Përfitimet e rrënjës së selino dhe kërcellit për të rritur fuqinë dhe shëndetin e mashkullit

Kurrë nuk do të jetë e tepërt të flasim për përfitimet e selino për shëndetin dhe vetëbesimin e burrave. Kjo bimë pa interes dhe e përballueshme është shumë e dobishme për banorët e qyteteve, me streset e tyre të vazhdueshme, kryesisht një mënyrë jetese të ulur dhe dietë jo të shëndetshme. Për shkak se secili nga këta faktorë është një rrezik i një rënie të hershme të fuqisë, aftësisë për të ngjizur.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Çfarë është selino?

Sipas nomenklaturës botanike, kjo është një bimë dyvjecare nga familja e kërthizës (Apiaceae), një klasë e dikotilitëve. Në ushqim, njerëzit filluan ta përdorin atë gjerësisht në fillim të shekullit XIX për shkak të një shije interesante dhe aromë të veçantë (shumëllojshmëria më e zakonshme quhet – selino me aromë).

Shfaqja e bimës në kopsht varet nga karakteristikat e kultivimit:

 • selinoja e gjetheve vetëm duhet të tretet dhe ujitet, gjethet shkojnë në ushqim;
 • vështrim petiolate, kur shënjestra është një rrjedhin lëng dhe i fuqishëm, i rritur duke mbështjellur pjesën e poshtme të bimës me letër të errët;
 • selino rrënjë merret duke këputur gjethet e poshtme.
Erofertil  Mjetet juridike për impotencë pas 50 vjetësh si të trajtohen pas 55 dhe 60 vjetësh

Gjethja është një mundësi ideale për burrat që janë gjithnjë në nxitim: thjesht ujijeni atë, kullotat e selino vetë dhe mjaft sukses. Por gjethet lejohen të ruhen vetëm për disa ditë. Petiolat mund të ruhen në frigorifer për 2-3 muaj, dhe tubi i selino rrënjës do të qëndrojë në frigorifer gjatë gjithë dimrit.

Kështu që, nëse dëshironi, mund ta shtoni produktin në ushqim çdo vit.

Pse të hani selino?

Njeriu është një krijesë më mishngrënëse. Sidoqoftë, edhe burrat nuk duhet të refuzojnë bimët e dobishme. Në këtë drejtim, selino është thjesht një depo e mirë.

Falë shumë viteve të përdorimit dhe studimit të bimës, ai arriti të vërejë si vijon:

 • përmbajtje domethënëse e vitaminave K, C, B dhe E;
 • aktivitet i lartë antioksidues;
 • vetitë anti-inflamatore;
 • një sasi e madhe fibrash;
 • përqendrim domethënës i flavonoideve dhe fitonutrientëve polifenikë si phthalides.

Tani do të analizojmë më në detaje se çfarë saktësisht është selinoja e dobishme për burrat.

Fakte ushqyese

Ne do të pasqyrojmë në listë atë që 100 g të një bime të papërpunuar mund të na japë:

 • kalori – 16,2;
 • karbohidratet – 3,5 g (!), proteina – 0,7 g, yndyrë dhe 0,2 g në të gjitha;
 • fibra dietike – 1,6 g;
 • vitaminë K – 29,6 mcg (37% e kërkesës ditore ose PS);
 • acid folik ose vitaminë E – 36,5 mcg (9% DP);
 • Vitamina C – 3,1 mg (5% PS);
 • kalium – 263 mg (8% PS);
 • Mangani – 0,1 mg (5% PS);
 • kalcium – 40,4 mg (4% SP).

Përveç kësaj, do të marrim 0,31 mg zink dhe 0,5 mg hekur.

Për burrat e rinj, seksualisht aktiv, zinku dhe acidi folik janë më të dobishëm. Të dy këta përbërës janë një pjesë integrale e sintezës normale të testosteronit dhe spermatogjenezës.

Burrat në moshë do të vlerësojnë përmbajtjen e ulët të kalorive dhe përmbajtjen e lartë të vitaminës K. Falë së parës, do të jetë më e lehtë të mbash peshën e trupit brenda kufijve normal. Vitamina K është komponenti më i rëndësishëm i sistemit të koagulimit të gjakut; nëse është i mangët, rreziku i gjakderdhjes rritet shumë.

Sa e dobishme?

Pak njerëz i kushtojnë vëmendje tipareve vërtet shëruese të selino. Sidoqoftë, vërtetohet se çdo ditë 100-200 gram bimësh ndihmojnë:

 • ul kolesterolin;
 • normalizoj presionin e gjakut;
 • mbroni mëlçinë nga një numër ndikimesh të jashtme;
 • përmirësoni tretjen, hiqni qafe kapsllëkun dhe blozën;
 • parandaloni përkeqësimin e infeksioneve kronike të traktit gjenitourinar (kujtoni prostatitin kronik, uretritin dhe të tjerët si ata).
Erofertil  Shkaqet e lakimit të penileve tek burrat dhe çfarë të bëhet për trajtim

Efekt në fuqinë

Sigurisht, nuk ka të bëjë me faktin se bari në kopsht shkakton eksitim, jo. Pra, në mënyrë të parëndësishme kemi ardhur në temën kryesore të artikullit – si selino është e dobishme për burrat në drejtim të përmirësimit të marrëdhënieve seksuale.

nxitës

Përbërësit aromatikë të bimës lëshohen me djersë dhe madje përmes erës së deodorantit e bëjnë seksin femër të ndjejë një aromë delikate seksuale. Erë i thotë nënvetëdijës femër se para saj ka një burrë të shëndetshëm dhe aktiv seksual, i cili nuk mund të kalojë pa u vënë re.

Efekt në fuqinë

Përfitimet e selino për burrat manifestohen në zgjerimin e enëve të gjakut. Ky efekt arrihet për shkak të përmbajtjes në selinë e nitrateve bimore, të ngjashme me ato në nitroglicerinë ose sildenafil. Për shkak të kësaj, qarkullimi i gjakut në organet e legenit aktivizohet. Një nga pasojat është një ngritje e fortë dhe e fortë. gjithashtu:

 • vetëbesimi përmirësohet;
 • marrëdhënie seksuale të zgjatur;
 • dëshirë e rritur;
 • jeta seksuale është e larmishme.

Së dyti, por jo më pak e rëndësishme – sigurohet mirëmbajtja e mikroqarkullimit normal në gonads.

Pjelloria e mashkullit

Këtu antioksidantë selino vijnë në shpëtim. Ato zvogëlojnë aktivitetin e peroksidimit të lipideve në qelizat sekretore të testikujve. Për shkak të kësaj, cilësia e spermës është përmirësuar, numri i spermës së qëndrueshme po rritet.

Zinku gjithashtu vjen në dispozicion.

Sinteza e testosteronit

Në skenë, apigenina është një nga flavonoidet e selino. Kjo përbërje stimulon receptorët e epitelit testikular spermatogenik, për shkak të të cilit aktiviteti i sekretimit të testosteronit rritet gjatë rrugës.

Për të rinjtë, përfitimi nga kjo është vështirë të vërehet, por për burrat e moshës, ky efekt ndihmon për të kaluar me qetësi gjatë menopauzës dhe për të mbajtur aktivitetin seksual për aq kohë sa të jetë e mundur.

Forma fizike

Kur stërvitemi, humbasim ujë dhe kripë: kalcium, kalium, fosfor i njëjtë. Për të kompensuar humbjen, të paktën pjesërisht, lejon selino të freskët natyral.

Ju madje mund të merrni disa rrjedh me vete për trajnim dhe t'i përtypni ato direkt gjatë orëve të mësimit ose menjëherë pas tyre. Disa e krahasojnë efektin e përtypjes së tillë me një shërbim të freskët ose energji.

Si të përdorni?

Në mënyrë që të merrni përfitimin maksimal nga çdo produkt, ju duhet ta përgatisni siç duhet, dhe këtu përsëri, plus për burrat: efekti më i mirë është përdorimi i selino të papjekur. Nuk ka nevojë të shqetësohet me gatimin, zierjen ose zierjen.

Erofertil  Masazhi i prostatës për mbledhje

Thjesht mund t’i fërkoni kërcellin si karota, mund ta preni rrënjën në sallatë, mund t’i përdorni gjethet në formën e erëzave aromatik për supë, mish pule. Edhe farat mund të konsumohen – shtoni pak në mish ose sallatë, një produkt i shkëlqyeshëm për të rritur fuqinë.

Rregulli kryesor është sa më pak trajtim i nxehtësisë dhe sa më shumë bimë të freskëta. Kështu që do të jetë e mundur të përfitoni maksimumin nga selino.

Video rreth Viagra natyrale – selino:

A është e mundur dëmi?

Burrat janë mësuar me faktin se gjithçka që është e mirë është e mirë në moderim. Prandaj, mund të lind pyetja nëse produkti do të jetë i dëmshëm. Në të vërtetë, ndonjëherë burrat duhet të kufizojnë konsumimin e tyre të selino ose ta braktisin atë plotësisht.

Kujdes është i nevojshëm në raste të tilla:

 • kolika e zorrëve ose sëmundja ngjitëse – peristaltika e rritur mund të çojë në dhimbje në bark;
 • një fazë serioze e hipertensionit – ndonjëherë një aktivizim i mprehtë i proceseve metabolike dhe dëshirë seksuale e rritur nuk janë shumë të dobishme;
 • sëmundja e gurëve në veshka – është e nevojshme të kufizoni konsumin e selino në 100 gram në ditë, atëherë bima do të ndihmojë në shpërndarjen dhe largimin e gurëve dhe rërës nga veshkat.

Dhe, natyrisht, nuk duhet të harrojmë alergjitë. Reagimet negative mund të ndodhin në formën e urtikarisë, shqetësimeve të zorrëve (jashtëqitjeve të lirshme) dhe zakonisht bëjnë shumë pak dëm. Por atëherë selino do të ketë pak përfitim për njeriun.

Receta me selino për të rritur fuqinë

Recetë me arra, mjaltë dhe rrënjë selino.

Për të gatuar, merrni:

 • selino – 200 g;
 • limon – 3 copë;
 • mjaltë – 1/2 filxhan;
 • arre – 100 g.

Pritini në copa të vogla dhe kaloni nëpër një mulli mishi, limoni dhe zhvishem. Shtoni arra dhe mjaltë në përzierje. Përziejini dhe vendosni në një pjatë të përshtatshme.

Hidhni përzierjen në një vend të freskët. Merrni 20 g një herë në ditë para mëngjesit.

Koktej për një burrë.

Për të bërë një koktej selino për fuqi, na duhet:

 • rrënjë selino – 100 g;
 • disa fruta (portokalli, mollë, etj.) – 150 g;
 • mjaltë natyral – 5 g.

Lani dhe zhvishem rrënjën e selino. Kaloni nëpër një shtrydhëse frutash e perimesh dhe derdhni në një pjatë të përshtatshme. Shtrydhni lëngun nga frutat dhe shtoni 2 lugë. shtrydhur fllad selino. Llokoçis dhe shtoni mjaltë.

Shahinclub Shqipëri