Kolesterol i ngritur, çfarë thotë dhe çfarë të bëj

Kolesteroli është një substancë organike, një alkool i tretshëm në yndyrë natyrale. Në trupin e të gjitha gjallesave, është pjesë e murit qelizor, duke formuar strukturën e tij dhe duke marrë pjesë në transportimin e substancave në qelizë dhe anasjelltas.

Kolesteroli ekziston në dy forma: LDL ose lipoproteina me densitet të ulët (LDL) quhet kolesterol "i keq". Lipoproteina me densitet të lartë (HDL) ose HDL – e quajtur "e mirë".

Kolesterol i lartë në gjak, i cili nuk u konsiderua problem disa dekada më parë, tani shqetëson shumë. Sulmet në zemër dhe goditjet marrin jetën e shumë njerëzve, dhe shkaku i gjysmës së tyre është ateroskleroza vaskulare, e cila, nga ana tjetër, është pasojë e kolesterolit të lartë në gjak tek burrat dhe gratë. Whatfarë thotë, dhe çfarë duhet të bëhet në këtë rast, ne do të shqyrtojmë sot.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Kur është përshkruar ky test?

Përkufizimi i kolesterolit u tregohet pacientëve vijues:

 1. Gratë që marrin kontraceptivë hormonalë për një kohë të gjatë;
 2. Gratë e menopauzës
 3. Burra mbi 35 vjeç;
 4. Njerëzit në rrezik nga trashëgimia;
 5. Pas arritjes së një moshe të caktuar;
 6. Vuajnë nga diabeti dhe hipotiroidizmi;
 7. trashë;
 8. Të kesh zakone të këqija;
 9. Në prani të simptomave të aterosklerozës sistemike.
Erofertil  Hudhra për ndikimin e potencës dhe recetat e tretësirës

Shumica e ekspertëve besojnë se puna sedentare, një mënyrë jetese e ulur, mungesa e aktivitetit të rregullt fizik në ajër të pastër, overeating, një bollëk i ushqimit të hedhurinave në dietë janë faktorët përcaktues në zhvillimin e hershëm të arteriosklerozës dhe shkaqet e kolesterolit të lartë në popullatë.

Norma e kolesterolit në gjak

Shkalla e kolesterolit mund të luhatet në rangun prej 3,6-7,8 mmol / L. Sidoqoftë, mjekët thonë se çdo nivel i kolesterolit mbi 6 mmol / L konsiderohet i ngritur dhe paraqet një rrezik për shëndetin, pasi mund të provokojë aterosklerozën, me fjalë të tjera, enët e bllokimit, duke krijuar pengesa në rrjedhjen e gjakut nëpër venat dhe arteriet.

Klasifikimi i niveleve të kolesterolit në gjak:

 • Optimumi – 5 ose më pak mmol / l.
 • Rritur në mënyrë të moderuar – 5-6 mmol / l.
 • Kolesterol i rrezikshëm i lartë – 7,8 mmol / L.

Në të njëjtën kohë, dallohen disa lloje të këtyre komponimeve:

 • HDL – lipoproteinat me densitet të lartë, transportojnë kolesterolin e tepërt nga indet në mëlçi për përpunim dhe sekretim.
 • LDL – lipoproteina me densitet të ulët të dizajnuar për të transportuar kolesterolin nga mëlçia në inde.
 • VLDL – lipoproteina me densitet shumë të ulët që mbartin kolesterolin endogjen, trigliceridet në trup.

Nivelet e larta të kolesterolit në gjak kontribuojnë në zhvillimin e lezioneve aterosklerotike të mureve të enëve të gjakut dhe janë një nga faktorët e rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve të rënda kardiovaskulare siç janë pectoris angina (sëmundje koronare e zemrës) dhe infarkt miokardi, goditje cerebrale dhe klaudicionit intermitetent.

Shkaqet e kolesterolit të lartë

Pse gratë kanë kolesterol të lartë në gjak, çfarë do të thotë kjo dhe çfarë duhet të bëhet? Rreziku i ngritjes së kolesterolit rritet në rastin e një predispozicioni trashëgues, nëse të afërmit e afërt janë të sëmurë nga ateroskleroza, sëmundja e arterieve koronare ose hipertensioni.

Me kalimin e moshës, rreziku i zhvillimit të hiperkolesterolemisë rritet gjithashtu. Në moshën e mesme, një rritje e kolesterolit zbulohet më shpesh tek burrat, por me fillimin e menopauzës, gratë bëhen të ndjeshme ndaj kësaj patologjie aq shpesh sa burrat.

Sidoqoftë, shkaqet kryesore të kolesterolit të lartë tek gratë ose burrat janë fituar në natyrë:

 1. Jetesa jo e duhur e pacientit: mungesa e stërvitjes, pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin, situatat e shpeshta stresuese;
 2. Sëmundjet shoqëruese: obeziteti, diabeti mellitus, sëmundjet sistemike të indit lidhës;
 3. Preferencat e kuzhinës: konsumimi i rregullt i ushqimeve yndyrore, origjina shtazore, sasia e pamjaftueshme e perimeve dhe frutave të freskëta në dietë.
Erofertil  5 vitamina më të mira për burrat

Të gjithë faktorët e mësipërm janë përgjigje direkte se pse mund të ngrihet kolesteroli, ose më saktë, këto janë rezultate të drejtpërdrejta të qëndrimit me cilësi të dobët ndaj shëndetit tuaj.

Симптомы

Këtu janë disa shenja me të cilat mund të zbuloni kolesterolin mbi normalen:

 • angina për shkak të ngushtimit të arterieve koronare të zemrës.
 • dhimbje në këmbë gjatë ushtrimit fizik.
 • prania e mpiksjes së gjakut dhe këputjeve të enëve të gjakut.
 • këputja e pllakave dhe, si rezultat, dështimi i zemrës.
 • prania e xanthoma është njolla e verdhë në lëkurë, më shpesh në zonën e syve.

Kolesterol i lartë i vetëm nuk ka simptoma. Simptomat ndodhin në aterosklerozë, pasoja e pranuar përgjithësisht e kolesterolit të tepërt. Nëse mund të kapni një ftohje nga një ftohje e lehtë, atëherë kolesteroli i ngritur në gjak zbulohet ndonjëherë vetëm pas një sulmi në zemër.

Me fjalë të tjera, mos prisni derisa të tregohen vetë shenjat e kolesterolit të lartë. Shtë më mirë të bëni teste për parandalimin një herë në 1-5 vjet (në varësi të rrezikut).

Si ta trajtojmë kolesterolin e lartë?

Për të ulur kolesterolin e lartë në gjak, nevojitet një qasje e integruar. Konsultohuni me siguruesin tuaj të kujdesit shëndetësor për programin më të mirë të kontrollit të kolesterolit.

Në varësi të shkallës së rrezikut, përdoren metoda të ndryshme të trajtimit:

 • refuzimi i zakoneve të këqija;
 • stërvitje terapeutike;
 • zvogëlimin e peshës;
 • dieta speciale;
 • trajtimi i ilaçeve.

Ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak tek gratë dhe burrat:

 • aktiviteti fizik 5-6 herë në javë për 30-60 minuta;
 • mos hani ushqime që përmbajnë yndyrna trans;
 • hani më shumë fibra në ushqime që lejohen për një dietë me karbohidrate të ulët;
 • hani peshk detar të paktën 2 herë në javë ose merrni acide yndyrore omega-3;
 • lë duhanin;
 • jini një teototaler ose pini alkool në moderim.

Duhet të theksohet rëndësia e ekzaminimeve të rregullta mjekësore, sepse shumica e sëmundjeve janë shumë më të lehta për t'u kuruar në fazën fillestare, kur pothuajse asgjë nuk shqetëson një person. Mos harroni: komplikimet e shkaktuara nga kolesteroli i lartë janë të pakthyeshme, dhe trajtimi nuk eliminon problemet ekzistuese, por vetëm parandalon zhvillimin e të reja.

Produkte Përmirësuese të Kolesterolit

Për të ulur hiperkolesteroleminë, duhet të kufizoni ushqimet që rritin kolesterolin në dietën tuaj:

 • mish i kuq – viçi, viçi;
 • të verdhë veze;
 • mish derri yndyror, qengji, yndyrë;
 • prodhimet e mishit;
 • salcice, salcice;
 • mish duck;
 • majonezë;
 • ushqim të konservuar;
 • karbohidratet lehtësisht të tretshëm;
 • ushqime të skuqura;
 • margarinë;
 • kafe;
 • ushqime që përmbajnë yndyrna trans, të ashtuquajturat ushqim të shpejtë: patate të skuqura, krisura, etj .;
 • qumësht me yndyrë të lartë: djathë, krem, salcë kosi, qumësht, akullore, gjalpë, ghee;
  goca deti, gaforret, karkalecat, havjar. Për shembull, karavidhe që peshon 100 gram. përmban 70 mg. kolesterolit.
Erofertil  Si të zgjidhni një ilaç për të rritur fuqinë

Mos harroni se mesatarisht, vetëm 30% e kolesterolit hyn në gjak nga jashtë. Pjesa tjetër e tij prodhohet nga trupi më vete. Prandaj, edhe nëse përpiqeni të ulni nivelin e këtyre yndyrave me ndihmën e dietave të ndryshme, ende nuk mund ta "heqni" pjesën e saj të rëndësishme.

Ekspertët rekomandojnë të përmbaheni një dietë pa kolesterol jo për qëllime të parandalimit, por vetëm për qëllime medicinale, kur niveli i këtyre yndyrave është me të vërtetë i lartë.

Ushqime për uljen e kolesterolit

Përveç kufizimit të ushqimeve që rrisin kolesterolin, ju mund të shtoni ushqime për uljen e kolesterolit në dietën tuaj.

 • avokado;
 • embrion gruri;
 • krunde orizi kafe;
 • farat e susamit;
 • farat e lulediellit;
 • fistikë;
 • farat e kungullit;
 • arra pishe;
 • flaxseed;
 • bajame;
 • vaj ulliri;
 • zarzavate në çdo formë;
 • salmon i egër dhe sardelet – vaj peshku;
 • boronica, mjedrat, luleshtrydhet, boronicat, lingonat, aronia, shega, rrushi i kuq.

Gjithashtu, eleminimi i kafesë dhe zëvendësimi i tij me çaj jeshil të dobët me cilësi të lartë mund të ulë kolesterolin me 15%.

Aktivitete sportive

Mënyra më e thjeshtë dhe më e natyrshme për të mbajtur anijet në gjendje të mirë është lëvizja: puna fizike, gjimnastika, vallëzimi, ecja, me pak fjalë, gjithçka që sjell një ndjenjë gëzimi të muskujve. Tek njerëzit që janë fizikisht aktiv, niveli i kolesterolit total është zakonisht më i ulët, dhe niveli i "mirë" është më i lartë.

Shëtitje gjysmë ore me një ritëm të moderuar 3-5 herë në javë, në mënyrë që rrahjet e zemrës të rriten jo më shumë se 10-15 rrahje në minutë – një cikël i shkëlqyer i terapisë.

Ilaç

Përveç metodave të tilla si rritja e aktivitetit fizik, mbajtja e një stili jetese të shëndetshëm dhe ngrënia e ushqimeve të shëndetshme, një personi me kolesterol të lartë mund të ofrohet ilaçe, përfshirë:

 1. Tricor, Lipantil 200M. Këto ilaçe ulin në mënyrë efektive kolesterolin në pacientët me diabet.
 2. Përgatitjet: Atomax, Liptonorm, Tulipan, Torvacad, Atorvastatin. Në këtë rast, substanca aktive është atorvastatiti.
 3. Ariescore, Vasilip, Simvastatit, Simvastol, Simgal etj. Substanca aktive në secilën prej këtyre ilaçeve është e njëjtë – është simvastatin.

Përveç kësaj, pasi të këshilloheni me një mjek, mund të provoni të merrni shtesa dietike. Ata nuk janë ilaçe, por mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

Shihni gjithashtu: rishikimin e pilulave 2019 për uljen e kolesterolit. Ne zgjedhim të lira dhe efektive.

Shahinclub Shqipëri