pluhur, rrënjë të thatë ose të freskët. Isshtë pjekur për 30 minuta dhe mund ta pini të ftohtë ose të nxehtë. Xhenxhefili i freskët ose turshi hahet si erëza.
 2. Xhenxhefili ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut, është në gjendje të ulë presionin e gjakut dhe kuron pafuqinë seksuale. Nëse e përdorni për një javë, mund të vëreni një përmirësim të ndjeshëm të fuqisë.
 3. Karakteristikat shëruese të xhensen janë të njohura për të gjithë. Për të trajtuar fuqinë, duhet të bëni një tretësirë ​​alkooli. Duhen vetëm 2 centimetra rrënjë për të bërë ilaçin. Ju duhet ta përdorni atë çdo ditë para se të hani 50 – 70 gram. Ajo këmbëngul vetëm një ditë.
 4. Në moshën 40 vjeç, do të jetë e dobishme nëse një burrë ka selino në dietën e tij. Kjo perime është shumë e dobishme dhe është në gjendje të ruajë ose forcojë fuqinë. Prej tij mund të bëni lëng të shtrydhur fllad, të shtoni supë me perime, të bëni tretësirë ​​të farave.
 5. Arrat duhet të hahen. Do ditë, hani disa copa, për trajtimin e fuqisë, duhet të rritni sasinë në 15. Por kjo vetëm gjatë periudhës së trajtimit. Shtë e dobishme për të bërë një pjatë të tillë, në të cilën do të ketë fruta të ndryshme të thata: prunes, fiq, kajsi të thata, mjaltë dhe arra. E gjithë kjo është grimcuar dhe konsumuar një lugë në ditë. Kjo përzierje ruhet në një vend të freskët.
 6. Lëvorja e lisit në formën e një zierje do të ndihmojë në rivendosjen e fuqisë tek një burrë. Përgatiteni atë në një banjë me ujë dhe pini një gotë dy herë në ditë.
 7. Farat e kungullit, por vetëm të gjelbërta. Ata duhet të konsumohen për 30 ditë, 40 copë, tre herë në ditë.
 8. Për trajtim, barishtet dhe tarifat e tyre janë të përshtatshme. Shtë më mirë të krijoni zierje në një termos dhe të pini disa herë në ditë. Për këtë, ata përdorin balsam mumje, hekuri, mjaltë.
Erofertil  Ndërtimi i shpejtë te burrat

Potenciali tek burrat mund të rikthehet brenda një periudhe të shkurtër kohore. Në të njëjtën kohë, dëshira seksuale do të rritet, cilësia e intimitetit do të përmirësohet. Pafuqia seksuale mund të largohet përgjithmonë, nëse vizita te mjeku është në kohë. Pas rrjedhës së trajtimit, burri do të kthehet në stilin e jetës së tij të zakonshme. Mundohuni ta bindni atë të mos pijë duhan ose të pijë alkool.

Shtë e mundur të kurohet pafuqia pasi të zbuloni shkakun dhe të eliminoni plotësisht të gjithë faktorët e lidhur. Ajo trajtohet në baza ambulatore dhe nuk kërkon pushim të sëmurë.

Diagnoza e impotencës nuk duhet të tingëllojë si aktgjykim, është një sëmundje e lidhur me zonën gjenitale. Shtë e nevojshme që vazhdimisht të kryhen masa parandaluese në mënyrë që të parandalohet forcimi i tij. Shtë shumë mirë nëse marrëdhëniet familjare na lejojnë të diskutojmë problemet e partnerëve, dhe burri mund të kërkojë nga gruaja e tij ndihmë. Ajo do të jetë në gjendje t'i japë masazh prostatës.

Ndoshta, asgjë nuk i tremb burrat aq sa dështimi në shtrat. Impotenca ka pushuar prej kohësh të jetë një problem i lidhur me moshën, sepse edhe të rinjtë mund të pësojnë vështirësi në sferën seksuale. Sigurisht, vetëm disa nga miliona arrijnë të ruajnë fuqinë përgjithmonë, por secili person mund të zgjasë sa më shumë periudhën e aktivitetit të tij seksual.

Shenjat kryesore të pafuqisë

Cilat shenja tregojnë se është koha të shqetësoheni për qëndrueshmërinë e tyre mashkull? Vlen të theksohet impotenca që lidhet me moshën, e cila ka dallimet e saj nga problemet seksuale në një moshë të re. Shenjat me të cilat mund të diagnostikoni mosfunksionim ngrerë:

 • mungesa e ereksionit në prani të dëshirës seksuale;
 • pamundësia për të ruajtur penisin në një gjendje të ngrehur deri sa të arrihet ejakulimi;
 • ngritje e dobët – penisi zgjerohet, por nuk bëhet aq i fortë sa seksi;
 • derdhje e parakohshme (vetëm në burra me përvojë të mjaftueshme seksuale);
 • ulje ose mungesë e dëshirës seksuale;
 • mungesë e ngritjes së pakontrolluar të natës ose mëngjesit.

Këto shenja, të marra së bashku ose veçmas, tregojnë probleme me shëndetin e burrave. Por ka përjashtime, dhe ato shumë të zakonshme. Shenjat e mësipërme nuk duhet të ngjallin shqetësim në situata të tilla:

 • Aktiviteti i tepërt seksual çon në një humbje të ndjeshmërisë fizike dhe ngopjes emocionale.
 • Jeta e parregullt intime me pushime të gjata bëhet shkaku i ejakulimit të shpejtë.
 • Ndryshimet në lidhje me moshën çojnë në zhdukjen graduale të dëshirës dhe mundësisë.

Mund të flisni për impotencë nëse simptomat përsëriten vazhdimisht ose vazhdojnë për një kohë të gjatë.

Për të zgjedhur trajtimin e duhur dhe efektiv, duhet të përcaktoni me saktësi shkaqet e mosfunksionimit ereksion. Mjekët i ndajnë në grupet e mëposhtme:

Nëse i konsiderojmë këto arsye në mënyrë më të detajuar, mund të dallojmë veçanërisht faktorë të tillë që provokojnë dobësim ose shkelje të funksionit seksual:

 • problemet me enët e gjakut;
 • stresi fizik;
 • diabeti mellitus;
 • plotësi ose hollësi e tepruar;
 • sëmundje serioze e mëlçisë;
 • siklet psikologjike;
 • hipertensioni dhe patologjia e zemrës;
 • zakone të këqija dhe helmim;
 • çrregullime në sistemin endokrin;
 • probleme neurologjike;
 • efektet anësore nga marrja e medikamenteve;
 • trauma ose sëmundja e organeve gjenitale të jashtme dhe të brendshme.

Më shpesh, shkaqet e impotencës mashkullore në moshë të re qëndrojnë në fushën psikologjike. Edhe një person absolutisht i shëndetshëm mund të ketë probleme me ereksionin dhe prodhimin e testosteronit për shkak të stresit, nervozizmit dhe stresit të fortë emocional. Besohet se ky lloj i çrregullimit seksual është i lehtë për tu hequr qafe përgjithmonë. Një pushim i plotë dhe qëndrimi i duhur psikologjik do të ndihmojnë për të parandaluar dështimet në seks.

Shkaqet hormonale dhe neurologjike janë shumë më të vështira për t'u eleminuar. Në këtë rast, keni nevojë për ndihmën e një specialisti.

Si të trajtohet me vdekjen e bletëve

Në rast të dobësisë së mashkullit, trajtimi me vdekjen e bletëve do të jetë efektive. Ky ilaç popullor ka një efekt të tillë në trupin mashkullor:

 • përmirëson qarkullimin cerebral dhe kardiak;
 • optimizon proceset metabolike;
 • lufton me venat me variçe;
 • normalizon presionin;
 • eleminon problemet me potencialin;
 • trajton sëmundjet e sistemit gjenitourinar.

Bletët e vdekura ndikojnë në shkaqet e dobësisë seksuale, pasi eleminojnë problemet në funksionimin e gjëndrave seksuale.

Subpestilenca e bletëve në shtëpi është më e lehtë për t’u përdorur si një tretësirë. Isshtë përgatitur sipas kësaj recete:

 1. Nënpjesa e bletëve derdhni vodka ose alkool në një raport prej 1 me 2.
 2. Mbajeni në zjarr të ulët në një tas smalt për 10 minuta.
 3. Hidhni në një enë qelqi me mure të errëta.
 4. Këmbëngulni vrasjen e bletëve për 12 ditë.
Erofertil  Kundërindikimet Hammer Thor's

Problemet me ngritje mund të ndodhin tek burrat, jo vetëm pas 50 vjet, por edhe në një moshë mjaft të re. Në këtë rast, do të jetë efektive për të trajtuar me një zierje të bletëve të vdekura. Sigurisht, rezultati nuk do të jetë i menjëhershëm, por do të mbetet, nëse jo përgjithmonë, atëherë deri në moshën e vonë. Ky ilaç popullor do të ndihmojë me pafuqinë seksuale dhe adenomën e prostatës. Receta për substilimin e bletëve në formën e një zierje është si më poshtë:

 1. Grind subpestilencën e bletëve (15 gramë).
 2. Hidhni në lëndë të parë 0,5 litra ujë dhe vendosni nxehtësinë e ulët.
 3. Pasi të vlojë, gatuajeni për një orë.
 4. Filter pas ftohjes.

Do ditë ju duhet të merrni një zierje të një lugë gjelle në mëngjes dhe në mbrëmje. Trajtimi mund të vazhdojë për 6 deri në 12 muaj.

Bletët e vdekura kombinohen me produkte të tjera të bletëve. Për të përgatitur një produkt efektiv në shtëpi, do t'ju duhet përbërësit e mëposhtëm:

 • subpestilenca e bletëve – një lugë çaji;
 • tretësirë ​​e alkoolit propolis (10%) – 3 lugë çaji;
 • Maj mjaltë – 2 lugë;
 • polen – një lugë çaji.

Infuzioni përgatitet sipas kësaj skeme:

 1. Bluaj bletët e vdekura.
 2. Shtoni 700 ml ujë.
 3. Gatuani për dy orë mbi nxehtësi të ulët.
 4. Këmbëngulni 4 orë dhe filtroni.
 5. Shtoni përbërësit e mbetur, përzieni.

Doza e vetme e rekomanduar është një lugë gjelle. Merrni ilaçin tre herë në ditë. Kohëzgjatja e kursit është nga dy deri në tre muaj.

Vrasja e bletëve nuk mund të përdoret për trajtim në raste të tilla:

 • alergji ndaj produkteve të bletëve.
 • sëmundjet akute infektive;
 • dështimi i zemrës;
 • sëmundje mendore.

Rrjedha e kastorit – Viagra Natyrore

Rryma e kastorit konsiderohet një mjet efektiv për parandalimin e impotencës në moshë të re dhe trajtimin e dobësisë seksuale te burrat më të vjetër se 50 vjet. Një avion është një substancë aromë e prodhuar nga gjëndrat e kastorit.

Ky mjet është në gjendje në shtëpi për të rritur nivelet e testosteronit në nivele normale.

Metodat popullore për zgjidhjen e problemeve mashkullore përdorin një rrymë kastor për të rritur aktivitetin seksual. Kjo substancë rrit epsh dhe rrit kohëzgjatjen e marrëdhënieve seksuale në pothuajse çdo moshë. Në mënyrë tipike, një rrymë kastor përdoret si një tretësirë. Shtë e lehtë të gatuhet në shtëpi sipas kësaj recete:

 1. Grind rrjedhën e tharë.
 2. Derdhni lëndët e para me alkool (të holluar) ose vodka në një raport prej 1 deri në 5.
 3. Këmbëngulni një rrymë kastor për tre ditë, ndonjëherë lëkundëse.
 4. Hollohet me vodka derisa të merret lëngu me ngjyrë konjaku.

Për të zvogëluar periudhën e infuzionit, rryma e kastorit mund të derdhet me alkool të patretur. Në këtë rast, produkti i përfunduar kur merret hollohet me ujë në përmasa të barabarta.

Për të marrë një rezultat të mirë, avioni duhet të merret siç duhet. Para fillimit të trajtimit, rekomandohet të përcaktoni nivelin e testosteronit. Kjo është e nevojshme për të rregulluar dozën. Me impotencë seksuale, këshillohet të filloni të merrni një lugë çaji të barit tre herë në ditë. Pas eliminimit të mosfunksionimit ngrerë, duhet të testoheni përsëri. Me një nivel të mjaftueshëm të testosteronit, ata bëjnë pushim për dy muaj. Pastaj merret një rrymë në 5 pika çdo ditë për qëllime parandaluese. Ky kurs mund të vazhdojë gjatë gjithë vitit.

Kanellë – erëz mashkullore

Si të kurojmë impotencën tek një burrë i pothuajse çdo moshe? Herbistët besojnë se kanella është e përshtatshme për këtë. Kjo erëz vepron në mënyrë gjithëpërfshirëse:

 • jep energji;
 • përmirëson qarkullimin e gjakut;
 • lehtëson stresin.

Era e kanellës rrit shtytjen e seksit, kështu që mund të përdoret si një afrodiziak. Mund të përhapni shkopinj kanelle në dhomë ose të përdorni vaj esencial në një llambë arome. Por këto metoda janë të përshtatshme vetëm nëse shkaqet e impotencës janë thjesht psikologjike.

Për probleme më serioze, kanella përdoret si një tretësirë. Ka receta të ndryshme për këtë ilaç, të cilat mund të përgatiten në shtëpi. Tinktura më e thjeshtë përgatitet nga përbërësit e mëposhtëm:

 • kanellë – 10 gram;
 • sheqer – gram 100;
 • alkool (70%) – 2 litra;
 • gjellë limoni – 100 gram.

Për ta përgatitur, bëni si më poshtë:

 1. Përziejini të gjithë përbërësit përveç sheqerit në një tas qelqi.
 2. Derdhni me alkool dhe afër.
 3. Thithni për tre javë në një vend të errët.
 4. Përgatitni shurupin e sheqerit nga një pjesë sheqer dhe dy pjesë ujë.
 5. Shtrydhni tretësirën dhe shtoni shurupin.

Doza e rekomanduar ditore e barit është 100 ml.

Nëse burrat në një moshë të re në mënyrë periodike përjetojnë birë të bezdisshëm në jetën e tyre intime, do të jetë e dobishme të pini një pije nga përbërësit e mëposhtëm:

 • farat e susamit – një lugë gjelle;
 • kanellë – një majë;
 • bajame të bluara – një lugë gjelle;
 • mjaltë i lëngshëm – një lugë gjelle;
 • maja e birrës – një lugë gjelle;
 • rrënjë xhensen e bluar – një lugë çaji;
 • grurë të mbirë – një lugë gjelle;
 • vanilje – një lugë çaji.

Të gjithë përbërësit janë të përzier. Ilaçi merret në një lugë gjelle me një dobësim të fuqisë.

Shumë mjete juridike popullore për trajtimin e impotencës në shtëpi shpesh përmbajnë xhensen. Ju mund të kombinoni tretësirën e kësaj bime dhe kanellën. Përbërja e kësaj tretësire përfshin:

 • tinkturë xhensen – një lugë gjelle;
 • kanellë – një lugë çaji;
 • kardamom – dy pod;
 • rrënjë xhenxhefili – 4 cm;
 • çaj jeshil – një lugë çaji;
 • karafil – 2 copë;
 • mjaltë – dy lugë;
 • gjysmë limoni.

Receta për këtë ilaç është si më poshtë:

 1. Shkrini mjaltin.
 2. Fetë rrënjë xhenxhefili dhe limoni.
 3. Përziejini përbërësit në një tas smalt.
 4. Hidh një përzierje prej 0,5 litra ujë të nxehtë, por jo ujë të valë.
 5. Këmbëngulni 14 ditë, pas filtrimit.

Ky ilaç popullor mund të trajtohet si në moshë të re, ashtu edhe për njerëzit mbi 50 vjeç. Ai rrit rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale, heq stresin dhe normalizon trupin.

Trajtimi i kanellës ka kundërindikacionet e tij:

 • sëmundjet e traktit gastrointestinal në formë akute;
 • një ulçerë;
 • tension i lartë;
 • koagulim i dobët i gjakut;
 • reagimet alergjike;
 • diabet;
 • marrja e barnave që mbështesin aktivitetin kardiak.

Nuk rekomandohet të trajtoheni me kanellë për më gjatë se 4 javë.

Vajra të shëndetshëm

Për shkak të kushteve të pafavorshme mjedisore dhe një ritmi të çmendur të jetës, fuqia mashkullore mund të dështojë edhe në një moshë të re, për të mos përmendur burrat mbi 50 vjeç. Mos u drejtoni menjëherë në barnatore për stimuluesit e fuqisë.

Erofertil  Cila është madhësia mesatare e penisit në moshën 13 vjeç

Vaj farë kungull

Vaji i farës së kungullit është një ilaç efektiv popullor në luftën për një jetë të gjatë seksuale.

Vaji i farës së kungullit përmban acide yndyrore natyrore, të cilat janë përgjegjëse për funksionimin normal të zemrës dhe enëve të gjakut, që do të thotë se ka rrjedhje të mjaftueshme të gjakut në organet gjenitale. Përveç kësaj, ajo ka shumë zink, i cili përmirëson cilësinë e spermës dhe lufton sëmundjet e prostatës. Vaji i kungullit rrit aftësinë e spermës për të fekonduar, kështu që është i përshtatshëm për burrat që duan të kenë pasardhës.

Vaj kungulli thjesht mund të shtohet në ushqim ose të pini një lugë çaji vaj çdo ditë para çdo vakt. Ky produkt duhet të përdoret me kujdes nga diabetikët.

Vaj liri

Një tjetër vaj i dobishëm për burrat është liri. Ajo jo vetëm që rrit rrjedhjen e gjakut, por gjithashtu normalizon prodhimin e testosteronit – hormoni përgjegjës për epshin e mashkullit. Nëse shkaqet e mosfunksionimit erektil kanë rrënjë neuropsikologjike, vaji i farave të lirit do të ndihmojë gjithashtu. Ai lehtëson tensionin nervor dhe qetësimin. Ky produkt është në gjendje të zgjasë marrëdhëniet seksuale dhe të forcojë ndjenjën e tij tek burrat, madje edhe mbi moshën 50 vjeç.

Vaji i lirit duhet të konsumohet në formë të papërpunuar, 1 deri në 2 lugë. Dhe vetëm pas kësaj mund të hani. Vaji nuk ka shije të mirë, kështu që është më mirë ta marrësh me perime të papërpunuara, domethënë, thjesht i sezonojmë me sallata. Kundërindikimet për përdorimin e vajit të linit janë:

 • çrregullime të gjakderdhjes;
 • intolerancës individuale;
 • sëmundja e tëmthit dhe sëmundje të tjera të fshikëzës së tëmthit;
 • hipertension;
 • periudha e marrjes së ilaçeve antivirale.

Vaji i linjës së hapur duhet të ruhet në frigorifer në një tas të errët për jo më shumë se një muaj.

Trumzë për shëndetin e burrave

Trumza (trumzë) ka veti të forta shëruese. Mjetet juridike popullore bazuar në të kanë efektin e mëposhtëm në trup:

 • qetëson dhe lehtëson stresin;
 • normalizoni presionin e gjakut;
 • lehtësojnë ngërçet e muskujve.

Trumza është e dobishme për burrat pasi që mund të përdoret për të parandaluar prostatitin, mosfunksionimin erektil dhe probleme të tjera me sistemin riprodhues.

Efekti pozitiv është për shkak të pranisë së selenit në bimë. Ky element rrit prodhimin e testosteronit dhe përmirëson cilësinë e spermës. Trumza gjithashtu përmban molibden, i cili ndikon pozitivisht në aktivitetin seksual të burrave.

Për procedurat e jashtme në shtëpi, përdoret një ekstrakt vaji i bimës. Isshtë përgatitur nga përbërësit e mëposhtëm:

 • trumzë – 15 gram;
 • vaj ulliri – 100 ml.

Receta për këtë ilaç është:

 1. Shtrydh trumzë.
 2. Derdhni lëndë të para bimore me vaj.
 3. Këmbëngulni për një muaj në enë të mbyllura, të mbrojtura nga dielli.

Vaji i trumzës është rubbed në perineum. Kjo është një mënyrë e mirë për të hequr qafe impotencën dhe derdhjen e hershme.

Për burrat mbi moshën 50 vjeç, çaji me trumzë është i dobishëm. Në një gotë me ujë të valë ju duhet të derdhni një lugë çaji bari dhe tendosje pasi të keni pjekur. Mund ta kombinoni trumzën me çajin jeshil.

Për gëlltitje, trumzë në formën e një zierje është e përshtatshme. Itshtë përgatitur si më poshtë:

 1. Trumzë hidhni ujë të valë në shkallën prej 0,5 litra ujë në dy lugë bar.
 2. Mbuloni dhe insistoni për dy orë.
 3. Tendosje dhe filtër.

Marrja e këtij ilaçi është e dobishme për derdhje të hershme. Doza e vetme e rekomanduar është 100 ml. Merrni trumzë në mëngjes dhe në mbrëmje për dy javë. Pas një pushimi, kursi përsëritet. Produkti shtohet në banjë për të relaksuar muskujt dhe për të lehtësuar lodhjen. Në shtëpi, trumzë ju lejon të ruani në mënyrë të sigurt forcën mashkullore në çdo moshë.

Kjo bimë ka kundërindikacionet e saj. Trumzë nuk rekomandohet në raste të tilla:

 • diabet;
 • azma;
 • inflamacion i mushkërive;
 • gastrit, i shoqëruar me rritjen e aciditetit;
 • sëmundje të veshkave;
 • ulçera e stomakut dhe ulçera duodenale.

Korrje barishte për potencë

Shumë barishte me impotencë kanë një efekt shërues pas administrimit nja dy muajsh. Një trajtim efektiv do të jetë infuzion i përbërësve të mëposhtëm:

Receta është shumë e thjeshtë:

 1. Grind lëndë të para perimesh.
 2. Përzieni 5 lugë çaji nga secila prej bimëve.
 3. Hidhni në një litër ujë të valë.
 4. Derdhni përzierjen në një termos dhe insistoni për 20 minuta.
 5. Tendosni pasi ftoheni dhe shtrydhni tortën.

Një dozë e vetme – 200 ml infuzion, ju duhet të pini 3-4 gota ilaç në ditë.

Masazh special

Për çrregullimet seksuale te burrat, masazhi është i efektshëm. Gjëja kryesore është që të mos e ngatërroni atë me masturbimin dhe të aplikoni të gjitha teknikat e masazhit sipas rregullave. Masazhi që ndihmon për të zgjidhur këtë problem mund të ndahet në dy lloje:

 • masazh i pikave aktive energjetike;
 • Masazh i penisit, zona inguinale dhe testikujve.

Shtë më mirë të mos bëni akupresurë vetëm, pasi ekspozimi i pahijshëm ose përcaktimi i gabuar i pikave të dëshiruara mund të shkaktojnë probleme edhe më të mëdha. Shtë më e sigurta për të masazhuar këmbët, në të cilat ka shumë pika aktive.

Masazhi për të forcuar fuqinë mund të bëhet sipas kësaj skeme:

 1. Bëni lëvizje bluarëse në një rreth në një pikë midis anusit dhe coccyx.
 2. Me dorën tuaj të djathtë, tërhiqni pak organet gjenitale poshtë. Masazhoni pubis me lëvizje rrethore të dorës së majtë, dhe më pas ndërroni duart.
 3. Tërhiqni testikujt poshtë me njërën dorë, masazhoni pubis në një rreth me anën tjetër. Pastaj ndërroni duart.
 4. Bëni një masazh të lehtë të testikujve.
 5. Rrokni kokën e penisit dhe butësisht shtrydhni atë në mënyrë që gjaku të vazhdojë të rrjedhë në të.
 6. Tërhiqeni penisin pak larg vetes, derisa të ndjeni pak siklet. Mbajeni në këtë pozicion për disa sekonda. Pas një pushimi të shkurtër, përsërisni.
 7. Masazhoni penisin në lëvizje rrethore për jo më shumë se 30 sekonda.
 8. Përsëritni ushtrimet 5 dhe 6, duke tërhequr penisin në mënyrë alternative lart, poshtë, majtas dhe djathtas.
 9. Tërhiqeni anëtarin larg jush dhe mbajeni në këtë pozicion për 1 minutë.
 10. Shtrydhni penisin 10 herë pa shkaktuar dhimbje.

Shtë e rëndësishme të mbani mend se masazhi nuk duhet të jetë i dhimbshëm ose të shkaktojë ndonjë siklet tjetër. Masazhi testicular mund të zgjasë jo më shumë se dy minuta. Anydo manipulim kryhet në një organ gjenital jo të ngritur.

Masazhi sakro-lumbar është gjithashtu efektiv. Ajo rrit rrjedhjen e gjakut në organet e legenit. Ju duhet të masazhoni zonën e shpinës së poshtme dhe më poshtë me lëvizje të lehta masazhesh.

Shahinclub Shqipëri