Shkaqet e impotencës dhe trajtimi i saj

Në ditët e sotme është thashethemëruar botërisht që ose të varurit nga droga ose alkoolistët të bëhen impotent. Pafuqia shoqërohet gjithashtu me ushqimin jo të duhur (ose më saktë, të tepruar). Sidoqoftë, jo gjithmonë ndikon në këtë rreth të veçantë njerëzish. Gjithnjë e më shumë, mjekët përballen me pronarë të impotencës me burra mjaft të shëndetshëm dhe mjaft të rinj, e gjithë kjo na lejoi të rishikojmë shkaqet e një sëmundjeje kaq të pakëndshme.

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

lloj

Duke folur për shkaqet e impotencës, duhet të merren me varietetet e saj. Pra, impotenca organike njihet kur shkaku rrënjësor fshihet drejtpërdrejt në trupin mashkullor.

Parregullsi organike

Një faktor në mosfunksionimin ngrerë organik janë problemet e anijeve. Gjendja e sistemit endokrin mashkullor gjithashtu mund të ndikojë në impotencë. Do ndryshim endokrin ndikon drejtpërdrejt në mundësinë e një ereksioni.

Pafuqia organike gjithashtu mund të provokohet nga përdorimi mjekësor i ilaçeve për ndonjë qëllim tjetër.

Për shembull, ekzistojnë disa ilaçe që janë përdorur për sëmundje të caktuara që mund të ndikojnë dukshëm në uljen e fuqisë. Dhe nëse ka një tepricë të barnave në fytyrën tuaj, atëherë në përgjithësi mund të përgatiteni për vështirësi në zonën gjenitale. Para marrjes së tij, duhet të dini efektet anësore të një trajtimi specifik.

Shkaqet lokale të mosfunksionimit shoqërohen me punën e organeve gjenitale. Disa sëmundje ose lëndime mund të çojnë në dobësi seksuale. Nga rruga, edhe neurologjia mund të konsiderohet si një shkak i impotencës organike.

Pafuqia organike ndikon në fiziologjinë e burrave, por midis një numri shkaqesh të impotencës vlen të përmendet trazirat e planit psikologjik.

Çrregullime psikologjike

Për më tepër, të njëjtat dështime psikologjike konsiderohen më të vështirat. Në fund të fundit, nëse fiziologjia mund të shërohet me anë të ilaçeve, atëherë vështirësitë psikologjike kërkojnë një qasje të veçantë.

Erofertil  Si të shkaktoni një mbledhje

Impotenca e një natyre psikologjike ndonjëherë manifestohet në ereksione spontane ose mosfunksionim të rëndë ngrerë në rrethana të caktuara. Përgjigjet duhet të kërkohen në gjendjen e vetë burrit. Nëse ai është i rrethuar nga një situatë stresuese e vazhdueshme, ose nëse shpesh është në depresion, atëherë burri tashmë po kalon pafuqi.

Shpesh, vështirësitë psikologjike çojnë në impotencë të një natyre selektive. Kjo do të thotë që me një njeri të veçantë, ai mund të ngrihet, dhe nga ana tjetër, me seks ka vështirësi.

Kontakti i parë mund të shkaktojë dëmtim të veçantë. Ka disa burra që nuk janë të aftë për një mbledhje për herë të parë, dhe nëse ky partner pranon dhe realizon këtë incident, atëherë takimet pasuese nuk do ta zhgënjejnë atë. Një fyerje për fuqinë mashkullore ka më shumë të ngjarë të çojë vetëm në dëmtim, i cili ka të ngjarë të ndikojë në ereksionet e ardhshme.

Shkaqet e impotencës

Cilat janë shenjat e impotencës, problemet?

Mjeku, si rregull, merr në konsideratë diagnozën e "pafuqisë" vetëm nëse burrat:

 • dëshira për lëvizje seksi mungon plotësisht;
 • ka nevojë, por një ngritje si rezultat i tërheqjes nuk mund të arrihet;
 • derdhja nuk mund të shkaktohet (përveç në rastet kur njeriu ka aftësi ta kontrollojë);
 • asnjë provë orgazmës.

Pra, rezulton se impotenca duhet të merret si fakt, vetëm me paaftësi paguese të plotë dhe të zgjatur të një njeriu për të kryer copulimin, megjithatë rastet e tjera do t'i atribuohen me të drejtë funksionimit të dëmtuar.

Tepricë në ushqim

Një tjetër burim problematik në të ardhmen. Këto janë karbohidrate të pastra, dhe proteina dhe yndyrna. Teprica në ushqim në përgjithësi. Dhe kjo është e rëndësishme, sepse koha e tanishme, ku ka ushqim të gatshëm të shijshëm dhe mungesë të plotë ushtrimesh.

Përveç kësaj, birrë me të gjitha llojet e snacks. Ju shikoni, dhe në një çast një bark birrë tashmë është lindur, thjesht nuk është e bukur, e pakëndshme estetikisht, këtu ngarkesa e zemrës, muskujt dhe nyjet tashmë janë me të vërtetë në rritje.

Gipodinamiya

Fatkeqësisht, ka një numër arsyesh pse burrat mund të ndjehen të pakëndshëm. Epo, për shembull, një nga më të zakonshmet: lëvizshmëri e ulët në jetë.

E ashtuquajtura pasivitet fizik, i cili u shpall skorje e banorëve të qytetit 30 vjet më parë. Nga shtrati në minibus, pastaj tek karriget e lehtë në zyrë, në mbrëmje – gjatë gjithë kohës. Tani gjithçka është edhe më keq, autobusi publik është zëvendësuar me veturën e tij, dhe madje edhe “macho cool” nuk dëshiron të dalë fare prej tij.

Dhe me çfarë është mbushur kjo? Po, fakti që në mungesë të dinamikës, qarkullimi i gjakut është i shqetësuar, inflamacioni kongjestiv ndodh në prostatë, për të mos përmendur thithjen e gazrave të karburantit.

Sigurisht, trupi nuk do të thotë faleminderit për “dhuratat” e tilla. E gjithë kjo do t'u përgjigjet problemeve që atëherë do të kërkohet aq shumë të zhduket, vetëm çështje kohe.

Alkooli dhe droga

Armiqtë më të fshehtë për shëndetin e burrave: alkoolizmi dhe përdorimi i drogës. Nuk ia vlen as t’i tregoni të gjitha detajet, dhe kështu është e qartë për të gjithë se as droga e varur dhe as alkooli nuk kujdesen për seksin, mendjet e tyre janë krejtësisht të ndryshme.

Erofertil  Tofarë duhet të bëni nëse një mbledhje është zhdukur në mëngjes

Pirja e duhanit

Përdorimi i duhanit nuk është aspak mënyrë për të ruajtur shëndetin. Sipas rezultateve të studimeve të kaluara, abuzimi i nikotinës (më shumë se 20 cigare në ditë) në 12% të burrave tashmë kanë çrregullime funksionale seksuale.

Sidoqoftë, tek ata që refuzojnë nikotinë, në shumicën e rasteve, fuqia është në gjendje të rikuperohet plotësisht. Kush nuk mund të refuzojë cigaren duhet të dijë se duke u përmbajtur nga duhani 3-4 orë para afërsisë së planifikuar, mund të shpresoni për një rritje të ereksionit.

Depresioni dhe stresi

Për momentin, ekzistojnë edhe arsye, përveç planit fiziologjik të keqfunksionimeve dhe keqfunksionimeve në trupin e një njeriu. Pjesa e luanit mbetet psikologjike.

Momente stresuese, frikë, momente depresive, mungesë e vetëbesimit në vendin e punës dhe në shtëpi – këto komponentë minojnë shpejt fiziologjinë dhe nëse mënyra e jetesës mbetet e pandryshuar, ata mund të mohojnë trajtimin efektiv.

Pirja e duhanit nargjile

Ka arsye për impotencë që nuk do t’i mendoni kurrë. Për shembull, shkencëtarët kanadezë dhe egjiptianë, të cilët në një kohë mbledhin statistika për 30 vjet, u zbulua se pirja e duhanit të nuhatës nuk është aspak e padëmshme, ai ka një efekt shumë negativ në muskujt strukturorë të penisit, dhe në këtë mënyrë kontribuon në zhvillimin e pafuqisë.

Problemet dentare

Inflamacioni i rrënjëve të dhëmbëve dhe indeve që janë ngjitur me to në zgavrën me gojë, zakonisht pasojat e kariesit, mungesa e një ereksioni (impotencë) mund të ketë një manifestim, si në të butë ashtu edhe me të rëndë.

vegetarianism

Ekziston një mendim i disa mjekëve që vegjetarianizmi shtyp fuqinë mashkullore shumë provokon, dhe mishi për një njeri është një produkt i domosdoshëm për mirëmbajtjen normale të funksioneve të trupit të burrave. Mungesa e mishit në dietë mund lehtë të provokojë mosfunksionim seksual.

Edhe pse naturopatët pohojnë të kundërtën – në ushqimin nga materialet bimore ka mjaft yndyrna që janë të përfshira në prodhimin e testosteronit (hormoni i seksit mashkullor). Gjëja kryesore është të hani të larmishëm, duke i kushtuar vëmendje të mjaftueshme ushqimit tuaj, përmbajtjes në të të elementeve të nevojshëm mikro dhe makro.

Arsyet mjekësore

Duke marrë parasysh arsyet mjekësore që mund të provokojnë probleme në intimitet, duhet t'i kushtoni vëmendje sëmundjeve të ndryshme shumë të zakonshme, të cilat përfshijnë:

 • inflamacion në sistemin gjenitourinar, si dhe në organet e legenit (cistiti, orkoepididymiti, prostatiti, etj.),
 • diabeti mellitus
 • çrregullimet ekzistuese të qarkullimit të gjakut që kontribuojnë në shtypjen e efektit emocionues (sëmundje të zemrës, hipertension, vula aortale),
 • shqetësime në ekuilibrin hormonal (niveli i testosteronit është ulur),
 • zona e shtyllës kurrizore iu nënshtrua lëndimeve të ndryshme,
 • demtimet penile
 • ndërhyrje kirurgjikale në organet e legenit,
 • duke marrë ilaçe të ndryshme, forma dozimi.

Forca e mashkullit dhe diabeti

Diabeti mellitus, një sëmundje shumë e rëndë, e zakonshme që mund të shkaktojë komplikime të ndryshme. Komplikimi më i zakonshëm i kësaj sëmundje në gjysmën e mashkullit është zhvillimi progresiv i impotencës, dhe madje edhe në moshë të re.

Whatfarë është pafuqia, shumë e dinë, por për të paditurit, vlen të përmendet se çrregullimi është një plan seksual që ndikon në aftësinë e një mashkulli për të kryer marrëdhënie seksuale dhe ta përfundojë atë me ejakulim logjik.

Erofertil  Adenoma e prostatës

Kështu që një burrë me diabet është i detyruar të bëjë një jetë pa kënaqësi seksuale? Jo, kjo mund të përjashtohet nëse përpiqeni të udhëheqni një mënyrë jetese korrekte dhe të shëndetshme, me mirëmbajtjen e nevojshme të sheqerit në gjak në një nivel të duhur.

Ekzistojnë dy lloje të impotencës seksuale: psikologjike dhe fizike. E para ndodh në rastin e situatave stresuese të vazhdueshme, pakënaqësisë ose jofunksionit familjar. Simptomat fizike përfshijnë dëmtimin e fibrave nervore ose enëve të gjakut që kontrollojnë aktivitetin e legenit.

Impotenca për diabetin

Por akoma, pse burrat me diabet janë grupi më i madh i rrezikut për zhvillimin e një çrregullimi seksual? Kjo ndodh për një numër arsyesh, kryesorja është dëmtimi i mbaresave nervore dhe enëve të gjakut në zonën gjenitale.

Të gjithë këta faktorë negativë çojnë në një humbje të ndjeshmërisë së penisit, ndërsa furnizimi i tij me gjak është i ndërprerë, gjë që ndikon në shfaqjen e një mbledhje. Kjo është fotografia që është e dukshme te burrat që nuk po përpiqen të ulin sheqerin në gjak.

Pafuqia në nivelin psikologjik te njerëzit diabetikë zhvillohet nga frika. Kjo do të thotë, nëse "gabimet" kanë ndodhur, atëherë ekziston frika për përsëritje të kësaj situate. Kjo është aty ku lind pafuqia psikologjike që nuk ka asnjë lidhje me fizikun, por pacientët e konsiderojnë si të drejtë.

Me të gjitha këto të dhëna, lind një pyetje e arsyeshme: a është e mundur të parandalohet zhvillimi i komplikimeve në këtë situatë? Nëse po, çfarë është e nevojshme për të parandaluar këtë?

Por nëse, megjithatë, problemi i impotencës u ngrit në nivelin fizik, atëherë për zgjidhjen e tij është e nevojshme të kontrollohet mirëmbajtja e nivelit të nevojshëm të sheqerit duke përdorur ilaçe që kompensojnë diabetin.

Ndërsa problemi psikologjik zgjidhet me ndihmën e një terapisti seksual ose psikoterapist. Në këtë rast, do të jetë e dobishme të keni një bisedë konfidenciale me të dashurit.

Gjetjet

Ju duhet të jeni të vetëdijshëm se shkaqet e impotencës deri në 40 vjet në 80% të rasteve të një natyre mendore dhe vetëm 20% – fizike. Në një moshë më të pjekur (80 vjeç), shtrirja fillon të ndryshojë: 80% tashmë është impotencë fizike dhe vetëm 20% është mendore. Meshkujt duhet të dinë se, pavarësisht shkaqeve të impotencës, ajo mund të shërohet në 95% të rasteve.

Momentet depresive dhe stresuese janë shkaqet më të rëndësishme dhe shumë aktuale për problemet në kohën tonë tek burrat. Megjithëse këto arsye vijnë nga psikologjia, shpesh është më e vështirë të heqësh qafe prej tyre me cilësinë e jetës tonë sesa sëmundjet fizike.

Një problem i madh në trajtim është ngurrimi i gjysmës mashkullore në lidhje me dyshimin e impotencës për t'u konsultuar me mjekët. Ne e kemi këtë problem në veçanti. Por mjekësia moderne thjesht ka një sërë mjetesh mjaft të rëndësishme për pacientët e tillë.

Ushtrime rikuperimi

Një grup ushtrimesh për të rikthyer fuqinë.

Le të kuptojmë se çdo ngjarje që ka një drejtim në rrugën drejt përmirësimit dhe normalizimit të funksioneve të ndryshme në trup, ka të drejtë të konsiderohet si një mjet në trajtimin e kësaj sëmundje.

Shahinclub Shqipëri