Metodat për trajtimin e adenomës së prostatës me sode

Dr.I.P. Neumyvakin rekomandon trajtimin e adenomës së prostatës me sode. Disa autorë thonë se ideja e metodës është tërhequr nga mjekësia tradicionale, dhe më pas është zhvilluar dhe vërtetuar shkencërisht nga Ivan Pavlovich.

Por mjekësia zyrtare është jashtëzakonisht negative në lidhje me përdorimin e sodës në adenoma e prostatës, duke e quajtur metodën thjesht pseudoshkencore. Pra, kush ka të drejtë?

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Adenoma dhe shkaqet e prostatës

Adenoma e gjëndrës së prostatës quhet më saktë hiperplazia beninje, d.m.th, një tumor në të cilin ka një rritje të tepruar të qelizave të epitelit të gjëndrës ose të përbërësit stromal të prostatës. Si rezultat, gjëndra e prostatës zmadhohet dhe kompreson kanalin ureteral (uretrën), i cili kalon nëpër të. Si rezultat, ndodh mbajtja progresive e urinës.

Erofertil  Përgatitjet bimore për të rritur fuqinë tek burrat

Sëmundja është shumë e zakonshme. Në 42% të burrave dyzet vjeç, formacionet adenomatoze gjenden në prostatë, mbi 60% në 84%.

Hiperplazia beninje e prostatës zhvillohet në sfondin e:

 1. Prostatiti akut ose kronik që shfaqet në një sfond të infeksionit bakterial, shqetësime të lidhura me moshën në ekuilibrin hormonal fiziologjik, ekologjinë e dobët dhe predispozicionin gjenetik.
 2. Stanjacioni venoz i gjakut në organet e legenit për shkak të një stili jetese të ulur.

Një prostatë e shëndetshme dhe e prekur nga adenoma

Nëse hiperplazia nuk diagnostikohet me kohë dhe mjekimi nuk fillohet, atëherë tumori rritet më tej, gjë që çon në dhimbje gjatë urinimit dhe marrëdhënieve seksuale, ulje të aktivitetit seksual dhe impotencës, urinim të shpeshtë dhe bllokimeve të urinës në fshikëz. Urinimi është problematik, kërkon përpjekje shtesë fizike, në të njëjtën kohë proteinat e pavullnetshme të urinës ndodhin gjatë lëvizjeve të papritura, kërcime, të qeshura, teshtitje.

Nisja e sëmundjes së njëjtë çon në:

 • prania e gjakut në urinë (hematuria);
 • inflamacion infektiv i fshikëzës (cystitis) dhe veshkave (pyelonephritis);
 • formimi i gurëve në veshka, fshikëz dhe ureter;
 • zgjatje e murit të fshikëzës (diverticulum) dhe zgjerimi i sistemit pyelocaliceal të veshkave (hidronephrosis);
 • zbaticë vezikoureterale;
 • insuficienca renale kronike.

Trajtimi i adenomës së prostatës

Për qëllim të diagnostikimit të hershëm të hiperplazisë beninje të prostatës, duhet të vizitoni një urolog të paktën një herë në vit pas 45 vjetësh. Një sëmundje e zbuluar në fazën fillestare (faza 1) mund të shërohet duke përdorur vetëm metoda terapeutike:

 1. Përdorimi i bllokuesve α-1 (Teratosin, Doxazosin, Tamsulosin) për të relaksuar muskujt e lëmuar të prostatës dhe për të lehtësuar rrjedhjen e urinës.
 2. Pranimi i bllokuesve (frenuesit) të 5-α-reduktazës (Finasteride, Dutasteride, Permikson) me qëllim të zvogëlimit të formimit të dihidrotestosteronit. Në këtë rast, gjëndra e prostatës zvogëlohet në madhësi, gjë që kundërvepron me pengimin (pengimin) e uretrës.

Trajtimi i fazave 2 dhe 3 të sëmundjes tashmë kërkon ndërhyrje jo-kirurgjikale (cryodestruction, termoterapi, koagulim me mikrovalë, instalim i stenteve prostatike, ultratinguj me intensitet të lartë, etj.).

Erofertil  Ilaçet më efektive për impotencën

Terapia për adenoma të prostatës

Me një sëmundje të përparuar, përdoret trajtimi kirurgjikal:

 1. Një metodë minimalisht invazive, d.m.th., heqja (reseksioni) i një tumori përmes kanalit të ureterit duke përdorur një endoskop video ose lazer holmium. Enukimi i gjëndrës së prostatës është standardi i artë i mjekësisë moderne, me trauma të ulëta, rezultatet janë të krahasueshme me operacionin e hapur.
 2. Kirurgji e hapur përmes fshikëzës. Një masë traumatike që mund të ketë pasoja negative, por një sëmundje kuruese.
 3. Bllokimi i arterieve të prostatës me një polimer të veçantë mjekësor (embolizimi i arterieve të prostatës). Kërkohet qasje përmes arteries femorale.

Në trajtimin e hiperplazisë prostatike, terapia e njëkohshme e komplikimeve është e detyrueshme:

Mjekësi tradicionale kundër adenomës së prostatës

Një shtesë efektive në trajtimin zyrtar janë recetat popullore të dëshmuara ndër vite:

 1. Në 250 ml alkool etilik për 10 ditë, insistoni 25 g lëvore kafe të frutave të gështenjës së kalit, duke tundur periodikisht. Filtroni dhe merrni 40-50 pika 2 herë në ditë.
 2. Merrni 1 lugë. rrënjë të copëtuara të hithrës, jamballit dhe galangalit, derdhni 600 ml ujë të ftohtë, vendoseni në një sobë dhe vlim për 10-12 minuta. Këmbëngulni 1 orë. Pini 1 gotë në mëngjes dhe në mbrëmje.
 3. Merrni vaj kungulli për 1 lugë. 3 herë në ditë për të paktën një muaj.
 4. Shtë mirë të hani farat e kungullit në stomak bosh disa herë në ditë.
 5. Për një kohë të gjatë, merrni 1 lugë. 3 herë në ditë një përzierje e panxhar, kastravec dhe lëng karrote.

Tani në lidhje me sode

Përdorimi i metodave mjekësore dhe popullore të trajtimit kërkon përpjekje, kohë, para. Profesor Neumyvakin ofron një metodë shumë më të thjeshtë – të heqësh qafe adenomën e prostatës me sode buke (bikarbonat natriumi).

Trajtimi i adenomës së prostatës me sode

Sode buke kundër adenomës së prostatës në shtëpi përdoret në formën e:

 1. Banja me sode, për të cilat ato treten në ujë të ngrohur në 38 ° C, sode buke në një raport prej 1,5 tbsp. l. mbi 1 litër ujë. Zgjidhja derdhet në një legen në të cilin ata ulen për 10 minuta. Procedura kryhet në kohën e gjumit për 7-10 ditë.
 2. Një pije shëruese e bërë nga një gotë qumësht i ngrohtë me sode. Duhet të merret 10-15 minuta para ngrënies 2 herë në ditë për 15 ditë. Sode shtohet sipas skemës: 3 ditë për ¼ lugë. në një gotë; 3 ditë ½ lugë; 3 ditë ¾ lugë; 3 ditë për 1 lugë .; 3 ditë për 1,5 lugë. Kursi tjetër përsëritet pas 7-8 muajsh, jo më herët. Me intolerancën e qumështit, sode hollohet në ujë.
 3. Mikrokloteri terapeutik i realizuar pas pastrimit paraprak të zorrëve me një klizmë me ujë të pastër. Për procedurën përgatitet një zgjidhje sode (1 lugë çaji sode tretet në 1 gotë ujë të freskët). Pas një klizme, merrni një qëndrim gjimnastik të thuprës për 1 minutë, pastaj kthejeni në anën e djathtë për 5 minuta.
Erofertil  Gjumi dhe fuqia, si të ruani shëndetin

Pavarësisht nga pronat medicinale të sode, nuk mund të trajtohet adenoma e prostatës me sode kur:

 • sëmundjet kronike;
 • diabet;
 • një ulçerë ose gastrit;
 • tension i lartë.

Pavarësisht nëse është efektive të përdorni vetitë e sode buke për të luftuar adenomën e prostatës, mendimet ndryshojnë. Ka shumë mbështetës të trajtimit të hiperplazisë beninje të prostatës sipas Neumyvakin, si dhe kundërshtarë të zjarrtë. Mjekësia zyrtare lejon përdorimin e sode me qumësht të ngrohtë për të zvogëluar formimin e gurëve në veshkë dhe fshikëz, si dhe për të rritur aktivitetin e antibiotikëve që shkatërrohen në një mjedis acid.

Por duhet të mbahet mend se vetë-mjekimi është i rrezikshëm, vetëm një mjek mund të identifikojë shkaqet e sëmundjes dhe të përshkruajë trajtim adekuat.

Kur shfaqet adenoma e prostatës, duhet të ndiqni një dietë, të ushtroni terapi fizike, të ecni shumë dhe të hiqni dorë nga zakonet e këqija.

Deri më 10 gusht, Instituti i Urologjisë, së bashku me Ministrinë e Shëndetësisë, po zhvillojnë një program "Rusia pa prostatit". Në kuadrin e së cilës ilaçi Predstanol është në dispozicion me një çmim preferencial prej 99 rubla. , të gjithë banorët e qytetit dhe rajonit!

Shahinclub Shqipëri