Mosfunksionim ngrerë te burrat

Ulja e aftësisë paguese seksuale përcaktohet nga një kompleks faktorësh të shprehur në paaftësinë e një burri për të kryer një akt seksual. Një gjendje e ngjashme në mjekësi quhet impotencë, ose mosfunksionim ngrerë. Në rrezik janë zakonisht njerëz të moshës së pjekur dhe të moshuar, megjithatë, ndodh që një sëmundje mund të kapërcejë një djalë në moshën 20 vjeç.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Llojet e impotencës

Adrologët dallojnë disa lloje të mosfunksionimit seksual. Klasifikimi bazohet në ambientet që shkaktuan sëmundjen.

psikologjik

Disorderrregullimi i shkaktuar nga trauma emocionale dhe sindromi neurologjik quhet impotencë psikologjike. Sipas seksologëve, një patologji e tillë karakterizohet nga paaftësia për të kryer një akt intimiteti për shkak të faktit se emocionet bllokojnë qendrat nervore përgjegjëse për zgjimin.

Më shpesh, me mosfunksionim ngrerë të një gjenezë të ngjashme, ereksionet spontane vazhdojnë gjatë natës ose në mëngjes.

Lokalet kryesore të çrregullimit:

 • Qëndrimi negativ ndaj partnerit ose grave në përgjithësi;
 • Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj stresit të vazhdueshëm;
 • Sindromat fobike;
 • Lëndime të një natyre seksuale;
 • Numri i tepërt i kontakteve;
 • Arritje shumë e fortë;
 • "Ftohtë" nga ana e gruas;
 • Zakon i një partneri (i vërejtur kur përpiqeni të kontaktoni një vajzë / grua tjetër);
 • Mungesa e diversitetit gjatë një akti intimitet.

Zhvillimi i çrregullimit ndodh për shkak të fiksimit të burrit në dështime të mundshme dhe shenjave të impotencës. Sa më shumë që ai mendon për ta, aq më shumë ka të ngjarë të shfaqen vështirësitë në arritjen e një ngritjeje. Pasi të ndodhë kjo, formohet një besim i fortë për fillimin e mosfunksionimit seksual.

i enëve të gjakut

Midis të gjitha llojeve të patologjive, impotenca vaskulare është mjaft e zakonshme. Siç nënkupton edhe emri, shkaku kryesor i problemeve me arritjen e një ereksioni është një shkelje e funksionimit të arterieve dhe venave. Ngurtësimi i penisit varet nga mbushja e mjaftueshme e trupave kavernozë me gjak. Me lumen të ngushtuar arterial dhe një rrjedhje të fortë të gjakut venoz, lindin vështirësi me gjendjen e ngritur të penisit.

Një ndryshim në strukturën vaskulare është pasojë e kequshqyerjes, varësisë nga pirja e duhanit dhe pjesë të mëdha të alkoolit, një numër sëmundjesh, duke përfshirë:

 • Hipertensioni kronik
 • Diabeti mellitus;
 • Sëmundja e muskujve të zemrës;
 • Sëmundja vaskulare aterosklerotike;
 • Kirurgjia gjenitourinare;
 • Lëndimet e legenit dhe peritoneal.

Përveç kësaj, predispozicioni trashëgues, mungesa e gjumit dhe mungesa e aktivitetit motorik çon në patologji vaskulare.

hormon

Testosteroni është një hormon përgjegjës për epsh dhe aftësinë për të provuar zgjimin fiziologjik. Me mungesë të rëndë të androgjenit, shfaqet dobësi seksuale.

Kjo formë e mosfunksionimit ngrerë shkaktohet nga sëmundjet e sistemit endokrin ose rritja e prodhimit të prolaktinës. Substanca bllokon prodhimin e hormonit të seksit.

Erofertil  Në fillim të marrëdhënies kishte probleme me ereksionin

Më shpesh, impotenca hormonale është regjistruar edhe tek burrat pas moshës 50 vjeç, gjë që shpjegohet me proceset natyrore të plakjes, në të cilat një rënie në prodhimin e testosteronit i referohet proceseve normale.

arsyet

Shkaqet kryesore të impotencës janë rezultat i traumave emocionale ose çrregullimeve somatike në trup. Në kundërshtim me besimin popullor, patologjia mund të zhvillohet jo vetëm tek burrat e moshuar, por edhe tek djemtë e moshës 20-30 vjeç. Parakushtet për shfaqjen e mosfunksionimit ndryshojnë disi.

Pas 50 vjetësh

Sipas mjekëve, më shpesh impotenca pas 50 vjetësh është pasojë e një rënieje natyrale të testosteronit. Pas mbushjes së moshës 60 vjeç, niveli i hormonit bëhet kritikisht i ulët, dhe kjo është arsyeja pse një rënie e qëndrueshmërisë seksuale është shumë e mundshme. Përveç kësaj, prodhimi i androgjenit ndikohet nga:

 • Aktiviteti fizik minimal;
 • I varur nga duhani dhe alkooli.

Ndër shkaqet e zakonshme, andrologët dallojnë:

 • Obeziteti, duke prishur funksionimin e enëve të gjakut;
 • Kolesterol i tepërt ose glukozë e lartë;
 • Mosfunksionimet e sistemit gjenitourinar – prostatiti, BPH, cistiti, uretriti, sëmundja e veshkave;
 • Përdorimi afatgjatë i ilaçeve për presionin e lartë të gjakut, qetësuesit dhe qetësuesit, steroidet;
 • Disordersrregullime endokrine;
 • Aktiviteti profesional afatgjatë në prodhimin e rrezikshëm;
 • Kurse kimoterapie;
 • Lezione të sistemit nervor qendror;
 • Sindromi i lodhjes kronike, mbingarkesa emocionale.

Në një moshë të re

Tek të rinjtë, impotenca shpesh ndodh në sfondin e traumës psikologjike. Disrregullimet e funksionit seksual të etiologjisë psikogjene çojnë në:

 • Një marrëdhënie e vështirë me një të dashur;
 • Përvoja të regjistruara që kanë ndodhur në fëmijëri ose adoleshencë;
 • Mungesa e përvojës ose kontakti i pasuksesshëm seksual;
 • Frika nga kontraktimi i sëmundjeve seksualisht të transmetueshme ose frika nga shtatzënia e një partneri;
 • Sindromi i pritjes së dështimit;
 • Punë e sipërme, konsiderim i vazhdueshëm i problemeve;
 • Lodhja dhe mungesa e gjumit të baballarëve të rinj.

Megjithatë, duke pasur parasysh ekologjinë moderne dhe ritmin e jetës, veçanërisht në megacities, të rinjtë janë gjithashtu të prirur për sëmundje somatike. Problemet e mëposhtme shëndetësore çojnë në çrregullim të fuqisë:

 • Sëmundja vaskulare;
 • Infeksione gjenitale
 • Sëmundjet kurrizore;
 • Patologjia e sistemit endokrin;
 • mbipesha;
 • Terapia afatgjatë e ilaçeve.

Një nga arsyet më ekzotike është prishja. Besimi në syrin e keq mund të atribuohet edhe për arsye psikogjene, sepse fuqia e vetë-hipnozës nganjëherë funksionon çudira.

Diagnoza: simptoma dhe shenja

Simptomat e mosfunksionimit ngrerë manifestohen në mënyra të ndryshme në varësi të fazës së sëmundjes. Mungesa e një ereksioni është simptoma kryesore klinike mbi bazën e së cilës diagnostikohet impotenca. Simptomat e sëmundjes shprehen gjithashtu në:

 • Ndërtimi i dobët – një ulje e shpeshtësisë së ngacmimit në ditë, forcim i pamjaftueshëm i trupit;
 • Derdhja e parakohshme – derdhja e farës para fillimit të kontaktit ose brenda disa sekondave pas injektimit;
 • Libido e ulët – pamundësia për tu ngjallur në një mjedis të favorshëm për marrëdhënie seksuale;
 • Pamundësia për të arritur orgazm gjatë marrëdhënies seksuale.

Mosfunksionimi seksual karakterizohet gjithashtu nga ndryshime të caktuara të personalitetit dhe sjelljes. Kjo është:

 • Dëshira e theksuar për tu sjellur njësoj si burrat e tjerë;
 • Shfaqja e shkëputjes dhe e ftohtësisë;
 • Zhvillimi i egocentrizmit dhe vetëbesimit;
 • Rimëkëmbja e gjatë pas ekspozimit ndaj faktorëve të stresit;
 • Formimi i fobive të ndryshme;
 • Ndodhja e ankthit, një sindromë e gjendjeve obsesive;
 • Shenjat e mundshme të sjelljes deviante.

Nëse ka ndonjë shenjë, rekomandohet vizita te mjeku. Për një diagnozë të saktë, mund të kërkohen testet e mëposhtme:

 • Analiza klinike e gjakut dhe urinës;
 • Studime shtesë mbi plazmën;
 • Ekzaminimi i spermës;
 • Testet e veshkave dhe të mëlçisë;
 • Diagnoza e funksionimit të gjëndrës tiroide;
 • Diagnostifikimi i ultrazërit.

Përveç kësaj, mund t'ju duhet të vizitoni specialistë të një profili të ngushtë.

Trajtimi i mosfunksionimit ngrerë te burrat

Aktualisht, ilaçi ofron shumë metoda me të cilat kryhet trajtimi i impotencës. Kjo është një pritje e përgatitjeve farmaceutike dhe bimor, procedurat fizioterapeutike. Ju gjithashtu mund të përdorni metodat alternative të mjekësisë. Në procesin e terapisë, është e nevojshme të rregulloni stilin e jetës dhe menunë ditore.

mjekësi

Mjetet ekzistuese të impotencës, para së gjithash, klasifikohen me metodën e aplikimit.

 • Medikamente për administrim në kanalin e uretrës;
 • Zgjidhje për injeksion në trupat shpellorë të penisit;
 • Kapsula dhe tableta për administrim oral;
 • Ointments, sprays dhe gels për aplikim në penis.
Erofertil  Problemet psikologjike me ereksionin

Sipas mekanizmit të veprimit, pluhurat, agjentët e lëngshëm dhe tabletat për impotencë klasifikohen në:

Frenuesit e fosfodiesterazës së llojit të pestë janë ilaçe impotence që veprojnë sipas parimit të ambulancave. Këto përfshijnë Viagra, Cialis, Levitra dhe gjenerika, të cilat ndryshojnë në veprim identik, por shiten me çmime më të ulëta.

Këto fonde merren pak para marrëdhënies seksuale dhe garantojnë një mbledhje të fuqishme, e cila zgjat nga 4 deri në 12 orë. Droga nuk mund të përdoret pa u konsultuar me një mjek për arsye të një liste mbresëlënëse të kundërindikacioneve dhe reaksioneve anësore të trupit.

Aktivizuesit e NO sintazës qetësojnë muskujt e enëve të gjakut, për shkak të të cilave qarkullimi i gjakut i penisit është restauruar dhe vendoset solidifikimi. Këto ilaçe janë homeopatike, kështu që ato mund të merren edhe në prani të patologjive serioze vaskulare. Shembulli më i mrekullueshëm është tabletat Impaz.

Analistët e prostaglandinës prodhohen si një zgjidhje që duhet të administrohet përmes kanalit uretral. Substancat aktive sigurojnë jo vetëm rrjedhjen e gjakut, por gjithashtu pengojnë daljen përmes venave. Këta faktorë kontribuojnë në një mbledhje të qëndrueshme, e cila ndodh pas 10 minutash. Ngacmimi vazhdon për 1 orë.

Ilaçet për hormonet janë më së shpeshti përgatitjet e testosteronit. Ato janë të përshkruara për mungesë të androgjenit. Isshtë përshkruar në formën e tabletave për administrim oral ose zgjidhje injeksioni. Dozimi llogaritet individualisht bazuar në hulumtime.

Kremrat dhe vajrat lokalë duhet të aplikohen në lëkurën e penisit. Ata stimulojnë zgjimin dhe rrisin kohëzgjatjen e marrëdhënieve seksuale. Ndër ilaçet më të zakonshme:

Në dekadën e fundit, shtesat dietike po fitojnë gjithnjë e më shumë popullaritet. Ata mund të trajtojnë pafuqinë, duke shmangur barrën shtesë në trup, dhe ato zakonisht nuk shkaktojnë efekte anësore.

Për të marrë një trajtim efektiv, mjekët rekomandojnë përdorimin e shtesave dietike, siç janë:

 • Drops Solomon Vector, Hammer Thor's, Alfa Man;
 • Pluhurat Maca peruan, Mucuna që digjet, uretroaktive;
 • Kapsula Libido Drive, Pantosagan, Biomanix;
 • Tableta MegaTon 2080;
 • Llak veprimi lokal M16, fshin El Patron, krem ​​SHALNDETI.

Mjetet juridike popullore

Recetat e "gjyshit" ndihmojnë për të përballuar fazën fillestare të mosfunksionimit ngrerë. Në këtë rast, përgatitjet e sintetizuara kimikisht mund të shpërndahen. Mjetet juridike popullore për impotencën mund të ndahen në grupet e mëposhtme:

 • Zierje dhe infuzione. Më shpesh, pjesë të ndryshme të bimëve përdoren për gatim, si dhe ujë dhe qumësht;
 • Tinctures. Përgatitur në shtëpi mbi barishte dhe produkte bletësh, baza është alkooli, vodka ose vera;
 • Përzierjet e vitaminave. Arrat, mjalti dhe produktet e qumështit në kombinime të ndryshme mund të rrisin ndjeshëm fuqinë;
 • Enët e Afrodiziakut. Për përgatitjen e tyre, përdoren produkte që kanë veti tërheqëse – goca deti, hudhra, vezët, qepët, frutat, bimët;
 • Banja bimore. Infuzione ose zierje të bimëve medicinale i shtohen ujit;
 • Aromatherapy.

Operacion

Ndërhyrja kirurgjikale tregohet në situata kur terapia konservatore dështon. Ekzistojnë 3 teknika kirurgjikale që përdoren për të rivendosur fuqinë:

 • Endofalloprostetika – vendosja e implanteve;
 • Revaskularizimi i penisit – ndërhyrja mikrokirurgjike për të formuar një anastomozë midis arterieve dhe venë;
 • Kirurgjia venoze e penisit – përfshin restaurimin e zonave patologjike të enëve të gjakut, kërkohet një kombinim me terapi komplekse.

Metoda të tjera

Një ilaç efektiv dhe i sigurt për impotencën është ushtrimi i rregullt. Mjekët rekomandojnë të drejtoheni tek:

 • Drejtimi – përmirëson gjendjen e prostatës dhe eliminon peshën e tepërt;
 • Not – siguron masazh të organeve gjenitale;
 • Yoga – forcon muskujt e nevojshëm për kryerjen e akteve të intimitetit, përveç kësaj, kjo është zgjidhja më e mirë për të ruajtur harmoninë e shpirtërore dhe trupore.

Përveç kësaj, duhet të bëni rregullisht një grup të veçantë ushtrimesh, si dhe të stërvitni muskujt e perineumit duke përdorur metodën Kegel.

Një mënyrë efektive për të rritur forcën e mashkullit është përmes llojeve të ndryshme të masazhit. Ai ndryshon:

 • Efektet në organet gjenitale;
 • Masazhimi i prostatës;
 • Akupunkturë dhe masazh erotik.

Me impotencën psikogjene zhvillohen seanca psikoterapie, gjatë së cilës identifikohet shkaku i çrregullimit, dhe më pas formohet një strategji hap pas hapi për të kapërcyer pengesat dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës.

Erofertil  Me cilin mjek duhet të kontaktoj nëse ka ndonjë problem me fuqinë Cili mjek trajton impotencën tek burrat

Këshilla të dobishme

Në shenjat e para të mosfunksionimit ngrerë, është e rëndësishme:

 • Mos u frikësoni, por merrni një qasje konstruktive për zgjidhjen e problemit;
 • Rregulloni dietën tuaj duke shtuar ushqime të pasura me zink dhe vitamina në dietën tuaj ditore;
 • Refuzoni cigaren dhe shpirtrat;
 • Vazhdoni të përpiqeni të diskutoni për vështirësitë me një partner;
 • Alokoni më shumë kohë për të pushuar;
 • Flini të paktën 8 orë dhe sigurohuni që të shkoni në shtrat para orës 12 gjatë natës.

Wshtë e rëndësishme që gratë të dinë se nëse burri zhvillon simptoma negative, atij i duhet dhënë mbështetje maksimale dhe të ndihmojë në gjetjen e një rrugëdaljeje.

parandalim

Për të mos mësuar nga përvoja personale se çfarë është impotenca mashkullore, mjafton të drejtoheni në rregulla të thjeshta:

 • Respektoni parimet e ushqimit të shëndetshëm;
 • Bëni gjimnastikë çdo ditë pa humbur;
 • Bëni një jetë seksuale të rregullt me ​​një partner;
 • Për të normalizuar ekuilibrin e punës dhe pushimit;
 • Mësoni të mbroni veten nga efektet e stresit;
 • Pas 50, për të parandaluar impotencën, pini komplekse të vitaminave dhe mineraleve;
 • Kontaktoni specialistë mjekësorë për ekzaminime vjetore.

Një shkelje e vetme e mbledhjes mund të jetë për të gjithë, mbase një punë banale ose një stres afatshkurtër. Pafuqia e plotë është një gjendje kur një burrë nuk mund të ketë marrëdhënie seksuale fare pa fonde shtesë.

Mosfunksionimi ngrerë është gjëja më e keqe për një burrë. Me interes të veçantë janë shkaqet e mundshme të impotencës dhe metodat për trajtimin e saj. Faktorët që çojnë në pafuqi shoqërohen si me parakushte organike ashtu edhe me gjendje psikologjike.

Në luftën kundër impotencës, recetat e mjekësisë alternative janë provuar mirë. Mjetet juridike popullore për pafuqinë janë të natyrshme dhe tolerohen mirë nga burrat. POR … përbërësit organikë në secilin veprim ndryshe.

Funksioni i ereksionit i dëmtuar është zakonisht shumë i burrave të moshuar. Por ndodh që impotenca të ndodhë në një moshë të re. Faktorët që e provokuan atë qëndrojnë si në fushën e fiziologjisë dhe janë shkaktuar nga trauma psikologjike, keqfunksionime dhe strese.

Humbja e qëndrueshmërisë seksuale mund të duket si një aktgjykim, por mjekësia moderne ka arritur në një nivel të tillë që mosfunksionimi erektil trajtohet së bashku me sëmundje të tjera. Droga të ndryshme për impotencë kontribuojnë në këtë.

Mosfunksionimi ngrerë nuk është vetëm pasojë e sëmundjeve shoqëruese ose një mënyrë jetese jo e shëndetshme. Pafuqia psikologjike është një lloj impotence seksuale. Shpesh burrat shkojnë te mjeku, dhe pas kësaj ata u jepet një diagnozë e tillë.

Ritmi i jetës, mbingarkesat serioze mendore dhe fizike kanë çuar në faktin se mosfunksionimi erektil është "më i ri", burrat përballen me të tashmë në 40 vjet dhe më herët. Për të shmangur këtë problem, parandalimi i impotencës është i nevojshëm.

Trajtimi i pafuqisë me ndihmën e ilaçit bimor ka dëshmuar se është i sigurt dhe i lehtë për burrat. Bimët e impotencës mund të blihen ose në një farmaci ose të mblidhen në mënyrë të pavarur. Efektiviteti i tyre konfirmohet nga përdorimi i shekujve.

Zhdukja e fuqisë mashkullore shpesh është e lidhur pazgjidhshmërisht me sëmundje me origjinë të ndryshme. Impotenca në diabetin tip 2 është pasojë e një shkelje të një numri procesesh në trup për shkak të niveleve të larta të sheqerit dhe mungesës së insulinës.

Mosfunksionimi erektil mund të zhvillohet për arsye të ndryshme. Në moshën e rritur, fillimi i problemit shpesh shoqërohet me një mosfunksionim të sistemit vaskular – rrjedhja e gjakut në penis dhe scrotum zvogëlohet dhe rrjedhja e saj rritet.

Nëse te burrat mbi 50 vjeç, problemet në shtrat janë më shpesh endokrine, atëherë në një moshë më të re, pafuqia kurrizore mund të jetë shkaku i sëmundjes, të gjithë duhet të dinë për simptomat dhe metodat e trajtimit.

Kohët e fundit, terapia e valës së shokut për impotencën po u rekomandohet gjithnjë e më shumë burrave, por ekskluzivisht në formën e një "leve" ndihmëse. Kjo është, në kombinim me ilaçe dhe agjentë të tjerë që synojnë luftimin e mosfunksionimit erektil.

Shahinclub Shqipëri