Isfarë është koronavirusi dhe si nuk mund të sëmuren

Haker jeta zbuloi gjithçka që shkenca di për infeksionin më të frikshëm të fillimit të vitit 2020.

Rastet e raportuara të infeksionit me coronavirus vdekjeprurës 2019-nCoV (emri qëndron për Novel Coronavirus 2019 – "2019, coronavirus i ri") vjen nga e gjithë bota, përfshirë nga Evropa, Sh.B.A dhe Australia. Vetëm në Kinë, numri i rasteve tashmë ka arritur në 10 Coronavirus: Ekspertët kinezë të shëndetit paralajmërojnë se pacientët mund të rikthehen, më shumë se 200 prej tyre kanë vdekur. Virusi ka arritur në Federatën Ruse.

OBSH e ka quajtur tashmë shpërthimin e koronavirusit të vitit 2019 – nCoV një urgjencë mjekësore me shqetësim ndërkombëtar. Për Kinën, epidemia është kritike: në përpjekje për ta ndaluar atë, autoritetet mbyllën më shumë se 10 qytete me një popullsi të përgjithshme prej më shumë se 25 milion njerëz. Në 25 provincat kineze, me banim të 1,2 miliardë njerëzve, është prezantuar niveli më i lartë i reagimit ndaj urgjencës.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Arefarë janë koronaviruset?

Koronaviruset janë anëtarë të një familje të tërë virusesh që mund të shkaktojnë sëmundje të frymëmarrjes dhe zorrëve te njerëzit dhe kafshët.

Koronaviruset morën emrin e tyre për shkak të formës specifike të membranës. Struktura e saj proteinike nën mikroskop i ngjan korinës diellore.

Adesoto: deepadesigns / Shutterstock

Shkenca i ka njohur këto viruse që nga vitet '1960. Shumica e tyre janë mjaft të sigurt Coronavirus. Ato shkaktojnë ftohjen e zakonshme, e cila tolerohet lehtë dhe mjekohet shpejt me metodat më të thjeshta – pushim, pirje të rëndë dhe ilaçe pa recetë. Shumica, por jo të gjitha.

Disa koronaviruse shkaktojnë komplikime serioze. Për shembull, Koronaviruset famëkeqe SARS dhe sindromat akute të frymëmarrjes (MERS dhe SARS) (aka SARS – sindromë e rëndë akute e frymëmarrjes), e cila u tërbua në Azi, dhe veçanërisht në Kinë, në 2002-2003.

SARS jo vetëm që preku traktin e sipërm të frymëmarrjes, por gjithashtu shkatërroi shumë shpejt alveolat pulmonare – vezikulat në mushkëri, të cilat, kur thithen, mbushen me ajër dhe transmetojnë oksigjenin në gjak. Një person vdiq nga uria e oksigjenit në zhvillim të shpejtë të organeve dhe indeve.

Në total, janë regjistruar mbi 8 raste, nga të cilat afërsisht një në dhjetë vdiq. SARS zbriti në histori nën emrin SARS.

Në 2004, një shpërthim u shtyp. Dhe që nga ajo kohë, SARS nuk e ka ndjerë veten. Por shkencëtarët madje atëherë zbuluan se cili është rreziku kryesor i koronaviruseve.

Pse janë koronaviruset e rrezikshme?

Mutagjektivitet i lartë. Kjo do të thotë që koronaviruset janë në gjendje të ndryshojnë shpejt, të përshtaten me mjedisin e jashtëm në mënyrë që të lehtësojnë transmetimin nga hosti tek viktima e re. Për shembull, i njëjti SARS mendohet se fillimisht është shpërndarë midis lakuriqëve. Por në një moment ai mutoi – dhe sulmoi një person.

Imuniteti njerëzor, i cili ende nuk ka hasur në një infeksion të ngjashëm, doli të jetë plotësisht i pafuqishëm.

Në fakt, shkencëtarët i atribuojnë ndërprerjes së shpërthimit të SARS faktit që koronavirusi ka ndryshuar përsëri. Por kjo nuk do të thotë që SARS është zhdukur. Ndoshta ai vazhdon të shurdhërojë në trupin e kafshëve në mënyrë që të gjymtojë edhe një herë dhe t'i kujtojë njerëzimit vetveten.

Erofertil  Zmadhimi testikular në burra dhe fëmijë shkakton dhe trajtim

Coronavirus 2019-nCoV, shpërthimi i të cilit filloi në fund të dhjetorit 2019 në qytetin kinez Wuhan, Deklarata e OBSH-së në lidhje me Cluster të Rasteve të Pneumonisë në Wuhan, Kinë, ishte gjithashtu ka shumë të ngjarë të papritur "paraqitur" njerëzve nga kafshët.

Kjo është një tendosje plotësisht e re, mjekët nuk e kanë hasur ende. Por dihet tashmë që ajo, si SARS, ndikon në mushkëri, duke shkaktuar shpejt pneumoni virale dhe uri vdekjeprurëse të oksigjenit të trupit në tërësi.

Cilat janë simptomat e koronavirusit?

Simptomat e infeksionit me ndonjë koronavirus, përfshirë SARS dhe 2019-nCoV, janë të njëjta si me çdo SARS tjetër. Këto përfshijnë Coronavirus:

 • dhimbje të fytit ose dhimbje të fytit;
 • kolle;
 • hundë i lëngshëm;
 • dhimbje koke;
 • temperatura nga 37,8 ° C;
 • dobësi, ndjenjë e përgjithshme e shëndetit të sëmurë.

Në raste më të rënda, kur infeksioni zbret nga trakti i sipërm respirator (siç ndodh me SARS), simptomat intensifikohen. duket:

 • një temperaturë prej 39 ° C;
 • kollitje e rëndë;
 • gulçim;
 • probleme të frymëmarrjes;
 • ngushtësi dhe dhimbje në gjoks.

Nëse këto simptoma ndodhin, kërkoni menjëherë kujdesin mjekësor. Ju nuk keni pse të diagnostikoni me koronavirus. Ndoshta kjo është SARS, së cilës i është bashkuar një infeksion bakterial ose pneumoni. Por në çdo rast, këto janë komplikime që kërkojnë mbikëqyrje të detyrueshme mjekësore.

Deri më 24 janar, mjekët kinezë kanë azhurnuar listën e simptomave specifike për 2019-nCoV. Në disa raste, që në fillim, infeksioni e bën veten të ndjehet nga nauze, diarre dhe probleme të tjera me sistemin e tretjes. Simptomat e frymëmarrjes të listuara më sipër bashkohen më vonë.

Si të trajtoni koronavirusin

Nuk ka ndonjë terapi specifike për coronavirus Q dhe A: Coronaviruses. Ashtu si shumica e infeksioneve të tjera virale, koronavirusi trajtohet vetëm në mënyrë simptomatike: pushim, pirje të rëndë, qetësues pa efekt dhe ilaçe anti-inflamatore të bazuara në paracetamol ose ibuprofen.

Ndoshta një ditë do të zhvillohet një vaksinë posaçërisht nga 2019-nCoV. Por OBSH paralajmëron se kjo mund të zgjasë disa vjet.

Prandaj, më e mira që mund të bëni është të minimizoni rrezikun e infeksionit.

Erofertil  9 përfitime të hormonit të rritjes njerëzore, përfshirë rritjen e muskujve dhe pakësimin e yndyrës

Si të mos merrni koronavirus

Si dhe ARVI. Si i ftohti i zakonshëm ashtu dhe koronavirusi transmetohen nga Coronaviruses: Transmetimi në të njëjtën mënyrë. Ju rrezikoni të sëmureni kur një person i infektuar kollitet ose teshtin pranë jush. Dhe gjithashtu kur aksidentalisht sillni dorën në buzët, hundën ose sytë pas shtrëngimit të duarve ose prekjes së sipërfaqeve në të cilat është vendosur virusi (të njëjtat doreza të dyerve ose parmakët në automjet).

Kjo do të thotë, për të mos u sëmurur (jo vetëm me koronavirusin, por edhe me SARS-të e tjerë), provoni:

 1. Sa më pak të jetë e mundur të jetë në hapësira të kufizuara ku ka shumë njerëz. Nëse mund të bëni pa vizituar transportin publik, metro, qendra tregtare të mbushura me njerëz dhe kështu me radhë, bëjeni.
 2. Më shpesh ventiloni dhomën në të cilën kaloni ditën. Kjo do të zvogëlojë përqendrimin e viruseve në ajër.
 3. Shmangni kontaktin me njerëzit që duken të ftohtë.
 4. Më pak prekni objektet përreth në vende publike.
 5. Largojeni veten nga zakoni i ngjitjes së duarve në fytyrë.
 6. Lani duart rregullisht dhe tërësisht – në ujë të ngrohtë, me sapun dhe për të paktën 15 sekonda. Nëse nuk ka qasje në ujë dhe sapun, përdorni sanitizuesit e duarve me bazë alkoolin.
 7. Vishen për motin. Të ngrijë do të thotë të ulësh vullnetarisht ekspozimin ndaj infeksioneve të ftohjes dhe traktit respirator. niveli juaj i mbrojtjes ndaj infeksioneve. Dhe ai është në kundërshtim me viruset, përfshirë edhe "kurorëzimin", prapëseprapë vijnë në ndihmë.
Shahinclub Shqipëri