Kur një mbledhje zhduket në mëngjes

Mjaft për të ngrënë Viagra dhe analogët e tij të dëmshëm! Në mjekësinë moderne, ka shumë pilula për të rikthyer fuqinë mashkullore, por të gjitha kanë të paktën një nga efektet anësore të mëposhtme:

 • shkaktojnë një rritje të mprehtë të presionit të gjakut;
 • absolutisht jo i pajtueshëm me alkoolin dhe ushqimet yndyrore;
 • shkaktoni "sindromën e tërheqjes" dhe efekte të tjera të pakëndshme, dhe në disa raste shkakton dëm të pariparueshëm për shëndetin tuaj!

Nëse dëshironi të arrini një mbledhje të shpejtë dhe të fortë, atëherë përdorni kapsula të sigurta: Adamour ose Amarok.

Amarok Adamour

Kjo është një qasje plotësisht e re për të zgjidhur një problem kaq delikat si një "ngritje e fortë". Përbërja e këtyre përgatitjeve përfshin ekstrakte bimore, që do të thotë se përbërësit e kapsulave Adamour ose Amarok nuk përmbajnë asnjë përbërës kimik. Shqyrtimet e burrave që kanë provuar efektet e këtyre kapsulave në vetvete konfirmojnë efektivitetin e lartë të këtyre barnave dhe madje edhe praninë e efektit terapeutik të impotencës në fazat e vona të "dobësisë seksuale".

Ju bëj thirrje që të lexoni informacione të hollësishme në lidhje me barnat moderne Adamour, Amarok, të postuar në faqet zyrtare të prodhuesve dhe tregoni për këtë njerëzve që ende përdorin pilula sintetike për një "thirrje të shpejtë të ereksionit"!

Thomas Schmidt, androlog.

Pse ereksioni u zhduk në mëngjes

Ndërtimi i mëngjesit konsiderohet një fenomen plotësisht natyror, dhe mungesa e tij mund të tregojë zhvillimin e patologjisë në trup. Disa burra janë të interesuar në faktin pse një mbledhje u zhduk në mëngjes, cilat faktorë mund të ndikojnë në këtë dhe çfarë të bëjmë në këtë rast.

Pse ndodh një mbledhje në mëngjes?

Shkencëtarët dhe mjekët ende nuk mund të vijnë në të njëjtin mendim për këtë çështje. Dihet që fuqia e mëngjesit është një proces normal fiziologjik, gjatë së cilit përmirësohet ngopja e oksigjenit e indeve, proceset metabolike në nivelin qelizor rriten. Ky fenomen shkaktohet nga mbushja e trupave shpellorë të penisit me gjak.

Për të kuptuar pse nuk ka ngritje në mëngjes, duhet të dini arsyet pse ndodh. Këto përfshijnë:

 • Testosterone në rritje e gjakut. Periudha nga 5 në 9 në mëngjes konsiderohet kulmi i një tepricë të hormonit mashkullor. Kjo bën që penisi të mbushet me gjak.
 • Parandalimi i hipoksisë. Disa mjekë mendojnë se një mbledhje është për shkak të një rinovimi të gjakut në organet gjenitale. Parandalimi i stazës së qarkullimit të gjakut mbron indet e organeve nga hipoksia.
 • Një fshikëz e plotë. Muri i saj shtyp në mbaresa nervore që rregullojnë shfaqjen e një ereksioni.

Në një person të shëndetshëm, organet gjenitale duhet të rriten rreth 20-60 minuta në ditë. Kjo gjendje e penisit ndodh jo vetëm tek burrat e pjekur, por edhe tek djemtë në një moshë të re. Nuk ka asnjë lidhje me ëndrrat erotike dhe gjendjen e zgjimit. Meshkujt shpesh nuk dinë se çfarë të bëjnë nëse një mbledhje në mëngjes dobësohet ose zhduket krejt.

Mungesa e fuqisë në mëngjes mund të flasë për sëmundje serioze në trup.

Mungesa e një mbledhje në mëngjes mund të tregojë sëmundje serioze në trup

Vetë-Diagnoza

Nëse ngritësi i mëngjesit është zhdukur, dhe penisi nuk bymehet për disa ditë, mos u shqetësoni shumë. Ky mund të jetë një reagim ndaj stresit ose lodhjes. Për të rregulluar një mbledhje, këshillohet të kryeni një vetë-diagnozë.

Ju mund ta bëni këtë duke vendosur një unazë letre në penis që përputhet me diametrin e saj. Kështu ata shkojnë në shtrat, dhe në mëngjes ata shikojnë se çfarë ndodhi me unazën. Nëse nuk dëmtohet, atëherë ka shumë të ngjarë të mos ketë ngritje natën dhe në mëngjes.

Nëse një njeri ka vërejtur se nuk ka më një mbledhje në mëngjes, mos u frikësoni. Mbi të gjitha, mund të ndodhte përpara momentit të zgjimit. Ju mund t'i kërkoni partnerit tuaj që të ndjekë procesin e ënjtjes së penisit. Nëse një mbledhje në mëngjes mungon për një muaj, duhet të kontaktoni një institucion mjekësor. Shtë mjaft e vështirë të kuptosh pse ereksioni i mëngjesit u zhduk.

Arsyet e mungesës së ereksionit

Me kalimin e viteve, fuqia dobësohet, niveli i hormoneve zvogëlohet, rastet e ënjtjes së penisit zvogëlohen. Pas 50 vjetësh, burrat kanë më pak të ngjarë të kenë një ngritje në mëngjes, pas 70 vjetësh, shumica e burrave nuk kanë ereksion.

Sëmundjet gjenitourinare

Përveç faktorit të moshës që provokon mungesën e një ereksioni, ekzistojnë edhe arsye të tjera për prishjen e penisit. Këto përfshijnë:

 • Mbingarkesë e fortë e trupit. Nëse një burrë nuk ka ngritje të një anëtari në mëngjes, kjo mund të tregojë stres të fortë, telashe, punë të tepërt. Ndonjëherë një mbledhje fillon të zhduket për shkak të problemeve në kokë që ndërhyjnë në pushimin e duhur, dhe parandalojnë gjumin normal.
 • Dështimi hormonal. Shkelja e sistemit riprodhues mund të shkaktohet nga një mosfunksionim i sfondit hormonal. Zakonisht mbipesha, humbja e flokëve i shtohet kësaj.
 • Lifestyle. Pirja e duhanit dhe pirja e shpeshtë ndikojnë negativisht në funksionin erektil të një njeriu. Mungesa e sportit, një qëndrim i gjatë në kompjuter, puna e natës dhe oraret e parregullt mund të çojnë në mungesë të një ngritjeje të shëndetshme tek burrat.
 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular. Potenciali ndikohet shumë nga gjendja e enëve të gjakut dhe zemra. Prandaj, hipertensioni, arterioskleroza, dështimi i zemrës, diabeti janë arsyeja e mungesës së një ereksioni tek burrat në mëngjes.
 • Impotencë. Zhvillimi i mosfunksionimit ngrerë sjell probleme me fuqinë, jo vetëm në mëngjes, por në çdo kohë me eksitim.
 • Mbidozimi i ilaçeve. Ndonjëherë burrat që marrin pilula për gjumë, qetësues ose qetësues mund të vërejnë se nuk ka më ngritje në mëngjes.
 • Sëmundjet urogjenitale. Në disa raste, nuk ka ngritje normale në mëngjes për shkak të pranisë së sëmundjeve seksualisht të transmetueshme ose prostatitit.
Erofertil  Bimët kundër impotencës (2)

Si të rifitoni fuqinë e mëngjesit

Nëse mungesa e një ereksioni shoqërohet me emocione negative, këshillohet të konsultoheni me një psikolog. Ju duhet ta vendosni gjendjen tuaj të mendjes, më shpesh të jeni në ajër të pastër dhe të relaksoheni. Shtë e nevojshme të pushoni rregullisht dhe të mos punoni më shumë, të shmangni përvojat dhe stresin.

Me çrregullime hormonale, duhet të konsultoheni me një endokrinolog. Nëse nuk ka mbledhje të mëngjesit, dhe gjithçka tjetër shtohet shkarkim nga uretra, kruarje dhe djegie, duhet të vizitoni një urolog ose dermatovenerolog. Problemet seksuale mund të zgjidhen nga një seksolog ose androlog. Shtë e mundur të identifikohen anomalitë në funksionimin e zemrës dhe enëve të gjakut duke kontaktuar një terapist ose flebolog.

Rekomandohet të merrni komplekse vitaminash

Mungesa e ereksionit është për shkak të arsyeve që duhen adresuar për të rikthyer funksionin seksual. Për të rikthyer eksitimin në mëngjes, duhet t'i përmbaheni disa rregullave:

 • Këshillohet të flini natën për të paktën 7 orë.
 • Shtë më mirë të shkoni në shtrat dhe të ngriheni në të njëjtën kohë.
 • Rekomandohet të merrni komplekse vitaminash.
 • Ju duhet të braktisni zakonet e këqija ose të paktën të zvogëloni përdorimin e alkoolit.
 • Ju duhet t'i kushtoni vëmendje dietës tuaj. Mungesa e mbledhjes në mëngjes mund të jetë për shkak të konsumit të tepërt të yndyrnave dhe të skuqurve. Dailydo ditë këshillohet të hani perime dhe fruta.
 • Ju duhet të lëvizni më shumë, të ushtroheni rregullisht dhe të kontrolloni peshën tuaj. Ekziston një gjimnastikë e veçantë për të përmirësuar fuqinë.
 • Pa këshillën e një mjeku, është e pamundur të përdorni mjete që rrisin forcën seksuale.

Keni probleme serioze me POTENCIAL?

A keni provuar shumë mjete dhe asgjë nuk ka ndihmuar? Këto simptoma janë të njohura për ju të dorës së parë:

 • ngritje e ngadaltë;
 • mungesë dëshire;
 • mosfunksionimi seksual.

E vetmja mënyrë operacioni? Prisni dhe mos veproni me metoda radikale. Potenciali për ta rritur është e mundur! Ndiqni lidhjen dhe zbuloni se si ekspertët rekomandojnë trajtimin.

Mungon ngritja e mëngjesit si të jesh

Në jetën e çdo njeriu të shëndetshëm, pothuajse çdo mëngjes ka një proces të tillë fiziologjik si një ereksion. Në jetën e përditshme quhet ngritës i mëngjesit. Një tipar dallues i një ngritjeje në mëngjes nga ngjallja e zakonshme është se ky proces ndodh spontanisht, pa ndonjë arsye seksuale. Mungesa e një mbledhje në mëngjes për dy ditë nuk duhet të shkaktojë panik. Por nëse zgjat rreth një muaj ose më shumë, një njeri duhet të jetë i kujdesshëm.

Mitet e shpikura nga gratë

Shkaqet e fuqisë në mëngjes

Ndërtimi i penileve është procesi i rritjes së vëllimit dhe ngurtësimit të tij. Kjo ndodh për shkak të mbushjes së trupave shpellorë të penisit me gjak. Një mbledhje e pavullnetshme është më shpesh në mëngjes pas gjumit, kur sasia e hormoneve në rrjedhën e gjakut arrin maksimumin e saj. Dhe gjithashtu është e mundur me një dëshirë të gjatë të fortë për të urinuar tek burrat dhe madje edhe djemtë. Në këtë rast, fuqia aktivizohet duke stimuluar mbaresat nervore të vendosura në shpinë.

Ngritja e mëngjesit është e ndryshme në kohëzgjatjen e saj dhe mund të mos jetë beqare. Kështu, për shembull, e para zgjat rreth 10 minuta, dhe secila prej tyre do të jetë më e gjatë – rreth 20 minuta. Sasia dhe kohëzgjatja e këtij procesi ndikohet nga gjendja psikoemotive dhe fizike e burrit. Pra, pas një dite të ngjeshur prodhuese ose pas stresit të rëndë, një mbledhje në mëngjes mund të jetë e dobët ose aspak. Kjo konsiderohet normale dhe nuk duhet të tërheqë vëmendje të fortë. Nëse aktiviteti seksual i mashkullit nuk është aktiv gjatë fuqisë së mëngjesit, është e mundur derdhja (derdhja), e cila është gjithashtu normë.

Pse nuk ka ngritje në mëngjes?

Me moshën, fuqia në një burrë do të zhduket. Sasia e hormoneve seksuale është zvogëluar, dhe forcimi i penisit po bëhet gjithnjë e më i shpeshtë. Pas 45 vitesh tek burrat, ngritja në mëngjes e penisit vërehet gjithnjë e më pak, dhe pas 60 ka një mungesë të plotë të fuqisë së mëngjesit. Ky është një proces fiziologjik i shoqëruar me ndryshime të lidhura me moshën në trup. Por ka edhe arsye të tjera për humbjen e një impulsi të qëndrueshëm mashkullor.

Ndërtimi është zhdukur

Atëherë, pse u zgjua mengjesi? Mungesa e një mbledhje në mëngjes, si një fenomen fiziologjik, kontribuon në lodhjen e seksit më të fortë. Pas një dite të mbingarkuar të ngarkuar, trupi i njeriut kërkohet në një pushim të mirë. Nja dy orë nuk do të mjaftojnë për këtë. Në këtë gjendje, trupi nuk mund të funksionojë plotësisht. Si rezultat i kësaj, në mëngjes nuk do të ketë prodhim të sasisë së duhur të hormoneve që promovojnë ngritjen e penisit. Por pas një pushimi të mirë, ky funksion do të kthehet te njeriu.

Erofertil  Shkaqet e infertilitetit tek burrat

Kjo kategori gjithashtu përfshin situata stresuese. Stresi i vazhdueshëm tek çdo person është shqetësues, ose në një situatë të vetme domethënëse stresuese. Për tu rikthyer në rutinën e një dite nuk do të jetë e mjaftueshme. Shtë e nevojshme të heqësh qafe plotësisht ndjenjat e ankthit dhe nervozizmit të shkaktuar nga stresi. Gjëja kryesore që duhet të mbani mend është se është e nevojshme të hiqni në mënyrë të pavarur stresin e akumuluar nga shpatullat e dikujt, pa përdorur mjete antidepresive. Ata gjithashtu mund të shkaktojnë një rënie të seksualitetit mashkullor.

Dëshira e tij seksuale ndikohet nga mënyra e jetesës së tij.

Pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin, mungesa e stërvitjes, qëndrimi i gjatë në kompjuter, orari i parregullt i punës – e gjithë kjo stimulon mungesën e një mbledhje në mëngjes. Sportet e tepërta, të cilat thjesht nuk lejojnë trupin të punojë në një drejtim tjetër, gjithashtu mund të përfshihen në këtë listë. Si rezultat, nuk ka mbledhje në mëngjes dhe, ndoshta, pasivitet i plotë i organit gjenital mashkullor.

Përdorimi i tepërt i ilaçeve të caktuara ose përdorimi i tyre në doza të forta ka një efekt të dëmshëm në fuqinë e një njeriu të shëndetshëm. Droga të tilla përfshijnë antidepresantë, qetësues, diuretikë, qetësues dhe ilaçe steroide.

Por problemi kryesor që ndikon negativisht në ndjeshmërinë e organeve gjenitale dhe mungesën e fuqisë në mëngjes është prania e problemeve shëndetësore. Në pothuajse 75% të rasteve, humbja e zgjimit seksual shoqërohet me rrjedhje të dëmtuar të gjakut. Më shpesh shoqërohet me inflamacion të gjëndrës së prostatës (prostatiti). Hekuri rritet në madhësi, duke zvogëluar furnizimin me gjak në penisin e një njeriu.

Trupat shpellorë nuk mund të mbushen plotësisht me gjak, gjë që çon në humbjen e ereksionit jo vetëm gjatë ngritjes në mëngjes, por edhe gjatë momenteve të zgjimit seksual. Një efekt i ngjashëm mund të ketë sëmundje që lidhen me punën e sistemit kardiovaskular. Sëmundjet e tilla përfshijnë presionin e lartë të gjakut, aterosklerozën, dështimin e zemrës, diabetin mellitus. Gjithashtu, prania e disa sëmundjeve seksualisht të transmetueshme do të ndihmojë në varjen e hundës së organit gjenital dhe pronarit të tij.

Në 15-20% të rasteve, shkaku i mosfunksionimit seksual është një shkelje e prodhimit të hormoneve. Kjo shpesh shoqërohet me një rritje të masës, shfaqja e një barku, flokët mund të bien dhe dëshira e plotë është plotësisht e munguar. Shkencëtarët vërejnë një fenomen të tillë si një ulje fiziologjike të niveleve të testosteronit në pranverë. Në këtë kohë, dëshira fizike e burrave zvogëlohet dhe lind nevoja për emocione. Në vjeshtë, gjithçka ndodh saktësisht e kundërta. Kjo është norma për një mashkull të shëndetshëm.

5-10% e mbetur kanë mosfunksionim seksual neurogjen. Kjo ulje e aktivitetit seksual shoqërohet me dëmtimet e kaluara të trurit ose palcës kurrizore, keqformime kongjenitale ose çrregullime të fituara të sistemit nervor. Fatkeqësisht, në prani të faktorëve të tillë të mosfunksionimit ngrerë, numri më i vogël i burrave i nënshtrohet trajtimit dhe shërimit të plotë.

Trajtimi dhe masat parandaluese për të kthyer një impuls të qëndrueshëm mashkullor

Nëse një mbledhje humbet në mëngjes, gjëja kryesore nuk është të bësh panik. Stresi i tepërt dhe eksitimi vetëm sa do ta përkeqësojnë problemin. Mungesa e një ngritje në mëngjes të penisit lidhet drejtpërdrejt me faktorët që shkaktuan këtë fenomen. Prandaj, trajtimi duhet të ketë për qëllim eliminimin e plotë të tyre. Kështu, për shembull, nëse nuk ka mbledhje të mëngjesit, dhe kruajtja, djegia, shkarkimi nga uretra janë bashkuar, është e mundur të dyshoni për praninë e një infeksioni veneral. Për një trajtim efektiv, duhet të vizitoni një dermatovenerolog për një konsultë. Nuk rekomandohet të vetë-mjekoni!

Nëse ngritja e mëngjesit është zhdukur, dhe arsyeja e saktë për këtë nuk është e qartë, është e nevojshme që të bëni një ekzaminim të plotë në një klinikë të specializuar. Në një institucion të tillë mjekësor ekzistojnë të gjithë specialistët e nevojshëm që bashkërisht diagnostikojnë shkakun e rënies së funksionit ngrerë dhe ndihmojnë për të arritur eliminimin e tij të plotë. Specialistët e tillë përfshijnë një seksolog, androlog, urolog, dermatovenerolog, flebolog, neurolog.

Së bashku me trajtimin kryesor, është e nevojshme të mbani mend masat e përgjithshme të forcimit:

 • Gjumë i normalizuar dhe i plotë (nga 8 orë).
 • Refuzoni konsumimin e tepërt të alkoolit, pirjen e duhanit, ushtrimet e tepërta.
 • Për të udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme – të lëvizni shumë, në maksimumin e aftësisë suaj për të luajtur sport, ushqim të duhur të ekuilibruar.
 • Vetë-administrimi i ilaçeve që stimulojnë fuqinë është rreptësisht i ndaluar! Mos merrni asnjë ilaç pa recetën e mjekut. Respektimi i rreptë i dozës së ilaçeve.
 • Shëtitjet e shpeshta në ajër (të paktën 2 orë në ditë).

Possibleshtë e mundur që të kombinohen me aktivitetin fizik, të tilla si vrapimi.

Pse nuk ka ngritje në mëngjes dhe si njeri të kthejë bonerin pas gjumit

Ngritja e mëngjesit është një reagim fiziologjik dhe një tregues i rëndësishëm i shëndetit seksual të meshkujve. Ndodh tek burrat, djemtë e pjekur dhe madje edhe embrionet e seksit përkatës të vendosur në barkun e nënës. Nëse një anëtar është duke qëndruar në mëngjes – kjo është mjaft normale, duhet të shqetësoheni kur ai refuzon të qëndrojë në këmbë. Pastaj shikoni për mosfunksionim ngrerë. Një ngritje në mëngjes u zhduk – është plotësisht impotent apo nuk shqetësohet?

Erofertil  Kremrat, xhelat dhe vajrat e nitroglicerinës për të rritur fuqinë

fiziologji

Shumë zonja gabohen nëse besojnë se penisi tek burrat mbushet me gjak vetëm me zgjim seksual. Në një gjendje gatishmërie "luftarake", një "mjet" mashkullor mund të jetë në mëngjes, kur pronari i tij nuk është zgjuar ende. Një "ngritës" i tillë zgjat nga 30 minuta në dy orë, dhe një fenomen i ngjashëm shpjegohet nga fiziologjia e zakonshme.

 • Fshikëza e tejmbushur: muret e saj dërgojnë një impuls në qendrën e urinimit në palcën kurrizore, e cila, duke qenë shumë e ngazëllyer, dërgon një impuls nervor në zonën fqinje përgjegjëse për mbledhje.
 • "Shpërthimi" i testosteronit: në mëngjes, nga 5 në 9 në mëngjes, përqendrimi i tij maksimal në gjak. Nëse ëndrra është e shëndetshme, dhe burri është i ri, një mbledhje në mëngjes është një shenjë e një prodhimi të mirë të hormonit të seksit dhe forcës së mashkullit.
 • Kërkesa e penisit për oksigjen: gjaku arterial, i pasur me oksigjen, hyn në të vetëm me fillimin e tensionit. Një gjendje e ngadaltë e gëlbazës gjatë një periudhe të gjatë sugjeron hipoksi. Nëse nuk do të kishte ngjallje të pavullnetshme dhe nuk do të kishte jetë seksuale, një njeri shumë shpejt mund të bëhet impotent.
 • Dreamsndrrat erotike: ngjallja e pavullnetshme ndodh në fazën e shpejtë të gjumit, gjatë së cilës vërehen lëvizje të shpejta të syrit. Aktivizimi i rajoneve të trurit gjatë kësaj periudhe është arsyeja e shfaqjes së ëndrrave, të cilat jo gjithmonë shoqërohen me erotikë. Jo gjithmonë "ngritja" e mëngjesit e seksit më të fortë shoqërohet me zgjimin seksual.

Ishte dhe ishte zhdukur

Mungesa e një mbledhje në mëngjes nuk është impotencë, por një mosfunksionim ngrerë që duhet të trajtohet. Për të kuptuar se cila është arsyeja, një mbledhje kontrollohet në një kohë të ndryshme të ditës. Për tu siguruar që në mëngjes nuk ka asnjë anëtar, një unazë letre me inde vihet në penis natën. Nëse qëndron i paprekur për disa netë, problemet intime ka më shumë të ngjarë të jenë të pranishme.

Me mungesë të zgjatur të një ngritjeje në mëngjes, mund të kërkohet ekzaminim.

Nëse nuk ka ngritje në mëngjes, dhe në një kohë tjetër të ditës gjithçka është mirë me të, nuk duhet të bëni panik. Mund të zhduket për një kohë për shkak të lodhjes fizike ose emocionale, stresit të zgjatur dhe tronditjeve. Kur eliminoni një faktor negativ, si rregull, gjithçka restaurohet. Nëse kjo nuk ndodh dhe ka një rënie të mëtejshme të fuqisë dhe një mbledhje të dobët, ia vlen të ekzaminohet.

Arsyet më bindëse për mungesën e ngritjes në mëngjes:

 1. Mosha e Venerable.
 2. Disa sëmundje.
 3. Zakonet e këqija, mënyra e jetesës së gabuar.
 4. Marrja e medikamenteve.

Pas 50 vjetësh, prodhimi i testosteronit është në rënie të vazhdueshme. Nëse sëmundjet gjenitale kronike janë të pranishme, atëherë bëhet e qartë pse nuk ka mbledhje të mëngjesit. Tek burrat shtatëdhjetë vjeç, ajo mund të zhduket në raste të tjera. Mungesa e ereksionit tek të moshuarit është një dukuri e zakonshme.

Furnizimi me gjak i penisit varet drejtpërdrejt nga gjendja e sistemit kardiovaskular. Nëse hipertensioni, sëmundja koronare e zemrës ose ateroskleroza janë të pranishme, nuk duhet të ketë një furnizim të pastër teorikisht të mirë të gjakut në penis në mëngjes. Megjithëse ekzistojnë përjashtime.

Stimulimi në mëngjes i penisit shpesh mungon tek prostatiti kronik, adenoma e prostatës dhe STD (sëmundjet seksualisht të transmetueshme).

Një anëtar nuk qëndron, sipas nevojës, në "abuzimin" e burrave që janë të varur nga alkooli, droga dhe nikotina.

"Ngjitësi" zhduket në mëngjes pas një konsumimi të gjatë të barnave nga grupi i antidepresantëve, qetësuesve dhe diuretikëve. Në shumicën e rasteve, ndërprerja e marrjes së tyre shoqërohet me një restaurim të plotë të funksionit ngrerë.

Ka rekomandime, në vijim të të cilave ju mund të rivendosni një ngritje në mëngjes

Si ta ktheni ngrihen në mëngjes

Nëse ngritja e mëngjesit është zhdukur, një burrë në moshë aktive seksuale do të mendojë më shumë për arsyet e kësaj. Nëse nuk ka ankesa të tjera në një kohë tjetër të ditës me eksitim, gjithçka është në rregull dhe fuqia është ruajtur, ka shumë të ngjarë arsyeja është lodhja banale. Duke ndjekur disa rregulla, është me të vërtetë e mundur të rivendosni pozicionin "në këmbë" të penisit:

 • Flini të paktën 8 orë.
 • Ushqimi i mirë.
 • Kontrolli i peshës së trupit.
 • Aktiviteti fizik i moderuar.
 • Refuzimi i alkoolit dhe cigareve.
 • Shmangni stresin dhe punën e tepërt.

Nuk është gjithmonë e mundur të zgjidhet një mosfunksionim i tillë ngrerë me rekomandime të përgjithshme. Ngritja e mëngjesit mund të zhduket për arsye më bindëse. Në disa raste, konsultimi i specializuar, një ekzaminim i plotë dhe trajtim janë të nevojshme. Nëse zhdukja e zgjimit në mëngjes në një pacient seksualisht të shëndetshëm shoqërohet me marrjen e agjentëve të caktuar farmakologjikë, ato zëvendësohen nëse është e mundur.

Trajtimi i sëmundjes themelore, për shkak të së cilës ngritja e mëngjesit filloi të zhdukej, më pas zgjidh problemin. Që një anëtar të qëndrojë në mëngjes, duhet të “trajtoni” uretritin, prostatisin, adenomën ose vezikulitin.

Shmangni situatat stresuese dhe emocionet negative: zemërimi, frika, pakënaqësia, zilia dhe pritja e vështirësive kontribuojnë në pafuqi.

Me depresion të zgjatur, një ereksion mund të zhduket për një kohë të gjatë. Përkundrazi, potenciali i mirë vërehet te dashnorët me mendje pozitive. Për t'u kthyer në mëngjes "ringjallja" do të ndihmojë ushtrimet në mëngjes dhe një grup ushtrimesh të hatha yoga, e cila është e lehtë për t'u kryer në shtëpi.

Shahinclub Shqipëri